Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekształtnik 320VDC na 230VAC sin 50Hz 1-fazowy na IR2113

06061947 21 Dec 2007 15:17 30822 52
Altium Designer Computer Controls
    -RoMan-
    Level 42  
    -> pukury

Nie mam czym otworzy *.PCB a nie ZIPa czy RARa ;)

-> 06061947

Dzięki. Czyli sprawdziło się moje twierdzenie o taktowaniu 6.5536 MHz. Oznacza to, że przy bardzo małych i bardzo dużych wypełnieniach może zachodzić przypadek przełączania MOSFETów na ok. 150 ns.
    Stąd też była moja propozycja - użycie metody propagacji błędu i taktowania zaledwie 25600 Hz. Daje to możliwość użycia pamięci o długości tylko 256 bajtów (przy przełączaniu gałęzi) lub 512 bajtów bez komplikacji układowych. Gdyby nie mój upór, zapewne dałoby się spokojnie zrealizować to na byle mikrokontrolerze, liczącym na żywca sinusa. Ale ja jestem konserwatywny ;) i boję się zawieszających się mikrokontrolerów.

Tylko obecnie chyba łatwiej zdobyć dużego niż małego EPROMa :(
  • Altium Designer Computer Controls
    pukury
    Level 35  
    Witam !! No tak - to pewnie sprawa mojego wieku ( zwapnienia ) . To pewnie jakiś protel - u mnie za pomocą traxmakera również się nie da otwierać . Co do małych epromów to w starszych płytach PC były - mam nawet w kolekcji 2716 . pozdrawiam !!
  • Altium Designer Computer Controls
    06061947
    Level 28  
    Może ja też uległem "zboczeniu" zawodowemu, przez lata projektowałem układy sterowania do lotniczych silników turbonowych, przy użyciu podwójnych układów µPC redundantnych z degradacją i wyborem "lepszego" to osiwiałem! Dlatego zawsze starałem się jak najwięcej funkcji "stablicować"w pamięci stałej. A wogóle mażyła mi się taka WIELKA pamięć stała na której była by "zaszyta" n-wymiarowa funkcja , tak że, z czujników po przetwornikach; właziłbym na adresy, a na wyjściu miałbym wielkości sterujące, ale to wychodziło parę TB, tylko podejrzewam że dx/dt by mnie "pogoniła'! Wracając do tematu, tak zgadzam się że taki wypadek 150ns może zaistnieć i napewno istnieje ,ale mimo to układ wykonany w "metalu" zachowuje się poprawnie, a ja już jestem trochę leniwy /patrz login/
    i dlatego lubię stałe programy bo się niewieszają ,a jak nawet przekłamią w jednym cyklu to już w następnym będzie poprawnie. Fajnie by było aby np. 8-krotnie zmniejszyć częstotliwość zegara, ale i tak hardwar'e pozostanie ten sam??
    Pozdrawiam
    9gmv
    -RoMan-
    Level 42  
    Hardware pozostaje taki sam a zegar zmniejsza się znacznie więcej niż 8-krotnie :) Przy taktowaniu 51.2 kHz i "długości" pamięci 1024B, minimalny czas włączenia/wyłączenia MOSFETa to aż 19.53 us.

To co jest konieczne - wyjściowy filtr LC - jego zadaniem jest ze stosunkowo powolnego PWM (a w zasadzie to PFM+PWM) zrobić czystą sinusoidę. Myślę, że dwa rdzenie proszkowe + kilka kondensatorów MKT/MKP dadzą radę.
    06061947
    Level 28  
    Tak masz racje ja stosuję filtr od UPS- /tego lepszego/ 2×100µH 4×0,1µF.
    Pozdrawiam
    Wypadało by przeprogramować pamięć !! Tylko wtedy filtr się troszkę rozbuduje!?
    Może toto pomoże otworzyć PCB???
    Po otwarciu należy wejśćna PIA PCB dewelopers i -File- 27C020
    Attachments:
    -RoMan-
    Level 42  
    Ja bym zastosował filtr dwustopniowy - pierwszy stopień liczony jak dla klasycznego forwarda (trochę trzeba będzie się matematyką pobawić), żeby energii nie marnować - czyli dławik sprzężony (prądy się sumują) + kondensatory kilka uF a drugi stopień już typowo przeciwzakłóceniowy - na dławiku skompensowanym i z kondensatorami X/Y (można jakiego gotowca użyć).
    06061947
    Level 28  
    Niestety o filtrach nie mam pojęcia, 30-parę lat temu to jeszcze coś wiedziałem, ale teraz!!!!
    Pozdrawiam
    PS masz jakiegoś linka do liczenia takich "zwierzaków" ????
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    A nie dałoby się zrealizować sterowania każdego tranzystora oddzielnie, dla jednej fazy 4bity a dla 6 faz 6bitów? Zwiększyło by to sprawność przetwarzania, bo dla górnej połówki kluczowałby górny tranzystor a dolny w tym czasie by odpoczywał. Czy masz jakiś program do generowania tego PWMa dla EPROMa i czy jest jakaś możliwość zmian w nim?
    06061947
    Level 28  
    Program zamieściłem na poprzedniej stronie nazwa chyba INV, a to co wspomniałeś to właśnie rysuję, ale mnie trochę gonią od kompa tak że w nocy będę miał spokój i na rano dwie wersje schematów zamieszczę!
    Pozdrawiam
    PS otworzyła Ci się PCB???
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie ma sensu sterować każdego tranzystora oddzielnie - tranzystory wyłączone są zbocznikowane diodą i indukcyjności w obwodzie i tak wymuszą komutację przez nie. A do zapewnienia sterowanego przepływu prądu i tak muszą być włączone dwa klucze na raz.
    Dar.El
    Level 40  
    Chyba trochę pokręciłem, muszą być otwierane po dwa- np. lewy-górny i prawy dolny dla jedne fazy. Sterowanie niezależne potrzebne jest tylko dla 3 faz. Można też chyba skrócić o połowę ilość próbek, ponieważ górna część sinusoidy jest taka sama jak dolna, więc na zmianę trzeba sterować raz jedną parą tranzystorów a raz drugą dla 1 fazy. Dla 3 faz też można coś takiego zrobić, choć może to być bardziej skomplikowane.
    I jeszcze jeden problem, nie wiem czy IR2113 będzie działać prawidłowo, gdy dolny tranzystor nie będzie kluczowany.
    06061947
    Level 28  
    Właśnie w zamieszczonym schemacie jest zrobiony taki "chwyt" , zwróć uwagę na sposób sterowania IR-ów !!
    Pozdrawiam
    -RoMan-
    Level 42  
    Do sterowania jednofazowego w ogóle można sobie pozwolić na użycie nawet IR2104 (oczywiście przy odpowiednim "wsadzie" w EPROMie).
    -RoMan-
    Level 42  
    Można użyć IR2111 - ma trochę wyższe prądy wyjściowe. Co do szybkości - przy taktowani 51.2 kHz i mniejszych MOSFETach - bezboleśnie - to jest prawie 20 us w najgorszym przypadku. Poza tym - większe prędkości - owszem - dobrze wpływają na sprawność i mniej się MOSFETy grzeją (teoretycznie) ale za to trudniej zwalczyć zakłócenia.

Co do zamieszczonego w załączniku schematu - brakuje dławików między MOSFETami a filtrem. Obciążanie pojemnością wejściową filtra MOSFETów, to niezbyt dobre rozwiązanie - lepiej zamiast energię na siłę pchać w kondensatory - zgromadzić w polu magnetycznym dławika i łagodniej traktować MOSFETy.
    06061947
    Level 28  
    Co do dławików to pełna zgoda przeoczyłem i nie umieściłem na schemacie, chodź fizycznie egzystują wykonane na środkowych kolumnach uszkodzonych rdzeni E65, dla info druga para kond. ma po 10µf, a pierwsza 4x0,1µF, ten filtr był robiony na "oko" co do uwagi o "sianiu" to fakt!!
    PS Dziękuję za prezent od Mikołaja /link do rdzeni/, nawinąłem bifilarnie w jedwabiu wyniki są obiecujęce, prace trwają!! z przerwami na wykonywanie "czynności porządkowych" i innych rozkazów żandarmerii domowej!!!
    9gmv
    -RoMan-
    Level 42  
    Zrobiłem wykres - trochę kulawy, bo siakoś nie mogłem zmusić arkusza kalkulacyjnego do zero-jedynkowego rysowania, porobił trójkąty - pokazujący ideę sterowania PWM/PFM z algorytmem migracji (propagacji) błędu:

Powinna być jeszcze trzecia linia - scałkowany przebieg, ale jako człek leniwy nie wymyślałem formuły ;-)

Jednak zmusiłem się do wymyślenia prostej formułki całkowania i dodałem dwa wykresy: wartości błędu przeniesionego (żółty zygzak) i scałkowanego przebiegu (jasnobłękitny):

06061947
    Level 28  
    Ciekawe i obiecujące, postudiuję z przyjemnością!
    PS czy mógł byś troszkę "rozciągnąć wykres w rzędnych?
    -RoMan-
    Level 42  
    On już i tak jest mocno rozciągnięty :(
    06061947
    Level 28  
    W "odciętych" tak.
    PS Czy nie sądzisz że Moderator powinien zmienić tytuł wątku, na Przekształtnik 320VDC na 230VAC sin 50Hz 1-fazowy ????? Lub coś w tym "duchu"
    Pozdrawiam 9gmv
    Czy mógłbyś te wykresy przesłać mi na PW w większej rozdzielczości ?????
    Lecę Matlabem z tymi forwerts filter, zobaczę!?
    Ale mnie "pogoniłeś" na stare lata!!!!
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    06061947 wrote:
    Czy mógłbyś te wykresy przesłać mi na PW w większej rozdzielczości ?????

Nie przenoszę na prywatne spraw, które mogą zainteresować innych. Podsyłam paczkę zawierającą .ODS *.XLS (nie wiem, jakiego arkusza kalkulacyjnego używasz) i oba GIFy.
    W arkuszach masz formułki i wykres - baw się. Ale jakbyś kiedyś publikował lub wykorzystał ideę, to nie zapomnij o "Partial © 2007, by RoMan", proszę. Oczywiście nieodpłatnie :)

Drobna niesymetria początku i końca wynika z tego, że jest to start od zera i dopiero po chwili następuje wyrównanie przesunięcia fazowego wprowadzonego przez całkowanie. W rzeczywistych warunkach też miałbyś taką niesymetrię w pierwszej połówce przebiegu.
    Żeby uniknąć pojawienia się składowej stałej na wyjściu, drugą połówkę przebiegu trzeba po prostu wprost skopiować a nie generować z sinusa tą samą metodą - metoda propagacji błędu z samej zasady może być niedokładna przy skończonej liczbie próbek. Wręcz celowo wprowadziłem błąd początkowy, żeby troszkę "ładniejszy" przebieg wygenerować.
    06061947
    Level 28  
    O Partial , nie zapomnę tym bardziej że zajmuję się tą sprawą "amatorsko", ale liczenie dławików to inna sprawa, mnie "pobieżnie" wyszły ciekawe sprawy, ale to po świętach!
    Pozdrawiam
    A jeśli chodzi o publikacje to mi starczy tego co mam!!