Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajniki UKF, wszystkie informacje o tych nadajnikach.

18 Gru 2007 18:27 1644 11
 • Poziom 22  
  Witam widząc że ostatnio mnożą się posty na temat nadajników UKF
  więc postanowiłem założyć ten temat tu piszcie wszystko o nadajnikach
 • Moderator
  Cześć.


  konrad940 napisał:
  ... tu piszcie wszystko o nadajnikach  Nadawanie w tzw. "paśmie UKF" jest łamaniem naszego prawa, a więc i 1 punktu regulaminu Elektrody.
  Dyskusje na ten temat, też mogą zostać odpowiednio nagrodzone:

  Nadajniki UKF, wszystkie informacje o tych nadajnikach.

  :arrow: konrad940 Dla czego podpuszczasz kolegów ?
 • Poziom 22  
  Ja nikogo nie podpuszczam tylko chcę scalić wszystkie posty w jeden
  a poza tym jest wiele postów na ten temat i nikt się nie czepia
 • Poziom 21  
  Skoro jest taki rygor, to jakim prawem istnieje strona http://www.elektroda.net/radio/piraci/piraci.html a w dziale jest na dodatek wytłuszczona?
  Nadawanie jest łamaniem prawa, owszem, a dzielenie się wiedzą też jest łamaniem prawa? Budowanie nadajników bardzo wiele mnie nauczyło, bo żeby zrobić dobry sprzęt, potrzeba naprawdę sporo wiedzy, z różnych dziedzin. Parę lat się tym bawiłem i co? niektórzy mnie z mordercą porównają, no cóż, głupich nie sieją.
  Pozdrawiam dobrych piratów
 • Poziom 22  
  No właśnie tu chodzi o teorie
  A zreszta jak ktoś chce piracić to jego sprawa
 • Poziom 33  
  Z tym łamaniem prawa to tak ostrożnie - przy zachowaniu ograniczenia mocy - o ile mnie pamięć nie myli do 10 mW - nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o nadawanie. Tylko proszę moich słów nie traktować jak wyroczni - piszę "z głowy" ;)) - dobrze by było to sprawdzić w odnośnych przepisach...
 • Moderator
  Cześć.

  Dobrze. Czyli o co chodzi ?
  Czy mamy tu przepisać jeszcze raz to co jest już na elektrodzie?
  A może przepisać zawartość stron dostępnych w internecie?
  Skoro mowa o teorii, to jak to ma wyglądać ? Książki od fizyki zeskanować i tu wstawić? O jaką teorię chodzi ?.

  konrad940 napisał:
  ...A zreszta jak ktoś chce piracić to jego sprawa


  I tu masz rację. Są w internecie fora dla piratów radiowych, więc po co przepisywać tutaj ich zawartość i zaśmiecać Elektrodę ?
 • Poziom 22  
  Nie chodzi o przepisywanie tylko chodzi o to żeby nie tworzyć nowych postów tylko pisać tu
  Do użytkownika"wzagra" pomyliłeś się o 10mW
 • Poziom 21  
  Tamten dział istnieje pewnie dlatego, że to co w nim jest zawarte, do realizacji w praktyce się nie nadaje, bo są to kiepskie konstrukcje.
  Na ten temat powiedziano już wiele, niestety w większości powiedziano źle, i ktoś kto zaczyna i szuka po forach, nie jest w stanie odróżnić dobrej konstrukcji od złej, stąd te posty.
  Wielokrotnie podawałem link do dobrej konstrukcji, jednak nikt jej nie wziął pod uwagę, zawsze wygrywał z nią jakiś szmelc.
  Wielu ludziom wydaje się, że złożyć nadajnik to tak o, jak złożyć kita, i niektórym jak coś wyjdzie, to od razu audycje, co z tego ze syf w eterze robią, bo coś się wzbudziło, przester +10dB, TV pogaszone w okolicy... a po co filtry? dopasowanie? ważne, że gra, numerek podawany na antenie, wiejska muzyka, laski piszczą koledzy zazdroszczą... niestety to nie tak ma wyglądać, przez takich właśnie piractwo jest tępione.
  Dla mnie to było tworzenie i testowanie, doprowadzanie sprzętu do perfekcji. Też zaczynałem kiedyś na elektrodzie, i mi ktoś pomógł...W sumie bardzo mało go używałem, wiecznie był w przeróbce. To stopnie inaczej, to znowu stopnie inaczej, a to generator inny, a może jeszcze taki spróbuje, a dlaczego tamten był lepszy? a to synteza, a to sterownik do syntezy napiszę swój od nowa, a więc poznanie mikrokontrolerów, a to kolejny sterownik od nowa. Limiter do mikrofonu, taki, inny, filtry dolnoprzepustowe LC, a potem aktywne, sztywny ogranicznik dewiacji, później koder stereo, który w sumie od razu miałem dobry bo zanim go zrobiłem wiedziałem dokładnie jak MPX się tworzy, przeliczyłem końcówkę mocy, i zrobiłem od nowa, zrobiłem od zera koder rds.... i jeszcze raz od nowa, z wieloma funkcjami, razem z sterownikiem syntezy....
  A w międzyczasie antena taka, inna, kabel, dopasowanie takie, inne, a to jeszcze raz, a to mostek do pomiaru impedancji, reflektometr, itd itp... W sumie skończyłem zabawę...
  Zrobiłem w temacie jeszcze wiele rzeczy, których nie wymieniłem... no ale cóż, złamałem prawo, dokładnie tak samo, jak człowiek jeżdżący po pijanemu pod prąd, więc wiele osób twierdzi, że powinienem gnić w więzieniu.

  Podsumowując, jest to bardzo dydaktyczny temat, tylko trzeba do niego odpowiednio podejść...
 • Poziom 22  
  Tak więc jak pisze kolega djbpm ten post sie przyda wielu nowym użytkownikom nie mającym pojęcia o takich nadajnikach
 • Poziom 21  
  Nie powiedziałem, że ten temat się przyda. Pewnie będzie nie wiele warty jak większość innych...
  Temat w praktyce się skończył, nikomu się nie chce drążyć wiedzy, tylko każdy by ponadawał z byle czego, dlatego w sumie się moderatorom nie dziwie, aczkolwiek tematów, które mają dość wysoki w porównaniu z resztą nie powinni zamykać. Straszenie prawem jest śmieszne, nie tędy droga,
  takiemu co chce robić nadajniki każcie się nauczyć jak to działa, podajcie książkę, gwarantuje, że 90% sobie odpuści. (albo co gorsza kupi jakiś szmelc) a części się może tak spodobać, że się zalegalizują i zaczną działalność w pasmach amatorskich.