Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór stacji FM - problem (szum)

Sebol81 12 Gru 2003 21:28 2979 22
  • #1 12 Gru 2003 21:28
    Sebol81
    Poziom 17  

Dzisiaj zamontowałem antenę radiową ze wzmacniaczem FM o wzmocnieniu 15dB, który na wejściu ma 300 Ohm, a na wyj 75 Ohm.
    Kabel (75 Ohmowy) poprowadziłem do rozgałęźnika (wej 75 Ohm, wyj 75 Ohm) z którego następnie jeden kabel biegnie do mnie (75 Ohmowy), a drugi do innego pomieszczenia.
    Problem w tym, że w tym drugim pokoju na wieży radio ładnie ściąga - ok 15 stacji (żadnych zakłuceń), a u mnie na niektórych stacjach jest po prostu tragedia.
    Stacje np. które u mnie ściąga tragicznie (zdecydowanie dominuje szum) na wieży odbiera dobrze. Mam tu na myśli np Kiss Fm, Blue FM, 88.4.
    Natomiast takie stacje jak RMF FM, RMI FM, ESKA odbiera mi perfekcyjnie.
    Dodam że zarówno jeden jak i drugi sprzęt są dobrej klasy. Wieża to AIWA natomiast ja mam kino domowe PHILIPSA.

Gdzie tu leży wina tego złego odbierania stacji?
    Pomóżcie?
    Po prostu się załamałem.

Wszelkie sugestie mile widziane:(

0 22
  • #2 12 Gru 2003 22:13
    Radier
    Poziom 14  

Delikatne szumienie w tle odbieranej stacji może też być spowodowane zbyt wysokim poziomem sygnału na wejściu głowicy odbiornika, sprawdź jak się będą zachowywały stacje po lekkim obniżeniu poziomu sygnału.
    (sprawdź swój post o TV)

0
  • #3 12 Gru 2003 22:44
    cbshogun
    Poziom 15  

a mnie zastanawia czy ten wzmacniacz ma wogóle zasilanie podane z zasilacza czy separator jest na wejściu rozgałeżnika założony czy na wyjściu z 2 wyjść bo jeżeli tak jest to nie ma prawa działać bo rozgałężnik nie przenosi napięcia dlatego tak si eteż dzieje no chyba ze to jest innego typu rozgałęznik musisz podac typ a jeszcz elepiej firmę to coś w tym temacie moze jeszcze napisze .Może to też być róznica w zastosowanych głowicach ukf co producent to inne rozwiązanie .pozdrawiam cb shogun

0
  • #4 12 Gru 2003 22:57
    Sebol81
    Poziom 17  

Dane tego rozgałęźnika:

ROZGAŁĘŻNIK RA-2F RADIOW0-TEL. BIER. TEL

Zakres: 5-860 MHz

Ilość wejść: 1 typu "F"

Ilość wyjść: 2 typu "F"

Tłumienie przelotowe: 3,5 db

Wejście i wyjścia typu "F", 75 Ohm.

Całość ekranowana.

Odbiór stacji FM - problem (szum)

PZDR

0
  • #5 12 Gru 2003 23:25
    Radier
    Poziom 14  

Obawiam się że ten typ rozgałęźnika ma separacje napięcia, w którym miejscu zasilasz wzmacniacz przed czy po rozgałęźniku ?

0
  • #6 12 Gru 2003 23:38
    Sebol81
    Poziom 17  

U mnie sytuacje wygląda następująco:

Antena ze wzmacniaczem
    |
    |
    Rozgałęźnik
    | |
    | |-----------Zasilacz z separatorem------Radio
    |
    |
    Odbiornik1

0
  • #7 12 Gru 2003 23:44
    Radier
    Poziom 14  

Aby się upewnić sprawdź omomierzem czy między wejściem a wyjściem rozgałęźnika jest przejście, w przeciwnym razie przenieś zasilanie przed rozgałęźnik.
    antena
    I
    zasilanie
    I
    rozgałęźnik
    I I
    I pierwszy odbiornik
    I
    I drugi odbiornik

0
  • #8 12 Gru 2003 23:58
    Sebol81
    Poziom 17  

Kurcze - chyba będzie problem.
    Ja ten rozgałęźnik mam zamontowany na dachu. Nie mam możliwości usytuowania go w pomieszczeniu. Dlatego z tym przeniesieniem będę miał problem. Innym problemem jest to, że nie mam dostępu do omomierza.
    U mnie w okolicy tego urządzonka nikt nie posiada. Jak komuś coś nie pasuje to dzwonią po "fachowca". Ale to przecież wyrzucenie kasy w błoto.

Widzicie może tutaj jakieś inne rozwiązanie?
    Może zamiast tego rozgałęznika zamontować inny - ale jaki?

Mam dostęp do art ze strony
    http://sklep.delta.poznan.pl

Może coś z tamtąd?
    Poradźcie coś

0
  • #9 13 Gru 2003 17:06
    Sebol81
    Poziom 17  

A można zrobić coś takiego, że oba przewody z tych dwóch odbiorników poprowadzę bezpośrednio do tej samej puszki antenowej.
    Jeden byłby z separatorem i zasilaczem.

Czy wzmacniacz poprawnie wzmacniałby sygnał?
    Czy takie połączenie zdałoby egzamin?

0
  • #10 13 Gru 2003 20:09
    cbshogun
    Poziom 15  

no tak jak myślałem bład w sztuce definitywnie bo defakto wzmacniacz nie jest zasilany wogóle nie dostaje napiecia. dlatego musisz zmienić ten rozgałężnik jeżeli ma być na dach to musi byc całkiem inny. nie może być ten dlatego ci stacje szumią. bo nie ma wzmocnienia a jest jeszcz etłumienie które wnoszą elementy w tym wzmacniaczu. zastosuj rozgałężnik ale typowo na dach tylko taki który przenosi napięcie do anteny np firmy DAVPOL on ma kanały od 1-69 ale na radio wystarczy lepszego nie potrzeba. natomiast pomysl z podłączeniem dwóch przewodów bezpośrednio do anteny nie zda egzaminu ponieważ jedno radio bedize normalnie miało sygnał wzmocniony a drugie wogóle nie bediz emiało wzmocnienia mało tego jeszcze do głowicy pójdiz enapięcie stale z separatora i może uszkodzić głowicę, dlatego mówie NIE WOLNO w ten sposób podłaczać. myśłeze większość sie ze mną zgodzi . a odnośnie tego rozgałeżnika to owszem go możesz zastosować ale w domu w suchym pomoieszczeniu a na jego wejściu musi być wtyczka z separatorem a do wyjść podłącz 2 odbiorniki i wtedy bedzie dobrze . to tyle pozdrawiam cbshogun wrocław

0
  • #11 14 Gru 2003 12:25
    majonezz
    Poziom 18  

Rozbierz ten rozgałęźnik. Wymontuj wszystko ze środka. połącz srebrzanką wejście z wyjściem do zasilacza. Drugie wyjście połącz przez kondensator 100pF z wejściem. Podobne rozwiązanie stosuje się w oryginalnych rozgałęźnikach z power-pass. Powodzenia.

0
  • #12 18 Gru 2003 12:22
    Sebol81
    Poziom 17  

Witka!

Zastosowałem inny rozgałęźnik na 2 odbiorniki.
    Tylko mam 2 pytanka...
    Na jednym gnieździe jest symbol AC +DC.
    Na drugim tylko symbol AC.
    Jak się domyślam kabel antenowy z zasilaczem podłączam do tego pierwszego.

Czy gwarantowany parametr tłumienia 3,9 dB w przelocie jest wartością optymalną?

PZDR

0
  • #13 19 Gru 2003 10:56
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

A po co ci wzmacniacz antenowy jak masz antene na dachu? Może być tak że sygnał z anteny jest po prostu za mocny...

0
  • #14 24 Gru 2003 10:36
    Preskaler
    Poziom 37  

Ja tez mam podobna sytuacje i bez wzmacniacza /na jednym OR/z antena dookolna, odbieram ok. 30 stacji a ze wzmacniaczem ponad 50! To jest chyba po co stosowac wzmacniacz? Mozna zamiast niego zrobic antene z lepszym zyskiem, ale wtedy potrzebny "obrot". Zreszta do takiego rozwiazania sie /juz dluzszy czas/ przymierzam. Moim zdaniem jest to najlepsze rozwiazanie, antena 5-cio elementowa i obrot. Wtedy mozna jeszcze "wylowic" stacje pracujace na tych samych czestotliwosciach z roznych kierunkow.

0
  • #15 25 Gru 2003 23:30
    Sebol81
    Poziom 17  

Zastosowałem połączenie ze wzmacniaczem w antenie 15 dB...
    Rozgałęźnik dałem taki, który przenosi napięcie.
    Przy odbiorniku zastosowałem odpowiedni zasilacz z separatorem...
    Po uruchomieniu większości stacji radiowych po prostu mnie zagięło...
    TRAGEDIA
    Chodziły mi tylko te stacje, które nadawały mocny sygnał.

Wypieprzyłem ten wzmacniacz i zasilacz... chodzi dobrze ale niektóre stacje raz odbiera dobrze a innym razem tak szumi że nie da się słuchać.
    Od czego to zależy? Dodam, że przy takiej samej pogodzie.

Wszelkie sugestie mile widziane.

Mam też inne pytanie...
    Czy coś się stanie jeśli kabel antenowy z anteny (wyj 300Ohm) połącze bezpośrednio z rozgałęźnikiem który na wejściu ma 75Ohm,ów?

0
  • #16 25 Gru 2003 23:42
    cbshogun
    Poziom 15  

tak wystąpi niedopasowanie impedancyjne i ten kawałek kabla który podłaczysz pod rozgałęznik bedzie robił również za antene , dlatego tak ważny jest symetryzator w puszcze antenowej który robi dopasowanie z 300 Ohm na 75 Ohm antena musi mieć symetryzator i dopiero po nim możesz rozgałęziać sygnał nie inaczej. pozdrawiam cbshogun wrocław

0
  • #17 26 Gru 2003 00:02
    Sebol81
    Poziom 17  

Zastanawia mnie jedno...
    Otóż niedawno podłączałem sobie antenę TV szerokopasmową...
    Najpierw dałem wzmacniacz - odbiór był tragiczny...
    Później zastosowałem symetryzator w antenie - TVP1 był tragiczny...
    Na końcu podłączyłem kabel bezpośrednio do anteny i odbiór mam bdb.
    I tak zostawiłem do dnia dzisiejszego :)

0
  • #18 26 Gru 2003 00:21
    majonezz
    Poziom 18  

Na ktorym kanale u Ciebie nadaje TVP1?

0
  • #19 26 Gru 2003 00:27
    Sebol81
    Poziom 17  

Nie mam pojęcia...
    Mieszkam w okolicach Poznania.

0
  • #20 26 Gru 2003 22:01
    Kizio
    Poziom 11  

niewiem czy to prawda ale ponoć szerokopasmówka psuje odbiornik, a pozatym to będzie ci odbierać wszelkie zakłucenia najlepsze są stare potrzciwe jagi

0
  • #21 26 Gru 2003 23:38
    cbshogun
    Poziom 15  

psuć nie psuje ale zbiera zakłócenia z innych częstotliwości których nie powinna odbierac np. cbradio na 27mhz i wtedy zwykle właściciel takiej anteny ma pretensje do właściciela cb radia że mu zakłóca porządny odbiór nie zdając sobie sprawy że to jego wina anteny szerokopasmowej a nie cb radia, a tak jak kolega powiedział powyżej anteny yagi są najlepsze bo są przeznaczone do odpowiednich pasm i nie zbierają śmieci. pozdrawiam cbshogun

0
  • #22 27 Gru 2003 00:29
    majonezz
    Poziom 18  

Sebol81 napisał:
    Nie mam pojęcia...
    Mieszkam w okolicach Poznania.

Pewnie odbierasz z nadajnika ze Śremu (kanal 9).
    Wydaje mi sie, ze masz lepszy odbior bez symetryzatora dlatego, ze uzyles niewlasciwego. TVP1 w twoim rejonie nadaje na zakresie vhf a Ty miales pewnie symetryzator uhf (21-60). Kup symetryzator szerokopasmowy (1-60) i zastosuj go. Musi byc lepiej.
    Przede wszystkim zorientuj sie co i gdzie nadaje, bo to jest najwazniejsze. Moze potrzebujesz kilku anten do poprawnego odbioru. Troche ci pomoge, wycinek wykazu ze strony www.radiopolska.bydnet.pl :
    199,25 9 TVP 1 RTCN Poznań *Śrem* PZN WLP 100,00 H
    215,25 11 TVP 2 Poznań *ul. Powst. Wielkopolskich* POZ WLP 0,30 H -
    519,25 27 TVP 2 RTCN Poznań *Śrem* PZN WLP 300,00 H +
    567,25 33 TVP 1 Poznań *ul. Powst. Wielkopolskich* PZN WLP 1,50 H -
    679,25 47 TVN SLR Poznań *Piątkowo* PZN WLP 1,00 H + 50 km
    703,25 50 Polsat RTCN Poznań *Śrem* PZN WLP 200,00 H + 100 km
    719,25 52 TVP 3 Poznań SLR Poznań *Piątkowo* PZN WLP 1,00 H - 50 km

Jak widzisz jest kilka miejsc, takze moze trzeba wiecej anten :?:
    Kizio napisał:
    ...niewiem czy to prawda ale ponoć szerokopasmówka psuje odbiornik.. .

Nieprawda.
    cbshogun napisał:
    psuć nie psuje ale zbiera zakłócenia z innych częstotliwości których nie powinna odbierac np. cbradio na 27mhz i wtedy zwykle właściciel takiej anteny ma pretensje do właściciela cb radia że mu zakłóca porządny odbiór nie zdając sobie sprawy że to jego wina anteny szerokopasmowej a nie cb radia, a tak jak kolega powiedział powyżej anteny yagi są najlepsze bo są przeznaczone do odpowiednich pasm i nie zbierają śmieci. pozdrawiam cbshogun

Z tym tez nie moge sie zgodzic. 'Szeroka' to bardzo fajna antena, pod warunkiem, ze nie ma w niej wzmacniacza. Wsadź do yagi wzmacniacz i zobacz, czy jej nie zakłócisz.
    Pozdro 4 all ;-)

0
  • #23 27 Gru 2003 21:13
    Sebol81
    Poziom 17  

majonezz:

Cytat:
    Pewnie odbierasz z nadajnika ze Śremu

Dokladnie.

majonezz:
    Cytat:
    'Szeroka' to bardzo fajna antena, pod warunkiem, ze nie ma w niej wzmacniacza

Dokładnie:)

Co do tego symetryzatora, to użyłem takiego:
    http://sklep.delta.poznan.pl/shop_image/product/sa-14.jpg
    Zakres: kanały 6-69

Nie mam pojęcia dlaczego u mnie tak się dzieje z tym obrazem :(

PZDR

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo