Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

skrętka 150metrów - jak w praktyce?

19 Gru 2007 21:54 1639 16
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam netie i warsztat na moim podwórku oddalony od domu o jakieś 150metrów. Chciałbym mieć tam internet? Jak się sprawdza skrętka o takiej długości z ruterem typu Pentagram Cerberus? Czy skrętka UTP wystarczy czy lepiej kupić FTP?
    Pozdrawiam.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    UTP wystarczy.
    Na 95% będzie działać, ale nikt tego nie zagwarantuje.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    teoretycznie FTP bedzie lepsze za wzgledu na ekran ale czy to bedzie dzialac na tym sprzecie nikt nie zagwarantuje
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Jeśli nie będzie działać to proponuję kupić stary hub 10 Mbit lub starą karte 10Mbit. Przy transmisji 10mbit nie powinno być problemów.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Kabel FTP na 160 m działa na 100 Mb, przy switchach Edimax z obu stron, do tego dołożyłam wtyczki ekranowane tak dla pewności :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    parowozik napisał:
    Jeśli nie będzie działać to proponuję kupić stary hub 10 Mbit lub starą karte 10Mbit. Przy transmisji 10mbit nie powinno być problemów.

Nie trzeba nic kupować - można wymusić tryb pracy 10Mb/s na każdej nowej karcie.

Dodano po 2 [minuty]:

Lilith_100 napisał:
    Kabel FTP na 160 m działa na 100 Mb, przy switchach Edimax z obu stron, do tego dołożyłam wtyczki ekranowane tak dla pewności :)

To, że działa w Twoim przypadku niczego nie gwarantuje.
    Przewód ekranowany jeśli zostanie źle uziemiony będzie gorszym rozwiązaniem niż nieekranowany. Dodatkowo jest sporo droższy.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Najdłuższe łącze jakie robiłem miało 168m na UTP.
    Przy 100Mb/s gubiłem pakiety, przy 10Mb/s działało dobrze.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Mój najdłuższy link na nieekranowanej skrętce to jakieś ~160m i na 100MBit/s bez najmniejszych problemów (pomijając to że switch był trzepnięty i się strasznie wieszał)
    Jednak nie masz żadnej gwarancji że będzie działać. Musisz sam sprawdzić, przy takich odległościach niestety nie ma innego wyjścia. Wg specyfikacji max długość to 100m (tyle tylko że jest to raczej taka maksymalna długość przy której jest gwarantowane działanie, zakładając że wszystkie elementy są sprawne i nie ma zbyt wysokich zakłóceń zewnętrznych)
  • Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedzi. Będę próbował to jakoś sprawdzić. Pozdrawiam :)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ewentualnie rozważ możliwość zastosowania połączenia bezprzewodowego.
  • Poziom 12  
    184m miedzy 2 swichami HP i działa, 100MBPS full duplex, na najtanszym kablu i tu ciekawostka, robilem ostatnio połaczenie miedzy tymi samymi urządzeniami, na odległości 80m po zastosowaniu kabla ekranowanego lipa!! aż mi sie wirzyc nie chcialo, po wymianie kabla na zwykly najtanszy drut dostepny w sklepie poszło?

moja rada - najtansza skretka, karta 3Com i musi iść
  • Moderator
    Swiche HP sa niewątpliwie dobre ale strasznie tępe.
    Ja również na długich trasach stosowałem albo 3Com albo Planet - i im starsze tym lepsze - i nigdy sie nie zawiodłem. Dłuższe odcinki robiłem na kablach kat 6 lub kat 5 z żyłami 0,8 mm z izolacją piankową a najdłuższe odcinki miedzy swichami to 320 m dla 100 Mbs i prawie 3,5 km dla 10 Mbs.
  • Poziom 13  
    Ja mam 140m. Konieczne było tylko wyłączenie negocjacji szybkości połączenia i ustawienia we właściwościach karty Link speed/Duplex : 10Mbit zamiast AUTO. Przy AUTO za cholerę nie chciało działać. Na "negocjacjach" się kończyło ;)
    (Nie wspomnę o tym, że gość kupił za krótki kabel i jest on łączony... Takich rzeczy nie powinno się robić, ale na 10Mbit działa :) )
  • Poziom 25  
    Fakt, wszystko zależy od indywidualnego przypadku, niemniej to co opisałam wyżej jest przewiechą nad ulicą.

A teraz mam pytamie z innej beczki i proszę mnie nie licznować od razu :) Święta są i okres dobroci dla zwierzątek :)

Co się stanie, gdy wepnę do jednego switcha dwie karty sieciowe jednej maszyny o innej adresacji?
    Przykładowo jedna karta na publicznym IP a druga na 192.168...?
    Wpinać nie wolno tego samego sygnału więc, tak mi się wydaje, na tej samej strukturze sieciowej można w ten sposób stworzyć dwie lub więcej sieci?
    Nie będzie toto pętli robiło? To takie pytanie związane z rozrywką :)
  • Poziom 22  
    Jeśli na jednej karcie jest inna adresacja niż na drugiej to nie będzie namniejszych problemów. Sam mam u siebie serwer w którym mam 2 sieciówki z adresami w różnych podsieciach i są wpięte w 1 switcha.
  • Poziom 25  
    Dzięki! To było tak wa ramach przypomnienia teorii :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dodam ze sama karta sieciowa moze miec wiecej jak jeden adres IP :)