Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modułowa przetwornica z synchronizacją 0,2-2kW

Dar.El 09 Sty 2008 19:05 10582 34
  • #31 09 Sty 2008 19:05
    -RoMan-
    Poziom 42  

Ale ja nadal nie rozumiem - piszesz, że bez transformatora - to co chciałeś kontrolować?

• Sklep HeluKabel
  • #32 09 Sty 2008 20:20
    gregor10
    Poziom 27  

psize ze bez transformatora byl kiepski przebieg na wyjsciu UC
    a kontrola pradu nie dzialala jak juz zalozylem trafo , godzac sie na taki kiepski przebieg , ktory na dodatek po zalozeniu trafa jeszcze bardziej sie pogorszyl

Sayrus tez gdzies pisal ostatnio ze rowniez mial dziwny przebieg na wyjsciu UC bez obciazenie mosfetami i trafem...
    Moze cos w schemacie Dar.el-a tym starym bylo cos zle polaczone...

• Sklep HeluKabel
  • #33 10 Sty 2008 16:23
    SaYruS1
    Poziom 23  

przebiegi pokazałem w temacie o przetwornicy 12v

• #34 28 Mar 2008 19:27
    Mark Masterson
    Poziom 12  

Witam Panowie.
    Tematom przetwornic większej mocy, szczególnie tym z 12V przyglądam się bacznie niczym mały Jasio dostawie batoników do przydomowego sklepu...
    Sam kiedyś starałem się zrobić raczej proste przetwornice co najwyżej z regulacją napięcia wyjściowego, ale jako, że nie miałem wtedy oscyloskopu i za specjalnej wiedzy w tym zakresie to na popaleniu wagonu mosfetów i nawinięciu tuzina traf sie skończyło...

Postanowiłem dodać tu swój post jako może małą wskazówkę, może komuś się moje spostrzeżenia przydadzą, tym bardziej, że mowa o mostkowaniu przetwornic...
    Posiadam sobie takie "malutkie" wzmacniacze samochodowe do robienia zamę\tu na ulicach, jak i kilka innych modeli bardzo dużej mocy widziałem od środka...
    I tak w moich wzmacniaczach... o bagatela 3kW mocy ciągłej, zasilacze rozwiązano w następujący sposób:
    Od wejścia patrząc... 6 kondensatorów 3300 / 25 plus po jednym 3300 / 25 przy każdej parze kluczy (łącznie 39600uF)
    Kluczy 12 sztuk IRFP1405 steruje 6cioma trafami toroidalnymi o średnicy około 4cm. (po parze na trafo) a na każdym trafie malutkie gąsiki (C+R)
    Karzde 6 kluczy sterowane dwiema parami KTA1023 I KTC1027 za pośrednictwem małych rezystorków.
    Mostek wyjściowy na 4rech sztukach FFL60U60D lub ich pochodnych...
    Filtr wyjściowy to tylko skromne 6000uF na każdej szynie plus jeden dławik nawinięty drutem 6mm2 jak nie więcej... dławiki na oddzielnych rdzeniach.
    Małe update w postaci blach dla "pogrubienia" ścieżek, a sterownik to dobrze znany SG3525AP (smd) i z tego co mi się WYDAJE to nie ma najmniejszej regulacji... na pewno nie ma ogranicznika prądu... a regulacji napięcia sie nie doszukałem....

Mały filtr wyjściowy świadczy tylko o dużych możliwościach przetwornicy, bo w końcu wzmacniacz zrobiony z myślą o 3kW mocy ciągłej, przy różnego rodzaju bass testach czy ciągłych częstotliwościach poniżej 50Hz.

Dar.El chce łączyć całe przetwornice łącznie ze sterownikami... a może dałoby rade i byłoby prostsze dodawać tylko "moduły mocy" w postaci trafa plus kluczy i jakiegoś filterka ??

Na fotkach opisywany przeze mnie zasilacz...

pozdrawiam

• #35 29 Mar 2008 11:55
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Chcę przesunąć pobór prądu dla każdej fazy, tak aby zmniejszyć tętnienia prądu pobieranego z akumulatora. Dla mnie trochę więcej małych części elektronicznych za kilka złotych nie stanowi problemu a zarazem uzyskam bardziej uniwersalny moduł do różnych zastosowań. Niestety, ostatnio mam mało czasu na hobby :cry: .