Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój własny mobilny MP3 Player - wykonanie i oprogramowanie

krsytar 16 Gru 2007 13:39 16056 34
  • Mój własny mobilny MP3 Player - wykonanie i oprogramowanie
    Witam,
    Jakiś czas temu zrobiłem i oprogramowałem swój własny odtwarzacz mp3.
    Konstrukcja po umieszczeniu w obudowie jest jak najbardziej przenośna. Zasilana z dowolnej baterii litowo-jonowej (ładowanie zrobione na układzie MAX1811 - ładowarka baterii LI-Ion, wykorzystuje dowolną ładowarkę Nokia na "duże" złącze, np. ACP-12E), na LCD w prawym dolnym rogu widać wskaźnik naładowania baterii, po prawie całkowitym rozładowaniu ikona jest przekreślona i odtwarzacz wyłącza się, wykorzysuję tutaj przetwornik ADC wbudowany w mikrokontrolerze, także mogę dokładnie mierzyć napięcie baterii w trakcie obciążenia, co sygnalizowane jest ilością kresek w ikonce baterii, sam proces ładowania również sygnalizowany jest animowaną ikoną.

Odwtarzacz ma przyjemne menu graficzne z czterema opcjami: odtwarzanie mp3, wyświetlacznie obrazow BMP 24-bity (niestety ze względu na bardzo znikomą ilość pamięci ram w mikrokontrolerze PIC18F242 (768 bajtów) obrazki muszą być w rozdzielczości LCD, czyli 128x128 pixeli.), formatowanie kart pamięci MMC (FAT16, bez folderów, pliki w głównym katalogu), ustawienia (niestety jeszcze nic się pod tym nie kryje, gdyż zaprzestałem rozwijania projektu :) ).

Samo dekodowanie mp3 odbywa się w kości VS1001K, przez co można było układ tak zminimalizować. Wszelkie napięcia zasilające, czyli 3,3V digital, 3,3V analog, 5V do zasilania PIC'a oraz około 6V do zasilania podświetlenia LCD uzyskuję z dwóch przetwornic DC/DC MAX856 oraz MAX857.

Wyświetlacz pochodzi z telefonu Nokia 6610, czyli 128x128 pizeli 4096 kolorów CSTN, udało mi się zdobyć model z wyprowadzonymi polami, do kórych można było się podlutować.

Sam odtwarzacz mp3 pokazuje długie nazwy plików (scroll'ując je po ekranie), oraz podstawowe parametry, czyli bitrate, czas odtwarzania, częstotliwość próbkowania, czy plik jest mono, czy stereo (joint stereo, lub dualchannel), mamy możliwość wybrania również charakterystyki korektora, jest kilka predefiniowanych (oczywiście obliczaniem equalizera zajmuje się DSP w VS1001K, przez co układ musiałem trochę podtaktować, aby był w stanie dekodować mp3 320kb przy włączonej funkcji głębszego basu oraz przy włączonym korektorze).
    W odtwarzaczu zastosowałem również automatyczne wyłączanie podświetlenia, tak jak w telefonach, więc jeśli nie wciskamy klawiatury to po około 15s wyłącza się podświetlenie LCD, natomiast po około 2 minutach włącza się wygaszacz ekranu (LCD przełączony zostaje w tryb oszczędzania zasilania) w postaci przesuwającego sie paska ekranu z góry do dołu ze scroll'owaną nazwą odtwarzanego pliku mp3 (tak jak to ma miejsce np. własnie w telefonie 6610), po kliknięciu klawiatury oczywiście widzimy menu odtwarzacza i zapala się podświetlenie.

Kod odtwarzacza napisany został w assemblerze, graficzne menu, ikonki, czcionki oraz wszystkie dane potrzebne do funkcjonowania playera (binaria zassemblowanego kodu equalizera na VS1001K, itd.) zostały umieszczone w EEPROMIE I2C Atmela 24C1024 o pojemności 128KB.
    Oczywiście zadbałem o flashowanie eepromu w układzie, także wystarczy że nagram na kartę pamięci plik o rozmiarze eepromu i nazwe go eeprom.bin, a player przy uruchamianiu "sflashuje" atmela i będzie korzystał już z nowych zawartych w nim danych.

Korzystając z baterii FOOF 1200mAh czas pracy odtwarzacza mp3 wynosi około 20 godzin, także sam jestem zdziwiony jaki jest oszczędny :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    krsytar
    Poziom 10  
    krsytar napisał 53 postów o ocenie 62, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2005 roku.
  • IGE-XAO
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Konstrukcja niewątpliwie wyróżnia się wśród miliona "zasilaczy na lm-ie". Bardzo ładne menu, a czy mógłbyś podrzucić jakieś fotki jak odtwarzacz jest upchnięty w obudowie? Jaki jest koszt całości?
    master1995
    Poziom 10  
    Witam konstukcja bardzo mi sie podoba bardzo ładne wykonanie ale bendzie fajne jak bendzie w obudowie spox naprawde podoba mi sie to a jaki jest cały koszt wykonanie myś::?:le ze nie przekroczy 30zł heh naprawde fajne:D

Proszę korzystać z funkcji "Pisownia" i poprawić post. [c_p]
    elektronik999
    Poziom 26  
    dodaj jeszcze radio fm i będzie full -->Master myślę że jednak przekroczyło 30 zł
    krsytar
    Poziom 10  
    Niestety nie upychałem go jeszcze do żadnej obudowy :)

Jeśli chodzi o koszty, to nie licząc nieprzespanych nocy i wielu godzin główkowania i ślęczenia nad kodem źródłowym (przypominam, całość napisana w assemblerze :) ), powinno się zamknąć w 200zł chyba, w sumie nie liczyłem. Kontroler PIC mam za darmo z zamówionych próbek w Microchipie, to samo tyczy się układów MAX. Zapłacić najwięcej trzeba za scalony dekoder mp3 VS1001K i LCD do 6610 (tylko ten oparty na sterowniku Philips'a, gdyż Epsonowskiego nie programowałem, ale chyba tez nie powinno być problemów). Nie wiem ile obecnie kosztują te dwa powyższe elementy.
    pidpawel
    Poziom 26  
    Estetyczna obudowa do tego i będzie projekcik super ;) A jeśli o modyfikacje chodzi to można wziąć i yamppa przerobić na karty pamięci, tak upchnąć i też będzie pięknie ;)
    Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  
    Witam!!

Tak czytam i powiem, że rozwaliłeś mi serce kolego :shocked!: .Projekt świetny jak dla mnie 6/6( nawet bez obudowy). Jestem ciekaw czy tylko mp3
    odtwarza?? Najbardziej spodobał mi sie sposób wymiany flasha :D

""''\_PoZdRo_/''""

PS.Jeszcze jak byś wrzucił jakiś schemacik byłoby cudownie.
    krsytar
    Poziom 10  
    BOOM i ZONK napisał:
    Witam!!

Tak czytam i powiem, że rozwaliłeś mi serce kolego :shocked!: .Projekt świetny jak dla mnie 6/6( nawet bez obudowy). Jestem ciekaw czy tylko mp3
    odtwarza?? Najbardziej spodobał mi sie sposób wymiany flasha :D

""''\_PoZdRo_/''""

PS.Jeszcze jak byś wrzucił jakiś schemacik byłoby cudownie.

Niestety ze względu na konstrukcję odtwarza tylko mp3, gdyż samym odtwarzaniem zajmuje się VS1001K (z resztą taki był zamiar) i w ograniczony sposób wyświetla niekompresowane i 24 bitowe pliki bmp,
    Duch__
    Poziom 31  
    krsytar
    Poziom 10  
    DMCLZ7 napisał:
    Witam!
    Bardzo fajny projekt i bardzo mi sie podoba myślę że nie jeden pokusie sie o zbudowanie tego cuda.Gratuluje udana konstrukcja. Mam pytanie sam na to wpadłeś ?? pozdrawiam!

Oczywiście że sam :), co prawda konstrukcji tego typu jest sporo na sieci, ale nigdy nie wykonuję cudzych projektów, no bo co to za frajda. :)

Dodano po 1 [minuty]:

Duch__ napisał:
    Projekt ciekawy nie powiem. Czemu nie zrobiłeś obsługi menu w swoim rodzimym języku??

Uważam że jedynym słusznym językiem w elektronice jest angielski, dlatego zawsze UI robię po angielsku, lepiej to wygląda. :)
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  
    Witam!!

A jak wrażenia odsłuchowe bo z tego co piszą datasheet-cie VS1001K(jeżeli to prawda) to nie wygląda on najgorzej.Ponawiam pytanie o schemat :)

""''\_PoZdRo_/''""
    redart
    Poziom 23  
    Widać, że autor nie nosi głowy tylko dla ozdoby...
    Konstrukcja naprawdę przemyślana i ma wszystko co w odtwarzaczu potrzebne.

Pytanko:
    Jakie karty obsługuje ten player (max. pojemność) i jakie przewidziałeś maxymalne zagnieżdżenie plików w katalogach (ile poziomów)?
    Pzdr.
    swiderek125
    Poziom 11  
    Podobne do pierwszych iPodów firmy iApple gdyby tylko byla podobna obudowa,ale oczywiscie twoj oprocz mp3 odtwarza jeszcze pliki .bmp no i oczywiszcie jeszcze zaminna pamiec :)Projek super 10/10

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]
    pam127a
    Poziom 11  
    Projekt naprawdę świetny i godny uwagi. Widać że kosztowało to wiele pracy :/ od kilku dni poszukuje materiałów niezbędnych do wykorzystania takiego właśnie wyświetlacza , gdyż mam kilka Nokii 3100 z martwym zasięgiem. iestety znalazłem tylko schemat wyprowadzeń. Mam więc pytanie i prośbę :):
    Czy ekran od 3100 się nadaje?? Czy mógłbym prosić o jakiś link , lub odsyłacz do materiałów związanych z tego typu wyświetlaczami??
    kitor
    Poziom 34  
    zorbek napisał:
    A gdzie tu mobilność??

Przyjżyj się - akku wygląda jak od Nokii 3310. Jakby to zamknąć w ładnej obudowie to mogłoby być wymiarów komórki...
    inside07
    Poziom 1  
    Gratuluje pomyslu jak i wykonania, teraz pozostalo zrobic wlasnego iPhone albo iPod Touch ;)
    webmortiz
    Poziom 20  
    Witam!

Super projekt. Jestem pod wrazeniem! A mozesz wrzucic jakies schematy? Szczegolnie interesuje mnie zasilanie wyswietlacza, lacznie z podswietleniem.

Pzdr.
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Możesz opublikować schemat ideowy, wzór ścieżek drukowanych i program do uC??
    webmortiz
    Poziom 20  
    pam127a: W telefonach 3100, 6100, 6610, 3200 stosowany jest ten sam wyswietlacz. A co do materialow to wystarczy w google wpisac. Ale postanowilem ze Cie wyrecze tak wiec mamy:

http://www.deramon.de/nokia6610lcd.php
    http://metku.net/index.html?path=mods/loginoki/index_eng
    thomaspfeifer.net/nokia_6100_display_en.htm
    http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=569#
    http://www.e-dsp.com/controlling-a-color-grap...15g10-controller-with-an-atmel-avr-atmega32l/

Zalezy tez na ktorym mikrokontrolerze chcialbys pracowac - Epson(zielona tasma wyswietlacza), Philips(brazowa). Pozatym jakbys poszukal na elektrodzie tez troche informacji idzie znalezc.

A ja dalej czekam na schematy zasilania wyswietlacza na MAX856 oraz MAX857 kolegi krsytar. Bo to co ja sobie zaprojektowalem to z 9V schodze w dol a przydaloby mi sie bardzo rozwiazanie z 3,6V w gore ;)
    ferdu
    Poziom 13  
    bardzo ciekawy projekt. Jak jest z dźwiękiem w tym urządzeniu !? gra to lepiej czy gorzej od zwykłego "mp3 plejerka" z tesco za 20pln? I czy jest możliwość odpalenia na tym innych formatów typu wma albo aac ?

p.s.
    kamerki z telefonu raczej do kompa nie podłączysz.
    krsytar
    Poziom 10  
    webmortiz napisał:

A ja dalej czekam na schematy zasilania wyswietlacza na MAX856 oraz MAX857 kolegi krsytar. Bo to co ja sobie zaprojektowalem to z 9V schodze w dol a przydaloby mi sie bardzo rozwiazanie z 3,6V w gore ;)

Proszę bardzo, poniżej link do specyfikacji przetwornic DC/DC Step-Up firmy MAXIM, potrafią z szerokiego zakresu napięć wytworzyć nawet 6V z minimalną ilością elementów. Jest ich cała masa, także każdy znajdzie coś dla siebie :)

http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX856-MAX859.pdf

Dodano po 3 [minuty]:

ferdu napisał:
    bardzo ciekawy projekt. Jak jest z dźwiękiem w tym urządzeniu !? gra to lepiej czy gorzej od zwykłego "mp3 plejerka" z tesco za 20pln? I czy jest możliwość odpalenia na tym innych formatów typu .

Gra całkiem przyzwoicie, na to w zasadzie nie mam wpływu, gdyż dekodowaniem, konwersją DAC oraz wzmacnianiem we wbudowanym wzmacniaczu słuchawkowym zajmuje się VS1001K (ja poprostu "pcham" odczytany z karty MMC bitstream mp3 do niego), ale po zastosowaniu equalizera i predefiniowanych jego ustawień gra jeszcze bardziej przyjemnie dla ucha.

Odtwarza tylko mp3, gdyż do tego służy dekoder mp3 VS1001K
    webmortiz
    Poziom 20  
    Specyfikacje mam :/ Interesowalo mnie najbardziej jakie wartosci elementow dobrales. Wogole temat niedawno otwarlem bo poszukiwalem takiego rozwiazania.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=886885&highlight=
    A "gotowca" szukam poniewaz potrzebuje cos sprawdzonego a pozatym nie mam aktualnie takiego dostepu do warsztatu ze sprzetem zeby eksperymentowac.

Dodano po 2 [godziny] 59 [minuty]:

Ok. Przeanalizowalem specyfikacje i chyba pod wzgledem wydajnosci pradowej uklady sa za slabe do mojego projektu tak wiec musze koncepcje zmienic.
    naviservice
    Poziom 10  
    chętnie się spotkam na pogaduszki o mp3:) napisz proszę do naviservice .
    badworm
    Poziom 18  
    pidpawel napisał:
    Estetyczna obudowa do tego i będzie projekcik super ;) A jeśli o modyfikacje chodzi to można wziąć i yamppa przerobić na karty pamięci, tak upchnąć i też będzie pięknie ;)
    Pozdrawiam

No i właśnie wymyśliłeś Yamppa 7 lub też Yampp-pod'a :lol: Ten pierwszy ma już całkiem sporo latek(posiadam go już chyba prawie 4 lata) i jest dostępny w wersji na karty CF lub MMC/SD. Całość mieści się w obudowie o wymiarach 80x55x25 (w wersji z kartą Compact Flash wystaje ona z jednej strony na około 1cm) i doskonale spełnia funkcję, do której została stworzona czyli odtwarza pliki MP3 :) Brakuje tylko obsługi kart w systemie FAT - używanie dedykowanego programu do wgrywania plików, który pozwala tylko wrzucać całe playlisty lub pojedyncze pliki jest dosyć uciążliwe. Yampp-pod to natomiast znacznie nowsza wersja, wykonana na ARMie, wykorzystująca karty micro SD i posiadająca jeszcze kilka dodatkowych funkcji poza odtwarzaniem muzyki :) Szczegóły na www.yampp.com
    pidpawel
    Poziom 26  
    No też mi się coś tak zdawało, ale nie byłem pewien, a pomysłów marnować nie lubię ;) Thx za skorygowanie.
    matel001
    Poziom 20  
    krsytar napisał:

Odtwarza tylko mp3, gdyż do tego służy dekoder mp3 VS1001K

A ja mam pytanie? Czy istnieją dekodery sprzętowe które odtwarzały by na raz powiedzmy mp3, acc i ogg (na tym ostatnim najbardziej mi zależy bo jak wiadomo znaleść "empetrójke" która obsługuje ten format to sztuka sama w sobie)
    Vavamuffin
    Poziom 2  
    Witam. A czy monitorek od noki 6610i też by pasował :D:D ??
    pitersan15
    Poziom 11  
    Świetna robota. Mam inne pytanie, jaką masę ma twoje urządzenie, wiadomo, że ciężkie jest bardzo niepraktyczne?