Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat zapalania 12 diód + potencjometr

Marcellos_from_10 25 Dec 2007 14:24 3437 19
    Marcellos_from_10
    Level 10  
    Witam! Chciałbym zrobić pewien układ i potrzebuję Waszej pomocy! A mianowicie to ma tak działać: załączam układ i zapala się 12 diód po kolei, najpierw pierwsza, druga i tak do 12 ostatniej diody a po chwili wszystkie gasną od ostatniej do tej pierwszej łącznie z nią. I tak w kółko. I jeszcze jedno, żeby po naciśnięciu jakiegoś przycisku ta sekwencja się zatrzymała i żeby wtedy można było sterować tymi diodami za pomocą potencjometra, im więcej podkręcę tym więcej ich się zapala po kolei, a jeżeli zmniejszam to żeby gasły po kolei. Widziałem takie coś w serialu "Nieustraszony" i funkcja ta nazywała się Surveillance mode. Bardzo proszę o pomoc!!!
    zygu666
    Level 17  
    proponuje wykorzystać układ scalony UAA180
    hefid
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…

Na forum obowiązuje zasada:
    Przede wszystkim użyj szukaj...
    a/ Google
    b/ Wyszukiwarki - umieszczonej na Tytułowej Stronie forum
    c/ przeczytaj tematy, które są umieszczone na górze strony, w dziale, w którym zamierzasz umieścić post.
    Poza tym, obowiązuje REGULAMIN i "przyklejone" do niego pytania wraz z komentarzami.

Wyniki SZUKAJ:
    Znaleziono 12 wyników: ( +włączanie +diod +led)|( +wlaczanie +diod +led)

Znaleziono 5 wyników: ( +włączanie +12 +diod +led)|( +wlaczanie +12 +diod +led)

Znaleziono 87 wyników: +sterowanie +diodami +led
    Marcellos_from_10
    Level 10  
    A mógłbym prosić o jakiś schemat?:-) Bo kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać..:cry:

------------------ scalono ------------------

Ludzie pomóżcie!!!

----------------------------------------------

Moderated By Bartek_Wosik:

Proszę nie pisać dwóch postów, jeden pod drugim.

Bartek_Wosik
    Level 27  
    W czym mamy Ci pomóc i jak?

Czy Kolega nie potrafi czytać? hefid napisał Ci jak szukać tego co potrzebujesz.
    Marcellos_from_10
    Level 10  
    Wbrew pozorom umiem czytać! Próbowałem szukać tak jak kolega proponował ale nie mogę znaleźć takiego schematu, który by mi odpowiadał i dlatego proszę o Waszą pomoc!
    Marcellos_from_10
    Level 10  
    Coś może i w tym jest ale to dalej nie to...:/ jestem nowy i zupełnie nie wiem jak takie coś zrobić.. wiem, że może jestem wymagający ale najlepszym wzorcem byłby dla mnie jakiś schemat..
    Marcellos_from_10
    Level 10  
    To nie jest to.. Owszem coś podobnego to może jest ale nie to..
    oj
    Level 42  
    Zaprojektuj sobie sam a nie czekaj na gotowca. Nie ma takiego gotowego schematu
    Marcellos_from_10
    Level 10  
    Chciałbym sobie taki schemat zaprojektować ale krótko mówiąc nie umiem i zwracam się z prośbą do Was.
    zybex
    Helpful for users
    Zrobiłem dano temu taki układ, bo kolega chciał na przód do samochodu. Zamontował to w atrapie forda. Chciał aby diody szły od środka do dwóch boków i z powrotem. Schemat znalazłem w PE z 1992 roku. Zastosowano tam układ UAA170 (UL1970). Co prawda było tam 2x16 diod, ale można ich liczbę zmniejszyć lub użyć układu UL1980.
    Marcellos_from_10
    Level 10  
    No dobra, mam ten układ UL1980 i co dalej? Jak to wszystko podłączyć? Oświećcie mnie trochę bo ja jestem w tym zielony..
    dir3ctor
    Level 27  
    Moze nie bierz sie za cos, skoro cie to przerasta?
    A jak juz sie uparles to poszukaj noty katalogowej tej kostki na elenota.pl i kombinuj.

Swoja droga to ja bym to zrobil na jakims prostym mikrokontrolerze ;) Bylo by i zapalanie sekwencyjne i po nacisnieciu guzika zapalanie zalezne od potencjometru podlaczonego do wejscia analogowego. Chyba najprosciej i najtaniej. I nie mowcie mi tylko ze przerost formy nad trescia, bo po to sa mikrokontrolery zeby sobie zycie ulatwiac. A i ich ceny sa smieszne.
    zybex
    Helpful for users
    Układ ul1980 jest jakby miernikiem poziomu napięcia i w zależności ile jego dostanie na wejściu, tyle diod się pali. Minimum jedna, maksimum dwanaście.
    Aby działo się to automatycznie musi być jakiś generator np. przebiegu trójkątnego, który to będzie podawał na wejście rosnące (odpowiednie) napięcie. To załatwiłoby pierwszą część twego pomysłu. Co do regulacji ręcznej, to należałby zrobić przycisk (przełącznik) odłączający wspomniany generator i podający napięcie ustalane potencjometrem. To najprostsza sprawa.
    dir3ctor
    Level 27  
    No to sa minimum 2 scalaki potrzebne. Jeden z ul1980 i drugi ze wzmakami operacyjnymi na ktorych sie zlorzy jakis prosty generator trojkata.
    Marcellos_from_10
    Level 10  
    Na razie wypróbuję taki schemat, który doradził mi zybex. Zobaczymy co z tego wyjdzie.. na razie wielkie dzięki!

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

To znowu ja. Znalazłem pewien opis układu UL1980 i mam jego łopatologiczny rysunek i tak:
    -na miejsca 4-15 podłączam diody
    -1 to masa układu
    -2 regulacja jasności świecenia diód
    -3 napięcie odniesienia - max
    -16 to napięcie odniesienia - min
    -17 wejście napięcia sterującego
    -18 napięcie zasilania
    Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jakie napięcie i jak to wszystko podłączać do miejsc z numerami 2,3,16,17 i 18? Załóżmy że ten układ ma pracować przy napięciu 12V.