Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

żarówki na LED-ach

19 Gru 2007 13:25 8924 15
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam mały problem i nie wiem co z tym zrobić. Oto co się dzieje:
    chciałem zaoszczędzić na prądzie i kupiłem żarówki halogenowe na LED do przedpokoju, gdzie instalacja wygląda następująco : 3 wyłączniki działające w układzie klatkowym i na suficie 2 wyjścia na oświetlenie. Jako oświetlenie mam lampy na 3 halogenki na 220V czyli razem jest 6 halogenków.
    Zacząłem podłączać halogenki LED. Na pierwszej lampie super i pięknie, ale gdy wymieniałem w drugiej lampie i wykręciłem ostatni stary halogenek stało się coś dziwnego, wszystkie pozostałe halogenki LED zaświeciły się słabym światłem.
    Sprawdziłem różne kombinacje i zawsze jest tak samo : jeśli są same LED to przy zgaszonym świetle tlą się słabym światłem, a przy włączonym świetle palą się pełną mocą, ale gdy tylko podłączę jedną starą lampkę to wszystko wraca do normy i LEDY gasną.
    Sprawdziłem miernikiem i okazało się, że mam tam na zgaszonym świetle ok.70V przy podpiętych 5 halogenkach LED co by tłumaczyło ich samoistne świecenie.. przy odpiętych wszystkich halogenkach jest 0V
    .. tylko dlaczego tam jest napięcie ? i co z tym zrobić ?
    Sprawdzałem taż na podobnej lampie w pokoju (1 włącznik i 1 lampa na 3 halogenki) i nie ma tego problemu, czyli halogenki LED wydają się być dobre....
    ma ktoś jakiś pomysł ?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 26  
    Indukuje sie napiecie w przewodach. Sprawdz czy wyl. schodowe rozwieraja napewno faze.
  • Spec od Falowników
    Pewnie masz neonówki w wyłącznikach, które przy zgaszeniu przepuszczają niewielki prąd.
    Bardzo ci to przeszkadza?
  • Poziom 13  
    Witam
    Podłącz równolegle z jedną z żarówek rezystor 330k lub 470k to powinno rozwiązać problem.
    Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 10  
    czy mi to przeszkadza ? poprostu się świeci cały czas, a po co ma się świecić coś co ma być zgaszone.
    i fakt..mam neonówki we włącznikach
    sprawdzę te fazy i spróbuję z tym rezystorem i dam znać czy pomogło. Muszę tylko zakupić rezystorka
  • Poziom 13  
    Witam ponownie
    Odłącz podświetlanie
    Pzdr
  • Poziom 22  
    takie zjawisko wystepuje nie tylko przy LEDach
    ale i przy zarówkach -swietłówkach kompaktowych
    jesli sa neonówki w wyłacznikach
    teraz zdecyduj sam co chcesz a czego nie
  • Poziom 10  
    tylko jest mały problem... nie mam co decydować, bo zarówno jak są te neonówki jak i ich nie ma to efekt jest ten sam :(
  • Poziom 39  
    No to mamy do czynienia z siłami nadprzyrodzonymi. Skoro obwód otwarty i następuje przepływ prądu. Rozumiem, że neonówki wyłączasz we wszystkich trzech włącznikach. Jedyna możliwość to marny stan instalacji, gdzie neutralny przechodzi ze ściany.
    Indukcja niezbyt mi pasuje bowiem 6 szt takich lampek to pewno ponad 100 mA.
  • Poziom 33  
    Na tych LEDACH tak ma być - obwód zamyka się poza ledem w kolejnym odcinku obwodu, który zapewnia minimalny ale wystarczający spadek napięcia i mikro prądy robią "w tyłl zwrot" na odcinku poza ledami.Cykl się powtarza 50Hz i ledy minimalnie jarzą.Te Ledy świecą niezależnie od kierunku przepływu i na maksa mają 1W, a istnieją już na prądach śladowych.
  • Poziom 17  
    Witam
    Do hawkeyen. Co to jest żarówka halogenowa LED?
  • Poziom 17  
    Witam
    Do and61.W tym linku pokazałeś mi, żarówkę zbudowaną z kilku diod elektroluminoscencyjnych popularnie nazywanych "led". Żarówka halogenowa posiada włókno [najczęściej wolframowe] w osłonie gazu halogenowego.Połączenie tych dwóch źródeł światła w jedną całość jest chyba jest nie porozumieniem, dlatego zadałem to pytanie.
    pozdrawiam
  • Poziom 26  
    AndM napisał:
    Witam
    Do and61.W tym linku pokazałeś mi, żarówkę zbudowaną z kilku diod elektroluminoscencyjnych popularnie nazywanych "led". Żarówka halogenowa posiada włókno [najczęściej wolframowe] w osłonie gazu halogenowego.Połączenie tych dwóch źródeł światła w jedną całość jest chyba jest nie porozumieniem, dlatego zadałem to pytanie.
    pozdrawiam

---> do AndM
    dokładnie masz racje , halogen nie moze być zwany żarówką i odrotnie tym bardziej ten ktorego żródlem swiatła są diody ale to już jest winą producenta i handlowców ktorzy nadaja rózne sprzeczne ze soba nazwy a kupujący powielaja ten błąd
    przykladem tego jest oferta tej firmy http://www.deejayshop.com.pl/shop/index.php?cPath=30_40
  • Poziom 39  
    Cytat:

takie zjawisko wystepuje nie tylko przy LEDach
    ale i przy zarówkach -swietłówkach kompaktowych

Żeby było śmiesznie taki zestaw przeważnie "błysja" z jakąś częstotliwością (kondensator się ładuje, świetlówka startuje, ma za mało energii i znowu ładuje kondensator).

Na Twoim miejscu albo zostawiłbym to jak jest (prąd płynący przez ledy jest znikomy, a w nocy np. robi się półmrok.
    Jeśli Ci to przeszkadza mocno - wepnij równolegle z "żarówką" na LED-ach rezystorek (jak pisze kolega). Wtedy napięcie będzie niższe i LED-y nie powinny świecić.