Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Największa zagadka hardware'owa na elektrodzie - daje 100pkt

Lukashh 15 Gru 2007 23:00 11845 103
  • #1 15 Gru 2007 23:00
    Lukashh
    Poziom 16  

osobie,która rozpozna w czym tkwi problem.

Mam taką konfiguracje:

"Amd Athlon 64 X2 4000+
    Płyta Abit AN-M2
    Grafika Zintegrowana
    2GB DDR2 800Mhz

Dysk Twardy Seagate Barracuda Sata2 250 GB
    Klawiatura najtańsza A4tech
    Obudowa Micro atx " - to wszystko jest nowiutkie

Myszka A4tech X7-X718 - 2 lata
    Zasilacz Delta 350W - ok roku

Problem polega na tym , ze kiedy gra w jakąkolwiek grę 3D powoduje zmęczenie oczu, a kiedyś tak nie miałem na starym swoim komputerze tj. pare lat temu bo problem ten już dawno sie pojawił. Zmieniałem już wszystko i nadal nie znalazłem przyczyny takiego zachowania komputera.
    Wygląda to mniejwiecej tak jakbym grałna monitorze z odświeżaniem 60 Hz a mam 100 Hz nastawione , dwa rózne monitory i to samo.

Moja obecna konfiguracja jest nowiutka komputer złożony tydzień temu i myślałem, że już nie będe miał "tego" a to znowu przeszło na mój nowy komputer. Swój nowy dysk podłaczyłem jeszcz do starego komputera po to by przegrać wszystkie swoje potrzebne dane ale złączem sata.

Przeniosłem ze starego zasilacz Delta 350W(zasilacz ma ok roku i kupiony był bo myślalem ze to wina starego zasilacza jednak nic nie pomogła wymiana na nowy) i myszke.

Już pisałem dwa tematy o tym problemie na dwóch różnych konfiguracjach
    ale nikt do tej pory nie potrafił stwierdzić czego to jest przyczyną.

Zainstalowałem nawet wcześniej ( na starej konfiguracji ) na dysku 4.3 GB windows 98 SE i gre hitman i nadal miałem to samo.

Pierwszy temat opisujący problem :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=e9192348c1187c1f347d11b1ae46e78c

Drugi

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=e9192348c1187c1f347d11b1ae46e78c

Wygląda na to, że coś psuje jakąś część ale tak, że ona działa ale nie jak powinna.

Np. przenosząc zasilacz do nowego komputera przeniosłem tą wade na nową konfigurację i już nawet wymiana zasilacza nie pomoże bo wszystko jest już zepsute ? - szalona teoria nie ?

Ale już ręce opadają.

Piszę to bo chciałbym znaleźć przyczynę zanim sprzedam stary komputer na allegro na części bo jeśli sie okaże, że to przechodzi z kompa na kompa to będzie gorzej niż wirus komputerowy ;)

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Gru 2007 23:19
    mrolo
    Poziom 19  

Za oczy odpowiada monitor i grafika ;-)
    Więc albo masz za mało herców na monitorze albo coś przedobrzyłeś z parametrami i niby przyjmuje wysokie parametry rozdzielczości i herców
    ale tak naprawdę nadal jest niska częstotliwość odświeżania.
    Mam czasem ten sam problem monitor Iyama 22" bańka nagle widzę że ekran drga. pracuje 1600/1200 więc widzę pasy pod 45 stopni
    nie pamiętam jaką masz grafikę ale zainstaluj sobie najnowsze sterowniki. zobacz w systemie czy przy karcie nie masz jakiegoś wykrzyknika. Wiem, że to może trywialne co piszę. Żeby zlokalizować przyczynę podłącz jak możesz inny monitor od kolegi. Jeśli będzie dobrze tzn, że wina monitora jeśli źle - grafika, podmień grafikę jeśli nadal źle - sorry zostaje okulista....
    powodzenia

0
  • #3 15 Gru 2007 23:20
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wiedz że odświeżanie monitora to nie wszystko. Znam przypadek że monitor pływał jak szalony mimo 85Hz i nie dało się przy nim wysiedzieć. Po długich godzinach walki ze sprzętem okazało się że winna była lokalizacja komputera przy oknie za którym znajdowała się linia energetyczna. Przeniesienie kompa w odległy od okna kąt i problem zniknął.

0
  • #4 15 Gru 2007 23:20
    hobbyelektronik
    Poziom 27  

No cóż, ja też kiedyś byłem młody i piękny a teraz nosze okulary.
    Nabawiłeś się przez te gierki zaćmy albo co gorsze katarakty,
    jak najszybciej idz do okulisty na badanie oczu.

Powodzenia.............

0
  • #5 15 Gru 2007 23:23
    Lukashh
    Poziom 16  

mrolo napisał:
    Za oczy odpowiada monitor i grafika ;-)
    Więc albo masz za mało herców na monitorze albo coś przedobrzyłeś z parametrami i niby przyjmuje wysokie parametry rozdzielczości i herców
    ale tak naprawdę nadal jest niska częstotliwość odświeżania.
    Mam czasem ten sam problem monitor Iyama 22" bańka nagle widzę że ekran drga. pracuje 1600/1200 więc widzę pasy pod 45 stopni
    nie pamiętam jaką masz grafikę ale zainstaluj sobie najnowsze sterowniki. zobacz w systemie czy przy karcie nie masz jakiegoś wykrzyknika. Wiem, że to może trywialne co piszę. Żeby zlokalizować przyczynę podłącz jak możesz inny monitor od kolegi. Jeśli będzie dobrze tzn, że wina monitora jeśli źle - grafika, podmień grafikę jeśli nadal źle - sorry zostaje okulista....
    powodzenia

Zmieniałem monitor :) Nastawiałem najwyzsze wartości Hz na Hyundaiu 85hz na Magu czyli aktualnie uzywanym 100Hz i nadal to samo.

Kiedyś wyłaczałem synchronizację w grach po to by mieć więcej klatek i dobrze sie grało , teraz jak wyłącze to nie da sie grać tzn widać od razu ze
    coś jest nie tak z obrazem.

Właśnie uploaduje filmiki nagrane na swoim komputerze i zobaczycie o co mi chodzi .

Wpliku umieściłem jedną aukcje internetową i jak uruchomicie plik html i pojedziecie na dół i nacisniecie myszką na suwak dolny i szybkimi ruchami będziecie przesuwać to ciekaw jestem czy będziecie widzieli przejście pasów czarny w biały jak to ma miejsce u mnie :(

Coś jest nie tak ze sprzętem. Zobaczcie filmiki - wszystko w jednym pliku na rapida wrzucam.

http://rapidshare.com/files/76842187/Obraz.rar.html

0
  • #6 15 Gru 2007 23:34
    mrolo
    Poziom 19  

Grafika zintegrowana.... Ale jaka to jest ważne.
    Sprawdź jaka zainstaluj sterowniki Jak nie wiesz jaka grafika użyj jakiegoś programu który rozpozna Ci grafikę np AIDA32
    nie pisz o klawiaturze, myszce i obudowie ;-)
    350W na zasilacz to obecnie niezbyt wiele
    ile masz dysków, napędów?
    Kumplowi jak składałem kompa prościznę na celeronie poniżej 300W nawet nie chciał się odpalić a miał tylko 1HDD, 1CD. Nie miałem nigdy takiego przypadku ale teoretycznie jest możliwe, że zasilacz jest za słaby i karta nie chce wskoczyć na wyższe rozdzielczości bo wtedy dostaje więcej po dupie i potrzebuje więcej prądu.
    Z tego co kojarzę to tam masz tam GeForca
    GeForce 7025-630a ---> więc sterowników jak nie masz to na stronie nVidii ściągniesz bez problema.

0
  • #7 15 Gru 2007 23:36
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 15 Gru 2007 23:36
    Alton88
    Poziom 21  

A przyprowadz osoby o zdrowym wzroku i bez okularów , czy im dalej sie bedzie męczył wzrok.

Wydaje mi sie oczy odmawiają ci posłuszeństwa.

0
  • #9 15 Gru 2007 23:40
    Lukashh
    Poziom 16  

mrolo napisał:
    Grafika zintegrowana.... Ale jaka to jest ważne.
    Sprawdź jaka zainstaluj sterowniki Jak nie wiesz jaka grafika użyj jakiegoś programu który rozpozna Ci grafikę np AIDA32
    nie pisz o klawiaturze, myszce i obudowie ;-)
    350W na zasilacz to obecnie niezbyt wiele
    ile masz dysków, napędów?
    Kumplowi jak składałem kompa prościznę na celeronie poniżej 300W nawet nie chciał się odpalić a miał tylko 1HDD, 1CD. Nie miałem nigdy takiego przypadku ale teoretycznie jest możliwe, że zasilacz jest za słaby i karta nie chce wskoczyć na wyższe rozdzielczości bo wtedy dostaje więcej po dupie i potrzebuje więcej prądu.
    Z tego co kojarzę to tam masz tam GeForca
    GeForce 7025-630a ---> więc sterowników jak nie masz to na stronie nVidii ściągniesz bez problema.

Zainstalowałem sterowniki od płyty głównej więc są ok :)

Wcześniej to samo miałem na starszym kompie ktory aktualnie stoi obok i niedlugo go będe sprzedawał :) a mam w nim Karte Ati Radeon 9600

W nim to 350 W na pewno by wystarczyło :)

W nowym mam tylko jeden dysk Sata Seagate 250 GB i jedną nagrywarke DVD więcej do tej obudowy nie wejdzie :) no jeszcze jeden dysk da rade :)

Także myśle ze to nie jest wina zasilacza.

Dodano po 1 [minuty]:

Marcin230 napisał:
    Jak poprzednik pisze, masz problemy ze wzrokiem, albo dorosłeś i już nudzi cię ciągłe granie.

Zmień na monitor LCD i zobaczysz.
    Odświeżanie to nie wszystko, nasycenie barw, ostrość i podobne też robią swoje, stary monitor może nie trzymać parametrów i delikatne przesunięcie kolorów (zdawać by się mogło, że niewidoczne) może męczyć wzrok, a co za tym idzie powodować ogólne zmęczenie.

Tak czy inaczej radzę zrobić badania wzroku.

hehehe ludzie ja nie gram w gry :D Mam przez ten problem bardzo dużą przerwe w grach :)

aktualnie wcale nie gram bo nie zamierzam sobie zepsuć wzroku a wzrok mam bardzo dobry u okulisty byłem niedawno i nie mam żadnych problemów więc prosze bez takich mi tu :D

0
  • #10 15 Gru 2007 23:43
    mrolo
    Poziom 19  

HEHEH, wiem co to może być! Głośniki blisko monitora powodują zakłucenia, ew jakaś lampka na halogen, zasilacz od komórki. Albo jeśłi nie wyłącz tą integre w BIOSie i wsadz jakąś inną bedziesz wiedział grafika czy monitor. Zakłócenia jak najbardziej, zgadzam sie tu z kolegą miałem kiedy podobnie z laserówką.
    Filmik zaraz zobacze, możliwe że się coś grzeje w kompie, sprawdź na radiatorze czy nie ma kurzu zdejm obudowe i dowal jakiś 2 wiatrak do grafy. Zagraj w coś i patrz czy jak dodatkowo chłodzisz jest lepiej. Chłodzenie to podstawa

0
  • Sklep HeluKabel
  • #11 15 Gru 2007 23:47
    diigii
    Poziom 10  

ja osobiscie nie zrozumialem czy dzieje sie to tylko w grach czy podczas zwyklej pracy os'u tez, jesli tylko podczas grania to w opcjach sterownikow czesto jest takie cos jak preferencje dla poszczegolnych aplikacji moze tam ustawiles cos takiego zeby w grach bylo mniejsze odswierzanie drugim problemem moze byc zle ustawienie monitora tak jak juz kolega Mery21 pisal miejsce gdzie stoi monitor ma diametralne znaczenie gdyz jest on bardzo czuly na wszystkie zaklocenia np pobliski router lub karta wifi moze juz wprowadzac wystarczajace przeszkody w dzialaniu monitora proponuje "pochodzic" po domu z tym monitorem i sprobowac roznych ustawien kiedys czytalem ze nawetr ustawienie w odpowiednia storne swiata ma wplyw na jakosc obrazu w bankach ale jak powinien monitor byc ustawioeny to juz nei pamietam musisz sam pogooglowac

0
  • #12 15 Gru 2007 23:48
    mrolo
    Poziom 19  

Nie no badanie wzroku na odległość ;-)
    Internet to potęga ;-)
    Z tym zasilaczem to już taka ostateczność była.
    oczy -> monitor -> grafika (ewentualne zakłócenia polem elektro-magnetycznym)

0
  • #13 15 Gru 2007 23:51
    Lukashh
    Poziom 16  

mrolo napisał:
    HEHEH, wiem co to może być! Głośniki blisko monitora powodują zakłucenia, ew jakaś lampka na halogen, zasilacz od komórki. Albo jeśłi nie wyłącz tą integre w BIOSie i wsadz jakąś inną bedziesz wiedział grafika czy monitor. Zakłócenia jak najbardziej, zgadzam sie tu z kolegą miałem kiedy podobnie z laserówką.
    Filmik zaraz zobacze, możliwe że się coś grzeje w kompie, sprawdź na radiatorze czy nie ma kurzu zdejm obudowe i dowal jakiś 2 wiatrak do grafy. Zagraj w coś i patrz czy jak dodatkowo chłodzisz jest lepiej. Chłodzenie to podstawa

Więc tak nad monitorem mam dwa głośniki ale wyłączyłem całą wieżę z gniazdka po przeczytaniu postu kolegi wyżej odnośnie tej lini energetycznej :)

Nie pomogło.

Nie mam aktualnie od kogo pożyczyć grafiki na PCI-E bo wszyscy mają starsze platformy i tylko AGP. Ale to nie jest wina karty graficznej bo tak jak mówiłem na płycie MSI i Athlonie XP z grafiką AGP było to samo :) Tam zmieniałem aż 3 karty graficzne i nie pomogło.

Chłodzenie jest ok :) Mam program monitorujący kazdą ważną część :D pozatym problem sie pojawia od razu nie po paru min grania.

Wszystko czyściutkie w obudowie bo wszystko nowe. :(

0
  • #14 15 Gru 2007 23:54
    mrolo
    Poziom 19  

Jeśli na 2 różnych monitorach jest to samo, to znaczy że grafika się z.... Wyłącz w biosie, pożycz od kolegi na chwilę. Będziesz wiedział na bank. Jak nie masz kolegów kup na allegro, poszukaj kogoś u kogo będziesz mógł ewentualnie w ciągu kilku dni zwrócić.

Dodano po 1 [minuty]:

Głośniki nie muszą być zasilane bo mają w sobie magnesy. Odstaw je na 1 metr i dopiero sprawdzaj.

0
  • #16 15 Gru 2007 23:57
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 16 Gru 2007 00:07
    mrolo
    Poziom 19  

A tak przy okazji , nie masz w pobliżu jakiegoś kolegi z CB radiem ? Mój kumpel jak włączał dopałkę na CB to nie szło TV oglądać...

Pisał że na 2 monitorach jest to samo, chyba że oba są warte tych samych pieniędzy.

Dodano po 6 [minuty]:

Jakiś subwoofer pod stołem koło komputera?

0
  • #18 16 Gru 2007 00:11
    Lukashh
    Poziom 16  

mrolo napisał:
    A tak przy okazji , nie masz w pobliżu jakiegoś kolegi z CB radiem ? Mój kumpel jak włączał dopałkę na CB to nie szło TV oglądać...

Pisał że na 2 monitorach jest to samo, chyba że oba są warte tych samych pieniędzy.

Dodano po 6 [minuty]:

Jakiś subwoofer pod stołem koło komputera?

Mam tylko wieże ponad komputerem z glosnikami :) Zaraz je przestawie i sprawdze :) CB radia nikt nie ma ,zresztą chyba nikt nie rozmawia 24h :D bo sprawdzałem ten problem chyba o kazdej porze dnia i nocy .

Sprawdziłem ( przeniosłem całą wieże z dala od komputera) i nic nie pomogło nie mam już dodatkowych głośników.

Wyłączyłem wszystkie urządzenia elektryczne i żadnej różnicy.

Komputer też sprawdzałem w innym miejscu tj. w innej dzielnicy u kolegi więc to też nie będzie wina energetyki ;)

0
  • #19 16 Gru 2007 00:34
    mrolo
    Poziom 19  

Słuchaj idź do sklepu np jakiś market i powiedz kolesiowi jaki masz problem, i że chcesz kupić monitor.
    ale zaznacz od razu, że jeśli nie spełni twoich oczekiwań to go zwrócisz. Np w Tesco można w ciągu 5 dni zwrócić bez podawania przyczyny. Jeśli się powtórzy zwrócisz jeśli nie to masz rozwiązanie. Możesz potem zrobić to samo z grafiką. Jeśli byłeś z kompem u kumpla i on widział to samo to znaczy że dobrze widzisz ;-)

Dodano po 2 [minuty]:

Może kabel od monitora?

0
  • #20 16 Gru 2007 00:35
    Lukashh
    Poziom 16  

mrolo napisał:
    Słuchaj idź do sklepu np jakiś market i powiedz kolesiowi jaki masz problem, i że chcesz kupić monitor.
    ale zaznacz od razu, że jeśli nie spełni twoich oczekiwań to go zwrócisz. Np w Tesco można w ciągu 5 dni zwrócić bez podawania przyczyny. Jeśli się powtórzy zwrócisz jeśli nie to masz rozwiązanie. Możesz potem zrobić to samo z grafiką. Jeśli byłeś z kompem u kumpla i on widział to samo to znaczy że dobrze widzisz ;-)

Chyba dam ten stary komputer do jakiegoś dobrego serwisu ,pokze o co mi chodzi i niech pogłówkują :)Ja już od 2 lat główkuje;) i żadnego rezultatu.

Ale to pewnie wina dysku bo podłaczyłem ten nowy dysk by przegrać dane i ten starszy komp "zepsuł" mi dysk ? Albo Zasilacz albo myszka :(

0
  • #21 16 Gru 2007 00:39
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 16 Gru 2007 00:42
    diigii
    Poziom 10  

po tym co pokazuje filmik proponuje sprawdzic "przyspieszenie sprzetowe" jest we wlasciwosciach ekranu w menu rozwiazywanie problemow powinno byc ustawione na pelne proponuje tez sprawdzic czy nie ma konfliktow sprzetowych zwiazanych z przerwaniami we wlasciwosciach karty graficznej mozna tez przeprowadzic pelny test direktx (uruchamia sie go poprzez wpisanie dxdiag w menu uruchom po otworzeniu menu przeprowadz wszystkie testy z zakladki ekra)

0
  • #23 16 Gru 2007 01:01
    Rubik
    Poziom 15  

Czy wiesz że direct x domyślnie ustawia odświeżanie 60Hz. Możesz to zmienić ale domyślnie jest tylko 60. Uruchom direct x, przejdź do zakładki "więcej pomocy" i wybierz "zastąp". Dalej nie trzeba tłumaczyć. Pozdro RUBIK

0
  • #24 16 Gru 2007 01:02
    Lukashh
    Poziom 16  

Rubik napisał:
    Czy wiesz że direct x domyślnie ustawia odświeżanie 60Hz. Możesz to zmienić ale domyślnie jest tylko 60. Uruchom direct x, przejdź do zakładki "więcej pomocy" i wybierz "zastąp". Dalej nie trzeba tłumaczyć. Pozdro RUBIK

To nie to , w grach sprawdzilem na monitorze ilość Hz i jest 100 bo uzylem programu reforce

0
  • #26 16 Gru 2007 03:33
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

No to jedziemy po kolei.

1) Sprzęt
    a) Testy przeprowadź na tym starym komputerze. Sprzęt poskładaj na stole, poza obudową. Płyta główna, procesor z chłodzeniem, jedna kość RAMu włożona w pierwszy slot, karta graficzna. Zresetuj BIOS zworką na płycie (ew. wyjmij na chwilę baterię).
    b) Weź jakiś dysk IDE i wyzeruj go np. w MHDD czy programie WD (którego już używałeś). Zrób to spod Twojego nowego komputera, lub innego niż ten ze zresetowanym BIOSem. Ważne, żebyś uruchomił komputer z płyty CD/DVD i nie uruchamiał nic innego, niż program do zerowania. Po wyzerowaniu odłącz dysk od nowego komputera i podłącz go do pierwszego kanału IDE, jako master, na płycie leżącej na stole.
    c) Podłącz napęd CD/DVD do komputera na stole, do drugiego kanału IDE, jako master.
    d) Podłącz zasilacz do płyty głównej, wtyczki molex do HDD i CD/DVD.
    e) Podłącz klawiaturę.
    f) Przygotuj sobie śrubokręt do zwierania pinów PWR_ON. Jeżeli drżą Ci ręce, to postaw obudowę na stole i podłącz kabel od włącznika. Możesz również podłączyć reset. Reszta jest zbędna.
    g) Podłącz monitor do karty graficznej, kabel zasilający do zasilacza i uruchom komputer. Wejdź do BIOSu.
    h) W BIOSie wyłącz wszystko, co nie jest potrzebne do uruchomienia gry CoD (czy dowolnej innej, najlepiej małowymagającej - ważne, żeby na niej występował problem). Wyłącz FDD (zarówno obecność, jak i kontroler), zintegrowany LAN, kontroler USB. Ustaw prawidłowe parametry procesora (jeżeli nie zostały wykryte) i timingi pamięci na Auto. Ustaw opcję bootowania z CD/DVD jako pierwszą. HDD0 jako drugą.
    i) Podłącz mysz. Upewnij się, że dysk został prawidłowo wykryty - aktualny tryb pracy dysku wyświetli się w tabelce, już po ekranie BIOSu.

2) System
    -> W poprzednich tematach mówiłeś, że kolega zgubił Twoją płytę instalacyjną Windows XP SP2 i problem się pojawił po zainstalowaniu systemu w innej wersji czy też z innego źródła. Jeżeli nie masz oryginalnej płyty WinXP SP2, to zakładam, że ciągle jesteś posiadaczem licencji na system i płytę instalacyjną ściągnij poprzez protokół torrent, z rapidshare czy skądkolwiek. Ważne, żeby serwis oferował przeglądanie komentarzy i można było ocenić, czy innym użytkownikom, którzy już system ściągneli, działa dobrze, czy nie. Ważne, żeby była to kopia oryginalnego nośnika, bez żadnych cracków i dodatków niewiadomego pochodzenia. To bardzo ważne - system ma być czysty i oryginalny. Gdy już zaopatrzysz się w INNĄ kopię systemu, niż używasz do tej pory, to przejdź dalej.
    a) Uruchom komputer znajdujący się na stole. Włóż płytę do napędu. Podczas instalacji utwórz jedną partycję NTFS zajmującą cały obszar, przeprowadź szybkie formatowanie. Jeżeli w tym momencie instalator zarząda restartu, to po uruchomieniu komputera ponownie uruchom instalator i zainstaluj system na utworzonej partycji. Zakładam, że po wykonaniu tego kroku widzimy czysty pulpit świeżego Windowsa XP. NIE INSTALUJ żadnych sterowników!
    b) Wejdź do managera urządzeń i popatrz, jakie komponenty są niezainstalowane. Prawdopodobnie będzie to karta graficzna, dźwięk i ew. komponenty płyty głównej. Kartę graficzną zainstaluj w następujący sposób: ściągnij na nowym komputerze oryginalne sterowniki ATI i nagraj na płytę (przy okazji ściągnij najnowsze sterowniki do płyty głównej, dźwięku itp. i nagraj na tę samą płytę). Sterowniki muszą obsługiwać Twój model karty graficznej. Jeżeli sterowniki najpierw wypakowują się do jakiegoś katalogu (TEMP), to po wypakowaniu, a przed instalacją sterowników, skopiuj ten katalog w inne miejsce. Jeżeli nie uda Ci się tego wykonać, zainstaluj sterowniki wybierając jedynie sam sterownik ekranu (bez żadnych dodatków). Jeżeli udało Ci się skopiować katalog z wypakowanym instalatorem (lub jest on permanentnie tworzony przez instalator), to wejdź do managera urządzeń i zainstaluj sterowniki do karty graficznej ręcznie (poprzez wybranie pliku .INI z katalogu ze sterownikami ATI). Wykonaj restart. Zakładam, że w tym momencie masz zainstalowaną kartę graficzną i możesz zmieniać rozdzielczości i odświeżania. Ustaw 1024x768-32bit@85Hz.
    c) WinXP ma zintegrowany DX8.1 (lub wyższy). Zainstaluj grę, która działa poprawnie na tym DX.
    d) Spróbuj uruchomić grę. Powinna działać bez dźwięku i sterowników do płyty głównej. Może działać wolno, ale bez efektów psujących oczy. Gdyby gra się nie uruchomiła z powodu braku karty dźwiękowej, to wykonaj następny krok. W przeciwnym razie jest on opcjonaly.
    e) Zainstaluj sterowniki do karty dźwiękowej. Jeżeli są one zintegrowane z instalatorem sterowników do płyty głównej, to wybierz tylko sterownik dźwięku (bez żadnych dodatków). Jeżeli sterowniki wypakowują się do katalogu tymczasowego, to wykonaj to samo co w przypadku karty graficznej - zainstaluj sterowniki ręcznie, z plików .INI. Uruchom grę, może działać wolno, ale bez rozmazywania.
    f) Zainstaluj sterowniki do komponentów płyty głównej. Uruchom grę. Powinna działać z normalną prędkością, bez efektów smużenia.
    g) Kontroluj jakość obrazu w grze po każdej zmianie sterowników czy oprogramowania.

W odpowiedzi odnieś się do każdego z punktów. Czy napotkałeś jakieś problemy, czy miałeś jakieś wątpliwości, albo wykonałeś jakieś kroki inaczej, niż napisałem. W przypadku ew. rozwiązania problemu punkty zachowaj.

Dodano:
    PS Jak słusznie zauważył mrolo, istnieje możliwość, że za każdym razem instalujesz sobie jakieś świństwo. PO nagraniu wszystkich sterowników na płytę, wyślij pliki po kolei na stronę skanera plików online i wykonaj skan. Ważne, żebyś wysłał pliki znajdujące się już na płycie - w ten sposób będziesz miał pewność, że żadne złośliwe oprogramowanie nie zmieni Ci pliku po wysłaniu na serwer skanera.

0
  • #27 16 Gru 2007 05:04
    mrolo
    Poziom 19  

"Moja obecna konfiguracja jest nowiutka komputer złożony tydzień temu i myślałem, że już nie będe miał "tego" a to znowu przeszło na mój nowy komputer. Swój nowy dysk podłaczyłem jeszcz do starego komputera po to by przegrać wszystkie swoje potrzebne dane ale złączem sata."
    Czy używałeś na starym/nowym antywirusa? bo jeśli "coś" przegrywałeś ze starego to może masz np zainfekowane sterowniki. Pisałeś że Windows kilka razy instalowałeś wiec oszczędziłem sobie pytania czy na nowym kompie zainstalowałeś poprawnie Windowsa? Jednak jak teraz czytam w starym wątku że przekładasz płyty bez reinstalacji od zera, podkręcasz procka to widzę duży potencjał ;-)
    Raz miałem przypadek męczyłem się z 2 miechy. Nie cały czas w wolnych chwilach. Po wymianie i wyeliminowaniu wszystkiego co możliwe okazało się że procek był walnięty.

0
  • #28 16 Gru 2007 07:36
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

heh - chyba chodzi ci o efekt stroboskopowy tła w tych grach, a przy słabej karcie graficznej szybkośc przetważania bitmap nie jest za duża, ustaw niższą rozdzielczość w grze np 800x600, i odświerzanie 60 - max 72Hz i będziesz miał płynne ruchy bez tego strobo.
    A dodatkowo zainstaluj najnowsze sterowniki do grafiki ze strony producenta chipsetu , masz tam zintegrowaną kartę graficzną GeForce 7050 czyli z tej strony http://www.nvidia.pl/object/winxp_163.75_pl.html
    ten drivery
    http://pl.download.nvidia.com/Windows/163.75/..._forceware_winxp_32bit_international_whql.exe
    i wóaczas przy szybkich ruchach i nie zadużych nastawach rozdzielczości to tlo zamiast strobo będziesz miał lekko rozmywane - jakby mgła - co nie męczy wzroku.

0
  • #29 16 Gru 2007 09:07
    Damnian
    Poziom 34  

Jeśli masz możliwość to przenieś pc do innego pomieszczenia z innym oświetleniem o zobacz jak twój wzrok będzie reagował.

0
  • #30 16 Gru 2007 15:17
    Lukashh
    Poziom 16  

mrolo napisał:
    "Moja obecna konfiguracja jest nowiutka komputer złożony tydzień temu i myślałem, że już nie będe miał "tego" a to znowu przeszło na mój nowy komputer. Swój nowy dysk podłaczyłem jeszcz do starego komputera po to by przegrać wszystkie swoje potrzebne dane ale złączem sata."
    Czy używałeś na starym/nowym antywirusa? bo jeśli "coś" przegrywałeś ze starego to może masz np zainfekowane sterowniki. Pisałeś że Windows kilka razy instalowałeś wiec oszczędziłem sobie pytania czy na nowym kompie zainstalowałeś poprawnie Windowsa? Jednak jak teraz czytam w starym wątku że przekładasz płyty bez reinstalacji od zera, podkręcasz procka to widzę duży potencjał ;-)
    Raz miałem przypadek męczyłem się z 2 miechy. Nie cały czas w wolnych chwilach. Po wymianie i wyeliminowaniu wszystkiego co możliwe okazało się że procek był walnięty.

Procek jest nowy wiec nie moze byc walnięty . Zresztą tan Athlon XP 1700 w starym kompie też musialby być walniety :)

Skanowalem caly system avastem z najnowszą bazą wirusow i nic nie wykryl.

Skanowalem tez poprzez stronke chyba symanteca.

Dodano po 48 [sekundy]:

msthhk napisał:
    No to jedziemy po kolei.

1) Sprzęt
    a) Testy przeprowadź na tym starym komputerze. Sprzęt poskładaj na stole, poza obudową. Płyta główna, procesor z chłodzeniem, jedna kość RAMu włożona w pierwszy slot, karta graficzna. Zresetuj BIOS zworką na płycie (ew. wyjmij na chwilę baterię).
    b) Weź jakiś dysk IDE i wyzeruj go np. w MHDD czy programie WD (którego już używałeś). Zrób to spod Twojego nowego komputera, lub innego niż ten ze zresetowanym BIOSem. Ważne, żebyś uruchomił komputer z płyty CD/DVD i nie uruchamiał nic innego, niż program do zerowania. Po wyzerowaniu odłącz dysk od nowego komputera i podłącz go do pierwszego kanału IDE, jako master, na płycie leżącej na stole.
    c) Podłącz napęd CD/DVD do komputera na stole, do drugiego kanału IDE, jako master.
    d) Podłącz zasilacz do płyty głównej, wtyczki molex do HDD i CD/DVD.
    e) Podłącz klawiaturę.
    f) Przygotuj sobie śrubokręt do zwierania pinów PWR_ON. Jeżeli drżą Ci ręce, to postaw obudowę na stole i podłącz kabel od włącznika. Możesz również podłączyć reset. Reszta jest zbędna.
    g) Podłącz monitor do karty graficznej, kabel zasilający do zasilacza i uruchom komputer. Wejdź do BIOSu.
    h) W BIOSie wyłącz wszystko, co nie jest potrzebne do uruchomienia gry CoD (czy dowolnej innej, najlepiej małowymagającej - ważne, żeby na niej występował problem). Wyłącz FDD (zarówno obecność, jak i kontroler), zintegrowany LAN, kontroler USB. Ustaw prawidłowe parametry procesora (jeżeli nie zostały wykryte) i timingi pamięci na Auto. Ustaw opcję bootowania z CD/DVD jako pierwszą. HDD0 jako drugą.
    i) Podłącz mysz. Upewnij się, że dysk został prawidłowo wykryty - aktualny tryb pracy dysku wyświetli się w tabelce, już po ekranie BIOSu.

2) System
    -> W poprzednich tematach mówiłeś, że kolega zgubił Twoją płytę instalacyjną Windows XP SP2 i problem się pojawił po zainstalowaniu systemu w innej wersji czy też z innego źródła. Jeżeli nie masz oryginalnej płyty WinXP SP2, to zakładam, że ciągle jesteś posiadaczem licencji na system i płytę instalacyjną ściągnij poprzez protokół torrent, z rapidshare czy skądkolwiek. Ważne, żeby serwis oferował przeglądanie komentarzy i można było ocenić, czy innym użytkownikom, którzy już system ściągneli, działa dobrze, czy nie. Ważne, żeby była to kopia oryginalnego nośnika, bez żadnych cracków i dodatków niewiadomego pochodzenia. To bardzo ważne - system ma być czysty i oryginalny. Gdy już zaopatrzysz się w INNĄ kopię systemu, niż używasz do tej pory, to przejdź dalej.
    a) Uruchom komputer znajdujący się na stole. Włóż płytę do napędu. Podczas instalacji utwórz jedną partycję NTFS zajmującą cały obszar, przeprowadź szybkie formatowanie. Jeżeli w tym momencie instalator zarząda restartu, to po uruchomieniu komputera ponownie uruchom instalator i zainstaluj system na utworzonej partycji. Zakładam, że po wykonaniu tego kroku widzimy czysty pulpit świeżego Windowsa XP. NIE INSTALUJ żadnych sterowników!
    b) Wejdź do managera urządzeń i popatrz, jakie komponenty są niezainstalowane. Prawdopodobnie będzie to karta graficzna, dźwięk i ew. komponenty płyty głównej. Kartę graficzną zainstaluj w następujący sposób: ściągnij na nowym komputerze oryginalne sterowniki ATI i nagraj na płytę (przy okazji ściągnij najnowsze sterowniki do płyty głównej, dźwięku itp. i nagraj na tę samą płytę). Sterowniki muszą obsługiwać Twój model karty graficznej. Jeżeli sterowniki najpierw wypakowują się do jakiegoś katalogu (TEMP), to po wypakowaniu, a przed instalacją sterowników, skopiuj ten katalog w inne miejsce. Jeżeli nie uda Ci się tego wykonać, zainstaluj sterowniki wybierając jedynie sam sterownik ekranu (bez żadnych dodatków). Jeżeli udało Ci się skopiować katalog z wypakowanym instalatorem (lub jest on permanentnie tworzony przez instalator), to wejdź do managera urządzeń i zainstaluj sterowniki do karty graficznej ręcznie (poprzez wybranie pliku .INI z katalogu ze sterownikami ATI). Wykonaj restart. Zakładam, że w tym momencie masz zainstalowaną kartę graficzną i możesz zmieniać rozdzielczości i odświeżania. Ustaw 1024x768-32bit(małpa)85Hz.
    c) WinXP ma zintegrowany DX8.1 (lub wyższy). Zainstaluj grę, która działa poprawnie na tym DX.
    d) Spróbuj uruchomić grę. Powinna działać bez dźwięku i sterowników do płyty głównej. Może działać wolno, ale bez efektów psujących oczy. Gdyby gra się nie uruchomiła z powodu braku karty dźwiękowej, to wykonaj następny krok. W przeciwnym razie jest on opcjonaly.
    e) Zainstaluj sterowniki do karty dźwiękowej. Jeżeli są one zintegrowane z instalatorem sterowników do płyty głównej, to wybierz tylko sterownik dźwięku (bez żadnych dodatków). Jeżeli sterowniki wypakowują się do katalogu tymczasowego, to wykonaj to samo co w przypadku karty graficznej - zainstaluj sterowniki ręcznie, z plików .INI. Uruchom grę, może działać wolno, ale bez rozmazywania.
    f) Zainstaluj sterowniki do komponentów płyty głównej. Uruchom grę. Powinna działać z normalną prędkością, bez efektów smużenia.
    g) Kontroluj jakość obrazu w grze po każdej zmianie sterowników czy oprogramowania.

W odpowiedzi odnieś się do każdego z punktów. Czy napotkałeś jakieś problemy, czy miałeś jakieś wątpliwości, albo wykonałeś jakieś kroki inaczej, niż napisałem. W przypadku ew. rozwiązania problemu punkty zachowaj.

Dodano:
    PS Jak słusznie zauważył mrolo, istnieje możliwość, że za każdym razem instalujesz sobie jakieś świństwo. PO nagraniu wszystkich sterowników na płytę, wyślij pliki po kolei na stronę skanera plików online i wykonaj skan. Ważne, żebyś wysłał pliki znajdujące się już na płycie - w ten sposób będziesz miał pewność, że żadne złośliwe oprogramowanie nie zmieni Ci pliku po wysłaniu na serwer skanera.

Zrobie tak jak radzisz w tym tygodniu :)

0