Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem "na piolota"

pierdasik 22 Gru 2007 18:16 10543 16
  • Sterowanie oświetleniem "na piolota"

Witam

Chciał bym się pochwalić sterownikiem do oświetlenia który wykonałem jakieś 3 lata temu, gdy zaczynałem technikum. Nie potrafię sobie przypomnieć co mnie skłoniło do stworzenia tego projektu, chyba lenistwo :D

Rozpoczęło się od wrzucenia na forum pytania o ściemniacz światła na pilota, któryś z internetów podrzucił mi artykuł z elektroniki opisujący ten właśnie projekt.

Całe urządzenie składa się z dwóch segmentów.

Pierwszy to cześć sterujące, tam znajduje sie mikroprocesor, trój-przyciskowa klawiatura u umożliwiająca obsługę sterownika manualnie, odbiornik IR, diody sygnalizujące oraz przekaźnik. Przekaźnik jest połączony w układ wyłącznika schodowego z włącznikiem na ścianie. Dzięki temu mogę np. zapalić światło pilotem a zgasić wyłącznikiem i odwrotnie.

Drugi to część wykonawcza. Tam znajduje się zasilaczi triaki sterujące żarówkami. Całość schowana jest za szafą, Oba segmenty połączone sa kablem Rj-45 bez przeplotu.

Sterownik wyposażony jest w cztery kanały z możliwością ściemniania i jeden stycznikowy (opisany powyżej). Podstawowym zadaniem układu jest sterowanie lampami przez podczerwień. Odbywa się ono za pośrednictwem pilota uniwersalnego.

Za jego pośrednictwem możemy włączyć/wyłączyć żyrandol (wyjście stycznikowe), włączyć/wyłączyć lampy sterowane triakami, uaktywnić funkcje "Time fader", jest to powolne wygaszanie, trwające ok 20 min wybranego kanału. Za pomocą pilota można zapamiętać 10 trybów świecenia kanałów regulowanych, nie ma tej możliwości za pomocą klawiatury urządzenia.

Z tego co pamiętam całość powstawała ok miesiąca, tak już na gotowo. Co do kosztów to wyniosło mnie to ok 80 zł. Z powodu braku doświadczenia musiałem kupić zaprogramowany procesor oraz płytki wtedy nawet nie słyszałem o czymś takim jak termotransfer :). Kupowałem też triaki optotriaki i kilka jakiś tam pierdół. wszystkie elementy dyskretne miałem. Prawdopodobnie taniej wyszło by mnie kupienie kitu, ale doświadczenia z budowy i satysfakcja z własnego dzieła są bezcenne. Układ sprawuje się świetnie, jest to najbardziej udane i najpraktyczniejsze urządzenie jakie popełniłem. Poniżej filmik prezentujący sterownik podczas pracy.

[GVideo]http://video.google.pl/videoplay?docid=-81284357558622444&hl=pl[/GVideo]

Zapraszam do oceniania i komentowania.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pierdasik
    Poziom 11  
    pierdasik napisał 68 postów o ocenie 2, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Teresin 40km od wa-y. Jest z nami od 2004 roku.
  • Relpol przekaźniki
    scal12
    Poziom 19  
    Idea fajna,tylko te obudowy i estetyka :)Wrzuć jakiś schemat ewentualnie wsad do procka.
  • Relpol przekaźniki
    pierdasik
    Poziom 11  
    Jak już napisałem to nie jest mój projekt, tylko AVT. Ja mogę wstawić zdjęcia artykułu. Wsad jak znajdę gdzieś na stronie elektroniki to wrzucę. Tak swoją drogą to wsad chciał bym nieco zmodyfikować, a niestety nie mam pojęcia o programowaniu więc był bym wdzięczny za wszelką pomoc. A co do estetyki nie to ładne co ładne a co się komu podoba :) To co mało estetyczne schowane jest za szafką odsuniętą na czas zdjęć. Zresztą jak mówiłem robiłem to spory czas temu, kiedy nie miałem jeszcze takiego doświadczania jak teraz a przerabiać nie mam zamiaru skoro jest wszystko ok.
    karol12b
    Poziom 16  
    Oczywiscie zaczoles nauke w technikum elektrycznym
    pierdasik
    Poziom 11  
    Nie radio-telekomunikacji, ale zamierzam iść na polibude na kierunek elektrotechniczny.
    karol12b
    Poziom 16  
    i bardzo dobrze jak dobrze pojdzie ja tesz skończe

Dodano po 1 [minuty]:

Chociaz polibuda tesz jest calkiem niezla maja bardzo dobry sprzet elektroniczny do nauki bo ostatni dostali dofinansowanie z Uni. :D

Dodano po 10 [minuty]:

A tak z ciekawosci ile cie to kosztowalo

POPRAW BŁĘDY - przycisk "PISOWNIA" nie gryzie.
    CMS
    scal12
    Poziom 19  
    W krótce przedstawie i opisze swój sterownik o następujących mozliwościach:
    -pomiar temperatury w 3 punktach
    - sterowanie oświetleniem
    -sterowanie za pomocą PC funkcjami sterownika
    itd,właśnie przygotowuje opis.narazie mały rysunek.
    rydwan0
    Poziom 10  
    pierdasik daj jakis schemat i kosztorys

Dodano po 5 [minuty]:

To co to za AVT?? może ktoś podać jak to zrobić???????????
    Endriu64
    Poziom 19  
    hm,.. niby fajnie tylko w nocy to nie wiem czy załączysz w ciemności odpowiednią lampke na pilocie :D
    BolzZ
    Poziom 26  
    A co, Ty jak przelaczasz kanaly czy poglasniasz telewizor to musisz sie wpatrywac w pilota? Wg mnie nie ma problemu z obsluga tego w ciemnosci. Fajny pomysl.
    gts1991
    Użytkownik obserwowany
    Fajny bajer ,weź poszukaj pilota z podświetleniem jak mój od video :D ,można dorobić układ że jak do pokoju wchodzisz to się zapala któraś lampka ,
    Załączniki:
    Krzysiek1wr
    Poziom 14  
    można kupić już gotową płytkę i wlutować sobie elementy
    pierdasik
    Poziom 11  
    Z obsługą pilota w nocy nie ma najmniejszych problemów. Chodź do tego który jest na zdjęciach jeszcze się nie przyzwyczaiłem, stary mnie denerwował bo się rozpadał. Pilot ma w tej chwili zdefiniowane dwa profile pracy, jeden pod sterownik, drugi pod TV, przełącza sie je klawiszem. Docelowo zdefiniuje jeszcze kanał do sterowania sound blasterem, tylko muszę poczekać aż mi komp z naprawy wróci i karta przyjdzie :) Co do rozbudowy to kiedyś mi się marzyło dobudować układ do sterowania roleta w oknie, zaprogramować soft start do lamp i ogólnie przerobić trochę ten soft, jak ktoś był mi w stanie w tym pomóc to był bym zobowiązany...
    migdzik
    Poziom 10  
    Wykonałem powyższy projekt jednak mam problem, nie dostałem niestety AT90s2313, użyłem zamiennie Attiny2313(oczywiście ustawiłem FuseBity) jednak układ nie zapamiętuje komend z pilota. Po kompilacji oryginalnego pliku .bas od autora pojawiło się kilka błędów, głównie dotyczącej zmiennej ADD, z tego co udało mi się ustalić że ta nazwa jest zarezerwowana jako polecenie języka Bascom, więc zmieniłem na inną jednak nie działa to jak należy. Czy ktoś mógłby to sprawdzić, mnie sie już pomysły skończyły.
    camell2110
    Poziom 14  
    Witam!
    Odkopuje temat. Tez wykonalem ten uklad i zastosowałem attiny2313 i coś program nie działa.
    Czy ktoś mógłby pomóc przekonwertowac z at90s2313 na tiny. I jak ustawić fuse bity? Dodam, że zielony jestem z mikroklocków.

Pozdrawiam!