Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda zenera przed LM317 - czy będzie dobrze?

18 Gru 2007 21:49 1428 4
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam taki problem: chcę obniżyć napięcie 12V do 4,5(może być do 5V). Nie byłoby większego problemu gdyby nie to, że układ musi mi dostarczyć przez kilka lub kilkanaście sekund prąd 0,5A (może nawet 0,6), ale później przez większość czasu pracy dostarczać powinien chyba nawet poniżej 0,1A (konkretnie chodzi o zasilenie discmana). I tutaj też nie byłoby większego problemu gdyby nie to że układ powinien zajmować bardzo mało miejsca (konkretnie musi sie zmieścić we wtyczce do gniazdka zapalniczki samochodowej) - żadne radiatory nie wchodzą w grę.
    No i teraz sedno sprawy: pomyślałem żeby obniżyć napięcie odkładające sie na LM317 - wtedy mniejsza moc się na nim wydzieli i nie powinien sie przegrzać (wyłączyć), do tego celu chciałem użyć zenerki szeregowo włączonej przed LM317. Zakładam że w ten sposób zenerka odbierze jakąś
    część mocy z LM, a układ będzie działa nadal prawidłowo.
    Czy moje założenie może być błędne i dlaczego?
    Bardzo proszę o pomoc.
  • Poziom 42  
    Policzmy najgorszy przypadek: (14.4 - 4.5) * 0.6 = 5.94W - za dużo na LM317 bez radiatora, nawet przez kilkanaście sekund. Dołożenie diody Zenera nic nie da, bo wtedy ona się będzie przegrzewała i w końcu trafi ją szlag.
    Najprostsze wyjście: kupić na Alledrogo gotową przetworniczkę we wtyczce do zapalniczki, opartą na MC34063. Kosztuje grosze. Również za grosze można kupić gotowy zasilacz w formie trochę powiększonej wtyczki - ma mały radiator na LM317 - być może wystarczy.

Dodano po 5 [minuty]:

Po kilku minutach znalazłem na Alledrogo zasilacz USB z transmiterem FM za... 3.99 PLN.
  • Poziom 9  
    a jak bym zastosował diodę zenera 5W??

ps najłatwiej byłoby kupić gotowy zasilacz, ale co to z frajda; ogólnie większość forumowiczów mówi żeby kupić, a mało kto potrafi coś sensownego doradzić na temat konstrukcji układu
  • Poziom 25  
    Cytat:
    większość forumowiczów mówi żeby kupić, a mało kto potrafi coś sensownego doradzić na temat konstrukcji układu

A nie pomyślałeś, że większość forumowiczów może mieć rację? No chyba, że chcesz - jak piszesz - mieć "frajdę" z samodzielnego wykonania układu. W takim wypadku oczywiście popieram jak najbardziej, tylko że ja również jestem zdania, że stabilizator liniowy (nawet z diodą zenera) się w tym wypadku nie sprawdzi. Zastosowanie tutaj zenerki zmienia tylko tyle, że tracona moc rozłoży się na dwa elementy, ale wciąż będzie taka sama. Jeśli teraz zamkniemy je w malutkiej obudowie blisko siebie? Łatwo sobie wyobrazić.
    A przecież przetwornicę np. na układzie który podał kolega -RoMan- (MC34063) można też wykonać samodzielnie. Będzie trudniej ją zmieścić w standardowym wtyku zapalniczki samochodowej niż LM317, ale myślę że powinno się udać. No i frajda z wykonania porządnego układu o wysokiej sprawności gwarantowana!
    Pozdrawiam
    Andy
  • Poziom 42  
    Jeśli już koniecznie robić przetwornicę, to lepiej na czymś trochę lepszym: LM2671 lub 2674 - będzie mniejsza i mniej będzie siała.