Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(Problem) z ONWA MK1 nie nadaje nie odbiera

18 Gru 2007 21:27 2058 19
  • Poziom 15  
    Witam

Problem z Onwą MK1

Radio najpierw przestało odbierać, po jakimś czasie przestało nadawać. Przechodzi w tx (zapala się dioda). Czy to możliwe, że najpierw padło TDA2003 a później końcówka ? Na końcówce nie ma napięcia na żadnej nodze tak jak i na TDA. Czy to może driver ? Jaki ma być? Może ktoś podesłać schemat ? cypion1(malpa)wp.pl
    Najlepiej w jpg, bo ten z forum jest nieczytelny

Podczas włączania słychać tylko pyknięcie

Proszę o podpowiedź.

(Problem) – ozdobnik? -->REGULAMIN pkt 11.[hefid]
  • Poziom 23  
    Raczej nie możliwe, żeby padały końcówki mocy od tak sobie. Sprawdź wartość napięcia zsilająceego, to może być powód Twoich problemów. Jak ustawisz właściwą wartość to potem poszukaj napięć wewnątrz radia. Wszystko wskazuje, że został uszkodzony któryś ze stabilizatorów napięcia wewnątrz radia.
  • Poziom 15  
    napięcie zasilające jest ok z zasilacza cb. Gdzie tego stabilizatora szukać ?
  • Poziom 15  
    Jeśli wyświetlacz nie świeci to zobacz Q15, Q16 i zenerka D15 (kiepsko widać na schemacie) ale jest koło tych tranzystorów. Jeśli świeci to może zimne luty koło syntezy i VCO?
  • Poziom 15  
    szukałem wyświetlacz świeci, radio odbiera ale nic w głośniku nie słychać, wnioskuje że odbiera bo wskaźnik diodowy się zmienia. Radio jak trafiło w moje ręce nadawało ale tylko przez jakieś 5 minut później nie nadawało i ja nikogo nie słyszę ale odbiera (chyba) skoro diody się zapalają. Opcji szukaj używałem przeczytałem kilka postów ale nie znalazłem odpowiedzi.
  • Poziom 24  
    Skoro nic nie słychać to albo urwany któryś z kabelków w gnieździe mikrofonowym lub też uszkodzony wzmacniacz m.cz...Ale to można gdybać tylko mało informacji ale zobacz sobie gniazdo mikrofonowe być może tam leży usterka...POZDRAWIAM

Daniel
  • Poziom 15  
    no od gniazda i mikrofonu zacząłem sprawdzanie ale wszystko ok są przejścia, nie ma napięcia na TDA jak i na końcówce. może to być driver ? z schematu nie mogę się doczytać a na oryginalnym symbol jest starty
  • Poziom 24  
    Hmmm czegoś tu nie rozumiem skoro nie masz napięcia ani na końcówce mocy w.cz i na końcówce TDA to jaki masz problem znaleź te napięcie po prostu idziesz od strony końcówki mocy czyli środkowy pin i znajdziesz w ten sposób uszkodzenie...POZDRAWIAM

Acha masz tu schemat dobrej jakości nie do onwy ale podobny http://cbradio.cz/doc/Alan/100%20Plus/ ...POZDRAWIAM

Daniel
  • Poziom 15  
    ok będę szukał, myślę że znajdę jak nie to będę tu was dalej męczył, ale dzięki za zainteresowanie
  • Poziom 24  
    Acha jeszcze jedno zobacz sobie na to trafo modulacyjne taki duży transformatorek może on jest uszkodzony bo przez niego jest doprowadzane napięcie do końcówki mocy w.cz no to chyba wszystko co zdążyłem zauważyć.Także do dzieła miernik w ręke i do pracy życzę owocnego znalezienia uszkodzenia....POZDRAWIAM

Daniel
  • Poziom 15  
    mam pytanko jakie powinno być napięcie na nogach Q24?

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

napięcie na Q24 przy nadawaniu 0 , 1,86 , 1,76 a przy odsłuchu 13,4 , 0 , 13,4

Do końcówki napięcie nie dochodzi
  • Poziom 23  
    Tak jak kolega 161MDS01 napisał, napięcie do zasilania stopni końcowych m.cz. i w.cz. jest pobierane z odczepu transformatorka modulacyjnego. Sprawdź wpierw obecność napięcia na transformatorku, potem na 5 nóżce TDA2003 itd.
    Sprawdź jeszcze czy inne rodzaje modulacji zachowują się podobnie czy to tylko AM. Jeśli tak to możesz jeszcze sprawdzić przełącznik AM/FM.
  • Poziom 15  
    ta onwa nie ma FM

Dodano po 3 [minuty]:

dziwne rzeczy się dzieją z tym radiem. Teraz wyświetlacz już się nie włącza

Dodano po 12 [minuty]:

po kilku włączeniach i wyłączeniach wyświetlacz włączył się...

Dodano po 44 [minuty]:

Podmieniłem raz jeszcze c2078 i jest napięcie na końcówce a na TDA na 5 nóżce mam 12,85 V
  • Poziom 15  
    Onwa już odbiera (wymiana kilkukrotna TDA pomogła...chyba w sklepie kantują...) ale pozostał problem z nadawaniem, napięcie na końcówce jest. Zapala się dioda od nadawania ale nie zapalają się diodki od siły mocy nadawania.
  • Poziom 16  
    ( TDA 2003 z napisem SINGAPUR są wszystkie wadliwe ) popraw wszystkie luty w okolicy VCO oraz sprawdz tranzystor sterujacy mocą
  • Poziom 15  
    tranzystor sprawdziłem, ma przy nadawaniu na 1 i 2 nodze ponad 21 V a na 3 13,3 V. Końcówkę mocy już podmieniałem ale napięcia są na nogach końcówki więc nie wiem co jest nie tak, nośną stawia bo słychać na innym radiu
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    cypion napisał:
    tranzystor sprawdziłem, ma przy nadawaniu na 1 i 2 nodze ponad 21 V a na 3 13,3 V. Końcówkę mocy już podmieniałem ale napięcia są na nogach końcówki więc nie wiem co jest nie tak, nośną stawia bo słychać na innym radiu

Głopie pytanie i może głopia odpowiedź.

Skąd te 21V na 1 i 2 nóżce scalaka. Jak wiem to powonno być NIE więcej jak 13,8V na 1 i 2 nodze.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    no właśnie dziwi mnie ten fakt, na końcówce są max 13,8 V a na driverze napięcia bardzo dziwne... 21 V, tylko skąd się biorą, te napięcia oczywiście przy nadawaniu.
  • Poziom 15  
    mój błąd, nie wiem jak ja to pomierzyłem ale na pewno źle. Sory za błędy ale na 1 i 3 nodze jest 13,4 V przy nadawaniu 13,8 V czyli napięcia poprawne... tak więc co jest nie tak. Brak modulacji: co może być przyczyną ? Poprawiłem luty w okolicach VCO i nic...