Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czytnik linii papilarnych (USB)...opinie

17 Gru 2007 12:10 7507 4
  • Poziom 21  
    Witam.

Ostatnio znalazłem na allegro na czytnik linii papilarnych : http://allegro.pl/item284235074_idealny_na_prezent_czytnik_linii_papilarnych_69zl.html .Cena jest przystępna i mam zamiar kupić sobie takie cudo. W związku z tym mam kilka pytań :

1.Jaka jest zasada działania takiego czytnika (np.gdzie przechowywane są wzory odcisku palca) ?

2.Czy użytkowanie czytnika jest bezpieczniejsze niż haseł ?

3.Jak dokładnie wygląda logowanie (przy pomocy czytnika) do portali ?

4.Czy można się logowoać (przy pomocy czytnika) do portali z połączeniem szyfrowanym SSL? (szczególnie chodzi mi o mBank).
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 12  
    Nie miałem styku z tego typu urządzeniami, jednak widziałem IBM N100, gdzie taki czytnik jest wbudowany. Zabezpieczenie jest czysto software'owe czyli zabezpieczyć przed uruchomieniem kompa raczej nie możesz. Tego typu urządzenia służyć mają za niezły bajer niż faktyczne zabezpieczenie.

Czekamy na innych użytkowników ;)
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 2  
    Czytnik jest obsługiwany dopiero z poziomu systemu operacyjnego i jego funkcjonalność zabezpieczająca zależy od software'u jaki został dostarczony ze sprzętem.
    W laptopach Lenovo wbudowany czytnik umożliwia logowanie oraz szyfrowanie/deszyfrowanie plików i katalogów na dysku. W notebook'ach HP obsługuje m.in. logowanie do systemu oraz wprowadzanie loginów i haseł do aplikacji standalone oraz stron internetowych (również tych przez SSL). Wielu ludzi sądzi, że to zbędny gadżet i rzeczywiście można się bez niego obejść, ale dla mnie przy logowaniu do systemu jest dużą wygodą, zwłaszcza w pracy czy w akademiku, gdzie zawsze należy zablokować system przed odejściem od komputera.
  • Poziom 21  
    Wszystkie wypowiedzi są bardzo cenne... ale najbardziej interesuje mnie na czym polega (jak się odbywa) logowanie do serwisów przy pomocy czytnika... i czy działa dla mBanku...
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Ja mam osobiście laptopa Toshiby z wbudowanym czytnikiem i szczerze powiedziawszy nawet nie pamietam już jakie mam hasło logowania w windows :P (znaczy pamietam, ale go użyłem może 2 razy :))
    Czytnik jest to w sumie może i bajer, ale za to bardzo przyjemny w użytkowaniu.
    Jeśli chodzi o logowanie to soft który mam dołączony do czytnika umożliwia logowanie się np do stron www gdzie wymagane jest podanie loginu i hasła, możesz sobie wtedy dopisać do tej konkretnej strony odcisk palca po którego zeskanowaniu zostanie wprowadzony odpowiadającu mu przypisany login i hasło (do każdego palca może być przypisany inny).
    Ten czytnik który mam wbudowany w laptopa ma jakiegoś rodzaju swoą wewnętrzną pamięć odcisków. Po przywróceniu systemu do stanu fabrycznego z płyty dołączonej do komputera, po zainstalowaniu driverów od czytnika wyświetlił się komunikat czy wykorzystać zapisane wcześniej odciski i faktycznie odciski były zapisane w jakiejś pamięci. Pamięć ta mieści do 21 odcisków palców.
    Można również do każdego palca przypisać uruchomienie jakiejś aplikacji.
    Jak wygląda to w wypadku czytników podłączanych na USB tego nie wiem.

Samo skanowanie odbywa się chyba poprzez jakiegoś rodzaju pomiar elektryczny, jak dokładnie to tego nie wiem, ale np jedną ręką dotykając strun w gitarze elektrycznej, palca drugiej ręki nie da się już zeskanowac ponieważ zgłaszany jest błąd dokłądności skanu, a w czasie skanowania w sygnale z gitary słychać wyraźny "brum".