Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie rezystorów mocy i silników krokowych - potrzebne?

17 Gru 2007 15:57 1214 6
  • Poziom 24  
    Witam,
    jestem w trakcie tworzenie frezarki CNC. Wiem, że elementy elektroniczne potrafią się sporo grzać i tu moje pytanie...

Mam kilka rezystorów 5W i po 5min pracy można sobie przy nich ręce ogrzać ... leci przez nie prąd 0,8A a napięcie to 3,5A więc moc wydzielana na rezystorach to jakieś 2,8W, więc wszystko w normie.

Są też silniki krokowe, które po 15min intensywnej pracy(lub poprostu "trzymania") nie dają się dotknąć.

Moje pytanie: czy jeżeli wartości znamionowe tych elementów nie są przekroczone, a nigdzie nie było informacji o montowaniu chłodzenia to czy jest ono niezbędne? Jaką mam gwarancję, że urządzenie nie przestanie działać po kilku godzinach pracy?
  • Poziom 43  
    Co do rezystorów to jest ok (napięcie jest w V- woltach nie A- amperach) a na ten silnik zmontuj jakiś radiator obejmujący go do okola. Dodatkowo może jakiś wentylator jak jest taka możliwość. Jeśli się da i nie wpłynie to na pracę urządzenia spróbuj trochę zmniejszyć prąd zasilający cewki silnika.
  • Poziom 24  
    Co do napięcia w amperach to oczywiście literówka :D

Dostęp do silnika na ewentualne radiatory mam z dwóch stron(silnik w kwadracie) i to sąsiednich. Jeżeli założę radiator, to wentylatory nie stanowią problemu. Niestety nie mogę zmniejszyć prądu, bo powoduje to problemy z mechaniką...

Czy silnik może się uszkodzić pomimo zachowania prądu w granicach prądu znamionowego na fazę? Jak ciepło silnika krokowego wpływa na jego parametry?

//Kolejne literówki...
  • Poziom 43  
    Jeśli trzymasz się zalecanych parametrów to nic się nie powinno stać. Co do ciepła to nieznacznie wzrasta rezystancja uzwojeń i przy stałym prądzie zasilania trochu wzrośnie ilość mocy wydzielającej się w postaci ciepła ale nieznacznie. Jak masz taką możliwość to pozwól silnikowi czasem odsapnąć. A radiator i wymuszony obieg powietrza mu nie zaszkodzi.
  • Poziom 24  
    Hmmm ... "odsapnąć"? Raczej nie możliwe, bo urządzenie straci na dokładności, jeżeli silniki nie będą trzymały podczas wykonywania czegokolwiek ... nie mam jakiegoś specjalnego układu sprzęgieł, które by na to pozwalały...

Czyli radiatory na wszelki wypadek warto dać na silniki, a rezystory dopóki pracują w granicach własnej mocy nie potrzebują żadnego chłodzenia(a skoro będą blisko silnika to im nie zaszkodzi ;) ).
  • Poziom 43  
    Co do odpoczynku to miałem na myśli, że urządzenie od czasu do czasu można by wyłączyć a nie rozdzielać.
  • Poziom 24  
    Urządzenie będzie Low-cost, ale wymagam sporej dokładności ... przekładnia jest tak dobrana, że silniki muszą ciągle pracować. Jedyny moment odpoczynku może być pomiędzy wykonywaniem dwóch prac...