Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chyba spalony kondensator...

17 Gru 2007 18:04 1290 3
  • Poziom 14  
    Witam.
    Ostatnio zauważyłem dziwne działanie monitora .. po rozkręceniu zauważyłem że jest wypalony kondensator ale nie jestem tego do końca pewien wiec załączam fotkę. Przy okazji żeby nie śmiecić postami zaważyłem też 2 nadpalone na karcie graf na których było tak napisane :
    680µF
    FZ
    10V
    105°
    R6A
    szukałem ich ale nie mogę znaleźć ... może ktoś mi pomoc?? i w ogóle czy podejmować się wymiany czy dać sobie spokój i zbierać na nową grafe??
  • Poziom 43  
    Co do zdjęć monitora to to coś w czarnej koszulce to nie kondensator tylko dławik i będzie sprawny nawet jak mu się ta koszulka nadtopi. Monitor możesz delikatnie odkurzyć. A ten kondensator na karcie jest wybrzuszony? Kondensator zanim się spali wybuchnie i to będzie słychać. W ogóle to kondensatory elektrolityczne się nie palą tylko wybuchają, wylewają lub wysychają.
  • Poziom 14  
    Więc co do monitora sie pomyliłem .. a na grafie są lekko wybrzuszone i poluzowane.. to nic złego?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Zmniejsz rozmiar zdjęć, kondensatory na grafice wymień, ich pojemność (uF) powinna się zgadzać, a nawet może być większa, napięcie (V) nie może być mniejsze od tej na oryginalnym kondensatorze. Wybrzuszony kondensator=do śmietnika kondensator. Ich wymiana na 90% załatwi problem. Nie zapomnij o polaryzacji. Najlepiej zaznacz sobie na karcie gdzie są plusy i minusy (chyba tam nawet już jest zaznaczone), wylutuj wybrzuszone kondensatory (nie grzej za długo lutownicą karty żeby reszty nie uszkodzić termicznie) zanieś do najbliższego elektronika i poproś o 2 sztuki takich lub na wyższe napięcie (koszt parę złotych), wlutuj zgodnie z polaryzacją i wszystko powinno śmigać, monitorem sie nie przejmuj, ten dławik wygląda na całkowicie sprawny i jest jedną z ostatnich części które mogą zepsuć się w monitorze.