Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oszczędź prąd na choince świątecznej

onio 17 Dec 2007 07:22 863 1
    onio
    Level 11  
    Witam.

Mam pytanie dotyczące obniżenia jasności świecenia kompletów żaróweczek na choince.

Mam w domu w zwykłym przedłużaczu szeregowo na jednym kablu zasilającym przedłużacz wlutowaną diodę prostowniczą 3A oraz równolegle do diody wlutowany włącznik elektryczny.

Efekt końcowy jest następujący.

Kiedy stycznik na diodzie jest włączony, światełka świecą normalną jasnością.
    W momencie wyłączenia stycznika dioda powoduje odcięcie jednej części wykresu sinusoidalnego, czego efektem jest o połowę ciemniejsze świecenie światełek choinki. Wydawało by sie, że choinka powinna migać, lecz świeci naprawdę ładnie i gołym okiem nie widać migotania, a miganie widoczne jest jedynie w momencie robienia zdjęć aparatem cyfrowym.

urządzeni działa na czterech kompletach 100 żaróweczkowych i nic sie nie dzieje.

Zastanawia mnie jedynie pytanie, czy takie podłączenie żarówek przez diodę prostowniczą wpływa na obniżenie poboru energii elektrycznej?

Byłbym wdzięczny za pomoc.
    fuutro
    Level 43  
    Zasadniczo korzystasz tylko z jednej polówki przebiegu napięcia i prąd również płynie tylko pól okresu. Pobór na pewno jest mniejszy jak i ilość wytwarzanego światła.