Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak głosu w SONY HCD -RX30

14 Dec 2003 01:15 3174 23
    User removed account
    User removed account  
    bart1984
    Level 16  
    ja sie nie spodkalem chociaz all jest mozliwe schemat w garsc oscyloskop i go objedz i bedziesz mial pewnosc a jak dotykasz na wejscia koncowki palcem to cos slychac? albo sproboj go zmrozic moze zalapie i bedziesz mial pewnosc a co do glosnosci to muszisz joga oczyscic jest opisany w dziale usterki
    BarT
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    HOUSTON
    Level 16  
    Przede wszystkim sprawdz napiecia zasilajace B+ oraz B- wzm. mocy (IC1201), a nastepnie napiecia na wyjsciu tego wzm. (na rezystorach 0.22 ohm). Jezeli napiecie stale na tych rezystorach bedzie rozne od zera przekaznik nie zalaczy. Nastepnie sprawdz napiecia na IC1202, napiecie sygnalu "TA AC OFF" oraz tranzystor Q1203, bo przekaznik to chyba sprawdziles.
    User removed account
    User removed account  
    HOUSTON
    Level 16  
    Piszac "a nastepnie napiecia na wyjsciu tego wzm. (na rezystorach 0.22 ohm" mialem na mysli napiecia na nogach 10 oraz 13 scalaka IC1201. Jezeli masz niesymetrie napiec zasilajacych B+, B- odlacz obciazenie od tego zasilacza, sprawdz F1601 oraz F1602, napiecia przemienne na mostku prostowniczym, mostek i dopiero wymien elektrolity.
    User removed account
    User removed account  
    HOUSTON
    Level 16  
    Zaskoczyles mnie tym pytaniem o sprawdzenie mostka. W jego wnetrzu sa cztery diody a na mostku powinny byc oznaczenia + ~ ~ -. Na schemacie masz sposob polaczenia i na tej postawie mozna kazda diode sprawdzic w obu kierunkach na tzw. przejscie. Po tym pomiarze pozostanie tylko wymienic elektrolity i zasilacz musi dawac symetryczne napiecie Pozostanie wtedy naprawa stopnia mocy. Jakiego STK masz w swoim modelu?
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    HOUSTON
    Level 16  
    Nie czytasz uwaznie tego co pisze. Sprawdziles wszystko z porady "Jezeli masz niesymetrie napiec zasilajacych B+, B- odlacz obciazenie od tego zasilacza, sprawdz F1601 oraz F1602, napiecia przemienne na mostku prostowniczym, mostek i dopiero wymien elektrolity"? Nie napisales, czy bez obciazenia masz symetryczne napiecie zasilania, elki wymieniles? Jak juz bedziesz mial "sprawne" napiecie zasilania podlacz do niego obciazenie (mam tu na mysli bloki wzm. mocy i sprawdz napiecia zasilania na wyprowadzeniach STK (B+ na pinach 11, 12; B- na pinach 9, 14 oraz wartosc skladowej stalej na pinach 10, 13). Podaj wyniki pomiarow.
    Drzeń Rafał
    Level 22  
    Mam ten sam problem co powyżej. Dodatkowo przekaźnik załącza się przy wkładaniu słuchawek (do połowy, przy włożeniu do końca wyłącza się znowu.

B+ 31V
    B- 37V
    napięcie zmienne po 25V
    napięcie stałe na obu wyjściach (10,13) ma wartość 3,974V

Przy odłączonym obciążeniu
    zmienne jak wyżej
    B+ i B- takie same 35,5V

elektrolity wymieniłem i nic to nie zmieniło

F1601 oraz F1602 OK

Liczę na waszą pomoc pozdrowionka dla wszystkich
    HOUSTON
    Level 16  
    Dzreń Rafał - z tego co opisujesz też można wywnioskować, że masz uszkodzoną końcówkę mocy. Czyli STK do wymiany.
    Micał Żuk
    Level 12  
    Jest na 1000% uszkodzona końcówa mocy
    Drzeń Rafał
    Level 22  
    Czy końcówka może być uszkodzona i "działać chociaż częściowo", bo gdy włoże słuchawki tak jak opisałem i dołączę głośniki to gra OK
    HOUSTON
    Level 16  
    ??? tz. masz podłączone głośniki i słuchawki i gra jedno i drugie w tym samym momencie??? możesz to sprecyzować?
    Drzeń Rafał
    Level 22  
    Jak słuchawki są włożone do połowy tak jak pisałem to załącza się przekaźnik grają obydwa głośniki i jedna suchawka. I to tak mniej więcej wygląda. Więc nie sądzę żeby to była wina końcówki...........
    HOUSTON
    Level 16  
    jeżeli mowa o uPC1237 to wydaje mi się, że warto najpierw sprawdzić, czy problemem nie jest sama końcówka mocy (pomiar na pinie 2), czy może zasilacz (pomiar na pinie 4). aby uszkodzony był ten scalak i reagował tak, jak opisuje to Dzreń Rafał, to musiałby dostawać fałszywą informację z przełącznika zintegrowanego z gniazdem słuch. (takie rozwiązanie jest czasami stosowane, ale nie wiem, czy akurat w tym sprzęcie). A może uwalone jest samo gniazdo albo coś w nim jest "obcego" i po pełnym włożeniu wtyczki zwiera któryś sygnał do masy.
    Drzeń Rafał
    Level 22  
    W gnieździe nie ma żadnego ciała obcego bo rozbierałem i czyściłem. A co do pomiarów to zmierzyłem że w momencie włożenia do połowy słuchawek zwarty jest kanał lewy z prawym i wtedy załącza przekaźnik i jest OK. Pomierze na Pin 2 i 4 idam znać a scalak uPC profilaktycznie zamówiłem sobie już w poniedziałek niewiele kosztuje bo 5zł. Dzięki za zainteresowanie i pozdrowionka
    Drzeń Rafał
    Level 22  
    IC1202 Pin4 |-3,39 |3,48 |6,77 |6,86 |
    Pin2 |-3,47 |-3,36|-0,1 |-0,1 |
    IC1201 Pin4 |-11,24|-36,3|-33 |-7,74|
    Pin2 |-3,59 |-3,51|-0,25|-0,23|
    ------------------------------------------------
    | 1 | 2 | 3 | 4 |

1- STBY
    2- ON
    3- ON ze słuchawkami włożonymi do połowy
    4- STBY ze słuchawkami włożonymi do połowy

Q1203 wydawał się sprawny ale go wylutowałem i podstawiłem na czuja
    (bo nie mam danych 2SA1175) BC528II. Po włączeniu ze STBY na ON
    przekaźnik się po chwili załącza, ale nie wyłącza w przypadku włożenia
    słuchawek nic się nie dzieje (tzn przekaźnik nie rozłącza), może
    podstawiłem zły tranzystor (ktoś zna zamiennik 2SA1175), albo walnięty
    jest IC1202 ale dostane go dopiero w środę.
    Już go dostałem ale to nie on. Na bazie Q1207 jest 3V 0,2 i załączenie przekaźnika pojawia się tylko perzy włożeniu słuchawek do połowy napięcia na ic1202 w porządku.