Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

źródło prądowe sterowane napięciem

23 Gru 2007 21:32 7653 15
  • Poziom 13  
    Witam! Czy ktoś mógłbym mi poradzić jak zrealizować źródło prądowe o regulowanej wydajności 0-50mA(regulacja ma być za pomocą napięcia 0-5V)? Chodzi mi głównie o to, jak zrealizować tą regulację bo za bardzo nie wiem??
  • Poziom 43  
    Tu można by użyć wzmacniacza operacyjnego w układzie Howlanda lub wzmacniacza operacyjnego z tranzystorem. Jakie napięcie zasilania przewidujesz? Co chcesz tym zasilać/badać?

Idea może wyglądać tak:
  • Poziom 13  
    Napięcie symetryczne +-15V a źródło muszę zaprojektować w ramach projektu. A co mozna by bylo zasilac z takiego źródła??

Dodano po 4 [minuty]:

Tylko nie wiem czy moge użyć LM 358 bo to chyba jest jakis scalak prawda?? Ale chyba moge używać uA 741, czy on by sie nadawał??
  • Poziom 43  
    uA741 może i by się nadał ale nie może pracować z napięciami bliskimi napięć zasilania a LM358 (LM324, LM393, LM339) może (nawet z ujemnym względem ujemnej szyny zasilania). Jak masz zasilanie symetryczne to możesz wykonać źródło zarówno prądu o wartości dodatniej jak i ujemnej. Tu się nadaje układ Howlanda. Może podpowie Ci co nieco ten artykuł z EDW:
  • Poziom 13  
    A jak można zapewnić spełnienie tych warunkow:
    1)nominalna wartość rezystancji obciążenia(dołączonego jednym koncem do masy) wynosi 100 Ohm
    2) rezystancja wyjsciowa wieksza od 100kOhm
    3) obliczyć maksymalna wartosc rezystancji obciazenia by uklad dzialla poprawnie

dzieki za wszelkie wskazowki
  • Poziom 43  
    Co do max rezystancji obciązenia to źródło musi mieć możliwość ustawienia dopowiednigo spadku napięcia na obciążeniu, abu przez nie popłynął nastawiony prąd. Więc rezystancja nie powinna być większa niż (Uzas-Uce sat)/Iźr , Uce sat rozumiem jako spadek napięcia na elemencie wykonawczym, stopniu końcowym wzmacniacza operacyjnego (różnica napięcia między zasilaniem a wyjściem).
  • Poziom 13  
    A nie wiecie gdzie można poczytać sobie o tym jak się liczy rezystancje wyjściowa zrodel pradowych?? Szukalem cos w necie ale nie za wiele znalazlem. Musze to policzyc a nie mam pojecia jak sie za to zabrac.
  • Poziom 13  
    A wiecie moze jak nalezy rozumiec fakt, iż zrodlo ma wysysac prad(do zrodla prad ma wplywac)??
  • Poziom 43  
    Prąd może wpływać do źródła gdy obciążenie znajdzie się na wyższym potencjale i tak jest założone w ukladzie. Tak jest np we wzmacniaczu mocy - gdy przenosi dodatnią polówkę sygnału to prąd płynie z wzmaka do głośnika i na masę a przy ujemnej odwrotnie - prąd płynie od masy, przez glośnik aż do wyjścia wzmacniacza.
  • Poziom 13  
    A moglbys mi pokazac jakis schemat zrodla, w ktorym obciazenie jest dolaczone do masy jednym koncem i zrodlo wysysa prad?? Dzieki
  • Poziom 43  
    Ten po lewej wykorzystuje tranzystor a po prawej diodę Zenera do regulacji prądu. Jako dodatnia szyna zasilania pracuje masa bo inaczej nie można by wymusić właściwego kierunku przepływu prądu, tj z obciążenia do źródła. Jest to jak widać symetryczna wersja dla źródła prądu z którego prąd wypływa do obciążenia.
  • Poziom 13  
    No wlasnie ja tez wydedukowalem podobny schemat, tylko ze mam narzucony warunek, iz zrodlo ma miec regulowana wydajnosc w zakresie 0-50mA i regulacja ma byc realizowana napieciem zmienianym w zakresie 0-5V i wlasnie nie wiem za bardzo jak to zrealizowac(zeby zrodlo wssysalo prad i jednoczesnie regulacja byla taka jak napisalem wyzej). Moze widizsz jakies rozwiazanie??
  • Poziom 43  
    Ta regulacja ma być w końcu od 0 do 50mA w jedną czy w obie strony? Jak na razie to wygląda jak by tylko ze źródła prąd wypływał a ma również wpływać? Łatwiej by to było zrobić sterując napięciem -5...+5V a tak trzeba by przesunąć trochę to napięcie. Zasilanie nadal jest na +/-15V?

Pobawiłem się z tym trochę i wypociłem takie coś jak z załączniku. Masz teraz regulację prądu wyjściowego od -50 do +50mA a więc i przez zero, ale ta wartość prądu jest przy pozycji napięcia wejściowego równego napięciu referencyjnemu TL431a więc ok 2,495V - przesunąłem napięcie sterujące o 2,5V w dól co dało regulację prądu w obie strony. Elementy dobierałem obserwując ( i warunki z EDW jakie są w poprzednim załączniku) symulator i pojawił się problem z U2 bo większość popularnych kostek ma ograniczenie mocowe/prądu wyjściowego już na etapie 20-30mA więc dałem wzmacniacz mocy (TDA2030 też by się pewnie dało opchnąć ale nie wiem jak z jego precyzją - może ktoś to oceni).
  • Poziom 13  
    Regulacja ma byc w jedna strone(0-50mA) a do zrodla prad ma tylko wplywac(zrodlo ma go wyssysac z obciazenia). Jest jeszcze warunek ze rezysatncja wyjsciowa musi byc minimalnie 100kOhm. Zasilanie +/-15V.
  • Poziom 10  
    Najlepszym rozwiązaniem będzie źródło prądowe Howlanda.

Sprawdź archiwalne tematy: lustro prądowe, źródło prądowe,
    źródło prądowe Howlanda. Na pewno znajdziesz to co szukasz.

Poniżej zamieszczam link do jednego z takich tematów.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic383574.html
  • Poziom 13  
    A jesli mam uklad Howlanda(taki podstawowy, podrecznikowy, czyli jeden wzmacniacz operacyjny i 4 rezystory) to w jaki sposob wydajnosc pradowa wzmacniacza ogranicza ydajnosc samego zrodla(jesli w ogole ogranicza), bo nie za bardzo moge to znalezc??