Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AT TINY26 vs. LCD3.5

22 Gru 2007 11:45 2588 12
  • Poziom 11  
    Witam,
    temat pewnie dość banalny ale mam mały problem i liczę że mi ktoś pomoże - zyskam trochę czasu i niepotrzebnych kombinacji. Szukałem po innych forach ale nic ciekawego nie znalazłem - jeśli chodzi o lcd to króluje temat Alfanumeryczny.
    Robie nowy projekt - po pierwsze zaczynam przygodę z AVR (wcześniej męczyłem `51), chciałbym do tiny26 podłączyć standardowy wyświetlacz LCD3.5 cyfry bez sterownika, wcześniej wyobrażałem to sobie tak że załatwię sprawę przez multiplexowanie cyfr jak w LED... ale przecież podłoże jest wspólne dla wszystkich. Jak to załatwić - czy zastosować jakiś sterownik LCD np. ICM7211 czy może lepiej postawić na atmege i sterować - 3porty/3cyfry. Układ ma być zasilany z dwóch paluszków AA dlatego ważny jest też pobór prądu...
    Acha i jeszcze pytanko odnośnie samego wyświetlacza - oprócz pinu BP i segmentów jest tam też pin oznaczony K - co z nim robić czy to poprostu masa? Datashit jest dość lakoniczny.
    z góry dzięki za odpowiedź pozdrawiam.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    z tego co się orientuje lcd steruje się nap. zmiennym , jeśli masz ICM7211 to go zastosuj i będzie ok , tylko nie wiem czy dwa paluszki starczą do zasilania ICM-a
  • Poziom 11  
    no właśnie w datasheet-cie icm-a wyczytałem że typowe napięcie 5v a minimalne 3v co przy lekko zużytych paluszkach może nie wystarczyć... chyba będę musiał poszukać innedo drivera - może coś możecie polecić.

pzdr
  • PCBway
  • Poziom 31  
    nie dokońca to co chcesz ale vcc 2-6 volt M74HC4543 ?
  • Poziom 11  
    myślałem też o tym - poprostu można by zastosować 3 sztuki i po problemie a z 4543 mam doświadczenie bo często je stosowałem do LED.
    chociaż prawdę mówiąc wolał bym jeden układ który by dekodował 3 cyfry - może ktoś ma jakieś doświadczenia?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Ja stosuję CMOSy 4094 Wszystko spokojnie może pracować nawet z 3V zasilania i tylko 3 nogi procesora.
  • Poziom 11  
    jednak wypróbuje icm7211 i jak nie pójdzie ewentulanie 4543.
    Ale mam jeszcze 2 pytania:
    1. Co to za pin w wyswietlaczu LCD oznaczony jako K i - piny 2i3 ?
    AT TINY26 vs. LCD3.5
    2. Czy dam radę stk200 zaprogramować attiny26 tak żeby korzystał w wewnętrznego generatora częstotliwości i ustawić POR - czy do tego muszę mieć programator równoległy??
    pozdrawiam i życzę szczęśliwego Nowego Roku ;)
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    2. Tak jak w większości (wszystkich?) AVR fuse bity można programować poprzez ISP...
    Można go ustawić na pracę z wewnętrznym generatorem z PLL (64MHz)...
    Po podziale max dla CPU 16MHz...
    1. Pin 2 to znak minus, a 3 czyli K to o ile dobrze widzę to wspólne wyprowadzenie dla segmentów...
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Wszystko można zrobić programowo bez dodatkowych układów byle wysterczyło wyprowadzen w atmelu . Atmel produkuje dedykowany układ do tego typu lcd nazywa sie atmega169 pozwala na sterowanie takim lcd wpisujac jedynie wartosci do rejestrów wszystkie sygnaly generuje automatycznie.
  • Poziom 30  
    O dopiero dzisiaj odwiedziłem stare forum a tu taki rodzynek.
    Kolego dokończ temat bo jest tego warty a nauczysz się bardzo wiele (szczególnie jak zrobisz to w asm).
    Ja taki wyświetlacz (no może inny bo 4 pełne cyfry i kropki i dwukropki) po raz pierwszy zrobiłem już z rok temu - wzorując się na projekcie wyświetlacza do syntezy fm na czeskich stronach.

Co do specjalizowanego układu to nie rób tak.
    Masz w smd dobrze dostępne układy cmos 4049 które w praktyce działają poniżej 3v. Oprócz tego i tak wygodniej jest zaprojektować oddzielną płytkę do lcd a skoro lcd przewlekany to po drugiej stronie zmieszczą ci się spokojnie 5 układów 4049 w smd - wiem bo mam dwa rodzaje takich płytek (do zwykle szerokich lcd(30mm) i tych mniejszych (22,5mm)).

Co do zasilania i sterowania to tiny 26 i wszystko zasilone z 3,3v stabilizatora ldo.
    Jak dodasz do tego kwarc 4,194304MHz to masz już najprostszy zegarek lcd.

A wyświetlacz jest sporo lepszy niż ten np z 3310-podobnych bo ma dużo lepszy kontrast.
    W złąćzniku to co udało mi się na szybko znaleźć na dysku.
  • Poziom 11  
    Temat na pewno dokończę tylko jak zwykle brak czasu...żeby pokombinować między pracą a małym dzidziusiem :) dlatego zacząłem od zbierania danych i cieszy mnie że jest dużo rzeczowych odpowiedzi... najprostsze chyba by było rozwiązanie kamyczka - jeden ic i po sprawie ale z drugiej strony jest trochę za drogi co przy późniejszej produkcji będzie miało spore znaczenie i trochę mnie zniecheca tqfp64 przy prototypie - kiedyś lutowałem zaostrzoną lutownicą grzałkową aduc812 tam były 52 nóżki i można było osiwieć i oślepnąć... dlatego właśnie chyba jednak zostanę przy attiny26L
    poza tym stosowanie atmegi do pomiaru długości impulsu i wyswietlenia wyniku na LCD to trochę megalomania -atmega mi się zanudzi na smierć:)
    postaram sie na bieżąco pisać o problemach może to kogoś zainteresuje szczególnie że mimo że problem jest prosty to nie znalazłem szybko ciekawych rozwiązań. Acha program oczywiście w ASM jak się tylko migruję z `51 na AVR (słyszałem że ciężka droga).
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Dorzucę jeszcze tutaj przerobiony plik - 3 w jednym, gotowe do produkcji (gerbery też są).
    Konstrukcja tzw kanapkowa - dwie płytki jedna pod drugą, skręcone dystansami (mi 5mm pomiędzy wchodzi idealnie), połączone kabelkami pomiędzy płytkami.

P.S. Czy ktoś ma może możliwość wyprodukowania tego w ilości 4-5 sztuk (jedna strona, maska, bez opisu - albo z opisem)? Przed świętami wysyłałem maila do prototypy.net i centurion_alarmy (dzisiaj ponowione)) ale jakoś nikt nie odpisał.

A i czy aby tak się zaznacza frezowanie pomiędzy płytkami jak chce mieć do przełamania?