Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zrobić oświetlenie w sypialni z trzema wyłącznikami

21 Gru 2007 23:35 6782 8
  • Poziom 2  
    mam problrm. mam sypialnie i chcę zrobić sobie instalacje elektryczną z trzema wyłącznikami które będą niezalażnie od siebie zapalać i gasić światło.jedan przy drzwiach, drugi po jednej stronie łużka a trzeci po drudiej stronie łużka. troche namieszane ale jak to zrobić Jak to zrobić.
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Proponuję zastosować bistabilny i przyciski (wył. dzwonkowy) wtedy można ile się przyśni wyłączników kabel z lampy i każdego wył. do rozdzielki
  • Moderator Robotyka
    Najprostszy układ schodowy - 2 wyłączniki schodowe + 1 wyłącznik krzyżowy.
    Jak widzę, kolega powyżej dał już schemat połączeń. Jedyny kłopot, to to, że raczej ciężko z podziałem na grupy oświetlenia i niektóre odcinki instalacji wymagają większej liczby żył. Ale sam schemat jest prosty i sprawdzony.
    Oczywiście można tu się bawić zawsze w elektronikę przekaźniki programowalne, czy układy cyfrowe, ale po co? :) Prostota jest najlepsza.
  • Poziom 2  
    Osobiście poparłbym propozycję "Waldka.rj" . Bistabilne są proste w montażu i nie wymagają takiej ilości przewodów. Trzeba iść z duchem czasu ;) :) .
  • Poziom 15  
    Mogę tu polecić jeszcze "logo" wymaga to nieco myślenia w wpisywaniu programu dla osób nie mających z tym styczności. Jednak okablowanie, jak i łączenie jest banalnie proste. W tym układzie można sobie "wydziwiać do woli" np: masz żyrandol 5-cio lampowy, to po włączeniu:
    -kliknięcie zał. 1 żarówka
    -przytrzymanie 2 sekundy 1,2 i 3 żarówka
    -przytrzymanie 3 sekundy wszystkie
    Wiadomo wtedy należy zastosować kabel 5-cio żyłowy (tak jak do zwykłych wył.).
    Kable wszystkie również muszą być doprowadzone do LOGO! (lampy wył-czyli przyciski dzwonkowe do rozdzielni)
  • Poziom 23  
    Są dwa rozsądne rozwiązania tego problemu oba już zostały podane: przełączniki schodowe i krzyżowe lub przekaźnik bistabilny.
    Z tym LOGO to przecholowałeś, ciężko mi sobie wyobraźić żeby ktoś w sypialni wstawiał szafę sterującą do żyrandola z zasilaczem, sterownikiem PLC w tak prostym celu. Koszty były by też interesujące....

PS. Ja bym dał jeszcze falownik do wentylatora (na lato)........
    Sory za ton wypowiedzi.
  • Poziom 15  
    Jeśli ktoś robi instalację od podstaw to można na logo bo to nie tylko by było dla jednego żyrandola a koszt logo to wydatek ok pół tysiąca zł
  • Poziom 2  
    Dzieki wszystkim za pomoc, swoją drogą jestem pod wrażeniem jak szybko mo żna się tu dowiedzieć interesujących rzeczy.