Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie silnikiem krokowym za pomocą myszki

Cyberhit 22 Dec 2007 14:52 1786 2
  • #1
    Cyberhit
    Level 1  
    Witam,
    wiem że temat sterowania silnikiem krokowym był wałkowany wiele razy ale nie moge znaleźć pomysłu wykonania sterowania dwoma silnikami krokowymi, jeden ustawiony w poziomie, drugi w pionie tak, aby mozna było sterowac wskaźnikiem laserowym lewo-prawo, góra-dół. Odbywac ma sie to za pomozca myszki na ps/2. Ma ktos pomysł jak to zrobic na mikroprocesorze i na jakim. Z góry dziękuje
  • #2
    mrrudzin
    Level 39  
    Masz jakiekolwiek doświadczenie z mikrokontrolerami? Generalnie jego wybór jest uzależniony jedynie od tego z jaką prędkością ma pracować procek, ile chesz wejści i wyjść. Ewentualnie jakieś peryferia typu UART itp.
    Weź pierwszy lepszy mikrokontroler (jak nie masz zbyt dużo doświadczenia - weź taki na jaki znajdziesz programy przykładowe) i poszukaj programu którego jedną z f-cji jest obsługa myszy i drugiego sterującego silnikami krokowymi. Jeśli masz silniki unipolarne odpowiedni dla silników prąd (z procka nie wyciągniesz tak dużo żeby posterować silnikiem) uzyskasz stosując tranzystory albo ULN2803A.
    Następnie powycinaj odpowiednie fragmenty kodów i przekaż wartości z f-cji obsługującej mysz do f-cji sterującej silnikami.
  • #3
    bogdan_p
    Level 39  
    zacznij od zapoznania się z zasadami sterownia silników krokowych https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic594106.html , aby Twój pomyśl miał sens musisz wybrać silnik o jak najmniejszej wartości kąt /krok oraz zastosować sterownik z w miarę dużym podziałem kroku , możesz skorzystać z gotowych procedur obsługi myszki PS2 lub wykorzystać enkodery z typowej myszki z kulką na podstawie impulsów z enkoderów wysyłać sygnały Step i Dir do sterownika silnika krokowego , musisz zastanowić się nad polem roboczym które na pewno będzie ograniczone z powodów mechanicznych układu sterownia laserem co za tym idzie na ograniczeniu programowym ruchów w danym kierunku