Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hp d530 sff procesor 2,66 GHz Pentium 4

wowerman 20 Gru 2007 23:04 4478 14
  • #1 20 Gru 2007 23:04
    wowerman
    Poziom 23  

Witam.Chciałbym ulepszyć maszynerię.Mam starą kartę graficzną ge-force mx440,ramu trochę poniżej 1GB kilku kościach.Obudowę z zasilaczem 350W.
    Mam pytanie ile można podkręcić procesor bezpiecznie w tym kompie.Jakie pamięci mogę kupić?Czy ruszyć bios czy pozostać przy starym?
    Wersja 786B2 v1.11.Stary cooler procesora też pewnie bym wymienił bo gdy procesor pracuje mocniej to strasznie wyje.Dodatkowe wentylatory?Zmiana zasilacza.
    Powiedzmy ,że nie jestem maniakiem gier ale chciałbym czasami w coś pograć na co pozwoli maszyna czy mieć komputer lepszy niż teraz.

0 14
  • #2 21 Gru 2007 23:09
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Procesor można zapewne sporo podkręcić ale nie wiem czy na tej płycie gł . , Jeśli zmienisz radiator i zapewnisz mu dobre chłodzenie, to spokojnie możesz go kręcić 20 - 30% .
    Tyle można powiedzieć przy obecnej wiedzy o twoim sprzęcie .
    Sprawdź więc dokładnie na co pozwala ci płyta gł. , czy masz możliwość OC , zmiany napięcia rdzenia itd.

0
  • #3 21 Gru 2007 23:41
    MirasH
    Poziom 13  

Do gier daruj sobie podkręcanie procka. Pomyśl o wymianie grafiki:D

0
  • #4 27 Gru 2007 16:24
    wowerman
    Poziom 23  

Zapomniałem dodać info o płycie.Płyta to hp compaq d530.Trochę danych.
    Intel Pentium 4 2.66 GHz
    Cache memory
    Type: L2 Cache
    Installed Size: 512 KB
    Cache Per Processor: 512 KB
    Mainboard
    Chipset Type: Intel 865G
    Data Bus Speed: 533 MHz
    Ram
    Installed Size: 512 MB / 4 GB (max)
    Technology: DDR SDRAM
    Memory Speed: 333 MHz
    Memory Specification Compliance: PC2700
    Form Factor: DIMM 184-PIN
    Features: Two DDR channels
    To pobrane wiadomości częściowe z przykładowej strony.

0
  • #5 19 Sty 2008 16:21
    wowerman
    Poziom 23  

Chcialbym wymienic karte graficzna na ATI Radeon x1690pro 512MB,wumienic pamiec na 2x 1 GB 400Mhz,podkrecic procesor oraz wymienic radioator+ wentylator dla procesora by nie byl taki glosny oraz po podkreceniu procesora odpowiedni go chlodzil.Sprawdzilem programem Sandra,ze max predkosc dla pamieci ram to 400MHz.
    Mam kilka pytan.Jaki cooler dla pentium 4 2,66GHz i plyty HP d530 SFF.Czy moge dolozyc stare pamieci w pozostale sloty i czy to polepszy czy pogorszy sytuacje? Czy jest szansa ze pramieci ddr2 beda dzialaly w wypadku tej plyty jesli Sandra wykazala ddr tylko.Ost pytanie.Jak sprawdzic overclocking,gdzie zmienic napiecie rdzenia procesora.Czy to wszystko w biosie czy polecacie jakis program do tego?
    Admina prosze o wyrozumialosc,brak polskich liter na komputerze.

0
  • #7 20 Sty 2008 12:32
    wowerman
    Poziom 23  

Czy mowa o pamieciach i procesorze?Chcialbym pozostac porzy procesorze.Myslalem ze da sie go wykorzystac dalej kupujac nowa plyte glowna.
    Chyba najlepszym rozwazaniem jest kupno grafiki i potem zmnienic procesor ,plyte gl oraz pamieci.

0
  • #8 20 Sty 2008 16:58
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Na tej płycie gł. nie poszalejesz z OC , wątpię by była tam taka możliwość. Karty graficzne AGP nie należą do tanich , to samo dotyczy się pamięci DDR 400 , a innych tam nie wsadzisz .
    Przykładowo 512MB DDR400 kosztuje w granicach 80zł , a za te same pieniądze można kupić 1 GB DD2.

Na twoim miejscu zacząłbym od wymiany płyty gł.

0
  • #9 21 Sty 2008 19:11
    wowerman
    Poziom 23  

Rozumiem.Czy gdy kupié karte graficzna na pci powiedzmy ati radeon x1690 pro i wykorzystam w starym i potem nowym komputerze,to dobry pomysl.Ludzie twierdza,ze nie ma roznicy pci lub slot express.Czy ta karta da sie potem tez tiningowac latwo.Pozdrawiam.

0
  • #10 21 Sty 2008 19:20
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Po pierwsze z tego co mi wiadomo to ten komputer nie posiada złącza PCI-E , za to ma AGP i 2xPCI.
    Nie ma wiec możliwości wsadzenia tam karty graficznej PCI-E.
    Upewnij się jakie gniazda masz na płycie gł. i potem daj znać .

0
  • #11 23 Sty 2008 19:29
    wowerman
    Poziom 23  

Chcialbym kupic karte na agp i wykorzystac w nastepnej plycie bo slyszalem ze karty nowe na agp i pci to to sama predkosc i wydolnosc.Moja plyta glowna posiada 4x pci,agp x8,magistrale serial ata rowniez.Niestety w biosie nie ma dodatkowych opcji zmiany napiec,itd.Typowy standard.
    Ma pan racje,plyta jest stara ale czy moge cos kupic co bedzie dobre na potem w nowym komputerze?Pozdrawiam.

0
  • #12 23 Sty 2008 19:48
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Oczywiście że możesz wykorzystać kartę AGP , ale weź pod uwagę ceny komputerów z tym gniazdem , oraz fakt , że nowsze płyty gł , posiadające PCI-E , mają też gniazda tańszych kości pamięci DDR2.
    Wybór należy do ciebie.

0
  • #13 24 Sty 2008 09:32
    Arkadyo
    Poziom 29  

DriverMSG ma rację, ten procek nie jest jakimś mocnym ogniwem zestawu żeby wokół niego budować nowy zestaw tym bardziej, że jak zauważył poprzednik kości ddr będą droższe niż ddr2 poza tym najmocniejsza grafa na agp to gf 7600 który kosztuje prawie 3 paki a jest już mocno zdeaktualizowana - w nowe tytuły na tym się płynnie nie pobawisz nawet w średnich detalach przy rozdziałce 1024x768. W tej cenie jest 8600gt na pci-ex, który wydajnościowo jest epokę w przodzie. Wracając do procka to core duo 2140 kosztuje dwie paczki a po podkręceniu wskoczysz rok świetlny do przodu jeżeli chodzi o wydajność proca, platforma pentium 4 to ślepy zaułek i tylko taki potwór finansowy jak intel mógł się utrzymać z takim syfem na rynku. Zapomnij o tym procu jak najszybciej. Bierz core duo na jaki Cie stać, tylko dobrą płytę główną kup - za 3,5 stówki masz abita lub asusa na czipsecie intela ip35 - dobre płyty gwarantujące niezłe oc.
    To jest zestaw o którym powinieneś pomyśleć bo będziesz miał w przyszłości możliwość "apgrejtu" proca np na quada no i oczywiście grafy na tyle mocnej, że pci-ex pokaże wyższość nad agp. A cenowo zestaw wyjdzie Ci prawie identycznie jak reanimacja tej padlinki co teraz masz. Wybór chyba jest prosty :)

0
  • #14 24 Sty 2008 19:21
    wowerman
    Poziom 23  

Rozumiem aluzje.Jestem w Wielkiej Brytani a tu elektronika duzo tansza.Nie ma problemu by kupic nowa plytr gl. ,procesor,karte graficzna i pamiec.
    Ludzilem sie tylko ze taki procesor da sie wykorzystac ale inny kolega powiedzial ze to stary slot wiec zablokuje kupno nowszej plyty gl.
    Pozdrawiam i dzieki za rady.
    Ostatnie pytanie.Jaka karte polecacie panowie na pci-e 512Mb a nie droga ktora bede mogl tez podkrecic bez obaw.

0
  • Pomocny post
    #15 25 Sty 2008 08:59
    Arkadyo
    Poziom 29  

Wiesz jak jest z grafami - im droższa tym lepsza, niedrogich graf się nie poleca bo niedrogie to trochę niewydajne :P ale w miarę będzie GF 8600 a żeby podkręcić to nie może mieć już wyżyłowanych zegarów przez producenta, musi mieć referencyjnie dobre chłodzenie, no i jak najszybszy czas dostępu - najlepiej 1.0 ns ale i 1.2ns nie jest złe tylko zależy ile przyjdzie zapłacić. Jak jakiś droższy model to przez radeona 3850 do gf 8800 i zależności takie same jak przy 8600 - dobre chłodzenie i najszybszy czas dostępu. Nie wiem tylko czy jest sens ładować się w 512mb pamięci przy szynie 128bit. Ja przy 8600 brałbym 256mb dopiero przy gf8800 interesowałbym się 512mb pamięci.

0