Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buduje swój migomat. Przełącznik do uzwojenia pierwotnego

Rayford 02 Jan 2008 13:44 30948 72
Ochrona Domu
    Rayford
    Level 14  
    Rzucie chłopaki okiem na ten nowy mój post

www.elektroda.pl/rtvforum/topic908959.html

Zakupiłem o to taki sterownik do mego miga, kosztował 244 zł z przesyłką więc nie warto było marnować czas na zrobienie swojego sterownika.

Funkcje regulacyjne sterownika:

* płynna regulacja prędkości podawania drutu wraz z miękkim startem
    * płynna regulacja wyłączenia z opóźnieniem prądu spawania (regulacja wolnego końca drutu)
    * płynna regulacja wyłączenia gazu osłonowego w zakresie od 0 do 5 sekund
    * wybór trybu pracy 2-takt / 4-takt / spawanie punktowe
    * czasu spawania punktowego w zakresie od 0,5 do 10 sekund

Funkcje zabezpieczające sterownika:

* sterownik posiada zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe

Silnik podajnika drutu 24V= o mocy do 50W zasilany z transformatora pomocniczego.

Zasilanie sterownika 24V~

Buduje swój migomat. Przełącznik do uzwojenia pierwotnego

Nstan
    Level 31  
    Rayford wrote:
    Zakupiłem o to taki sterownik do mego miga, kosztował 244 zł z przesyłką więc nie warto było marnować czas na zrobienie swojego sterownika.

Tak podchodząc do sprawy szkoda czasu i najlepiej przez internet kupić migomat a kurier dostarczy nam na miejsce.
    Jeśli wykonamy sami migomat pozostaje satysfakcja że od podstaw zbudowaliśmy go sami. Możemy zaoszczędzić jeśli wykorzystamy to co nieraz zalega nam strychy ,garaże, jak również łatwiej później usunąć usterkę w chwili gdy dojdzie do awarii. Pamiętajmy jednak aby wykonać dla siebie schemat ideowy(nawet odręczny)zaraz po zakończeniu prac gdyż na pewno ułatwi nam kiedyś naprawę.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic375956-0.html
  • Ochrona Domu
    jankowski1987
    Level 14  
    witam ja mam dwa pytania . Chciał bym przerobić swój migomat na większą moc. Oryginalnie migomat ma wydajność prądową max 120A. Ale mam drugi transformator z mostkiem prostowniczym (o identycznej ilości od czepów i podobnym napięciu na wyjściu). Moje pierwsze pytanie polega na tym cze mogę połączyć te dwa transformatory ze sobą na wyjściu (+ do + a - do -) wtedy wydajność prądowa mojego migomatu zwiększyła by się prawie dwukrotnie. a drugie pytanie polega na tym że gdybym połączył odczepy pierwotne z jednego transformatora z odczepami pierwotnymi drugiego transformatora to by to mogło być za duże obciążenie dla cieci elektrycznej ( jednej fazy). ale czy można na przykład podłączyć 1 transformator pod jedno fazę a drugi transformator pod drugą fazę. Czy to wyda i spełni swoją rolę
    Dioda52
    Level 27  
    Mozna podlaczyc rownolegle dwa obwody wyjsciowe wedlug Twojego rozwazania.Jedynym warunkiem jest jednakowe sterowanie odczepami na obwodzie wejsciowym.Dobrze jest tez sprawdzenie czy prady sa takie same na transformatorach.Czy beda pracowac na raz to zalezy od zabezpieczenia jakie posiadasz w domu, i jakim max pradem bedziesz spawal, oraz pod jakie napiecie bedzie podlaczone, czy 230, czy 405V.Nie mozna podlanczac pod dwie rozne fazy.
    jankowski1987
    Level 14  
    Dioda52 wrote:
    Nie mozna podlanczac pod dwie rozne fazy.

A to dla czego przecież jak jeden transformator podczepię pod 1fazę i zero a drugi transformator 2 fazę i zero to i tak prąd na wyjciu będzie wyprostowany więc nie powinno być problemu. A te drugie trafo będzie włączane tylko w tedy gdy będę chciał pospawać jakieś grupsze rzeczy ( kontowniki, profile albo rure)
    elektromechanik
    Level 27  
    jankowski1987 wrote:
    Dioda52 wrote:
    Nie mozna podlanczac pod dwie rozne fazy.

A to dla czego przecież jak jeden transformator podczepię pod 1fazę i zero a drugi transformator 2 fazę i zero to i tak prąd na wyjciu będzie wyprostowany więc nie powinno być problemu. A te drugie trafo będzie włączane tylko w tedy gdy będę chciał pospawać jakieś grupsze rzeczy ( kontowniki, profile albo rure)

Dokładnie. Po wyprostowaniu możesz łączyć jak sobie życzysz. Oczywiście po prostowniku 2 połówkowym.:idea:
    Dioda52
    Level 27  
    Polaczyc mozesz tylko to nic nie da, poniewaz oba transformatory pracuja w innym czasie ( przesuniecie fazowe) i nie uzyskasz wiekszego pradu.Podlanczajac musza byc uzyte prostowniki w ukladzie gretza.Jest tylko jedna mozliwosc polaczyc szeregowo oba transformatory, ale nie uzyskasz pelnej mocy przy polaczeniu do napiecia miedzyfazowego.
    jankowski1987
    Level 14  
    Dioda52 wrote:
    Polaczyc mozesz tylko to nic nie da, poniewaz oba transformatory pracuja w innym czasie ( przesuniecie fazowe) i nie uzyskasz wiekszego pradu.Podlanczajac musza byc uzyte prostowniki w ukladzie gretza.Jest tylko jedna mozliwosc polaczyc szeregowo oba transformatory, ale nie uzyskasz pelnej mocy przy polaczeniu do napiecia miedzyfazowego.

ale tu będą mostki gretza na wyjściu każdego tansformatora i dopiero wtedy będe ję łączył równolegle + do + a - do -
    elektromechanik
    Level 27  
    > ale nie uzyskasz pelnej mocy przy polaczeniu do napiecia miedzyfazowego.

W ten sposób można stwierdzić że silnik 3fazowy też nie osiąga pełnej mocy gdyż fazy są przesunięte w czasie i nie pracują jednocześnie.
    Jeśli będą mostki to będzie wszystko OK.
    Dioda52
    Level 27  
    Tylko silnik trofazowy posiada trzy uzwojenia, a tu mamy tylko dwa transformatory.Inaczej wygladalo, by gdyby uzyc trzeciego transformatora i wyjscia polaczyc w trojkat i uzyc szesciu diod prostowniczych.Najlepiej sie nie spierac tylko sprawdzic doswiadczalnie.Oczewiscie nie wstawiac zadnej pojemnosci do wygladzenia i dlawika.W ukladzie trojfazowym przebieg jest prawie linia prosta, a tutaj beda sie zalamywac co trzeci okres.Sprawdz na oscyloskopie.
    elektromechanik
    Level 27  
    > a tutaj beda sie zalamywac co trzeci okres.Sprawdz na oscyloskopie.

W takim razie na jednej fazie powinien być w ogóle problem. Moim zdaniem będzie dużo lepiej niż na jednym trafie.
    mazvid
    Level 13  
    Witam, czy ktoś na forum może posiada schemat sterownika do migomatu z pierwszego postu, chciałbym taki wykonać we własnym zakresie.
    Radek 1986.
    Level 9  
    Witam posiadam taki transformator z prostownika 3 f chce wykorzystać rdzeń do budowy migomatu czy ktoś mógłby pomóc w obliczeniu go oto wymiary długość 300mm wysokość 250mm ,szerokość 75mm szerokość kolumny 50mmx75mm odstęp między kolumnami po 75mm