Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony wzmacniacz HH V-S BASSAMP

steed1 24 Dec 2007 14:46 1541 7
 • #1
  steed1
  Level 14  
  Wzmacniacz jak w temacie produkcji HH Electronic CAMBRIDGE prawdopodobnie końca lat 70. Problem w tym, ze nie działa, a nie znalazłem do niego żadnych schematów, pomocy ani praktycznie żadnych info, ponieważ choć jest bardzo dobry, to wiekowy. Napięcie na wyjściach głośnikowych około 45V, co powoduje oczywiście uszkodzenie głośników. Tranzystory sprawne.Duże kondensatory widoczne na foto wymienione, ale sprawne.
  Zdjęcia wzmacniacza, może będą pomocne:
  http://www.konferencja.yoyo.pl/1.jpg
  http://www.konferencja.yoyo.pl/2.jpg
  http://www.konferencja.yoyo.pl/3.jpg
  http://www.konferencja.yoyo.pl/4.jpg
  http://www.konferencja.yoyo.pl/5.jpg
  Proszę o pomoc gdzie szukać, ewentualnie byłbym bardzo wdzięczny za schemat. Z góry dziękuję
 • #2
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Witam

  Schematu pewnie nie dostaniesz, stopień końcowy zapewne jest typowy więc powinno się dać to zrobić bez schematu :).

  Jakie tranzystory pracują w końcówce mocy ?
  Najlepiej zamieść dokładne zdjęcia samej końcówki mocy zarówno od strony ścieżek jak i elementów - spróbujemy coś wymyślić :)

  Pozdrawiam
 • #3
  Marek2006
  Level 29  
  Myślę, że jak naprawdę by Ci się chciało poszukać (google), to znalazłbyś w 5 sekund, że ta firma: http://www.majelectronic.co.uk/ przejęła wszystko co dotyczy wzmacniaczy HH; serwis, części zapasowe, schematy. Niestety schemat jest płatny. Ale podejrzewam, że schemat jest typowy dla końcówek z lat 70-tych. Weź dowolny schemat z tamtych czasów i porównaj z twoim wzmacniaczem - nie powinno być dużych różnic.

  Wesołych Świąt,
  Marek
 • #4
  steed1
  Level 14  
  O tym, że ta firma jest spadkobiercą HH wcześniej wiedziałem, ale w niczym to nie pomaga. hmm cena £9.95 za schematy to troszkę dużo, biorąc pod uwagę to, że jest możliwość zapytania na tak dobrym forum jak elektroda, które to zrzesza także wielu fanów starszych sprzętów ceniąc je przede wszystkim za czystość dźwięku, choć i tak bardzo dziękuję za informację. Wracając do tematu, bo minęły święta i czas się zabrać do pracy. Zaraz poszukam jakiś końcówek z innych wzmacniaczy, choć jak zaproponował Pan Artur zamieszczam dokładne zdjęcie tej końcówki. Troszkę się napracowałem, ale mam nadzieję, że będzie to warte zachodu. Jeżeli ktoś mógłby pomóc bardzo proszę o pomoc
  Przepraszam za niewiedzę, która nie usprawiedliwia, jeśli chodzi o dodawanie obrazków. Już poprawiam :-)

  Uszkodzony wzmacniacz HH V-S BASSAMP

  Byłbym zapomniał. Zdjęcie ścieżek odwróciłem, żeby pasowało do zdjęcia elementów :)
 • #6
  Marek2006
  Level 29  
  Zacząłbym od zmierzenia napięć zasilania (na kondensatorach) i na diodach Zenera w stopniu wejściowym (przy układzie scalonym). Przeważnie tego typu uszkodzenie jest spowodowane uszkodzeniem tranzystorów końcowych albo sterujących. Mówisz, że je sprawdzałeś? Może być jeszcze ten scalak spalony. Ale pamietaj, że przy takich "dziadkach" trzeba do minimum ograniczyć lutowanie. Dlatego jeśli będziesz coś wylutowywał, to trzeba mieć niemal 100% pewność że element jest uszkodzony (pomiary woltomierzem i omomierzem). Jeżeli nic na pierwszy rzut oka nie widać, to narysowałbym schemat zaczynając od tranzystorów wyjściowych. Takie końcówki ze wzmacniaczem operacyjnym były popularne - poszukaj czegoś podobnego na wzór do rysowania.

  EDIT: no i oczywiście możesz odłączyć tranzystory końcowe (bez obciążenia) i zobaczyć jak zmieniają się napięcia (na wyjściu).

  Marek
 • #7
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Wygląda na to że ktoś już coś przy tym dłubał :)

  Konstrukcja na szczęście jest klasyczna :), ja bym na razie odpuścił pomiary napięć i zająłbym się pomiarami półprzewodników.
  Na początek koniecznie tranzystory końcowe i sterujące. Tranzystor Q7 opisałeś jako BD241 - na 99% się pomyliłeś, bo powinien być BD242 (końcówka mocy jest quasi komplementarna, a więc tranzystory sterujące nie mogę być tego samego typu). Sprawdź także rezystory R26 i R27.
  Czy pod tranzystorami końcowymi (2N3773) są podkładki mikowe ? Na zdjęciu wygląda jakby coś było z nimi nie tak.
  Sprawdź czy obudowy tych tranzystorów są odizolowane od radiatora.

  Pozdrawiam
 • #8
  steed1
  Level 14  
  Sprawa wygląda tak. Napięcie na kondensatorach poprawne, tranzystory wszystkie sprawne. Końcowe odłączałem i żadnej pozytywnej reakcji nie było. Tamte rezystory są sprawne, a tranzystor tak przypuszczałem, że się pomyliłem i napewno będzie to BD242, choć jest zamazane. Do reguły o niewylutowywanie niestety się nie zastosowałem, ale jak narazie nic przez to nie zepsułem :) Podkładki pod tranzystorami końcowymi są (to na samym początku sprawdzałem). Chyba przyczepię się do układu scalonego i muszę go sprawdzić. Później jak nie to, to chyba spróbuję znaleźć podobny schemat w innych wzmacniaczach. Wzmacniacz napewno był już przegrzebywany przez kogoś innego, co widać choćby po nieoryginalnych kondensatorach (sprawne). Może coś zostało poplątane ;) Jak narazie dziękuję za rady. Temat nadal otwarty.