Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny zegarek LED na AtMega8, ale dokładny

Mis 05 Mar 2019 16:20 191432 343
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • TermoPasty.pl
  • #332 05 Mar 2019 17:12
    milek22
    Poziom 12  

Dzięki za szybką odpowiedź. Pamiętam, że wcześniej instalowało się winavr dla eclipse a teraz mam AVR Tolchain dla eclipse. Muszę teraz szukać po necie jak ten winavr odpalić, żeby za dużo nie marudzić na forum.

• #334 05 Mar 2019 22:09
    yogi009
    Poziom 42  

Judas napisał:
    Lepiej przestaw się na eclipse.

Ostatnio mi się zbiesił pod linuksem. Chyba jakaś nowsza wersja. Fajny kombajn, ale specyficzny.

• TermoPasty.pl
  • #335 06 Mar 2019 08:28
    milek22
    Poziom 12  

Judas napisał:
    Lepiej przestaw się na eclipse. Kompilacja powinna odbyć się bez problemu.

Korzystam z eclipse Mars i Photon z Atmel Tolchain 3.4 i pluginem AVR_plugin_241. WinAvr instalowałem w starszej wersji eclipse.

Zainstalowałem WinAvr w wersji zasugerowanej przez autora postu i testowo zrobiłem pomyślnie kompilację w tym Notepad AVR.

Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

Postanowiłem zrobić taki zegarek na jeszcze większych wyświetlaczach - 4 cale czyli 10 cm wysokość cyfry ze wspólną anodą.

Do sterowania anod (+5V) w małych wyświetlaczach, używałem TD62783 jako taniego zamiennika UDN2891 i nie wiem czy mogę go również użyć do tych 4 dużych wyświetlaczy, gdyż będę potrzebował do ich zasilania 12-15V?
    Docelowo będę chciał użyć 6 wyświetlaczy ( 4 duże 4-calowe i 2 mniejsze 2.3 cala).

• #337 07 Mar 2019 14:09
    milek22
    Poziom 12  

Dziękuję autorowi za odpowiedź.

Zrobiłem już wstępny schemat zegarka. Przy tak dużych wyświetlaczach pcb nie uda mi się zrobić w jednym kawałku, dlatego na schemacie poniżej dodałem pady do łączenia płytek i dodałem złącza kołkowe typu goldpin dla anod i katod, gdyby okazało się, że coś nie działa. Wtedy mam dostęp do testowania samego wyświetlacza z zewnątrz.

Zanim zacznę rysowanie płytek, chciałbym się poradzić kolegów czy w miarę poprawnie narysowałem schemat i nie ma w nim rażących błędów? Może nie wszystko muszę poprawiać.

Schemat również w załączniku.
    Z góry serdecznie dziękuję

• #338 07 Mar 2019 23:36
    Mis
    Poziom 14  

Kondensatory przy kwarcu zbędne. VCC procesora idzie do ??? Rozumiem, że podtrzymania czasu nie przewidujesz. Gdzie podłączenie fotorezystora i czujki zaniku zasilania ? Gdzie przyciski ? Dwukropek tak podłączony działać nie będzie. Wyjście ULN powinno być przez diody do zasilania a nie do masy. Przydały by się dodatkowe rezystory w katodach małych wyświetlaczy bo będą świecić dużo jaśniej niż duże.

• #339 08 Mar 2019 08:24
    milek22
    Poziom 12  

fakt, przeoczyłem brak zasilania procka. Fotorezystor, przyciski dorysuję później bo wstępnie chciałem upewnić się czy połączenia wyświetlaczy z układami są prawidłowe.

Dziękuję za cenne uwagi autora. Zrozumiałem, że źle podłączyłem dwukropek, powinno być anodą do +9 przez rezystor 1k a katodą do wejścia ULN2803 i tak samo odwrotnie połączyłem katody wyświetlacza. Myślę, że dobrze rozumiem i segmenty wyświetlacza do wejść ULN2803 a jego wyjścia do pinów portu procesora?

• #341 11 Mar 2019 15:26
    milek22
    Poziom 12  

Wyświetlacze wszystkie mam ze wspólną anodą.

Musiałem rysować od nowa schemat, gdyż przez ten WinAvr porobiłem konflikty z eclipe i javą, więc musiałem przeinstalować system.

Proszę o weryfikację, czy teraz schemat jest poprawny? Wrzucam rysunek i schemat pdf w załączniku.

Dziękuję bardzo.

• #342 11 Mar 2019 17:55
    lechoo
    Poziom 39  

milek22 napisał:
    Musiałem rysować od nowa schemat, gdyż przez ten WinAvr porobiłem konflikty z eclipe i javą, więc musiałem przeinstalować system.

Krąży po internecie wersja WinAVR, która rozwala Windowsa wykasowując zmienną systemową PATH, więc trzeba uważać co się instaluje...

• #343 11 Mar 2019 23:13
    Mis
    Poziom 14  

Gałąź fotorezystora powinna być do 5V, ale zaraz po stabilizatorze (przed diodą D1). Po za tym jest źle. Zobacz na oryginalnym schemacie jak ma być. Inaczej natychmiast rozładuje Ci GoldCap'a C6. Z tym dzielnikiem też pokićkałeś... Zmiksowałeś połączenie fotorezystora z czujką napięcia.
    Do małych wyświetlaczy wystarczy jeden zestaw dodatkowych rezystorów w katodach (wspólne dla obu wyświetlaczy).

• #344 12 Mar 2019 07:22
    milek22
    Poziom 12  

lechoo napisał:
    Krąży po internecie wersja WinAVR, która rozwala Windowsa wykasowując zmienną systemową PATH, więc trzeba uważać co się instaluje...

i tak mi się porobiło, więc nie chciałem co chwilę grzebać w zmiennych środowiskowych i przeinstalowałem system.

Mis napisał:
    Gałąź fotorezystora powinna być do 5V, ale zaraz po stabilizatorze (przed diodą D1). Po za tym jest źle. Zobacz na oryginalnym schemacie jak ma być. Inaczej natychmiast rozładuje Ci GoldCap'a C6. Z tym dzielnikiem też pokićkałeś... Zmiksowałeś połączenie fotorezystora z czujką napięcia.
    Do małych wyświetlaczy wystarczy jeden zestaw dodatkowych rezystorów w katodach (wspólne dla obu wyświetlaczy).

Serdeczne dzięki dla autora tematu za dotychczasową pomoc i wyrozumiałość. Zgodnie z uwagami wrzucam zdjęcie fragmentu schematu z poprawkami. Myślę, że jest już dobrze i mogę robić pcb?

Dziękuję bardzo.