Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodanie kanału do anteny zbiorczej

regent 19 Gru 2007 17:27 3147 6
  • #1 19 Gru 2007 17:27
    regent
    Poziom 9  

Witam,

W domu mam kilka pokoi które są wynajmowane gościom, większość gości przyjeżdża z małymi dziećmi - idealnie byłoby jeżeli oprócz programów tzw. telewizji naziemnej (TVP1, TVP2, TVN, Polsat) dla rozrywki dzieci dodać jeszcze przynajmniej jeden program z animowanymi bajkami.
    Istniejąca instalacja antenowa to jedna antena siatkowa na dachu i rozdzielnie sygnałów na "piony(7) " po jeden lub dwa gniazda każdy

Jako totalny laik w tym temacie mam następujące pytania:
    - co trzeba by kupić by można do istniejącej instalacji podłączyć kanał z "bajkami" ?
    - na pewno są tu osoby mające kilkuletnie dzieci jaka platforma (POLSat, CYFRA, etc) mają w tym temacie najlepszą ofertę ?
    - czy z jednej zakupionej platformy można będzie włączyć gościom tylko jeden program z tej paltformy czy można kilka ?
    - patrząc rozwojowo czy jest takie urządzenie do którego możnaby podłączyć, paltformę cyfrową, sygnał z znteny naziemnej i np. sygnał z kamery z widokiem na parking lub kilku kamer ?
    - gdzie to wszystko można kupić? zakładam że zakup platformy cyfrowej to najmniejszy problem, montaż tego wszystkiego ze schematu też chyba nie sprawia problemu, czy są potrzebne jakieś specjalne wyliczenia "mocy" urządzeń przy ilość odbiorników ok. 12 czy nie ma to żadnego znaczenia ?

Dziękuje za wszelkie konstruktywne odpowiedzi.

0 6
  • Pomocny post
    #2 19 Gru 2007 17:48
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Zupełnie w najprostrzy sposób możesz przy pomocy modulatora włączyć dowolny sygnał m.cz do istniejącej instalacji antenowej. Musisz mieć modulator , który wpinasz w kabel od anteny i dosyłasz do niego sygnał m.cz np. z DVD ,kamery...
    Co do innych opcji to zleży od kwoty jaką chcesz wydać na wykonanie instalacji. Generalnie częstotliwości poszczególnych programów wycinasz przy pomocy filtrów pasmowych i w ten sposób dzielisz na "pakiety" z różnymi programami. Dokładnie jak w telewizji kablowej.
    Pozdrawiam

0
  • #3 19 Gru 2007 19:06
    regent
    Poziom 9  

Czyli o ile dobrze rozumiem ten modulator to urządzenie do którego można podłączyć kabel z sygnałem z tunera satelitarnego i równocześnie kabel z anteny "na dachu", a na wyjściu z tego modulatora będzie "kabel" z sygnałem z obu tych źródeł który to dalej będzie rozdzielony na poszczególne telewizory.

Jaki jest koszt tego rodzaju urządzenia - czy wybór modulatora wymaga jakiejś większej wiedzy ?

Na zakup urządzeń jestem w stanie wydać kwotę 2 do 3 tys zł - czy za to można kupić tylko sam modulator, czy może jeszcze jakieś inne urządzenie pozwalające na dołączenie większej liczby programów z tunera ?

0
  • Pomocny post
    #4 19 Gru 2007 21:33
    michcio
    Specjalista elektryk

Za te pieniądze kupisz bardzo dużo modulatorów. Modulator to koszt 50-100 zł. Czasem nawet mniej.

Jeśli chcesz dodać jakiś kanał z Cyfry+, to na jeden kanał potrzebujesz jeden modulator i jeden tuner.

Czyli kupujesz tuner do Cyfry+, podpisujesz umowę i płacisz za pakiet, w którym jest porządany kanał, podłączasz tuner do modulatora i masz ten kanał w instalacji.
    Jeśli chcesz drugi kanał, to dokupujesz drugi tuner, drugi modulator, do rozdzielenia karty C+ na dwa tunery używasz tzw. splittera, drugi modulator, to wszystko spinasz i już masz drugi kanał.

Jak chcesz mieć więcej kanałów, to potrzebujesz więcej tunerów i modulatorów. No i do rozdzielenia karty potrzebujesz splitter (zazwyczaj obsługuje on do 6 tunerów).

Jak chcesz mieć obraz z kamery, to modulator, kamera i już.

Jest jeszcze kwestia prawna. Kanałów z platform cyfrowych nie można chyba tak po prostu rozdzielać. Trzeba mieć jeszcze jakieś umowy z operatorem czy pozwolenia, żeby to było legalne. Tak mi się wydaje przynajmniej...

Acha, sygnał do tunerów. W zależności ile chcesz mieć tunerów, to potrzeba anten satelitarną i na niej zamontowany odpowiedni konwerter.
    Do:
    1 tunera - Pojedynczy (Singiel)
    2 tunerów - TWIN
    3-4 tunerów - QUAD (nie Quattro!)
    5-8 tunerów - OCTO

0
  • #5 19 Gru 2007 21:56
    regent
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź, trochę przeglądam to forum i sprawa mi się powoli rozjaśnia.
    Widzę że w miarę tanim rozwiązaniem będzie chyba wykupienie dekodera z jakimś pakietem cyfry plus do tych kreskówek i zapłacenie uczciwie za 3 miesiące sezonu dodatkowej opłaty za 10 gniazdek abonenckich za udostępnianie tego kanału gościom(ewentualnie po sezonie na własny użytek do innych programów z tej platformy)
    Rozwojowo zakup teraz lub później konwertera i tunerów tak by dołożyć jeszcze kilka programów darmowych z satelity.

Czy do standardowej anteny sprzedawanej wraz z cyfrą da się zamontować konwerter typu Quad ? - tzn. czy wymiar czaszy nie jest za mały ? czy może lepiej zainwestować od razu w większą antenę ?

0
  • Pomocny post
    #6 19 Gru 2007 22:20
    michcio
    Specjalista elektryk

Nie, do QUAD-a wystarczy 60 cm dodawana do C+. Nie mniej jednak polecam ci minimum 80 cm - zapewnisz gościom stabilny odbiór przy gorszych warunkach pogodowych (przy których 60 cm by wysiadła).

0
  • Pomocny post
    #7 22 Gru 2007 22:36
    Roman_5000
    Poziom 19  

Całkowicie zgadzam się z wypowiedzią @Michchcio. Są zwięzłe, fachowe i wyczerpujące temat. Co do podziału cyfry +, to zgodne z prawem jest podział tego sygnału na kilka za pomocą splitera w obrębie jednego gospodarstwa domowego (nie wiem jak to się ma w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej typu hotel, pensjonat, etc). aczkolwiek podział sygnału za pomocą splitera jest nie do wykrycia (chyba, że znajdzie się jeden typu "uprzejmie informuję...").
    I ostatnia rzecz: spliterem można podzielić tylko sygnał z cyfry+. W przypadku innych platform jest to raczej niemożliwe lub wymagające trochę więcej wiedzy i dodatkowego sprzętu (mam na myśli sharing Cyfrowego polsatu wewnątrz obiektu).
    Mogę jeszcze dodać, że podłączenie splitera jest możliwe w dwóch wariantach:
    - przewodowym (tańszym, lecz wymaga dodatkowego okablowania)
    - i bezprzewodowym (droższym, lecz nie ma potrzeby dodatkowego okablowywania).
    Co do bezprzewodowego, to nie miałem okazji takiego instalować, więc w jego zakresie się nie wypowiadam.

Mogę też Ci zasugerować przejście na instalację opartą na multiswichu 5/8 lub 9/8 i zakup dodatkowych tunerów (np. 6 sztuk Ferguson 6318 z wejściem na kartę). Pociągnięciem do każdego z pokoi kabla sat od miltiswicha (umeiszczonego, gdzieś na strychu) i podzieleniem dostępu do programów Cyfry+ (WSZYSTKICH). Będziesz mógł wtedy wpuścić w kabel w sygnał z kamery (np. lub kilku kamer, m.in. na parking) i cieszyć się WSZYSTKIMI PROGRAMAMI Cyfry+ w każdym pomieszczeniu.
    Instalacja oparta na multiswichu 5/8 umożliwi Ci odbiór programów tylko z satelity Hot Bird, natomiast 9/8 z np. satelit Hot Bird i Astry. To drugie rozwiązanie jest dobre dla gości niemieckojęzycznych, gdyż na Astrze jest bardzo dużo programów nadawanych właśnie w tym języku, choć są też i polskojęzyczne programy.
    Koszt jednego tunera Ferguson 6318 to ok. 220zł. Koszt multiswicha 5/8 to wydatek ok. 250zł, a 9/8 to ok. 400zł.

Pozdrawiam
    Romek

0