Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

programowanie atmela 51

11 Gru 2003 18:38 2370 8
  • Poziom 11  
    1) Jestem tu nowy, mam male pojecie o elektronice wiec prosze o wyrozumialosc wszystkich forumowiczow
    2) Szukalem wczesniej cos na ten temat ktory mnie interesuje lecz nic nie znalazlem co bardzo pomogloby mi w dalszej pracy
    3) Do rzeczy:
    Moim zadaniem jest zbudowanie termometru cyfrowego z wyswietlaczem LCD na bazie procesora 8051 z mozliwoscia polaczenia go z komputerem i wysylaniem danych za pomoca rs232 (com). Otoz prace rozpoczalem od znalezienia w necie schematow i informacji ogolnych od czego mam zaczac i co musze miec... znalazlem schemat z ktorego bede korzystal po kilku modyfikacjach oczywiscie poniewaz musze podlaczyc jeszcze przetwornik 232 i tym podobne cuda. Kupilem procesor Atmela 89C51, przetwornik temperatury Dallas DS1621 i max232 do przetwarzania danych na wyjscie com. Dowiedzialem sie ze procek najlepiej zaprogramowac pod Bascom'em ale niestety nie mam o nim najmniejszego pojecia. Znalazlem pare tekstow w Elektronice Praktycznej 11/2003 na ten temat ale niestety nie rozjasnilo mi to tej kwesti. Zapewne jest tu wiele osob ktore interesuja sie elektronika, programowaniem i bawia sie tym co mnie strasznie meczy, szukam kontaktu z osoba ktora pomoglaby mi z napisaniem programu do tegoz ukladu.. Ogolnie chodzi o to co wyzej napisalem czyli zaprogramowanie procesora Atmelowskiego zeby dzialal jako termometr z mozliwoscia wysylania danych przez rs232 do kompa. Z programem ktory bedzie to odbieral to juz sobie poradze (C badz Pascal). Licze na pomoc z Waszej strony, poniewaz dla mnie jest to dosc wazne, jest to dyplomowka ktora musze zrobic, a niestety nie mam pojecia o programowaniu i o bascomie, a bez tego nie rusze w przod ani centymetr :( Moze ktos bedzie chetny wiec zostawie namiar na mnie
    ----------------------
    GG: 980749
    Mail: krizz(malpa)kgb.pl
    ----------------------
    Jesli sami nie znacie sie za bardzo na bascom'ie a macie jakies kursy badz pliki ktore pomoglyby mi to tez prosilbym o umieszczenie :)
    Mam nadzieje ze nie robie duzego klopotu. Pozdrawiam!
  • Poziom 30  
    a nie mozesz jeszcze zmienic mikrokontrolera na jakis 89s51 - ma on chociaz programowanie przez ISP(czytaj w systemie).
    Napisz tez czego oczekujesz od tej aplikacji(np. co ma sie wyswietlac na wyswietlaczu, jak czesto itp). Poniewaz to jest twoj projekt dyplomowy to napewno nikt za ciebie tego nie zrobi. Oczywiscie znajdzie sie napewno pare osob ktore chetnie wprowadza cie w tajniki programowania w Bascomie i ewentualnie skoryguja pojawiajace sie problemy. Napisz rowniez ktora wersje bascoma posiadasz. A tak apropos to na elektrodzie jest polski help do bascom'a - napewno ci to troche pomoze. A tak na poczatek przeanalizuj sobie programik ktory wrzucilem tu kiedys na forum - program do sterowania syntezerem TSA5522.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic86168.html
  • Poziom 11  
    Temperatura ma byc wysylana na wyswietlacz LCD a po podlaczeniu do komputera na LCD i do programu na kompie badz moze byc jedynie wysylana na komputer

Bascom 8051 v2.0.11.0 ale jedynie demo wiem ze jest jakies w nim ograniczenie co do ilosci kB kompilowanego programu ale mi to narazie nie przeszkadza bo nie mam pojecia w ogole o bascomie

Mam kilka pdf'ow odnosnie bascoma8051 ale tam sa opisane rozkazy i to jak powinien wygladac kod, ja potrzebowalbym jakis kurs badz cos w tym stylu

Wiem ze nikt za mnie tego nie zrobi, bo nie czesto zdarzaja sie osoby ktore zrobia cos za kogos :) i wiem ze bede musial sobie z tym sam poradzic, napisalem ten post po to zeby nie tracic czasu na wlasne glowkowanie, co moze w moim przypadku zajac bardzo duzo czasu a termin zbliza sie nieublaganie.. moze ktos pomoze ;>
  • Poziom 16  
    Poradze 89C2051 + bascom, najprostszy duet, lekcje z EdW powinienies znalesc na forum gdzes - kursy bascoma, jak nie to szukaj w rocznikach 7/2000 - dalej caly 2001 w Elektronice dla Wszystkich. Znajdziesz tam obsluge LCD + dallasa do temperatury i kilka ciekawych informacji. Do tego tylko musisz na wlasna reke pobawic sie w transmisje RS232, w tym ostatecznie moge Ci pomoc (w transmisji). Do wszystkiego potrzebuejesz pakietu programatora/symulatora/emulatora lub przynajmniej programatora, ktory EdW opisala na łamach cykli dotyczacych Bascomu. Dobrze ze stosnkowo wczesnie o tym pomyslales z ta dyplomowka, lepiej sie preznie zabieraj do roboty, ja jak robilem taka praceke rok temu to mialem juz "troche" zrobion o tej porze roku :P Powodzenia.
  • Poziom 11  
    co do programatora to bede mial do takowego dostep z tym nie bedzie raczej problemu

co do kursow to tez wlasnie sie dowiedzialem przed chwila na gg ze w edw byly takowe pare lat temu, znajde je i poczytam moze wtedy sie w glowie rozjasni..

w numerze 11/2003 ktory pozyczylem od kumpla (bo ja takich gazet raczej nie kupuje) tez znalazlem troche na temat programowania i przesylu za pomoca przetwornika max232 do rs'a. Z tego co tam widze to nie lada zadanie, bo kilka przykladow jest do samej obslugi rs232 i jest tego multum wiec nie moge sobie wyobrazic jaki ten program do `51 musi byc duzy..

aha co do tego ze o tej porze nie mam w zasadzie nic po za elementami i dokumentacja to powiem tak, zmontowac uklad to malutki problem, gorzej wlasnie z tym programowaniem, a promotor pary z ust nie chce puscic :)

W weekend zabieram sie za projektowanie plytki, mam podstawki pod procka i inne scalaki wiec ukladzik pomontuje a procek bedzie czekal na chwile gdy jego wlasciciel zakuma o co chodzi z bascomem i go zaprogramuje..

ciezko
  • Poziom 33  
    Ehh, Krzychuu: Z tego co piszesz odnowę wrażenie, że znasz C, to po kija chcesz się w BASCOM'a bawić?
    Program do uC '51 możesz spokojnie napisać C, tylko trochę o uC poczytaj, polecam książkę Rydzewskiego "Mikrokomputery jednoukładowe rodziny MCS'51" i spokojnie dasz sobie radę.
  • Poziom 32  
    Gdyby Cię interesował gotowieć to akurat zrobiełem taki temat. Procek AT89c2051 + DS1620 + MAX485 (możesz przejść na MAX232 do PC) Nie obsługuje wyświetlacza bo wyświetlanie ma być trochę oddalone od obiektu monitorowanego. Dlatego MAX485 po nim dane lecą do AT90s8515, który robi wyświetlanie. Całość napisałem w C
    Przewidziałem adresowanie tych modulików aby na jednej lini powieśić kilka. Mam też wersję softu dla DS1820 (1-Wire) też już leci.
  • Poziom 11  
    Tdv z moim c to jest tak ze wiecej nie wiem niz wiem, ale nie jest najgorzej jak sie przyloze.. pisalem o programie bo poprostu mam kumpla ktory zaoferowal swoja pomoc by wprowadzic to co mysle w zycie a i przy okazji naucze sie czegos nowego :)

GienekS o ile Twoj mail jest aktualny to sie odezwe do ciebie

Dzieki za odzew
  • Poziom 24  
    Krzychuu, zostan przy C. latwiej ci sie przestawic z C pod PC na C pod uC, niz uczyc sie Bascoma, ktory de facto bedzie dla Ciebie krokiem w tył.

pozdrawiam.