Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zawór proporcjonalny

18 Gru 2007 14:05 4816 5
  • Poziom 18  
    Witam. Mam problem z kartą sterownika zaworu proporcjonalnego . Tłoczek nie reaguje na zmiany sterowania 0-10V. Nie sądzę , aby ktoś posiadał schemat od zaworu Parkera typu TDL, dlatego poszukuję schematu ideowego (bądź dokumentacji serwisowej) dowolnej karty do sterowania zaworem proporcjonalnym bez lub ze sprzężeniem położenia tłoczka, aby uchwycić idee sterowania. Posiadana karta pobiera prąd (wraz z podłączonym zaworem) na poziomie 2,5A/24VDC. Za wszelką pomoc dziękuję. Pozdrawiam
  • Tektronix
  • Spec od Falowników
    Naprawiałem kiedyś sterownik podobnego zaworu hydraulicznego, oprócz składnika liniowego na napięcie wyjściowe był nałożony dodatkowy przebieg ok. 25Hz i amplituda jakieś 15% wartości max - chyba po to, żeby te drgania niwelowały histerezę mechaniczną, zacięcia itp. Wszystko nastawiane potencjometrami montażowymi. Prądy też rzędu 2A z ograniczeniem prądowym.
  • Tektronix
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Faktycznie tłoczek zaworu drży, a więc zachowuje się jakby dostawał sygnał przemienny. Ponadto przesuwanie czujnika położenia tłoczka powoduje ruch tłoczka. Tłoczek nie reaguje natomiast na napiecie sterujące 0-10V. Być może w tym momencie powinna się pojawić składowa stała. Mogę to sprawdzić oscyloskopem , ale jest problem z jego podłączeniem gdyż tranzystor wyjściowy to C-MOS dużej mocy, a miałem przypadki uszkodzeń C-MOS przy pomiarach oscyloskopem. Dzięki za wskazówki. Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    W załączniku masz dokumentację tego zaworu. Ten zawór tak naprawdę to są dwa zawory 1-pilot sterowany przetw. U/I oraz 2-gi sterowany hydaraulicznie przez pilot. Są dwa czujniki położenia suwaków tłoczysk (na pilocie oraz na głównym). Jeżeli przy przesuwaniu (ręcznym) czyjnika położenia suwaka jest ruch to przetw. U/I działa. Najpierw ustaw tzw. zero mechniczne zaworu (o ile jest taka możliwośc) a dopiero później elektrycznie. Ja tak robię z zaworami Schneidera oraz Rexroth'a.

P.S. Hydraulika wysokociśnieniowa jest bardzo delikatna od strony mechanicznej. Bardzo często się wiesza oraz blokuje. Olej musi byc bardzo czysty.
    Załączniki:
  • Poziom 18  
    Witam. Ameryki kolega nie odkrył. Ta dokumentacja , a właściwie karta katalogowa, która zawiera tylko schemat blokowy ma brode dłuższą niż ja chodza po tym świecie. Też potrafie czytać takie dokumentacje. Dla informacji - którąkolwiek dokumentacje od dowolnego zaworu Parker chce się pobrać to zawiera dokładnie ten sam schemat blokowy. Mnie interesują przebiegi czasowe na cewce suwaka. Jeżeli to bedę miał to sobie poradze. Pozdrawiam