Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator VCO z równoważeniem ładunków___ POMOCY!!!!

13 Dec 2003 19:33 1207 5
  • Level 11  
    Czy ktoś się z czymś takim spotkał???? Chodzi o projekt takiego układu. A może ktoś zna jakiś dobry układ przerzutnika monostabilnego (nie na 555 bo ten nie chce działać w SPICE'e). Będe wdzięczny za wszelką pomoc...... Dzięki :(
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 11  
    No podpowiem.... Układ składa się się z integratora, komparatora wyzwalającego przerzutnik monostabilny który znowóż załącza źródło do naładowania kondensatora w integratorze..... i tak w kółko.... i .... nie chce mi działać :((
  • Level 27  
    Generator VCO z równoważeniem ładunków___ POMOCY!!!!
    Jedyne wymagania:

1. Napięcie polaryzujące na wejściu odwracającym powinno być większe niż na wejściu nieodwracającym

2. Impuls wejściowy (tu dodatni) powinien:
    ... być większy niż różnica napięć polaryzujących wzmacniacz operacyjny
    ... zbocze rosnące powinno być szybkie (np 10µs)
    a pojemność wejściowa - jak najmniejsza (np. 100p)

3. Długość impulsu wyjściowego zależy od C1 R1 oraz rezystancji polaryzujących wejście nieodwracające (powinny być jak największe)
  • Level 11  
    OK... dzięki, wypróbuję, tego jeszcze nie próbowałem :):)
  • Level 27  
    jak zwykle walnąłem byka! Teraz schemat jest poprawny.
    Jest też dodatkowy rezystor: bez niego impuls wyzwalający powinien być duży; większy niż napięcie polaryzujące (-) +0.5V; a z tym rezystorem - nawet +- 0.5V

Wyzwalanie można podłączyć bezpośrednio (koniecznie przez diodę) do wejścia (+), ale:
    1. wtedy impuls wyzwalający musi być krótszy od impulsu monowibratora.
    2. Układ zachowuje się jak przedłużacz impulsów - każdy (dodati) impuls na wejściu powoduje powstanie impulsu o minimalnej długości ustawianej stałą czasową R1 C1

Gdy dodasz diodę równolegle do R1 (anodą do masy) - układ będzie poprawnie działać gdy wyzwolenie nastąpi zaraz po impulsie wyjściowym (C2 szybciej się rozładuje)
  • Level 14  
    Witam serdecznie,

Poszukuję schematu ideowego w/w generatora z równoważeniem ładunków. Niestety posiadana przeze mnie literatura wysiadła, a przygotowuję się z tego tematu na kolokwium i jest to dla mnie dosyć ważne. Dlatego byłbym wdzięczny za wszelką pomoc.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.