Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Magnat classic 120

Robakkk 14 Dec 2003 14:45 4927 9
    Robakkk
    Level 13  
    Witam!!
    Mam Magnat Classic 120-2 kanały.
    Jeden kanal wogole nie chodzi,a drugi charczy,czy rzezi,czy jak to tam jeszcze nazwac!Pokretlo regulacji mocy dziala wzmacniajac sygnal na wyjsciu,dioda sygnalizacyjna swieci,pobor pradu staly na poziomie 220mA.
    Spis wybranych elementów:
    1x BD207
    1x BD208
    1x MJE 3055T
    1x MJE 2955T
    Oraz:
    2x BUZ 71
    1x C2524

Co i gdzie grzebac??
    Pozdrawiam!!

P.S. O sprawie pisalem juz tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic56201.html
    ...ale bez rezultatów:(
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Robakkk
    Level 13  
    Widze,ze i tu kiepsko bedzie z pomoca...a moze jednak znajda sie "wtajemniczeni"??
    Pozdrawiam,
    Robakkk

P.S. B.mi zalezy!
    diag
    Level 29  
    Rozpocznij od sprawdzenia czy jest napięcie zasilania na końcówce mocy i jakie.Powinno być symetryczne.Jeśli tak nie jest sprawdż przetwornice.
    Jakie napięcie stałe masz na wyjściu wzmacniacza?
    Robakkk
    Level 13  
    Wiec tak-napiecia:
    na MJE2955T oraz na MJE3055T:B-C 3,1V;C-E 3,75V;B-E kilkanascie mV
    na BD 208 i BD207:jak wyzej 3,45 i 3,75V.
    BUZ 71:G-D 0V;D-S 3,2V; G-S 3,2V na obu!!
    Stałego na wyjsciu brak.
    Pozdr
    Robakkk
    Level 13  
    Wiec tak-za rada jednego z Elektrodowiczow wypialem wogole plytke przetwornicy,zeby nie byla obciazana przez koncowki!
    Wymienilem tez mosfety i NE555. Na diodach mam napiecie kolo 15V symetryczne. Jak powinny rozkladac sie napiecia na mosfetach?? Czego dalej szukac? A...i koncowki sprawdzone-sa OK!
    Pozdr
    CKsrv
    Level 32  
    Zasilanie masz ? tak +/-15V?
    W czym teraz problem? to przeciez jest banalma konstrukcja na parze 3055 i 2955.
    Mozesz sie nawet posiłkowac schematem koncowki starego radmora.
    Sprawdz wartosc I spoczynkowego w razie potrzeby skoryguj, stopien sterujacy i pare różnicowa.
    Wiecej juz nic nie ma.
    Robakkk
    Level 13  
    Zgadza sie-to ta para.
    I spoczynkowy 16m.
    Problem w tym,ze koncowki sa OK,przetwornica daje napiecie a wzmacniacz nie gra!
    Pozdr

P.S. Prosilbym o opisanie tematu mozliwie jak najprosciej,bo chociaz jestem po technikum elektronicznym,to mam problemy ze skorzystaniem z powyzszego opisu.
    CKsrv
    Level 32  
    Wzmacniacz Magnat classic 120

Jest to tak proste ze nie wiem co ci powiedziec. :)
    Sprawdz jeszcze napiecie z przetwornicy np za pomoca zarowki od kierunkow (21W).
    Trzeba wykluczyc zasilanie i przejsc dalej.
    Gdzie mierzyes ten prad spoczynkowy, na rezystorach emiterowych? (na rysunku to te 0.5R w kolektorach).
    Nie wazne na razie kto ma gdzie pnp a gdzie npn - to dla przykadu tylko bo widze ze moze sie przydac.
    CKsrv
    Level 32  
    Widziaem zdjecia i dlugo sie przypatrywalem drukowi ... sa to 2 identyczne wzmacniacze (kanaly).
    Koncowki - te ktorych nie ma na zdieciu - (po 2 tranzystory na kanal) obsadzic musisz na plasko napisami od strony druku.
    Emiter polaczony z rezystorem 0.22 (bialy, duzy) w kazdym z 4 przypadkow.
    A gdzie jaka polaryzacja to sam musisz wykukac :)
    Jezeli Q30 (to jest tr sterujacy - nie koncowka)ma kolektor (srodkowa noga) podpiety do kolektora tranz. koncowego i razem sa polaczone do "+" zasilania to jest to darlindton na 2 npn'ach, a jak do "-" zasilania to sa to 2 pnp.
    Jesli tak nie jest (bo nie musi) -> patrz rysunek.

I upewnij sie ze wszystkie drivery sa w porzadku to te czarne Q29, 30 i dwa takie same po przeciwleglej stronie plytki.
    no i napisz co z tego wyjdzie.
    :)
    Robakkk
    Level 13  
    Problem chyba rozwiazany:)
    Poki co gra. Dzieki za pomoc.
    Wymienilem mosfety buz71x2 na irfz44.
    BD207 i 208 na BD 249,250-koncowki jednego z kanalow i NE555+podstawka.
    Pozdrawiam