Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obraz PAL na telewizorze LCD - jakość?

Gelip 23 Gru 2007 09:46 7904 18
  • #1 23 Gru 2007 09:46
    Gelip
    Poziom 28  

Witam.

Chcę kupić nowy telewizor. Jak wiadomo na dzień dzisiejszy większość użytkowników ogląda telewizję w jakości PAL (kablówka, nadajniki naziemne, filmy DivX, DVD) i zapewne minie jeszcze sporo czasu aby PAL wyszedł całkowicie z użycia. Mam pytanie: Czy telewizory LCD obecnie sprzedawane są tylko dla użytkowników telewizji HDTV? Według mnie obraz PAL na LCD jest do bani :-( rozmazany a przede wszystkim widać piksele (makrobloki) czy jak je tam zwał. Nie wiem być może nie wiem wszystkiego na temat telewizorów HD ale wydaje się że obraz PAL na LCD musi być rozciągnięty przez co ma gorszą jakość.

Czy nie lepiej na dzień dzisiejszy kupić jakiegoś SLIMa lub zwykły CRT? Przecież zanim PAL na dobre wyjdzie z użycia pojawi się na pewno cała masa nowych i lepszych modeli LCD.

• #2 23 Gru 2007 10:22
    M. S.
    Poziom 34  

Cytat:
    widać piksele

Czy aby nie pomyliłeś LCD z jakąś starą plazmą?
    Cytat:
    CRT?

Tu dopiero widać linie!

Przystosowanie do HDTV oczywiście nie przeszkadza w odbiorze PAL.
    Należy sobie powiedzieć, że "zła" jakość obrazu wynika nie z wadliwego działania matrycy LCD tylko z ułomnego sygnału TV. Dowodem mogą być przepiękne obrazy prezentacyjne wyświetlane na odbiornikach, które akurat nie schodzą ze stanu w hipermarkecie.

Oczywiście LCD ma swoje wady i zalety tak jak plazma czy CRT.

Czy warto czekać? Chyba tak. Już za jakieś 100lat wymyślą telewizory holograficzne nie wiadomo z jakimi bajerami - wtedy sobie kupimy!

• #3 23 Gru 2007 11:27
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Gelip napisał:
    Czy telewizory LCD obecnie sprzedawane są tylko dla użytkowników telewizji HDTV? Według mnie obraz PAL na LCD jest do bani :-( rozmazany a przede wszystkim widać piksele (makrobloki) czy jak je tam zwał.
    Najważniejsza sprawa to podac na telewizor sygnał dobrej jakości. Kumpel ma Sony Bravię. Jakośc obrazy na nim z kablówki to porażka, mimo, że na CRT wyglądało to nie tak źle. Sygnał z C+ wygląda dużo lepiej aczkolwiek tez pozostawia dużo do życzenia. HD w przeważającej części też jest nędza bo jak film rekodowany do HD ma dobrze wyglądać. Filmy i programy skręcone na HD wyglądają ok.

Gelip napisał:
    Czy nie lepiej na dzień dzisiejszy kupić jakiegoś SLIMa lub zwykły CRT?
    Są ładne telewizory HD CRT :) Wielkie to ale jak oglądaliśmy oba włączone obok siebie, to obraz na LCD wyglądał jeszcze nędzniej.
    Michał

• #4 23 Gru 2007 20:00
    tatronic
    Poziom 24  

Dodam swoje dwa grosze.Jezeli masz zrodlo sygnalu HD i telewizor zHD ( prawdziwe HD a nie jakies chwyty marketingowe ) to obraz powala na nogi. Polecam poogladac sobie telewizory Sharp Aquos albo Pioneer Elite .
    Tu masz jeden z najbardziej popularnych sklepow w usa
    http://www.bestbuy.com/
    albo
    http://www.circuitcity.com/ccd/home.do
    albo
    http://www.6ave.com/shop/home.aspx

A na marginesie dodam ze crt juz niekupisz :-)
    Pozdrawiam Arek

• #5 27 Gru 2007 17:06
    Jerzy Cieślański
    Poziom 18  

Może ktoś wie dla czego w punktach sprzedaży dla telewizorów kineskopowych, plazmowych i LCD, nie podaje się tzw. "rozmiaru plamki"?
    Sprzedawcy, w każdym razie, nie potrafili udzielić mi odpowiedzi.
    Jaki powinien być maksymalny rozmiar plamki w nowoczesnych telewizorach o średniej i dużej rozdzielczości obrazu?
    Może ktoś poda link do odpowiedniego artykułu w internecie albo sam nam wyjaśni?
    Domyślam się, że dla większych przekątnych ekranu producenci, ze względów ekonomicznych i technologicznych "dopuszczają większy rozmiar plamki, bo nikt nie patrzy na ekran dużego TV z odległości 0.5m-1.0m, a "z daleka" nie widać szczegółów struktury rozmieszczenia "komórek luminoforowych".
    Co na temat standardu HD i rozmiaru plamki mówią odpowiednie normy?
    Monitory komputerowe mają obecnie wielkość "podstawowej jednostki luminoforu" od 0.25 do 0.29mm, przy której struktura "komórek luminoforowych" jest prawie nie widoczna gołym okiem, nawet jeśli patrzymy na ekran z bardzo bliska0.3-045m.
    Natomiast starsze telewizory plazmowe i starsze LCD o dużej przekątnej ekranu, w 21 wieku, mają rozmiar komórek luminoforu co najmniej dwukrotnie większy niż ekrany Jowisza z lat 1978-1980.
    Ps.
    Zauważalne różnice w jakości obrazu telewizorów "stojących obok siebie" na półkach w sklepie, w 90 procentach przypadków wynikają z nieprawidłowego rozdziału sygnału na poszczególne odbiorniki TV.
    Wielokrotnie byłem świadkiem jak sprzedawcy na tej mylnej podstawie przekonywali klientów o "lepszości" jednego typu odbiornika nad innym.
    Najczęściej ten lepszy był jednocześnie droższy.
    Dramat przeżywają nabywcy dopiero w domu po podłączeniu zakupionego cacuszka do starej instalacji antenowej ze słabym sygnałem.
    Czy lawinowy wzrost ceny odbiornika TV wraz z umiarkowanym wzrostem wielkości ekranu, jest "w pełni proporcjonalnie" uzasadniony ograniczeniami i względami technologicznymi?

• #6 15 Lis 2008 20:18
    Pieraś
    Poziom 10  

.... ja nie rozumiem autora postu. Co ma system kodowania PAL do jakosci tutaj?

Jak na TV LCD puscisz obraz 720p to bedzie ladny obraz. Przy czym mowie o 720p nie upscalowanym SD do HD.

Generalnie rzecz biorac LCD maja to do siebie ze uwypuklaja "brzydkie" efekty na ekranie, gdy obraz jest kiepskiej jakosc. Plazma podobno juz tego tak nieuwidacznia.

• #7 20 Wrz 2009 19:21
    Gelip
    Poziom 28  

Cytat:
    .... ja nie rozumiem autora postu. Co ma system kodowania PAL do jakości tutaj?

No jak to co! Przecież typowy PAL to 576 linii a nikt chyba dzisiaj nie kupuje TV LCD o przekątnej 20 cali tylko o większych przekątnych.

Cytat:
    Jak na TV LCD puścisz obraz 720p to będzie ładny obraz. Przy czym mówię o 720p nie upscalowanym SD do HD.

Tutaj mylisz rozdzielczości. Co ma wspólnego 720p z PAL? 720p oznacza ilość linii i jest to tryb wideo stosowany w telewizji HDTV (tzw. HD Ready) a nie tryb PAL który posiada tych linii 576

• #8 20 Wrz 2009 21:01
    Pablo1964
    Moderator

Masz rację. Te telewizory nie są konstruowane do TV PAL, odbierają ja "przy okazji". Pomóc może zastosowanie skalera. Dostosowuje on rozdzielczość obrazu do rozdzielczości natywnej matrycy, co pociąga za sobą subiektywną poprawę jakości obrazu.

• #9 21 Wrz 2009 06:59
    satgal
    Poziom 40  

Jeżeli chodzi o wielkość pixela na wyświetlaczach LCD czy plazmowych to wynika z rozdzielczości natywnej matrycy, czyli dzieląc wielkość jej przez rozdzielczość zakładająć że odległość między plamkami jest taka sama jak średnica plamki bo zmiejszając plamkę to musiało by się zwiększać nie aktywną powierzchnię matrycy co by pogarszało jej jasność a nie poprawiało jakości obrazu.

• #10 01 Lip 2010 17:53
    Pieraś
    Poziom 10  

Gelip napisał:
    Cytat:
    .... ja nie rozumiem autora postu. Co ma system kodowania PAL do jakosci tutaj?

No jak to co! Przecież typowy PAL to 576 linii a nikt chyba dzisiaj nie kupuje TV LCD o przekątnej 20 cali tylko o większych przekątnych.

Cytat:
    Jak na TV LCD puscisz obraz 720p to bedzie ladny obraz. Przy czym mowie o 720p nie upscalowanym SD do HD.

Tutaj mylisz rozdzielczości. 720p oznacza ilość linii w poziomie i jest to tryb wideo stosowany w telewizji HDTV a nie tryb PAL który posiada tych linii 576

HD to tez PAL .... bo oprocz linii obrazu charakteryzuje go czestotliwosc wysw. itp.

720p .... jesli mowimy o liniach to nie musimy pisac ze w poziomie bo innych nie ma :-) Jak sam wiesz mamy linie i ilosc pixeli na linie ... jesli ktos mowi o liniach pionowych to jest w bledzie ... piszac 720p mialem na mysli obraz nagrany kamera HD w formacie wlasnie np 1270x720p ... i wypuszczenie takiego sygnalu np. z nBoxa na LCD ... pojecie PAL w 1 poscie jest zbyt ogolne... bo tu raczej mysl dotyczyla sygnalu SD?

P.S. jak chcesz obraz SD miec ok to kup telewizor CRT HD PREPARED ... wyswietli Ci obraz SD oraz HD nawet 1080i

• #11 29 Sty 2011 20:54
    Gelip
    Poziom 28  

Do Pietras: ale wymyśliłeś!

Cytat:
    HD to tez PAL .... bo oprocz linii obrazu charakteryzuje go czestotliwosc wysw. itp.

Dokładnie jest odwrotnie:
    Cytat:
    Standard systemu PAL nie określa liczby linii, częstotliwości odświeżania, szerokości pasma wizji, odstępu fonii ani żadnych innych parametrów nie związanych bezpośrednio z transmisją informacji o kolorze.

PAL to standard nadawania koloru a ogólnie mówi się o tym, że to standard nadawania telewizji np. w Polsce. Co do tematu, chodziło mi o TV LCD FullHD 1080 lub HD Ready 720. Zakładając temat opierałem wnioski tylko na obserwacjach jakości obrazu takich telewizorów w sklepach gdzie wyświetlany był często obraz z satelity. Teraz, mając styczność bezpośrednią z TV LCD FullHD mogę tylko potwierdzić swoje początkowe wątpliwości. PAL nigdy nie będzie wyglądał dobrze na TV LCD FullHD lub HD Ready na pełnym ekranie. Musiałby mieć minimum 720 linii a niestety niewiele ale brakuje mu tych linii :-)

• #12 29 Sty 2011 21:41
    Dandre
    Poziom 13  

Ameryki nie odkryłeś. Jak coś co ma być wyświetlane na ekranie 720 x 576 pikseli ma dobrze wygladac na 1920 x 1080 ??? Wszelkie automaty spowodują jedynie kalibrację i wyświetlanie punktu na iluś tam pikselach płaskiego panelu. A nie od dziś wiadomo że najlepiej jest jak sygnał trafia piksel w piksel ( natywnie).
    Pewną alternatywą są TV plazmowe z panelem 1020 x 768 lub 1020 x 720.
    Sposób wyświetlania obrazu na plazmie i mniejsza rozdzielczość sporo mogą pomóc.
    To rozwiązanie jednak nie jest popularne, bo tendencja jest inna i FullHD LCD święci tryumfy, nawet w odbiorze z dachowej anteny siatkowej.
    Co prawda i tutaj idzie nowe, bo niektórzy mają już szczęście odbierać z takiej siatki sygnał cyfrowy w formacie MPEG-4, ale większość nadal łapie typowy analogowy PAL.

• #13 29 Sty 2011 21:49
    Gelip
    Poziom 28  

He, he, właśnie od miesiąca mam możliwość odbioru z siatki DVB-T MPEG-4 ale nadal daleko mu do HD :-). A jeszcze wkurza mnie jak co niektórzy oglądają telewizję na takich telewizorach, nie dość, że taki PAL nie ma ostrości to jeszcze oglądają obraz 4:3 na całym ekranie rozciągnięty. Oczywiście, jak komu wygodnie ale jak dla mnie nie do przyjęcia.

• #14 29 Sty 2011 21:57
    kazikszach
    Poziom 33  

Cyfrowy naziemny też ma tylko 576 linii.
    Przy oglądaniu takiego sygnału na HD Ready telewizor skanuje obraz tworząc z 2 linii sygnału 3 dla wyświetlacza, czyli co trzecia linia jest sztuczna.
    Przy telewizorze FULL HD z dwóch linii tworzone są 4, czyli co druga jest sztuczna.
    Metody tworzenia tych linii są coraz doskonalsze i różne modele robią to lepiej lub gorzej.

• #15 04 Maj 2011 17:34
    mac6
    Poziom 13  

kazikszach napisał:
    Cyfrowy naziemny też ma tylko 576 linii.

Tylko jeśli jest to obraz SD. W Warszawie z nadajnika DVB-T cały czas idzie emisja Polsatu w wersji HD. Ze 2 lata temu w Krakowie przez dłuższy czas szła testowa emisja kanału TVP HD z nadajnika DVB-T. Nie wiem w jakim formacie idzie warszawska emisja Polsatu (720p czy 1080i). W Krakowie TVP HD szedł w 1920x1080i.

Cytat:
    Przy oglądaniu takiego sygnału na HD Ready telewizor skanuje obraz tworząc z 2 linii sygnału 3 dla wyświetlacza, czyli co trzecia linia jest sztuczna.
    Przy telewizorze FULL HD z dwóch linii tworzone są 4, czyli co druga jest sztuczna.

Och, gdybyż to było takie proste.

1080/576 = 1,875 (współczynnik skalowania z SD do matrycy FullHD)
    768/576 = 1,333 (współczynnik skalowania z SD do większości popularnych matryc HD ready)
    720/576 = 1,25 (współczynnik skalowania z SD do bardzo rzadkich w Polsce matryc HD ready)

• #16 10 Cze 2012 18:08
    Gelip
    Poziom 28  

Temat założyłem w 2007 i dziś prawie po 5 latach mogę tylko potwierdzić swoje przypuszczenia. Od 2 lat używam TV LCD FullHD i posiadam sygnał DVB-T. Jak ktoś wspomniał wcześniej sygnał DVB-T nadawany jest (jak na razie) jako SD 576i więc można go porównać z PAL 576 linii. Obraz w obu standardach jest nieostry. Gdy do TV podłączam komputer przez DVI -> HDMI - domyślnie rozdzielczość ekranu w komputerze ustawiona na 1024x768 jest wyświetlana (rozciągnięta, brak ostrości) na cały ekran FullHD w TV. Wystarczy ustawić rozdzielczość FullHD we właściwościach karty graficznej (1920x1080) i już mamy obraz ostry jak żyleta - zgodny z rozdzielczością natywną ekranu. Można też wyłączyć skalowanie w opcjach karty graficznej i wtedy obraz np. 1024x768 jest wyśrodkowany na ekranie tak, że dookoła są czarne ramki i wtedy obraz jest też ostry tylko nie zajmuje całego ekranu TV. Niestety tak nie da się ustawić w TV przy odbiorze DVB-T aby sygnał 576i był wyśrodkowany - przynajmniej w modelu który mam.

P.S. Tuż przed EURO 2012 włączyli sygnał TVP1 HD i TVP2 HD. No i tam to już inna sprawa :-) - sygnał zgodny z rozdzielczością natywną ekranu. Choć prawdę mówiąc to nie każdy materiał wideo jest FullHD na tych kanałach.

• #17 10 Cze 2012 19:29
    Kpc21
    Poziom 22  

W jednym ze sklepów RTV Euro AGD (Łódź Manufaktura) plansza demonstracyjna do telewizorów przesyłana jest właśnie w PAL-u. Wpuszczana jest w instalację sklepową przez analogowy modulator. I jak na kanał nadawany w PAL-u, w dodatku analogowy, wygląda tam bardzo ładnie - początkowo brałem to za HD z HDMI, tak jak w innych sklepach.

• #18 23 Cze 2012 08:01
    Gelip
    Poziom 28  

Kpc21 napisał:
    W jednym ze sklepów RTV Euro AGD (Łódź Manufaktura) plansza demonstracyjna do telewizorów przesyłana jest właśnie w PAL-u.

Być może ta plansza jest w PAL ale to obraz statyczny a nie wideo. Podsumowując, aby obraz (np. Full HD) był ostry muszą być spełnione warunki:
    1. Materiał źródłowy musi mieć odpowiednią rozdzielczość zgodną z rozdzielczością natywną ekranu (w przypadku DVB-T sygnał musi być Full HD)
    2. Jeśli jest to sygnał cyfrowy to musi posiadać odpowiedni stopień kompresji aby na ekranie nie pojawiały się makrobloki

• #19 23 Cze 2012 14:34
    Kpc21
    Poziom 22  

Plansza jest dynamiczna, to jest reklama oferty sklepu.

Na jakość obrazu przekłada się pewnie przede wszystkim brak kompresji. Bo w warunkach sklepowych nie jest potrzebna. Dobre SD, czy to cyfrowe, czy analogowe, nie prezentuje się wcale gorzej niż HD. Oglądałem dzisiaj na TVP2 Klossa (w SD) i dopiero po podejściu do telewizora można było stwierdzić, że to SD, a jeśli porównywać je z upscalem na TVP1, to jakość była lepsza (bo skalował telewizor, a nie sprzęt TVP).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME