Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny wyłącznik czasowy

rozibest 20 Gru 2007 18:26 3939 5
  • #1 20 Gru 2007 18:26
    rozibest
    Poziom 9  

Witam.

W ostatnim czasie chciałem dla potrzeb domowych zrobić automatyczny wyłącznik czasowy. Zdecydowałem się na ten układ: http://elportal.pl/pdf/k07/59_14.pdf .
    Złożyłem układzik, lecz niestety nie działa jak powinien.
    Jak załączam zasilanie żarówka zapala się od razu. Z tego wynika, że triak jest w stanie przewodzenia. Pierwszy przerzutnik przełącza stan Q, ale jest problem z przerzutnikiem drugim na schemacie oznaczonym jako U1B 4013. Stan zanegowanego Q jest wciąż wysoki (nawet przed i po wciśnięciu przycisku), więc nic dziwnego, że triak jest zasilany na bramkę i przewodzi.

Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. Dlaczego bez względu na wciśniecie klawisza lub podłączenia zasilania 230V na Q zanegowanym utrzymuje się stan wysoki 12V ??

Zauważyłem, że w schemacie płytki jest błąd w podłączeniu triaka Tc1. Bramka jest dobrze, lecz reszta nóżek jest ze sobą bezsensu połączona(bezsensu), co jest zupełnie inaczej jak na schemacie. Nie wiem czy to jest jedyny błąd na tej płytce. Dlatego proszę o POMOC.

Pomocy!

PS. W miejsce C2 podłączyłem kondensator o pojemności 220nF/400V, a w C4 470u/25V. Pojemności są te same. Myślę że to nie ma jakiegoś złego wpływu, ale piszę na wszelki wypadek.

Wiem, że taki włącznik można kupić, ale wiadomo że nie o to chodzi. Liczy się satysfakcja stworzenia czegoś :D

Pozdro.

• #2 21 Gru 2007 01:50
    rozibest
    Poziom 9  

Aż wstyd się przyznać, ale zauważyłem, że źle wlutowałem diodę D2. Sprawdzałem wszystkie elementy z 20 razy, ale oczywiście tego błędu nie widziałem. Zamontowałem diodę odwrotnie, już w prawidłowy sposób, i przerzutniki działają zmieniając wartość Q i /Q. Wszystko jest git tylko znowu triak od samego początku podłączenia układu do sieci przewodzi i żarówka się cały czas świeci bez względu na działanie przycisku. Zgodnie z poradami w opisie odłączyłem rezystor R9(nie dało żadnego efektu), a następnie zwarłem kolektor i emiter tranzystora. Nic nie pomogło. Triak jak był włączony tak jest i żarówka wciąż daje po oczach.

Pytanie: Czy triak jest uszkodzony, czy jest jeszcze inna możliwość?? Ktoś ma jakiś pomysł??
    Nie sądzę, żeby miał małą czułość, bo kupiłem taki jak było polecane BTA08 600C.

• Pomocny post
    #3 21 Gru 2007 10:55
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Sprawdź czy są oddzielone ścieżki anod triaka. Patrząc na schemat montażowy z PDF, wyglądają one na zwarte.

Pzdr.

• #4 21 Gru 2007 13:37
    rozibest
    Poziom 9  

rozibest napisał:

Zauważyłem, że w schemacie płytki jest błąd w podłączeniu triaka Tc1. Bramka jest dobrze, lecz reszta nóżek jest ze sobą bezsensu połączona(bezsensu), co jest zupełnie inaczej jak na schemacie. Nie wiem czy to jest jedyny błąd na tej płytce.

Już to zauważyłem wcześniej oddzieliłem ścieżki i nadal triak przewodzi. Zmontowałem w ten sposób:

To jest jedyny błąd na tej płytce??

• Pomocny post
    #5 21 Gru 2007 13:59
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

No to źle zrobiłeś ścieżki. Powinno być tak, jak na oryginalnej płytce, ale rozdzielone. Zwora idzie na A2. Nóż w rękę i tniemy:

Pzdr.

• #6 21 Gru 2007 14:59
    rozibest
    Poziom 9  

Dzięki baaaaaaardzo za pomoc. Wszystko już działa jak należy. Żarówka świeci dopiero wtedy jak nacisnę przycisk. I świeci trochę ponad 2 minuty. Niestety mylnie myślałem, że podłączenie triaka jest obojętne(kolejność nóżek A1 i A2), a tu okazało się, że NIE. Całe życie się człowiek uczy.

Dziękuje za odpowiedzi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME