Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Mastercook pfd-113p -prośba kod F9

jbaronik 18 Dec 2007 13:20 20042 9
 • #1
  jbaronik
  Level 10  
  WITAM SERDECZNIE!

  Po nastawieniu na jakikolwiek program pralka pobiera wodę, następnie chwila ciszy i pojawia się najpierw kod: F2 a zaraz po nim kod F9.
  Rozebrałem pompe wodną i wyjąłem z niej 1-dno groszówkę. Myślałem, że to tylko to ale po ponownym uruchomieniu pralki jest to samo.
  Dodam, że jeśli ustawi się ją na program 15, wypuści wodę, ale nie wiruje i za chwilę pojawia sie tylko kod F9.

  Czy może ktos poradzić co to może być?
  I jeszcze jedna prośba gdzie można znaleźć schemat do tej pralki?

  Z góry dziękuję Janusz
 • #2
  axxx
  Home appliances specialist
  Do sprawdzenia szczotki silnika .
 • #3
  zbyszeks0
  Home appliances specialist
  F02-odprowadzenie wody.
  F09- silnik
 • #4
  jbaronik
  Level 10  
  DZIĘKUJE SERDECZNIE za informację.
  Zabieram się do sprawdzania !!!!
 • #5
  fiszmen9
  Level 11  
  Witam! Mi również wyświetla się kod F2. Jak ktoś napisał jest to odprowadzanie wody. Skończyła mi się gwarancja i nie wiem co zrobić. Na elektryce i elektronice znam się niezbyt dobrze więc raczej poważniejsze naprawy odpadają. Czy lepiej abym wezwał fachowca czy jestem w stanie sam to naprawić ? Pozdrawiam  PS Czy ma ktoś instrukcje obsługi do wyżej wymienionej pralki ?
 • #6
  jbaronik
  Level 10  
  Spróbuj ustawić na program 15 i zaobserwuj czy wypuszcza wodę.
  Jeśli nie, to masz prawdopodobnie uszkodzoną pompkę. Wymiana b. prosta. Obróć pralkę na bok i pompa jest pod spodem. Można jeszcze dla pewności po wykręceniu sprawdzić ją na chwilę "na sucho" podłączając bezpośrednio do 230V.

  POZDRAWIAM !!!
 • #7
  nares
  Home appliances specialist
  jbaronik wrote:
  Wymiana b. prosta. Obróć pralkę na bok i pompa jest pod spodem.

  Jeżeli już doradzasz coś takiego, to trzeba było koniecznie poinformować, na który bok może obrócić pralkę.Chodzi o bok od strony zasobnika proszku.
 • #8
  iostream
  Level 2  
  Odświeżam temat ;]
  Posiadam pralkę podobną do w/w [pfda-113a] i tez wyświetla mi kod F02 (przerywając oczywiście pracę), z tym że dzieję się to ok. 20 minut przed zakończeniem cyklu prania (jest jeszcze ciepłe i nie wypłukane ;] ), dzieje sie to od casu jak z filtra pompy wyciągnąłem 5 groszy;] . Sama pompka sprawdzona - działa, elektronika pod przednim panelem (cała na SMD zrobiona) nie wygląda na upaloną (nic nie jest poczerniałe).

  Do tej pory miałem do czynienia tylko z pralkami o mechanicznych programatora więc elektronika to dla mnie nowość jeżeli na forum jest jakis znawca to proszę o sugestie co mogło nawalić.

  z góry dziękuję za odpowiedź.
 • #9
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  iostream wrote:
  przed zakończeniem cyklu prania (jest jeszcze ciepłe i nie wypłukane ;] ), dzieje sie to od casu jak z filtra pompy wyciągnąłem 5 groszy


  A pompa dostaje napięcie ?
  Jeżeli tak to silnik pompy do wymiany.
 • #10
  iostream
  Level 2  
  Ekhm, napisałem wyżej ze pompka sprawdzona i działa ;]
  Zrobiłem tak jak napisali koledzy kilka postów (i ze 2 lata) wcześniej ;] , tzn najpierw nalałem wody(płukanie) a następnie przestawiłem program na 15(suszenie) gdzie pompka całą wodę wypompowała.

  Zastanawiam się czy usterka może mieć związek z ciepłem (ale to temperatura chyba raczej za mała żeby ewentualne przebicia się pojawiały), lub też po prostu ruchami pralki - do sprawdzenia pójdą przewody łączące pompkę z elektroniką - chociaż pralka ma dopiero 2 lata... chyba jeszcze nie powinny sie łamać.

  Dodano po 3 [godziny] 38 [minuty]:

  Sprawa zaczyna się wyjaśniać, zlokalizowałem programator, (w tym elektronicznym ustrojstwie nie jest o tak jak byc powinno tam gdzie pokretlo tylko w głębi pralki) na którym nie trzeba było długo szukać - kilka spalonych elementów (znajomy elektronik mowił o 2 rezystorach i triaku), po wymianie powinno działać, zobaczymy ;]