Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Największa zagadka hardware'owa na elektrodzie - daje 100pkt

Lukashh 18 Dec 2007 16:05 12727 103
lampy.pl
    msthhk
    Level 29  
    Po pierwsze,
    wada wrote:
    przy rozdzielczości 800x600 to jeden obrazek ma 480 000 pixeli i jak damy odświeżanie 60Hz to mamy 28 800 000 punktów na minutę

Operujemy na innej definicji herca.

Po drugie,
    wada wrote:
    83 886 080 bitów na sekundę" czyli 10,5GB/s

Operujemy też na innej definicji bita.
    83886080/8=10485760 bajtów.
    10485760/1024=10240 kilobajtów.
    10240/1024=10 megabajtów. Nie mam pojęcia co mówi Twoja definicja bita, ale mi nijak nie wychodzi 10,5GB z tych 83886080 bitów. Smutne jest, że stawiasz teorie, potwierdzając je błędnymi wyliczeniami, i pokazujesz je innym na forum.
    wada wrote:
    A powyższe obliczenia tzok'a - pokazują jeszcze jakie pasmo wizji muszą przepuścić kable do monitora i potem sam monitor, który z tego powodu zaczyna sie gotować, pożera dużo więcej prądu, i zaczyna coraz częściej trafiać do serwisu, z powodu zagotowań kolejnych swoich modułów.

To może ja zamiast 1024x768[at]100Hz ustawię 640x480[at]60Hz i wtedy mój monitor nie będzie miał tyle 'pasma wizji' do 'przepuszczenia', dzieki czemu podziała jeszcze 100 lat? Przestań pisać takie rzeczy.
    wada wrote:
    ale tyle jest jak mamy włączone w grze maksimum szczegółów, każde zmniejszenie ilości szczegółów i odległości widzenia bardzo mocno zmniejsza ilość danych wypływających z karty graficznej. Przy niewielkiej utracie na jakości można zmniejszyć ilość przepływajacych danych ponad 200 razy

Pomniejszmy zatem te 10MB, które według Ciebie jest 10,5GB, o 200. Daje to 51,2KB. Ciekawe jakiej jakości byłby uzyskany obraz przy takiej ilości danych. Jak dla mnie byłaby to plama. Poprzez zmniejszenie rozmiaru tekstur, rozdzielczości, głębi koloru i jakości renderowanej grafiki można uzyskać wzrost wydajności. Ale nigdy 200x! Wyłączenie świateł, efektów środowiska, zmiana sposobu renderowania będzie miała dodatni wpływ na wydajność, ale nie pisz bzdur. Wyobraź sobie, że gra działa z prędkością 5fps. Zmieniasz jej ustawienia i nagle jest 1000fps. To jak czary.

Autor tematu na 95% ma problem ze sterownikami, skoro wykluczyliśmy wszelkie zdrowotne przypadłości. Wykonując wszystkie kroki podane przeze mnie wcześniej gra będzie działała prawidłowo. O ile mnie pamięć nie myli, to autor ma Radeona 9600, to nie jest wolna karta...
  • lampy.pl
    wada

VIP Meritorious for electroda.pl
    Kolego - ilokrotnie mam powtarzać
    wada wrote:
    ... Nie chciałem wnikać w szczegóły bo większość czytających to forum i tak nic z tego nie rozumie, chodziło mi tylko o zobrazowanie ilokrotnie wzrasta pasmo przy takich niewielkich zmianach w ustawieniach...
    to tak jak założyciel kilkakrotnie prosił o nieczepianie się o jego wzrok - i w końcu dostał bana.
    Ja zaokrąglałem i upraszczałem do maxa, aby nie bawić się w szczegóły, tylko zobrazować ogólne wzrosty zapotrzebowania na moce obliczeniowe, i uświadomić przyczynę powstawania tego efektu stroboskopowego, a to co najważniejsze napisałem w pierwszym poście
    wada wrote:
    heh - chyba chodzi ci o efekt stroboskopowy tła w tych grach, a przy słabej karcie graficznej szybkość przetwarzania bitmap nie jest za duża, ustaw niższą rozdzielczość w grze np 800x600, i odświeżanie 60 - max 72Hz i będziesz miał płynne ruchy bez tego strobo.
    A dodatkowo zainstaluj najnowsze sterowniki do grafiki ze strony producenta chipsetu , masz tam zintegrowaną kartę graficzną GeForce 7050 czyli z tej strony http://www.nvidia.pl/object/winxp_163.75_pl.html
    ten drivery
    http://pl.download.nvidia.com/Windows/163.75/..._forceware_winxp_32bit_international_whql.exe
    i wówczas przy szybkich ruchach i nie za dużych nastawach rozdzielczości to tło zamiast strobo będziesz miał lekko rozmywane - jakby mgła - co nie męczy wzroku.

A więc skończmy z tymi wyliczankami, bo za bardzo odchodzimy od tematu i poczekajmy na od banowanie założyciela tematu.

A pozatym wielokrotnie było napisane że ma tam zintegrowaną kartę graficzną GeForce 7050 a nie ATI - co wystarczyło też sprawdzić na stronie producenta płyty jaką podał w pierwszym poście.
  • lampy.pl
    Camillo
    Level 13  
    Lukashh wrote:
    mrolo wrote:
    "Moja obecna konfiguracja jest nowiutka komputer złożony tydzień temu i myślałem, że już nie będe miał "tego" a to znowu przeszło na mój nowy komputer. Swój nowy dysk podłaczyłem jeszcz do starego komputera po to by przegrać wszystkie swoje potrzebne dane ale złączem sata."
    Czy używałeś na starym/nowym antywirusa? bo jeśli "coś" przegrywałeś ze starego to może masz np zainfekowane sterowniki. Pisałeś że Windows kilka razy instalowałeś wiec oszczędziłem sobie pytania czy na nowym kompie zainstalowałeś poprawnie Windowsa? Jednak jak teraz czytam w starym wątku że przekładasz płyty bez reinstalacji od zera, podkręcasz procka to widzę duży potencjał ;-)
    Raz miałem przypadek męczyłem się z 2 miechy. Nie cały czas w wolnych chwilach. Po wymianie i wyeliminowaniu wszystkiego co możliwe okazało się że procek był walnięty.

Procek jest nowy wiec nie moze byc walnięty . Zresztą tan Athlon XP 1700 w starym kompie też musialby być walniety :)

Skanowalem caly system avastem z najnowszą bazą wirusow i nic nie wykryl.

Skanowalem tez poprzez stronke chyba symanteca.

Dodano po 48 [sekundy]:

msthhk wrote:
    No to jedziemy po kolei.

1) Sprzęt
    a) Testy przeprowadź na tym starym komputerze. Sprzęt poskładaj na stole, poza obudową. Płyta główna, procesor z chłodzeniem, jedna kość RAMu włożona w pierwszy slot, karta graficzna. Zresetuj BIOS zworką na płycie (ew. wyjmij na chwilę baterię).
    b) Weź jakiś dysk IDE i wyzeruj go np. w MHDD czy programie WD (którego już używałeś). Zrób to spod Twojego nowego komputera, lub innego niż ten ze zresetowanym BIOSem. Ważne, żebyś uruchomił komputer z płyty CD/DVD i nie uruchamiał nic innego, niż program do zerowania. Po wyzerowaniu odłącz dysk od nowego komputera i podłącz go do pierwszego kanału IDE, jako master, na płycie leżącej na stole.
    c) Podłącz napęd CD/DVD do komputera na stole, do drugiego kanału IDE, jako master.
    d) Podłącz zasilacz do płyty głównej, wtyczki molex do HDD i CD/DVD.
    e) Podłącz klawiaturę.
    f) Przygotuj sobie śrubokręt do zwierania pinów PWR_ON. Jeżeli drżą Ci ręce, to postaw obudowę na stole i podłącz kabel od włącznika. Możesz również podłączyć reset. Reszta jest zbędna.
    g) Podłącz monitor do karty graficznej, kabel zasilający do zasilacza i uruchom komputer. Wejdź do BIOSu.
    h) W BIOSie wyłącz wszystko, co nie jest potrzebne do uruchomienia gry CoD (czy dowolnej innej, najlepiej małowymagającej - ważne, żeby na niej występował problem). Wyłącz FDD (zarówno obecność, jak i kontroler), zintegrowany LAN, kontroler USB. Ustaw prawidłowe parametry procesora (jeżeli nie zostały wykryte) i timingi pamięci na Auto. Ustaw opcję bootowania z CD/DVD jako pierwszą. HDD0 jako drugą.
    i) Podłącz mysz. Upewnij się, że dysk został prawidłowo wykryty - aktualny tryb pracy dysku wyświetli się w tabelce, już po ekranie BIOSu.

2) System
    -> W poprzednich tematach mówiłeś, że kolega zgubił Twoją płytę instalacyjną Windows XP SP2 i problem się pojawił po zainstalowaniu systemu w innej wersji czy też z innego źródła. Jeżeli nie masz oryginalnej płyty WinXP SP2, to zakładam, że ciągle jesteś posiadaczem licencji na system i płytę instalacyjną ściągnij poprzez protokół torrent, z rapidshare czy skądkolwiek. Ważne, żeby serwis oferował przeglądanie komentarzy i można było ocenić, czy innym użytkownikom, którzy już system ściągneli, działa dobrze, czy nie. Ważne, żeby była to kopia oryginalnego nośnika, bez żadnych cracków i dodatków niewiadomego pochodzenia. To bardzo ważne - system ma być czysty i oryginalny. Gdy już zaopatrzysz się w INNĄ kopię systemu, niż używasz do tej pory, to przejdź dalej.
    a) Uruchom komputer znajdujący się na stole. Włóż płytę do napędu. Podczas instalacji utwórz jedną partycję NTFS zajmującą cały obszar, przeprowadź szybkie formatowanie. Jeżeli w tym momencie instalator zarząda restartu, to po uruchomieniu komputera ponownie uruchom instalator i zainstaluj system na utworzonej partycji. Zakładam, że po wykonaniu tego kroku widzimy czysty pulpit świeżego Windowsa XP. NIE INSTALUJ żadnych sterowników!
    b) Wejdź do managera urządzeń i popatrz, jakie komponenty są niezainstalowane. Prawdopodobnie będzie to karta graficzna, dźwięk i ew. komponenty płyty głównej. Kartę graficzną zainstaluj w następujący sposób: ściągnij na nowym komputerze oryginalne sterowniki ATI i nagraj na płytę (przy okazji ściągnij najnowsze sterowniki do płyty głównej, dźwięku itp. i nagraj na tę samą płytę). Sterowniki muszą obsługiwać Twój model karty graficznej. Jeżeli sterowniki najpierw wypakowują się do jakiegoś katalogu (TEMP), to po wypakowaniu, a przed instalacją sterowników, skopiuj ten katalog w inne miejsce. Jeżeli nie uda Ci się tego wykonać, zainstaluj sterowniki wybierając jedynie sam sterownik ekranu (bez żadnych dodatków). Jeżeli udało Ci się skopiować katalog z wypakowanym instalatorem (lub jest on permanentnie tworzony przez instalator), to wejdź do managera urządzeń i zainstaluj sterowniki do karty graficznej ręcznie (poprzez wybranie pliku .INI z katalogu ze sterownikami ATI). Wykonaj restart. Zakładam, że w tym momencie masz zainstalowaną kartę graficzną i możesz zmieniać rozdzielczości i odświeżania. Ustaw 1024x768-32bit(małpa)85Hz.
    c) WinXP ma zintegrowany DX8.1 (lub wyższy). Zainstaluj grę, która działa poprawnie na tym DX.
    d) Spróbuj uruchomić grę. Powinna działać bez dźwięku i sterowników do płyty głównej. Może działać wolno, ale bez efektów psujących oczy. Gdyby gra się nie uruchomiła z powodu braku karty dźwiękowej, to wykonaj następny krok. W przeciwnym razie jest on opcjonaly.
    e) Zainstaluj sterowniki do karty dźwiękowej. Jeżeli są one zintegrowane z instalatorem sterowników do płyty głównej, to wybierz tylko sterownik dźwięku (bez żadnych dodatków). Jeżeli sterowniki wypakowują się do katalogu tymczasowego, to wykonaj to samo co w przypadku karty graficznej - zainstaluj sterowniki ręcznie, z plików .INI. Uruchom grę, może działać wolno, ale bez rozmazywania.
    f) Zainstaluj sterowniki do komponentów płyty głównej. Uruchom grę. Powinna działać z normalną prędkością, bez efektów smużenia.
    g) Kontroluj jakość obrazu w grze po każdej zmianie sterowników czy oprogramowania.

W odpowiedzi odnieś się do każdego z punktów. Czy napotkałeś jakieś problemy, czy miałeś jakieś wątpliwości, albo wykonałeś jakieś kroki inaczej, niż napisałem. W przypadku ew. rozwiązania problemu punkty zachowaj.

Dodano:
    PS Jak słusznie zauważył mrolo, istnieje możliwość, że za każdym razem instalujesz sobie jakieś świństwo. PO nagraniu wszystkich sterowników na płytę, wyślij pliki po kolei na stronę skanera plików online i wykonaj skan. Ważne, żebyś wysłał pliki znajdujące się już na płycie - w ten sposób będziesz miał pewność, że żadne złośliwe oprogramowanie nie zmieni Ci pliku po wysłaniu na serwer skanera.

Zrobie tak jak radzisz w tym tygodniu :)

I koniec na temat.

Proponuję dać sobie zupełnie spokój z wszelkimi dalszymi dywagacjami.

Moim zdaniem KLUCZOWE jest zrobienie tego wszystkiego co właśnie opisał msthhk w zacytowanym wyżej poscie, co zresztą Lukashh zamierzał/zamierza zrobić jak sam napisał.

Wykonanie tych testów (bardzo mądrze przedstawionych zresztą) to IMHO po prostu podstawa do wszelkich dalszych rozmów w tej sprawie.

Pozdrawiam. :D
    msthhk
    Level 29  
    Przestań już. Gdybyś przeczytał to co napisałem, to byś wiedział, że mowię tam o jego starym komputerze, w którym jest karta ATI, na AGP. Już dosyć "mądrości".

Dodano:
    Problem dotyczy kilku komputerów! To, że autor podał konfigurację nowego komputera, nie zwalnia Cie od przeczytania linków podanych w pierwszym poscie - linków do jego poprzednich bojów ze sprzętem. W temacie chodzi o znalezienie przyczyny tych wszystkich problemów, wstępujących na wielu komputerach, a nie o zdiagnozowanie nowego, jeszcze śmierdzącego fabryką, komputera. Gdyby tak było, poleciłbym mu oddać go na gwarancję, a nie stracił ponad godzinę na napisanie pierwszego postu w tym temacie. To jest ostatni mój post, w którym muszę coś Tobie wyjaśniać. Dosyć tych bredni.
    wada

Bardzo przepraszam - ale temat dotyczy nowego komputera i tego dziwnego przemęczenia wzroku
    I niejaki Camillo przytoczył twój post nakazując założycielowi tematu wykonać te czynności sugerując tak jakby, na nowym komputerze - sam przyznasz że to totalna bzdura godna raportowania.
    i jedyna zaraza, cuda, czary itp... to po prostu
    wada wrote:
    movzx wrote:
    Jak więc wyjaśnisz "przenoszenie się" problemu na inny komputer z całkowicie inną konfiguracją? Dla mnie jest to cud...
    bardzo prosto:
    Nowy komputer, niby dużo szybszy, no to każdy młodzieniec od razu podkręca parametry na max, bo niby sprzęt pozwala na takie podkręcenie, a wszelkie mity głoszą (nawet te, w tym temacie od tych dzieci N) że czym większe odświeżanie tym niby zdrowiej i lepiej, a zapominają że mają kartę graficzną za około 40zł (bo razem z płytą zapłacili około 300zł) o jakości starej Riwy TNT :D

I gdybym nie czytał linków to bym tego wcześniej nie napisał

Serdecznie pozdrawiam
    i Proponuję złagodzić język wypowiedzi i ochłonięcie co nieco.
    marek216

Level 43  
    Temat odblokowałem na prośbę.
    Jako, że ton dyskusji odbiega od norm uprzejmości zamykam ponownie.

Temat zostanie otworzony jak autor wróci z urlopu.
    marek216

Level 43  
    Świadomie pisze post pod postem, żeby temat wrócił na pierwszą stronę.

Autor ma zdjętą blokadę.

Jeśli rozmowa nadal będzie agresywna temat zostanie bezpowrotnie zablokowany.
    SławekSS
    Level 23  
    obejrzałem te filmiki i w/g mnie masz problem raczej z oprogramowaniem a nie ze sprzętem.
    Ewidentnie wyswietla nowy obraz zanim wygasi poprzedni i dlatego tak to wyglada. Zgadzam się z Tobą, tego nie da sie ogladac, nie mówiąc o graniu.
    Czy tak dzieje sie tylko przy grach, czy przy ogladaniu filmów tez :?: jak wyglada ruchomy obraz nie z gry :?:
    Lukashh
    Level 16  
    SławekSS wrote:
    obejrzałem te filmiki i w/g mnie masz problem raczej z oprogramowaniem a nie ze sprzętem.
    Ewidentnie wyswietla nowy obraz zanim wygasi poprzedni i dlatego tak to wyglada. Zgadzam się z Tobą, tego nie da sie ogladac, nie mówiąc o graniu.
    Czy tak dzieje sie tylko przy grach, czy przy ogladaniu filmów tez :?: jak wyglada ruchomy obraz nie z gry :?:

Podczas oglądania filmów też mam takie uczucie, że obraz nie jest taki jaki powinien być. Widoczne to jest szczególnie kiedy kamera kręci płot i szybko przemieszcza sie np, z prawej do lewej.

Testów jeszcze nie przeprowadziłem. Myśle, że w któryś dzień świąt przeprowadze je.
    Lukashh
    Level 16  
    Witam po sporej przerwie !

Kupiłem zasilacz Amacrox 400W i problem nadal występuje.

W tym tygodniu zrobie to o czym pisał msthhk . Topic odswiezam juz teraz by nowe osoby podały jakies pomysly na tą usterke :/
    kombajn_bizon
    Level 12  
    Przyznaję że nie czytałem wszystkich udzielonych podpowiedzi, ale mam dla Ciebie kilka rad.

1) Sprawdź czy komputer jest uziemiony, w przypadku braku wtyczki z uziemieniem (bolcem), doprowadź uziemienie z innego źródła (np instalacja CO, lub zimnej wody). Brak uziemienia, oprócz tego że jest niebezpieczny dla komputera, jest również niezdrowy dla użytkownika, gdyż ekran monitora CRT nie usuwa pola elektrycznego, ba, dodatkowo promieniuje, gdyż na powieżchni kineskopu (przewodzącej) mamy wtedy dodatkowo tzw napięcie połówkowe.

2) Częstotliwość odświeżania, oprócz tego że ustawiana jest w opcjach karty graficznej, jest ustawiana także _oddzielnie_ dla grafiki 3d. Ustawia się to w konsoli sterownika directX: START/USTAWIENIA/DIRECTX/DIRECTDRAW/ FORCED REFRESH RATE.

Sprawdzić jaką wartość masz faktycznie, możesz wywołując menu OSD monitora i wybierając odpowiednią opcję. U mnie w Philipsie jest to: Extra Controls.

I tu na koniec uwaga dla posiadaczy monitorów LCD. W Waszym przypadku nie należy ustawiać wysokich parametrów odwieżania, ale pozostawić najniższe możliwe wartości (60 Hz).
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    poprostu masz uszkodzony wzrok, może nawet lekkiego zeza i Twoje oczy szybciej sie męczą gdy patrzysz na grafike 3D. zmiana karty monitora czy częstotliwośći ooświeżania nic nie da. ewentualnie mozesz spróbować zmiejszyc rozdzielczosć przez co wyeliminujesz zmecznie od drobnych detali. mozesz też wtłaczyć mgłe przez co braz bedzie ostrzejszy i oczy sie tak nie męczą.
    maxwell055
    Level 16  
    Wybaczcie moją pewność siebie ale chyba sprawdzą się tu moje obawy... :D Powody jeziora na ekranie są 3:
    1) Odchyły napięcia w gniazdku (spadnie choćby o 10v kiedy np twoja mama będzie piec ciasto w elektrycznym piekarniku i już ekran pływa...) staraj się grac na kompie kiedy nie jest włączone dużo sprzętu (np boiler, 2 kompy, 2 tv kuchenka elektryczna...) unikaj tego
    2) Zbyt mocne głośniki ustawione za blisko monitora, co daje prawie 100% szanse na szybkie się z nim pożegnanie (chyba wiesz że nie powinno się przybliżać magnesu do ekranu)
    3) Dowolne fale radiowe (oprócz WiFi i bluetooth) też mogą zakłócać pracę monitora. jak masz kompa postawionego blisko okna za którym jest talerz odbiornika satelitarnego (lub dekodera bądź jakiegokolwiek sprzętu z tej rodziny) jakieś bezprzewodowe telefony wokół również nie powinny sie znajdować... i trzymaj jak najdalej od kompa kuchenkę mikrofalową... najdalej jak to możliwe
    SławekSS
    Level 23  
    Oj panowie, panowie. Tu nie chodzi o pływanie obrazu, tylko o skakanie.
    To wyglada tak, jakby "półobrazy" były wyswietlane nie w tym czasamym czasie. Obraz skacze w poziomie. Jest to sprawa sterowników i sprzetu(grafiki). Ostatnio w telewizji był jakis film dokładnie z identycznymi objawami i nie była to wina telewizora, bo wszystkie inne programu w tym czasie były ok.

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale wydaje mi sie, ze wina lezy po stronie sterowników od komponentów komputera.
    Mielismy kiedys podobny objaw na starym komputerze kolegi. stało sie to nagle. Po długich walkach udało nam sie jakos to opanowac. Problem leżał w sterownikach od płyty, grafiki i pozostałych elementach.
    reinstalacja systemu nie pomagała(czytaj - wgranie systemu od nowa z pełnym formatowaniem).
    Co prawda był to stary komp z Win98, ale zasada jest podobna.
    Lzep
    Level 39  
    Quote:
    Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale wydaje mi sie, ze wina lezy po stronie sterowników od komponentów komputera.
    Skoro to wszystko wiesz, to po co ten wątek się ciągnie tyle miesięcy ? Zainstaluj w końcu te właściwe sterowniki i daj odpocząć wszystkim od tego męczącego problemu !
    SławekSS
    Level 23  
    Lzep wrote:
    Quote:
    Skoro to wszystko wiesz, to po co ten wątek się ciągnie tyle miesięcy ? Zainstaluj w końcu te właściwe sterowniki i daj odpocząć wszystkim od tego męczącego problemu !
    Ale to nie ja mam ten problem, tylko autor tego tematu.
    User removed account
    Level 1  
    Lukashh
    Level 16  
    msthhk wrote:
    No to jedziemy po kolei.

1) Sprzęt
    a) Testy przeprowadź na tym starym komputerze. Sprzęt poskładaj na stole, poza obudową. Płyta główna, procesor z chłodzeniem, jedna kość RAMu włożona w pierwszy slot, karta graficzna. Zresetuj BIOS zworką na płycie (ew. wyjmij na chwilę baterię).
    b) Weź jakiś dysk IDE i wyzeruj go np. w MHDD czy programie WD (którego już używałeś). Zrób to spod Twojego nowego komputera, lub innego niż ten ze zresetowanym BIOSem. Ważne, żebyś uruchomił komputer z płyty CD/DVD i nie uruchamiał nic innego, niż program do zerowania. Po wyzerowaniu odłącz dysk od nowego komputera i podłącz go do pierwszego kanału IDE, jako master, na płycie leżącej na stole.
    c) Podłącz napęd CD/DVD do komputera na stole, do drugiego kanału IDE, jako master.
    d) Podłącz zasilacz do płyty głównej, wtyczki molex do HDD i CD/DVD.
    e) Podłącz klawiaturę.
    f) Przygotuj sobie śrubokręt do zwierania pinów PWR_ON. Jeżeli drżą Ci ręce, to postaw obudowę na stole i podłącz kabel od włącznika. Możesz również podłączyć reset. Reszta jest zbędna.
    g) Podłącz monitor do karty graficznej, kabel zasilający do zasilacza i uruchom komputer. Wejdź do BIOSu.
    h) W BIOSie wyłącz wszystko, co nie jest potrzebne do uruchomienia gry CoD (czy dowolnej innej, najlepiej małowymagającej - ważne, żeby na niej występował problem). Wyłącz FDD (zarówno obecność, jak i kontroler), zintegrowany LAN, kontroler USB. Ustaw prawidłowe parametry procesora (jeżeli nie zostały wykryte) i timingi pamięci na Auto. Ustaw opcję bootowania z CD/DVD jako pierwszą. HDD0 jako drugą.
    i) Podłącz mysz. Upewnij się, że dysk został prawidłowo wykryty - aktualny tryb pracy dysku wyświetli się w tabelce, już po ekranie BIOSu.

2) System
    -> W poprzednich tematach mówiłeś, że kolega zgubił Twoją płytę instalacyjną Windows XP SP2 i problem się pojawił po zainstalowaniu systemu w innej wersji czy też z innego źródła. Jeżeli nie masz oryginalnej płyty WinXP SP2, to zakładam, że ciągle jesteś posiadaczem licencji na system i płytę instalacyjną ściągnij poprzez protokół torrent, z rapidshare czy skądkolwiek. Ważne, żeby serwis oferował przeglądanie komentarzy i można było ocenić, czy innym użytkownikom, którzy już system ściągneli, działa dobrze, czy nie. Ważne, żeby była to kopia oryginalnego nośnika, bez żadnych cracków i dodatków niewiadomego pochodzenia. To bardzo ważne - system ma być czysty i oryginalny. Gdy już zaopatrzysz się w INNĄ kopię systemu, niż używasz do tej pory, to przejdź dalej.
    a) Uruchom komputer znajdujący się na stole. Włóż płytę do napędu. Podczas instalacji utwórz jedną partycję NTFS zajmującą cały obszar, przeprowadź szybkie formatowanie. Jeżeli w tym momencie instalator zarząda restartu, to po uruchomieniu komputera ponownie uruchom instalator i zainstaluj system na utworzonej partycji. Zakładam, że po wykonaniu tego kroku widzimy czysty pulpit świeżego Windowsa XP. NIE INSTALUJ żadnych sterowników!
    b) Wejdź do managera urządzeń i popatrz, jakie komponenty są niezainstalowane. Prawdopodobnie będzie to karta graficzna, dźwięk i ew. komponenty płyty głównej. Kartę graficzną zainstaluj w następujący sposób: ściągnij na nowym komputerze oryginalne sterowniki ATI i nagraj na płytę (przy okazji ściągnij najnowsze sterowniki do płyty głównej, dźwięku itp. i nagraj na tę samą płytę). Sterowniki muszą obsługiwać Twój model karty graficznej. Jeżeli sterowniki najpierw wypakowują się do jakiegoś katalogu (TEMP), to po wypakowaniu, a przed instalacją sterowników, skopiuj ten katalog w inne miejsce. Jeżeli nie uda Ci się tego wykonać, zainstaluj sterowniki wybierając jedynie sam sterownik ekranu (bez żadnych dodatków). Jeżeli udało Ci się skopiować katalog z wypakowanym instalatorem (lub jest on permanentnie tworzony przez instalator), to wejdź do managera urządzeń i zainstaluj sterowniki do karty graficznej ręcznie (poprzez wybranie pliku .INI z katalogu ze sterownikami ATI). Wykonaj restart. Zakładam, że w tym momencie masz zainstalowaną kartę graficzną i możesz zmieniać rozdzielczości i odświeżania. Ustaw 1024x768-32bit(małpa)85Hz.
    c) WinXP ma zintegrowany DX8.1 (lub wyższy). Zainstaluj grę, która działa poprawnie na tym DX.
    d) Spróbuj uruchomić grę. Powinna działać bez dźwięku i sterowników do płyty głównej. Może działać wolno, ale bez efektów psujących oczy. Gdyby gra się nie uruchomiła z powodu braku karty dźwiękowej, to wykonaj następny krok. W przeciwnym razie jest on opcjonaly.
    e) Zainstaluj sterowniki do karty dźwiękowej. Jeżeli są one zintegrowane z instalatorem sterowników do płyty głównej, to wybierz tylko sterownik dźwięku (bez żadnych dodatków). Jeżeli sterowniki wypakowują się do katalogu tymczasowego, to wykonaj to samo co w przypadku karty graficznej - zainstaluj sterowniki ręcznie, z plików .INI. Uruchom grę, może działać wolno, ale bez rozmazywania.
    f) Zainstaluj sterowniki do komponentów płyty głównej. Uruchom grę. Powinna działać z normalną prędkością, bez efektów smużenia.
    g) Kontroluj jakość obrazu w grze po każdej zmianie sterowników czy oprogramowania.

W odpowiedzi odnieś się do każdego z punktów. Czy napotkałeś jakieś problemy, czy miałeś jakieś wątpliwości, albo wykonałeś jakieś kroki inaczej, niż napisałem. W przypadku ew. rozwiązania problemu punkty zachowaj.

Dodano:
    PS Jak słusznie zauważył mrolo, istnieje możliwość, że za każdym razem instalujesz sobie jakieś świństwo. PO nagraniu wszystkich sterowników na płytę, wyślij pliki po kolei na stronę skanera plików online i wykonaj skan. Ważne, żebyś wysłał pliki znajdujące się już na płycie - w ten sposób będziesz miał pewność, że żadne złośliwe oprogramowanie nie zmieni Ci pliku po wysłaniu na serwer skanera.

Witam !

Zrobiłem tak jak radziłeś i niestety dalej to sam :cry:

Dokladnie to tak : Wyzerowałem go w WDclear i zainstalowlem szybkim formtem.

w biosie wylaczylem wszystko niepotrzebne oprocz USB bo mam mysz usb.

Zainstalowalem sterowniki grafiki najnowsze normalnym instalatorem , zainstalowalem gre Hitman2 i testowalem z wlączoną synchronizacj pionow i wyłączoną.

Nadal to samo niestety. A pamietam ze kiedys przed tą usterką jeszcze na strej konfiguracji ECS K7S5A z wylączoną synchronizcją było lepiej niz teraz z włączoną.

Komputer oddam do serwisu chociaż trudno będzie taki znaleźć, który coś pomoże :)

Widocznie to coś uszkadza komputer :P

Szkoda tylko, że sprzedam oba komputery na części i ktoś będzie miał to samo :(
    Lukashh
    Level 16  
    Macie jakies nowe pomysły co to może być ? :)
    RAFi X
    Level 29  
    Podłącz kompa pod TV i zobacz czy to samo się dzieje.
    rmx3
    Level 2  
    A ja co może wyda wam się śmieszne proponuje podłączyć zwykłą myszkę pod ps2 a nie pod USB i w tedy sprawdzić. Proponuje to ponieważ w moim przypadku na lapku toshiby L30 po podłączeniu myszki pod USB i w czasie oglądania filmów w HD strasznie zwalniają tzn. dgy ruszam myszką pod USB film się tnie gdy jej nie dotykam a jest podłączona jest wszystko dobrze a w tym przypadku opisanym przez autora nie ma możliwości nie poruszania myszką skoro problem występuje w grach. Wiem że teoria jest mało prawdopodobna jednak takie coś zaobserwowałem u siebie więc postanowiłem opisać.

Pozdrawiam
    Lukashh
    Level 16  
    Witam !

Mam prośbe w celu sprawdzenia zachownia sie Waszych komputerow :)

Sciągnijcie ten plik umiescilem w nim kopie bylej aukcji monitora

Zjedźcie niżej i suwakiem dolnym przesuwajcie w prawo i w lewo. Czy widzicie przeskoki w monitorze na zdjeciu z aukcji pomiędzy czarnym ekranem a jego białą obudową ?

http://www.negia.net/~imptex/moj/Test.rar
    wronski_gedeon
    Level 17  
    Witam
    Musisz wejsc w opcje grafiki, potem zaawansowane, nastepnie wybrac parametry ekrany - w ekranach wybrac monitor i ustawic tam maxymalna rozdzielczosc. ( sterowniki nvidi maja ustawione w dwoch miejscach rozdzielczosc, zawsze domyslnie jest na 60, nawed jak ustawisz na 100 w zakladce monitor to i tak sterownik jeszcze blokuje.
    Wiele razy spotkalem sie juz z tym.

Jak napisalem dosc niejasno to postaram sie przeslac skriny.
    Lukashh
    Level 16  
    Znalazłem przypadkowo odpowiedź na mój problem :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Page_tearing

"Screen tearing is a phenomenon in video where a previously rendered frame overlaps a newly rendered frame, creating a torn look as two parts of an object - for example a wall - don't line up. Screen tearing is most common with video games, as heavy processing can limit synchronization capabilities, although it can occur on all display types. Screen tearing happens when the display buffer is updated with a new image while the image is being transmitted to the display.

The use of vertical synchronization (V-sync) prevents screen tearing. V-sync is a method in which the display buffer is only updated during the vertical blanking interval."

Co sądzicie ? :)

Jeszcze artykuł o tym efekcie :)

Wkleje bo kiedyś to sie komuś pewnie przyda ;)

http://www.richleader.com/bargainbinreview_fps.htm

a Teraz niech ktoś to przeczyta i w paru zdaniach opisze na czym polega problem ? Bo niestety nie jestem aż tak dobry z angielskiego :)
    RAFi X
    Level 29  
    Chyba nie o to Ci chodziło kolego.
    Tak się dzieje w każdym komputerze, można to zaobserwować np. minimalizując okno mojego komputera na wielkość 1/4 ekranu i jeździć nim po ekranie. Co prawda odbywa się to w mniejszym stopniu, ale jednak.
    Jest to nakładanie się nowej wyrenderowanej klatki na starszą - poprzednią, efekt ?
    Zdjęcie na samym dole:
    http://www.richleader.com/bargainbinreview_fps.htm
    Zapobiega temu (przynajmniej częściowo) synchronizacja pionowa. A działa ona tak, że obraz do monitora wysyłany jest zgodnie z częstotliwością odświeżania monitora - żadna nowość.
    weryfany
    Level 26  
    Lukashh wrote:
    Witam !

Mam prośbe w celu sprawdzenia zachownia sie Waszych komputerow :)

Sciągnijcie ten plik umiescilem w nim kopie bylej aukcji monitora

Zjedźcie niżej i suwakiem dolnym przesuwajcie w prawo i w lewo. Czy widzicie przeskoki w monitorze na zdjeciu z aukcji pomiędzy czarnym ekranem a jego białą obudową ?

http://www.negia.net/~imptex/moj/Test.rar

No może mój to nie demon szybkości ale nie ma problemu i żadne anomalie sie nie pojawiają. Raczej to nie wina monitora ale karty graficznej. (za słaba karta?)
    Lukashh
    Level 16  
    odświezam temat :) może ktoś z Was jeszcze bedzie w stanie pomoc :P

tutaj jest filmik

Patrzcie na deski szopy , moze zobaczycie przeklamania, ktore mnie tak meczą wzrok.

http://www.negia.net/~imptex/moj/MVI_0001.AVI

Komputer w nastepnym tygodniu oddaje do serwisu.
    wada

Czy naprawdę z tym twoim wzrokiem jest nie w porządku - jak to tu pisywali inni - że nie widzisz moich postów gdzie pisałem że przesadzasz z parametrami obrazu, przez co twoja karta nie wyrabia, i wyświetla tło maksymalnie 4-10 klatek na sekundę. albo nie wgrałeś wszystkich sterowników do tej karty, lub directX lub OpenGL.
    A może ta gra ma chodzić na OpenGL, a nie konkurencyjnym DirectX.

Gelip
    Level 33  
    Mam monitor CRT SyncMaster 795DF, wcześniej karta graficzna GeForce2 MX 400 przy 1024x768 100Hz i OK. Teraz zmieniłem kartę na ATI Radeon 9550 przy 1024x768 100Hz i nadal jest OK - mogę godzinami siedzieć np w necie i czytać. Nie wiem jak to jest z grami bo praktycznie nie gram. Ale zauważyłem pewną rzecz.

Chcąc zagrać w jakąś grę np. TombRaider obraz jest za ciemny więc podjaśniam monitor. Po wyjściu z gry zapomniałem wrócić parametry jasności i jaskrawości do poprzednich ustawień i co się okazało - po jakimś czasie dość krótkim siedzenia na necie odczuwam ból głowy a nawet występuje tik nerwowy prawej powieki i normalnie nie da się już siedzieć ani minuty dłużej. Wystarczy przywrócić ustawienia jasności i jaskrawości i nic znowu mogę siedzieć godzinami. A więc najważniejszą rzeczą jest poziom jasności i kontrastu w ustawieniach monitora (brightness i contrast) oraz zapewne poziom kolorów RGB i częstotliwość odświeżania no i na pewno wielkość czcionki.

U mnie jest tak:

RGB 50%
    Temperatura barw 9600K
    sRGB - OFF
    Jasność 30%
    Kontrast 60%
    Odświeżanie 100Hz
    Ekran 1024x768
    Rozdzielczość DPI 96 standardowo

Na innym monitorze CRT zauważyłem że gdy wziąć na max jasność i kontrast to występuje rozmycie przez co tekst na ekranie jest mało czytelny.

Na pewno to zależy od typu i jakości monitora i nie jest to rozwiązanie uniwersalne, tak samo każdy może inaczej odbierać poziom jasności i być bardziej lub mniej wrażliwy na konkretne ustawienia.

W moim przypadku jest tak jak napisałem - za duża jasność i bóle głowy.