Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulowany przesuwnik fazy

21 Gru 2007 18:47 2871 5
 • Pomocny dla użytkowników
  Przecież tam jest regulacja przesunięcia ? Te fotorezystory regulują przesunięcie fazy całego toru.

  Zasada działania pojedyńczego ogniwa przesuwnika jest opisane tu (na samym końcu):

  http://www.elektroda.net/pomoce/doc/elektronika/wzmacniacze.htm
  http://www.kmg.ps.pl/to/wzmacniacze/przesfaz.html


  takie ogniwa można też robić na wzmacniaczach operacyjnych (np. poczwórnych)

  Ponieważ przesunięcie fazowe zmienia się z częstotliwością to każde ogniwo ma inną częstotliwość "środkową" dzięki czemu wszystkie częstotliwości są przesuwane "mniej więcej" tak samo.

  Fotorezystor zmienia stałą czasową RC przesuwnika.
 • Poziom 10  
  Witam, czyli zamiast fotorezystorów mogę użyć wzmacniacza operacyjnego?
 • Pomocny dla użytkowników
  Wzmacniacze są zamiast tranzystorów ! Czasami zamiast fotorezystorów stosuje się tranzystory polowe JFET pracujące jako zmienna rezystancja (kanału przy zmianie napięcie bramka-źródło)

  Proponuję jednak, zacząć od podstaw elektroniki przed zabraniem się za większe kalibry, skoro Kolega nie rozumie czym się różni fotorezystor od wzmacniacza operacyjnego :(
 • Poziom 10  
  Bez przesady, wzmacniacz od fotorezystora rozróżniam. A tu się pomyliłem, miałem napisać o tranzystorach, nie wiem skąd mi się te fotorezystory wzięły. A wracając do tematu, to w tym układzie fotorezystory są zastosowane, ze względu na liniową charakterystykę zmiany rezystancji w przeciwieństwie do tranzystorów J-FET o których napisałeś?
 • Pomocny dla użytkowników
  Nie, po prostu urządzenie było projektowane w czasach gdy fotorezystory były tańsze niż FET-y, poza tym mają one tę zaletę, że można je włączyć do obwodu nie kłopocząc się o polaryzację (przy FET-ach trzeba odpowiednio zasilić końcówki, by uzyskać regulację rezystancji kanału.
  Tranzystory też zastosowano, zpowodu, że w tamtych czasach wzmacniacze operacyjne nie miały tych własności co dziś a także prawdopodobnie z podowu, że konstruktor lubił układy tranzystorowe.