Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stroboskop z 4 palnikami ??

12 Gru 2003 17:48 1564 4
  • Poziom 11  
    Wiem, że napewno się da zrobić takiego strobola . Nic nie jest niemożliwe :) Są juz jakieś schematy???
  • Spec Elektroakustyka
    Oczywiście że da się coś takiego zrobić.Wystarczy zbudować jeden generator sterujący czterema układami wykonawczymi tzn.cztery tyrystory i cztery trafka wysokiego napięcia no i naturalnie cztery palniki.
  • Poziom 11  
    A widziałeś może jakiś schemacik tego ??? Jestem ciekaw jak to wygląda :) Mogą być tez 2 palniki ale mi chodzi głownie o 4 bo chce sobie z 4 stron ustawić ( na każdym rogu pokoju )
  • Spec Elektroakustyka
    Nie posiadam gotowego schematu o jaki prosisz, ale przecie można go bardzo łatwo wykombinować.W załączniku masz schemat stroboskopu którego dokładny opis znajduje się na Elektrodzie (musisz go poszukać w dziale wizualne).Pozwoliłem sobie nanieść na nim małe wyjaśnienia.Grubą czerwoną kreską podzieliłem go na dwie części na górze jest blok wykonawczy (czyli układ zasilania palnika oraz optotyrystor z transformatorem wyzwalający lampę) na dole zaś znajduje się układ generatora (kolejny przykład na zastosowanie poczciwego NE555) oraz układ kształtowania impulsów wyzwalania zewnętrznego (nie jest on konieczny).Aby otrzymać poczwórny strobo należało by zbudować jeden układ generatora (ten z dołu schematu) i cztery identyczne układy wykonawcze.Wszystkie diody świecące znajdujące się wewnątrz optotyrystorów należy połączyć do punktów C oraz D (tak jak to jest w przypadku pojedyńczego układu wykonawczego).Jedyny problem jaki się może pojawić to problem z zasilaniem czterech diód a nie jednej.W przypadku gdyby nie następowało wyzwalania naraz czterech układów wykonawczych należało by zmienić wartość rezystora R13.Jest to jeden z wielu możliwych rozwiązań twojego problemu.I jeszcze jedno układ ten można bardzo uprościć (szczególnie blok zasilania lampy) i nie zapomnij że każdy układ stroboskopu z generatorem (na tranzystorach czy układach scalonych) można w ten sposób rozbudować.
  • Poziom 11  
    JEJ ja się az tak nieznam na tym :( Zrobiłem sobie kit J-23 i troszke go zmieniłem mianowicie :

Rezystor 2x25 w zamiast tego co był
    Kondensatorki 2x47 mikroF
    Palnik 100 Watowy

i chce zrobić takie jeszcze trzy i do niech podłączyc coś co niewymaga zbyt skomplikowanych czynności :( Ja się zbytnio nieznam , byłoby mi łatwiej gdyby były jeszcze rysunki dokładne .

Jestem początkującym elektronikiem i niebardzo wiem co zrobić z Twojego układu :( Ale dzięki