Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik UKF bez tranzystora i cewki?

17 Gru 2007 16:30 3344 9
 • Poziom 10  
  Czy możliwym jest zrobienie nadajnika UKF na pasmo powiedzmy 100MHz lub lepiej wyżej cos kolo 144Mhz calkowicie niestosując tranzystora i mozliwie cewki? Chodzi mi żeby stworzyć naprawde miniaturowy nadajniczek na bazie elementów SMD ! Taki nadajnik aby był cienki jak kartka, jednocześnie nie musi mieć tak wielkiego zasięgu, bo tutaj szczególnie zależy mi na miniaturyzacji. Bardziej zależy mi na paśmie 2m. Bardzo dziekuję za wszelkie info, schematy, rozwiązania, podpowiedzi.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Skoro planujesz stosować elementy SMD, to cienki jak kartka nie będzie. :) Tranzystor w obudowie SOT-23 duży nie jest. A cewka jeśli nie w postaci druku, to możesz również wykorzystać gotową rozmiarów 0805 lub nawet 0603, ze wszelkimi tego konsekwencjami. Jak się postarasz to może uda Ci się wykombinować coś rozmiarów 5x10mm. :)
 • Poziom 10  
  Dziękuję za odpowiedź, w sklepie powiedzieli mi, że raczej z takich małych tranzystorków nic nie dostanę, widocznie babka się nie znała albo nie miala;) mam taki schemacik, znaleziony zreszta na elektrodzie-dziekuje;) http://www.belza.cz/hf/bug.htm przerobiłem go na pasmo 2m prostym sposobem- zamiast 6 zwojów zrobiłem 2 i zmiejszyłem z 330ohm rezystor R2 na 160ohm przez co zwiększyłem moc- dla informacji jak by ktoś potrzebował. Jeszcze co do cewki w postaci druku... bardzo bym prosił o rozwinięcie kolegi myśli, jak zwoje nadrukowane mają się do cewki napowietrznej. Ona musi mieć (tak mi się wydaje-sprostujcie) drut o danym przekroju i zwoje odpowiedniej średnicy. Jak zastąpić/ obliczyć/ przyrównać żeby prawidłowo ten układ działał?
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Najpierw możesz na podstawie konstrukcji cewki obliczyć jej indukcyjność (szukaj: indukcyjność cewki powietrznej, są odpowiednie wzory), później zaś obliczyć wymiary cewki w postaci druku - m.in. na Elektrodzie znajdziesz wzory i programy do obliczania takich cewek. Co jakiś czas ten temat powraca. Przy czym nie wiem co będzie mniejsze... :)

  A co do tranzystorów SMD - to już zależy jaki sklep. W niektórych są, w niektórych nie (zwykle np. BC847 "powszechnego użytku", ale niektórzy i na tym robią nadajniki:). Tranzystory w.cz. w SOT-23 są trudnodostępne z oczywistych powodów...

  Zwiększyłeś moc kosztem zwiększonego poboru prądu (krótsza żywotność baterii). Spróbować można włączyć szeregowo z rezystorem R2 jakiś dławik w.cz....

  Po cholerę Ci taki nadajnik na pasmo 2m? Zdajesz sobie sprawę, że to pasmo przeznaczone jest dla służby amatorskiej? Tam się stosuje NBFM...
 • Poziom 10  
  Jestem krotkofalowcem, mam pozwolenie korzystac z wydzielonej czestotliwosci, no i pozatym mam lepiej zestrojone anteny odbiorcze na to pasmo-a to główny element dalekiego zasięgu. Poza mój dom myślę że siać nie będę mimo-wszystko;) Częściowo wykraczam poza prawo zwiększając moc, ale nie jest znacząco duża zapewne.

  Zwiększam moc tylko w zasadzie po to aby sygnał był stabilniejszy i przy mniejszej niezestrojonej antence nadawczej mial lepsze osiągi. Głównie raczej kombinuję urządzenie może nie tyle podłuch co raczej maleńkie czujniki-detektory etc.

  Troszke zbyt ogólnikowo napisałeś, w związku z moim bardziej początkującym stanem umiejętności;) ale dzieki.

  aha jeszcze jak byś mogł troszke bardziej określić o tym dławiku - szczerze naprawde średnio się na tym znam:/;)

  znalazłem juz jakis programik na elektrodzie(http://www.muehlhaus.com/files/spiral_assistant_lite_v1.0.3.zip) zobaczymy jak sobie poradzę.

  i jeszcze małe pytanko troszke głupie.. czym jest mikrofon elektetowy i jakim elementem mozna go zastąpić w tym układzie?
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Wracając jednask do tematu przewodniego, istniejr możliwość zbudowania nadajnika niewielkiej mocy bez cewki i tranzystora! Cżestotliwość takiego nadajnika może wymuszać rezonator kwarcowy a generator można zbudować na diodzie tunelowej. Ma on jednak dwie podstawowe wady. Pierwsza to zdecydowanie mała moc a druga to trudności w zdobyciu diody.
 • Poziom 10  
  Noo już zaczynam się cieszyć, że jednak mój pomysł zaczyna nabierać kolorów. Moc, no oki narazie może być mała. Ale to tylko zalążek, teraz poprosze o szczegóły;) Może jakiś gotowy schemacik?;> naprawde byłbym wdzięczny..
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Schemat jest ale bardziej teoretyczny. W praktyce nigdy nie udało mi się zdobyć tej diody. Przy pomocy tych rezystorów należy tak dobrać punkt pracy, żeby wypadł on w zakresie ujemnej oporności a zamiast cewki i kondensatora należy zdać odpowidni kwarc.
  Poczytaj to! http://www.elektroda.net/uzytkowa/plmiscelektr/1998_07/07_98069.htm
 • Poziom 10  
  Wielkie dzięki;) już jakieś konkrety co do tematu;) ciekawie się prezentuje ale faktycznie to co wypisują na tej stronce co podałeś bezwzględnie załamuje:/