Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubuntu 7.10 - Administracja systemem - FAQ

dreaper 25 Gru 2007 08:20 2798 6
  • #1 25 Gru 2007 08:20
    dreaper
    Poziom 18  

W tym dziale chciałbym uzyskać odpowiedzi na pytania najbardziej nurtujące użytkowników systemu.
    Począwszy od błędów w trakcie lub po instalacji programów. Zdarzają się dość rzadko ale niestety występują. Po dodatkowe jądro systemu, ustawienia oraz ogólne zagadnienia związane z administracją zainstalowanym już systemem UBUNTU.
    Chciałbym również prosić o przybliżenie mniej zaawansowanym użytkownikom dostępnych opcji terminala oraz zagadnień serwerowych.
    Wszystkie posty dotyczące UBUNTU 7.10 po instalacji - a więc konfiguracja i dostosowanie do własnych potrzeb.

Najwięcej problemów sprawiła mi zapora ogniowa FireStarter.

W sumie teraz odpala się razem z systemem ale nie było łatwo. Jak już doszedłem do momentu w którym FireStarter zaczął odpalać się razem z systemem zaczęło wyskakiwać hasło. Oczywiście uporałem się z tym, ale po pewnym czasie od uruchomienia FireStarter znikał z paska i nie chciał się włączyć, aż do restartu. Próbowałem wielu sposobów, między innymi tych z LounchPad ale niestety nie pomogły. Ostatecznym rozwiązaniem okazała się zmiana w ustawieniach usług (System na górnym pasku) wystarczyło odłączyć komputer od internetu zaznaczyć Zaporę ogniową (shorewall), zresetować i uruchomić ponownie system. Po kolejnym podłączeniu komputera do internety nie było żadnych problemów z firewall (przynajmniej jak do tej pory).

Zwłaszcza, że do tej pory korzystałem z systemów operacyjnych Microsoft, nie jest mi łatwo się przystosować.

Miałem też problem z VirtualBox - przyczyną okazała się niezgodność wersji z jądrem systemu - Problem rozwiązałem za pomocą Menadżera Synaptics gdzie zmieniłem wersję zainstalowanego pliku z generic na server - taką miałem wersję jądra.

Czekam na opisy waszych problemów oraz solucje, które pomogły wam się z nimi uporać.

Liczę też, że ktoś bardzie obeznany przybliży nowym użytkownikom UBUNTU komendy stosowane w trybie tekstowym.

0 6
  • #2 25 Gru 2007 10:05
    moddyy
    Poziom 21  

na początek polecam zainstalowanie zamiast firestaterara guarddoga
    usuń przez synaptic firestartera

potem
    w terminalu (konsoli) wpisz
    sudo apt-get install guarddog
    lub zainstalować przez synaptic mozna w terminalu wpisać sudo synaptic i ten program wyskoczy

sudo - czyli uprawnienia administratora
    apt-get - program służący do zarządzania pakietami jego graficzna nakładka to synaptic (tu klikamy jak w windowsie)
    install - jest to jeden z parametrów apt-get w tym przypadku nakazuje zainstalowanie programu guarddog

zarówno guarrdog jak i firestarter są to graficzne nakładki na firewalla właściwego czyli iptables

ale na samym początku zabawy trzeba zadbać o jeden pliczek silnie związany z apt-get i trzeba mieć już działajace łącze internetowe pod linuxem jeżeli nie mamy to tego pliku nie zmieniamy

http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?s=4a46c6b8b2b6d68eac0e6dd65b07574e&t=37494

0
  • #3 25 Gru 2007 18:37
    dreaper
    Poziom 18  

OK. Dzięki za radę. Nie bardzo wiem jak się to konfiguruje, sam nie wiem co będzie mi potrzebne.
    Podczas odpalania GuardDog za pomocą komendy sudo guarddog wywala mi coś takiego:

"Session management error: Authentication Rejected, reason : None of the authentication protocols specified are supported and host-based authentication failed
    Session management error: Authentication Rejected, reason : None of the authentication protocols specified are supported and host-based authentication failed
    kbuildsycoca running..."

0
  • #5 30 Gru 2007 02:19
    dreaper
    Poziom 18  

Mam problem z Deluge - próbowałem ściągnąć ubuntu-7.10-dvd-i386.iso stanął na jakichś 60% i zaczął się restartować, później twierdził, że jest kolejka aż w końcu usunąłem to co ściągałem całą noc i ściągnąłem ze stronki. Raz, że transfer był do 10 razy większy (250KB/s) to jeszcze nie było żadnych dodatkowych komplikacji. Korzystając z torrent system mi się 2 razy zresetował a później to tylko Deluge się wyłączało. Po którymś z kolei uruchomieniu kolejka. Zwiecha i twardy reset. Jest jakiś "pewniejszy" klient torrent z którego mógł bym korzystać w przyszłości?

Jak mogę sprawdzić działanie GuardDog?!?

Dodano po 5 [godziny] 30 [minuty]:

Sprawdzałem testerami i skanerami portów. Niby wszystko jest ok (stelth, blocked etc.).

Dodano po 19 [minuty]:

W Windowsie miałem nieraz taki rozmazany obraz w oknie ze stream video. Tak jak by ktoś przetarł tablicę - tyle, że zamiast zmyć wszystko jak należy - wszystko rozmazał.

W Ubuntu problem też występuje mi. w Firefox. Przypuszczam, że ma to miejsce w trakcie ładowania danych z netu (dzieje się tak np. w trakcie odświeżania strony www - bywa, że komputer "zamyśli się" na dłużej i wtedy właśnie pokazują się te pasy ale nie na całym ekranie, a jedynie w oknie przeglądarki). Można to jakoś zlikwidować?!? Od razu mówię, że ustawienia mam jak pod Windows - 1024x768 i 60 Hz. Efekty nie mają na to wpływu - sprawdzałem. Karta to Intel Mobile 915GM Express (128MB).

0
  • #6 26 Sty 2008 11:28
    swierku69
    Poziom 9  

Witam,
    czy może mi ktoś powiedzieć jak zrobić obraz partycji z Ubuntu tak żeby można było go nagrać na płytkę DVD i w razie jakiegoś problemu z systemem wrzucić go z powrotem na partycje i żeby wszystko było jak dawniej. Jestem początkującym użytkownikiem i nie wiem jak mam to zrobić. Z góry dziękuje za pomoc.

0