Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny TQWT lub tubowe

IrekKo 11 Gru 2003 22:14 1948 17
  • #1 11 Gru 2003 22:14
    IrekKo
    Poziom 32  

Witam
    Zainteresowały mnie konstrukcje zespołów głośnikowych opartych o jeden przetwornik szerokopasmowy.
    Czy ktoś może miał okazje słuchać kolumn w układach jakie podałem w tytule?
    A może ktoś wykonał takie konstrukcje i może się podzielić wrażeniami?
    U nas ciężko jest dostać głośnik szerokopasmowy o niskim Qts (<0,4).
    jednak w sieci znalazłem kilka firm specjalizujących się właśnie w takich głośnikach.
    Np. angielski Lowther, Radio Shack lub Fostex.
    Przyznam sie, że się napaliłem na te konstrukcje (szczególnie tubowe), ale jest to dość droga jak na polskie warunki konstrukcja i nie chciałbym inwestować w coś co może mnie niemiło rozczarować.
    Wszystkie sugestie mile widziane.
    Pozdr.

• Megger
  • #2 11 Gru 2003 22:19
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ale dlaczego tuba ? W zamknietej, wolnostojacej obudowie duzy glosnik szerokopasmowy zagra naprawde ladnie...Z tuba jest zawsze problem ze skomplikowanymi obliczeniami, wielkie toto i mozna sie wsciec, jak zamiast dzwieku slyszymy mimo wszystko podbarwienia.....
    Proponuje cos szerokopasmowego w mniej ryzykownej obudowie...(to moze bardzo ciekawie brzmiec).

• Megger
  • #3 12 Gru 2003 20:49
    IrekKo
    Poziom 32  

Masz racje, ale mi bardziej zależy na oryginalności konstrukcji.
    Chciałem zrobić kolumny które oprócz miłych walorów dzwiękowych wzbudzały by zaciekawienie jakąś niespotykaną konstrukcją.
    Przeczytałem kilka opinii ludzi którzy skonstruowali takie kolumny i wyrażali się bardzo pozytywnie.
    Oczywiście jak wszystkie konstukcje ma swoich przeciwników i zwolenników.
    Dlatego szukam ludzi, którzy coś wiedzą na ten temat i moga coś doradzić.

• #4 06 Sty 2017 19:16
    smutty
    Poziom 10  

Myślę, że warto odkurzyć temat, tym bardziej, że to bardzo ciekawe i skuteczne konstrukcje.
    Sam od dłuższego czasu poszukiwałem kolumn o niewielkiej mocy ale dobrej dynamice i walorach dopasowanych do wzmacniacza lampowego.
    Ze względu na to, że głośniki tubowe spełniały te założenia, padło na nie.
    Fakt, typowe kolumny tubowe to monstra, nie bardzo nadające się do "normalnych" pomieszczeń, ale już tzw. tuba ćwierćfalowa jest przyjazna gabarytowo. Po kilku próbach urodziło się to:
    Kolumny TQWT lub tubowe
    Wymiary 22x33x94 cm. Wzorowana na różnych konstrukcjach, m.in. Soupravox, ale proporcje dopasowane do naszych "starych, dobrych" Tonsili GDN 16/15. Użyłem głośników z zestawu ZG25 zregenerowanych samodzielnie. Wszystko "prócz narożników i kolców" własna produkcja, tubki sopranowe wytoczone z MDF, pierścienie aluminium.
    Odsłuchowe wrażenia dźwiękowe, szczególnie na lampie naprawdę niespotykane.
    Wewnątrz wygląda to tak:
    Kolumny TQWT lub tubowe
    Muszę jeszcze dodać, że jedną z ważniejszych rzeczy, żeby "toto" zagrało jak należy jest wygłuszenie. Z tym było trochę zabawy ale ostateczny efekt jest zadowalający.
    Ze względu na to iż temat jest obszerny, ale bardzo ciekawy chętnie wymienię doświadczenia.

• #5 07 Sty 2017 02:20
    mv8
    Poziom 10  

Robiłeś jakieś symulacje tej obudowy? Czy tak zrobione na przysłowiową pałe?

• Megger
  • #7 16 Sty 2017 19:48
    smutty
    Poziom 10  

Kolumna właściwie była wyliczona wg kalkulatora pod głośnik. Ale ponieważ kalkulator dawał różne wyniki w zależności od dobroci głośnika, a tej nie byłem pewien (głośnik regenerowany), a nie miałem czym zmierzyć, więc wychodzi na to, że "na pałę" ;-)
    Próbowałem natomiast sporej ilości głośników z serii GDN16 i GDWK9 i wyszło na to że zmiana niskotonowego daje niewielkie różnice, natomiast wysokotonowy trzeba osłabić.
    Zwrotnice też były w różnych konfiguracjach, ale najlepiej sprawdziły się w konfiguracji 12/18dB.
    Z doświadczeń wyniknęło, że najważniejsze jest miejsce umieszczenia głośnika. U mnie wyszło to w ok. 1/3 długości tuby.

• #8 16 Sty 2017 20:33
    mv8
    Poziom 10  

To po co liczyć i robić obudowę, skoro nie masz wiarygodnych parametrów głośnika? Poza tym, ta obudowa nie jest tuba, tylko rezonatorem ćwierćfalowym z masą dodaną.

• #9 16 Sty 2017 21:04
    smutty
    Poziom 10  

mv8 napisał:
    To po co liczyć i robić obudowę, skoro nie masz wiarygodnych parametrów głośnika? Poza tym, ta obudowa nie jest tuba, tylko rezonatorem ćwierćfalowym z masą dodaną.

Parametry Tonsili nie są tajemnicą i brałem je pod uwagę, a specyfiką tej obudowy jest pewna elastyczność.
    Co do nazwy to tuba ćwierćfalowa jest chyba najbliższa, ale nie chciałem się spierać o nazwy tylko ew. podzielić się doświadczeniami, jeśli to kogo interesuje.
    Interesuje?

• #10 16 Sty 2017 21:10
    mv8
    Poziom 10  

Jeśli to nie tajemnica, to rzuć tutaj parametry T-S 2Tonsila GDN 16/15, z chęcią zrobię symulację takiej obudowy.

• #11 16 Sty 2017 21:55
    smutty
    Poziom 10  

Z tego co pamiętam, do obliczeń potrzebna jest powierzchnia membrany - 122cm2 oraz Qts - dla 8 omowego głośnika to ok. 0,54

• #12 16 Sty 2017 21:57
    mv8
    Poziom 10  

Dzieki ale tylko dwa parametry to za mało, żeby cokolwiek obliczyć.

• #14 16 Sty 2017 22:55
    mv8
    Poziom 10  

Mało :) żeby obliczyć zwykła TL, potrzeba jeszcze Vas, ale to dla arkuszy Augspurgera. Natomiast dla symulacji w Hornresp, Leonard audio czy w arkuszach MJK, potrzebujesz pełnych pomiarów T-S.

• #15 16 Sty 2017 23:50
    smutty
    Poziom 10  

Jedni liczą inni robią. Mnie z powodzeniem wystarczyły te parametry.
    Kalkulatory i programy do liczenia nie są niestety doskonałe. Przekonałem się o tym robiąc drugą wersję na GDN20. Bardziej zawierzyłem programowi niż intuicji i efekt niestety niezadowalający.
    Dlatego prezentuję to co się sprawdziło i nie zamierzam prowadzić polemiki tylko ew. doradzić komuś kto za tanie pieniądze chciałby posłuchać muzyki.

• #16 16 Sty 2017 23:59
    mv8
    Poziom 10  

Po prostu brakuje Ci wiedzy teoretycznej i robiąc "na oko", wydaje Ci się ze robisz lepiej. Umyka Ci wiele rzeczy, z których nie zdajesz sobie sprawy. Obrałeś sobie fajny temat ale jednocześnie bardzo trudny. Obudowa jest skomplikowana i nie da się jej zrobić dobrze bez właściwych pomiarów parametrów elektrycznych głośnika. To trochę tak jakbyś bez zastanowienia, pozakładał cztery rożne kola do samochodu. Będzie jeździć? Będzie, ale co to za jazda...

Dlatego najpierw się liczy, a później się robi. Nigdy odwrotnie.

• #17 17 Sty 2017 00:34
    smutty
    Poziom 10  

mv8 napisał:

Dlatego najpierw się liczy, a później się robi. Nigdy odwrotnie.

Proszę nie wyciągać pochopnych wniosków.
    Oczywiście, że najpierw się liczy. Przecież o tym pisałem.
    Ale do tego typu obudowy nie są potrzebne wszystkie parametry TS.
    Chętnie zapoznam się z refleksjami jak już zrobisz swoje własne "pudełeczko".

• #18 17 Sty 2017 01:06
    mv8
    Poziom 10  

Ponieważ jak widzę, nadal trochę mijasz się z prawda, to pozwolę sobie wkleić link, z którego wiele się nauczysz i zrozumiesz na co sie porwales. ML TQWT jest obudową niezwykle wrażliwą na zmiany parametrów T-S głośnika oraz jego niedopasowanie do pojemności i pracy rezonatora. Do tego dochodzi trudny temat wytłumienia, z którym ciężko wygrać bez pomocy aparatury pomiarowej. Niestety nasze uszy i mózg szybko przyzwyczajają się do brzmienia i coś, co wcale nie jest dobre, po jakimś czasie będzie akceptowalne, a później nawet subiektywnie dobre.

http://www.tiffe.de/roehren/ML_TQWT.pdf

smutty napisał:
    Chętnie zapoznam się z refleksjami jak już zrobisz swoje własne "pudełeczko".

Trochę linii transmisyjnych już w życiu zrobiłem i po jakimś czasie zbierasz na tyle wiedzy i doświadczenia, ze nie musisz czegoś budować, żeby się przekonać ze to nie będzie nic dobrego. Szkoda by mi było czasu i pieniędzy na MDF, zeby budowac takie skrzynki dla marnych staroci Tonsila.

Tak czy owak, masz okazje zdobyć trochę wiedzy. Buduje wyłącznie falowody ćwierćfalowe i chętnie dziele się doświadczeniem. Na koniec moge jedynie dodac, ze zabieranie sie za taka obudowe, nie ma kompletnie sensu, jesli nie znamy dokladnych parametrow naszego glosnika. To nie jest obudowa zamknięta, do której można podejść na przysłowiowe "na oko".

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME