Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tranzystor ze wspólnym kolektorem

valstus 16 Dec 2007 09:26 909 3
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Taki układ tranzystora to nic innego jak wtórnik i nie ma wzmocnienia, znaczy ma poniżej 1. Jak tak dasz jak na schemacie to podasz na głośnik napięcie zasilające obniżone o napięćie Uce sat tranzystora. Możesz spalić głośnik.
 • #3
  mariann
  Level 37  
  Witam
  Każdy tranzystor ma swoje parametry graniczne. Miedzy innymi - prąd Ic. Ten tranzystor wytrzymuje 0,8A. Szkoda, że nie podałeś wartości R1, ale przyjmując, że tranzystor jest w pełni otwarty, zasilanie np. 5V. Na tranzystorze odłoży się 1,6V a na rezystorze 3,4V. Prąd płynący przez tranzystor i rezystor będzie wynosił 0,85A. Wartość ta jest za duża i tranzystor ulegnie uszkodzeniu. Przy trochę mniejszym napięciu, tranzystor może przeżyć. Należy go zaopatrzyć w radiator i pamiętać, że dla tego typu, moc strat nie może przekraczać 0,8W. Dlatego nawet zmniejszenie zasilania do 4V nie pomoże. Wtedy popłynie prąd 0,6A ale na tranzystorze wydzieli się 0,96W mocy. To pewnie też go uszkodzi. 2N2222 wytrzymuje 1,8W.
  A możesz powiedzieć, co to ma być za urządzenie?
  Pozdrawiam
 • #4
  valstus
  Level 21  
  a jęsli wartość rezystora r2 bedzie wynosić 220 ohm i bedzie na nim jakieś przyjęte napiecie np. 4V z 10V zasilania to co bedzie sie działo jezeli podłączyć oporność rl wiekszą od tej r2 220 a co jeżeli mniejszą niż rl?jak sie to dobiera przy projektowaniu?