Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bi-amp - T.AMP E400

drakston 23 Gru 2007 20:16 3365 6
  • #1 23 Gru 2007 20:16
    drakston
    Poziom 18  

Witam

Szykuje powoli większy zestaw do nagłaśniania. W planach mam nadstawkę na 2x15" i 1". 15" chce zasilić T.ampem TA2400. Dla driverów myśle dać t.ampa E400 i tu własnie pytanie do użytkowników czy ktoś słyszał ten wzmacniacz/miał z nim doczynienia? wzmacniacz nie będzie forsowany basem, driver będzie uciety na 1800Hz więc powinien wzmak powinien ze spokojem to napędzić. Driver to Selenium D200E. Podział zapewnia cross CX2310 berego którego już mam.

link do wzmacniacza http://muzyczny.pl/pokaz.pl?id=117043&grupa=119622

pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt !

0 6
  • #2 24 Gru 2007 20:12
    zyzio16
    Poziom 17  

Mialem mozliwosc pracy z tym wzmcniaczem, ktory zasilal mi zestaw szerokopasmowy i powiem ci ze gral te prawie 10h bez zadnych zarzutów. Wiec jesli chcesz go stosowac wylacznie do zasilania driverow to napewno bedziesz zadowolony.

0
  • #3 24 Gru 2007 23:52
    drakston
    Poziom 18  

No właśnie ma zasilać drivery, skoro na nim pracowałeś to jak w tym wzmacniaczu z srednimi i wysokimi tonami ?

ps. co to był za zestaw szerokopasmowy ?

0
  • #4 25 Gru 2007 09:58
    zyzio16
    Poziom 17  

Chodzilo o to ze testowalem go zestawie szerokopasmowym. No i trzeba przyznac ze dobrze do przenosi on srodek i gore. A jesli chodzi o doly to bardzo ich brakuje

0
  • #5 02 Sty 2008 14:50
    piotrekmarek
    Poziom 16  

Testowałem, rozbierałem, badałem, używałem większego "brata" czyli E 800.
    Jest ok, ale raczej tylko na obc 2 x 8 OHm. Na 4 ma za mały zasilacz i za mało tranzystorów. Podejrzewam, że z E400 jest podobnie. Na 4 Ohm praktycznie nie działa limiter, który bardzo dobrze sprawuje się na 8 ohm.
    Jeśli chodzi o pasmo przenoszenia, to pełne pasmo, bez problemów w trakcie pomiarów 20Hz - 40kHz / - 1dB / uważam nawet, że z powodu braku filtrów, trzeba ostrożnie obchodzić się z dołami, bo może wypluć słabe głośniki.

Podsumowując : za tę cenę b. dobry wzmacniacz, jeśli chodzi o zasilanie driverów to nie widzę żadnych problemów, ale trzeba uważać aby ich nie uszkodzić, gdyż przy oddzielnej końcówce cala moc odłoży się w driverze i nawet E400 może być za mocny w pewnych sytuacjach. Warto ograniczyć sygnał potencjometrami gain we wzmacniaczu.

Oddzielną kwestią jest, jak kolega chce zasilić drivery, bo chyba nie w układzie trójdrożnym, skoro posiada crossover dwudrożny ? Było to dość niejasno sformułowane....
    Dla zasilania samych driverów z oddzielnego wzmacniacza potrzebny jest inny crossower, oraz 3 niezależne końcówki. Dla zasilenia nadstawek z driverem potrzebna jest oddzielna zwrotnica pasywna, a wtedy moc koncówki trzba dobierać raczej pod kątem głośnika średniotonowego, a driver dobrać do całości i dopasować do niego odpowiednią zwrotnicę.
    Uprzedzam, że nie jest to banalna kwestia....
    Coś na ten temat można przeczytać np tutaj:
    http://www.pmp.civ.pl/index1.php?menu=technika&s=

w artykule o driverach.

Dodano po 39 [minuty]:

Ps: sorki, chyba nie przeczytałem uważnie, to ma być jedna kolumna 2 x 15" + driver zasilany z oddzielnego wzmacniacza. Znalazłem:

http://www.seleniumloudspeakers.com/

Oni piszą, że ten driver ma przy cewce 46 mm moc 100W w RMS - to raczej nie jest prawdą, gdyż takie moce dla driverów inne firmy podają dla cewek min 76 czy nawet 100mm. Poza tym, zalecają podział min 2kHz, a przy takim podziale gł 15" będą już kiepsko grały, no ale to jest inna kwestia....
    Jeśli chodzi konkretnie o pytanie w poście, to uważam, że
    przy ostrożnym użytkowaniu końcówki E400 może driver wytrzyma, ale raczej sugerowałbym jakąś prostą cyfrową zwrotnicę z limiterem - to konieczne, aby nie odpalić tego głośnika !! Ten model behringera nie ma limitera !
    Pełna moc E400 na 8Ohm jest ok 2 x większa niż przetwornika, więc w najgorszym wypadku, jak już pisałem, trzeba ograniczyć moc tłumikami we wzmacniaczu i zawsze obserwować ledy peak !! W tym modelu precyzyjnie pokazują kiedy wzmacniacz osiąga pełną moc / działanie limitera /.
    Przy okazji: realna / zmierzona / moc TA 2400 to max ok 900W na kanał przy obc. 4 Ohm.
    Ale wzm jest całkiem ok. sam takich używam.

www.pmp.civ.pl

0
  • #6 04 Sty 2008 22:38
    drakston
    Poziom 18  

Dzieki za konkretna odpowiedź.

Wzmacniacz dobrze jakby był mocniejszy, bo poźniej będzie miał więcej driverow do napędzenia :)

Co do tej mocy glosnika, to do podawanych mocy podchodze z ostroznościa bo nie wiadomo dla jakich warunków jest te 100W. W kazdym bądz razie driver już grał na klasycznej zwrotnicy w tej kolumnie napędzanej 600W wzmacniaczem i nie było problemów z driverem.

Co do ostrożności w podawaniu większych mocy dla tego drivera... aktualnie testuje takie połaczenie aktywne na starych końcówkach i zawsze reguluje poziom spl drivera względem spl głośników basowych i z tych doświadczeń wychodzi że prędzej basowe padna niż driver :), jedynie czego się musze wystrzegać to pików spowodowanych "ryknięciem" jakiegoś niedorozwiniętego uczestnika imprezy w mikrofon, ale na to też sa sposoby.

Jeszcze jakby mogł prosić o wyjaśnienie zasady działania tych limiterów w końcówkach t.amp, bo z tego co widze to bezpośrednio nie mam możliwości właczenia limitera i ustawienie na np. -3dB badz calkowite wyłaczenie.

0
  • #7 05 Sty 2008 00:36
    piotrekmarek
    Poziom 16  

Limiter w tradycyjnych końcówkach nie posiada żadnej regulacji. Po prostu gdy poziom sygnału przekroczy nominalne dla wzmacniacza napięcie, to limiter na pozwala na dalszy jego wzrost i tym samym nie pozwala na przesterowanie końcowki. Niektóre firmy dodają wyłącznik limitera, ale w T-amp nie ma takiej opcji -zawsze jest aktywny, co w niczym nie przeszkadza.
    Żeby mieć możliwość regulowania progu zadziałania ogranicznika, trzeba / i warto / stosować zewnętrzne procesory głośnikowe.

0
  Szukaj w 5mln produktów