Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Kenwood KAC - 821 - problem z subwooferami...

bugii 24 Gru 2007 15:01 4457 23
  • #1 24 Gru 2007 15:01
    bugii
    Poziom 12  

Witam wszytskich.
    Posiadam dwa głośniki subwooferowe, Magnat Xpress 12. Chcialbym je podłączyć do wzmacniacza Kenwood KAC - 821. I problem wygląda następująco: gdy podlącze subwoofer, to przy 1/4 pokrętła glośności na wzmacniaczu, glosnik zaczyna poporstu charczeć ... i jeden i drugi. Glośniki są na 100 % sprawne, gdyż wyjęte są z brata samochodu, i wiem jak grały. Rozumiem może nie ma mocy na 2 głośniki, ale jeden powinien pociągnąć? tymbardziej na zmostkowanym. Myślałem ze spaliły się końcowki mocy ale nie. Gdy podłączam glosniki 6x9 grają pięknie (Lanzar 230 W RMS). Co może być przyczyną charczenia subwooferów ? Bardzo proszę o pomoc...
    Dodam jeszcze ze radio które posiadam to JVC KD-G821

• #2 24 Gru 2007 15:04
    smailliw
    Poziom 12  

w budzie je masz jakiejś? na 100% pracuja w przeciwfazie i bałagan sie robi

• #3 24 Gru 2007 15:28
    czacha01
    Poziom 21  

Może dlatego:

2x75W, 1x150W RMS

a Magnat potrzebuje na kanał 200RMSU

Oprócz Gaina ustaw wszystko minimalnie.

• #4 24 Gru 2007 20:33
    powalla
    Moderator CarAudio

Jak podłączasz te głośniki do wzmacniacza? Przypadkiem nie na 2ohmy? Opisz jak masz to zrobione?

PS: jakie kabelki zasilające?

• #5 25 Gru 2007 00:27
    bugii
    Poziom 12  

Jeden glosnik mam w tubie, a drugi w sumie jeszcze nie zalozony, dopiero mam zamiar kupic skrzynie na 2 suby. Czacha01 nie mam pojecia skad wzięła Ci się ta specyfikacja... Wzmacniacz ma: 2x140W/2R i 1x280W/4R. w RMS oczywiście.

Hmm jak podłączam... Jest suwak: 4 omy, 2 omy, i bridge. W zasadzie nie ma różnicy jak podłącze, efekt jest ten sam. I napewno podlaczam dobrze plus i minus bo i takie rzeczy mi pisali...

Kabelki mam: plusowy 2.5 , minusowy 1.5 no i sterowanie to wiadomo ze jakis ok 0.25 lub 0.5
    Jesli chodzi jeszcze o chinche to nie wiem jak mam je okreslic, w kazdym razie kupiłem je za 95 zl wiec mysle ze są w miare porządne.

• #6 25 Gru 2007 08:57
    czacha01
    Poziom 21  

kenwood kac-821 versterker te koop.levert 2 x 140 Watt max @ 4 0hm 0f 1 x 280 Watt max @ 4 ohm of 2 x 75 Watt rms @ 4 ohm of 1 x 150 Watt rms @ 4 ohm.

Tyle kolego to on ma max,a nie Rmsu:)

• #7 25 Gru 2007 09:39
    BlueSystem
    Poziom 28  

Po prostu wzmacniacz za słaby, nie nadaje się nawet do jednego suba, a co dopiero do dwoch :) Pozatym te kabelki... 2.5 to mozesz pusic do tweeterow :P do wzmaka daj minimum 10mm, optymalnie na 2 takie suby to z 25 mm2 Powinno być :) Masa tak samo, i kable ze wzmaka do suba 4-6 mm2.

• #8 25 Gru 2007 10:30
    herbiasty
    Poziom 19  

bez przesady.. do niego to 8mm2 juz wystarczy..
    2,5 i 1,5 ?? grubsze mam do przednich glosnikow sygnalowe ;)

• #9 25 Gru 2007 11:01
    powalla
    Moderator CarAudio

"Po prostu wzmacniacz za słaby, nie nadaje się nawet do jednego suba"
    Za slaby do Xpresa? Co ty za bzdury wypisujesz . Jak widzisz kolega ma kabelki jak pajęczynki i chce ,żeby wzmacniacz oddał 150w rms. Po tych objawach od razu widać ,że coś ma pochrzanione w instalce .....o połaczeniu 2 Xpresów od razu zapomnij ,bo spalisz wzmacniacz . Drugą rzeczą jest Gain.Te radio JVC ma na wyjściu 5V ,a "stare" wzmacniacze przeważnie "robiły" do 2V więc nie będzie dziwną rzeczą ,że dobrze wyregulowany Gain będzie w położeniu zaraz przy Minimum i może się okazać ,że 1/4 to już dużo za dużo .

"I napewno podlaczam dobrze plus i minus"
    Sub ma grać w zgodności fazowej akustycznej i to jak jest podłączony (+,-) do wzmacniacza nie powinno cię obchodzić ,po prostu spróbuj obie wersje i wybierz sobie "lepszą" dla siebie.

Podsumowując :zmień kabelki zasilające na min.10mm2 (najlepiej +i- prosto od aku) i następnie dobrze wyreguluj Gain na wzmacniaczu ..........no i nie dawaj drugiego Xpresa ...chyba ,że połaczysz go szeregowo na 8ohm .

• #10 25 Gru 2007 18:04
    bugii
    Poziom 12  

Hehe no ja widze ze zle napisalem grubosci kabli ;) ok napisze tak jak wy : plusowy 25mm2, minusowy 15mm2 a kable ze wzmaka do suba 20mm2. Plus i minus mam właśnie z akumulatora.

Ok załóżmy, że ustawiłem sobie gaina tak, aby bass mnie zadowalał. No i tak nie jest. Przy gainie 1/6 i przy ustawieniu radia 5/8 jesli chodzi o wyjscie subwooferowe, glosnik nie daje rady, charczy, a prawie go nie slychać. Miałem wczesniej jakiś śmieszny zestaw proxiuma, glosnik 120 RMS i do tego wzmacniacz 90 RMS i grało 2 razy lepiej niż teraz... na tych samych kablach... Naprawde nie robiłbym tyle szumu o to, ale te głośniki zostały wyjęte od brata z samochodu, i pamiętam jak subwoofer w tubie walił... Na tym samym radiu.

• Pomocny post
    #11 26 Gru 2007 00:56
    łowieca
    Poziom 29  

Chłopie w taki sposób spalisz wzmacniacz (podłączając głośniki równolegle czyli w 2omy).
    Podłącz tylko jeden głośnikten co masz w skrzynce i napisz czy występuje ten sam problem, bo nie powinien.
    Na szczęście mam 821 w pokoju więc sprawdziłem i gain jest od 0,2 do 5V :)

• #12 26 Gru 2007 16:57
    bugii
    Poziom 12  

Właśnie tak sie robi juz na jednym głośniku w tubie :( charczy niemiłosiernie :( a gain masz racje, od 0.2 V do 5 V
    Widząc jak gra jeden nawet nie mam zamiaru podlaczac drugiego...
    Poradźcie mi cos :/

• #13 26 Gru 2007 23:17
    maxtz
    Poziom 27  

Zmierz po prostu jakie napięcie masz na zaciskach wzmacniacza i czy dużo się różni od napięcia na akumulatorze w czasie gdy wzmacniacz gra i występuje owe "charczenie". ponieważ to że masz kable 25mm2 o niczym nie świadczy bo możesz gdzieś "gubić" napięcie na połączeniach plusa lub masy ;)

• Pomocny post
    #14 26 Gru 2007 23:29
    michal147
    Poziom 15  

Wg mnie są 3 możliwości:

- za słaby wzmacniacz
    - za słaby głośnik - w tym wypadku raczej nie
    - za słaba stabilność prądowa - spójrz czy przygasa Ci światło w czasie "charszczenia"... wtedy : kontrola wszystkich połączeń, wymiana akumulatora na lepszy lub kondensator.

Ale myślę że jeśli głośnik jest sprawny to po prostu ten kenwood jest za słaby... i dochodzi do jakiegoś przesteru

• Pomocny post
    #15 27 Gru 2007 11:40
    powalla
    Moderator CarAudio

michal147 napisał:
    Wg mnie są 3 możliwości:

- za słaby wzmacniacz
    - za słaby głośnik - w tym wypadku raczej nie
    - za słaba stabilność prądowa - spójrz czy przygasa Ci światło w czasie "charszczenia"... wtedy : kontrola wszystkich połączeń, wymiana akumulatora na lepszy lub kondensator.

Ale myślę że jeśli głośnik jest sprawny to po prostu ten kenwood jest za słaby... i dochodzi do jakiegoś przesteru

- za słaby wzmacniacz http://www.retrevo.com/search/v2/jsp/download...3f3627d463ad672c122dac6017a&q=Kenwood+KAC-821 150w rms i DF >200 ,to mało dla Xpresa?
    - słaby glośnik? Nie wiem co znaczy dla Ciebie słaby ,bo dla jednych 200w rms ,to cienizna ,a dla drugiego 200w to potężna moc
    - kondensator dla 150w rms? Jak nie masz co z kasą robić ,to proszę bardzo .

Kolego bugii zobacz ,czy masz tak podlączony głośnik jak na tym pdfie z linku (przełączniki też) ,no i najważniejsze CO TY MASZ Z TYMI KABLAMI ,bo raz piszesz 20,raz 2,5 zdecyduj się ,bo coś kręcisz ,a kable zasilające to podstawa (Kenwood podaje dla tego wzmacniacza 10AWG ,czyli ok 6mm2 ale daj 10mm2 żeby uspokoić sumienie :-) ).

PS: masz 20mm2 od wzmacniacza do suba ? Jak Ty to tam zmieściłeś?

• #16 27 Gru 2007 21:42
    bugii
    Poziom 12  

Hehe no naprawde pogmatwalem totalnie z grubosciami kabli... dzis obadalem je dokladnie ;)

8mm2 mam od wzmaka do suba.. ;) Kabel plusowy 15 mm2, minusowy 10mm2 ;P Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Dziękuję też Powalli za instrukcję, a także Michałowi147 który podpowiedział mi nad sprawdzeniem instalacji. Wszyscy którzy wzięli udział w dyskusji nad moim problemem dostają plusika :P

Teraz już sub działa ładnie, jeszcze nie to co by mógł ale jest duuużo lepiej niz było ;)

Widzę że jestescie profesjonalistami, więc zapytam was o jeszcze jedno. Jaki wzmacniacz mi polecacie, zeby ruszył te Xpressy ? Lepszy bedzie 4 kanalowy na mostku czy może 2 oddzielne ? Czekam na propozycje ;)

• #20 28 Gru 2007 21:33
    bugii
    Poziom 12  

Ok juz nie trzeba... Mam wzmacniaczy 4 do wyboru.. jedynie to uratowalo sie po wyczynie "mistrza prostej" ktory skasowal samochod mojemu bratu... Dzieki wszystkim za pomoc.

• #21 29 Gru 2007 00:10
    osamiec
    Poziom 2  

mam pytanie odnośnie tego własnie wzmacniacza: mianowicie czy po przejściu na tryp "bridge" to prawy czy lewy kanał dostaje więcej mocy po zmostkowaniu? bo tak by wynikało z instrukcji która jest do tego wzmaka, że to własnie prawy ma więcej, ale chce być pewien, może któryś z Was mi powie.

• #22 30 Gru 2007 03:11
    bugii
    Poziom 12  

Yyy... No jeśli mostkujesz wzmacniacz dwu kanałowy to raczej na jeden kanał... Ja mam podłączone pod oba + ... Zewnętrzne śrubki. Inaczej nie da rady.

• #23 30 Gru 2007 14:14
    osamiec
    Poziom 2  

no tak ale w wzmacniaczu opisywanym w tym poście zewnętrzne śróbki to obydwa plusy...

• #24 30 Gru 2007 20:51
    bugii
    Poziom 12  

no i pod te dwa plusy mam podlaczone i sub smiga ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME