Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic KX-TG2215B - wymiana zasilania.

25 Gru 2007 17:08 1644 19
  • Poziom 14  
    Witam. Problem dotyczy tego oto telefonu bezprzewodowego. Otóż są do niego dostępne baterie, w sumie nie drogo bo 24 zł nieoryginalne i 45 oryginalne, jednak są to baterie Ni-MH albo Ni-Cd. Jest to dosyć spory problem dla mnie bo telefon potrzebuje mieć zawsze gotowy do pracy, a ten jak na złość akurat ma tylko 1/4 baterii i trzeba go ładować. A tych baterii, oczywiście, ładować w dowolnym momencie nie wolno.
    Więc wpadłem na taki pomysł - bateria ma 3,6v (wygląda jak 3 obklejone paluszki) więc dlaczego nie zastąpić by jej baterią li-ion z na przykład nokii 3310? 3,6v w telefonie, 3,7v w baterii z nokii więc różnica w zasadzie żadna. Zniknął by też efekt pamięci. W dodatku bateria mieści się w telefonie (no i oczywiście z stykami trzeba by było pokombinować).
    A więc:
    1. Czy to w ogóle realne?
    2. Jak z ładowaniem takiej baterii? Wystarczy ładowarka oryginalna która ładuje telefon?

Kolejną sprawą jest zasilacz do tego telefonu, właściwie do bazy. Telefon był kupowany osobno i jakiś gość wtedy dobierał zasilacz osobno. Dobrał zasilacz niestabilizowany. Czy to aby na pewno dobry wybór? Nie powinien być stabilizowany?

Pozdrowienia i Wesołych Świąt :)
  • Poziom 14  
    Niechętnie ale odświeżam temat... Na prawdę nikt nie jest w stanie mi pomóc?
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Czytam sobie Twój wątek i zastanawiam się w czym tak na prawdę tkwi problem?
    Jeśli chodzi o akumulator to zwykle po całonocnym naładowaniu zapewnia on nieprzerwaną pracę przez ok. 6 godzin. Możesz więc spokojnie grać w szachy przez telefon :)

Nie sugeruj się wskaźnikiem naładowania na wyświetlaczu. Po prostu ładuj akumulator (w zależności od czasu rozmów) badź co noc, bądź co np 3-4-tą noc. Trudno tu o precyzyjną receptę - to wypadkowa wielu czynników.
    Nie zawsze parametry wyartykowane na obudowie akumulatora są zgodne z rzeczywistymi jego możliwościami. Sam podajesz dwie ceny.

Wiele też zależy od warunków ładowania.
    Nie mam pod ręką schematu tego modelu telefonu. W niektórych rozwiązaniach układowych ładowanie jest za pośrednictwem źródła prądowego, w niektórych jest rylko rezystor ograniczający prąd ładowania.

Zmierzam pomału do zasilacza.

Piszesz, że był on dobrany/dopasowany do tego modelu.
    Wbrew pozorom precyzyjne dobranie zasilacza nie jest proste.
    No może dla laika.

Na zasilaczu niestabilizowanym podana jest wartość napięcia i prądu obciążenia. Jest to wartość napięcia jakie ustali się na jego zaciskach po obciążeniu takim właśnie prądem.
    Przy niedociążeniu napięcie wzrasta.
    (To trochę tak, jakbyś miał określić długość sprężyny. Podasz ją oczywiście przy naciągnięciu/ściśnięciu siłą na którą ją skonstruowano. Wymiar oczywiście będzie inny niż gdy owa sprężyna sobie leży np na stole.)
    Zatem zasilacz np 9V/300mA nieobciążony może mieć ok. 13V.
    Telefon w st-by pobiera niewielki prąd. Jego stabilizator spokojnie sobie poradzi z nadwyżką. Także w trybie rozmowy.
    Wracając do akumulatora.
    Zasilacz o zbyt wysokim napięciu może spowodować ładowanie większym prądem niż przewidział to konstruktor telefonu.
    Piszę to i czuję, że to troszkę dyskusja akademicka - burza w szklance wody.
    Aparat z obwodami ładowania w postaci źródła prądowego zachowa ustaloną wartość prądu, aparat z rezystorem szeregowym zwiększy prąd ładowania.
    A skutek? W drugim przypadku akumulator naładuje się wcześniej.

Nie ma się tu czym przejmować. Po prostu po zakończonej rozmowie nie odkładać słuchawki na część bazową.
  • Poziom 14  
    No cóż. Dziękuję za tak obszerną odpowiedź :) Staram się zrozumieć... a więc:

Cytat:
    Jeśli chodzi o akumulator to zwykle po całonocnym naładowaniu zapewnia on nieprzerwaną pracę przez ok. 6 godzin. Możesz więc spokojnie grać w szachy przez telefon

Nie sugeruj się wskaźnikiem naładowania na wyświetlaczu. Po prostu ładuj akumulator (w zależności od czasu rozmów) badź co noc, bądź co np 3-4-tą noc. Trudno tu o precyzyjną receptę - to wypadkowa wielu czynników.
    Nie zawsze parametry wyartykowane na obudowie akumulatora są zgodne z rzeczywistymi jego możliwościami. Sam podajesz dwie ceny.

Wiem, że po naładowanie rozmawiać można długo - co potwierdza moja mama... - ale tu nie o to chodzi. A chodzi właśnie o efekt pamięci baterii. Bo nie zawsze jest tak, że wieczorem powiedzmy telefon jest cały wyładowany. Czasem się przecież zdarza, że są ino 2 telefony dziennie.

Cytat:
    Na zasilaczu niestabilizowanym podana jest wartość napięcia i prądu obciążenia. Jest to wartość napięcia jakie ustali się na jego zaciskach po obciążeniu takim właśnie prądem.

Oznaczenie na zasilaczu sugerują: DC, 9V, max 500 mA;
    oznaczenia na telefonie: 9V, 350 mA.

Cytat:
    Przy niedociążeniu napięcie wzrasta.
    (To trochę tak, jakbyś miał określić długość sprężyny. Podasz ją oczywiście przy naciągnięciu/ściśnięciu siłą na którą ją skonstruowano. Wymiar oczywiście będzie inny niż gdy owa sprężyna sobie leży np na stole.)
    Zatem zasilacz np 9V/300mA nieobciążony może mieć ok. 13V.

I tak jest w tym przypadku - wartość przy nieobciążonym zasilaczu wynosi około 13V.

Cytat:
    Aparat z obwodami ładowania w postaci źródła prądowego zachowa ustaloną wartość prądu, aparat z rezystorem szeregowym zwiększy prąd ładowania.
    A skutek? W drugim przypadku akumulator naładuje się wcześniej.

Więc, akumulatorowi nic nie grozi, bo ma jakąś tam tolerancję, tak?... No tak, ale pisząc to miałeś na myśli akumulator Ni-Cd? Bo
    Cytat:
    Nie ma się tu czym przejmować. Po prostu po zakończonej rozmowie nie odkładać słuchawki na część bazową.

nie napisał byś tak jeśli myślał byś o li-ion... :D
    Przykład - mam w ¼ naładowany akumulator, wiem, że będzie rozmowa z ciotką z zagranicy, która potrwa dwie godziny - wniosek z tego taki, że wiem iż akumulator padnie, a nie mogę go położyć na bazę bo akumulator straci na pojemności - prawda?

Tutaj tkwi cały problem... To chyba dlatego nie stosuje się już tych baterii w telefonach komórkowych.
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Nie interesuję się aż tak bardzo akumulatorami i przyznaję, że mało o nich wiem.
    Jakkolwiek obcuję z nimi na codzień to nie zadałem sobie trudu (z wrodzonego lenistwa oczywiście) by zdjąć charakterystykę ładowania/rozładowania dla kilku rodzajów ogniw - Ni-Mh, Ni-Cd, Li-ion, po czym dokonać jakiegoś porównania.
    Takie badanie należałoby zrobić dla kilku egzemplarzy każdego rodzaju (np 3 szt.) dla 3 grup - nowych, 1-2 letnich i 4-5 letnich.
    Dodatkowo należałoby określić warunki ładowania.
    To temat na pracę dyplomową.
    Tak więc dalej podtrzymuję, że mało o tym wiem.

Myślę, że te ostatnie trafiły do telefonów komórkowych z powodu choćby małej masy.
    Nie wiem też jak wyglądałoby porównanie wskaźników utworzonych jako stosunek masy do pojemności elektrycznej lub objętości do pojemności el.

Skąd wiesz, że masz naładowany akumulator do 25%? Z czego to wnioskujesz?
  • Poziom 14  
    Hmm... w zasadzie to myślę, że po prostu się już przyzwyczaiłem. Wiem, że pisałeś żeby sie nie sugerować wskazaniami wyświetlacza jednak, np. wiem, że na 3 z 3 kreskach telefon działa około pół godziny, na 2 już około godziny, a na ostatniej można rozmawiać do 2 godzin. Tak więc skoro telefon jest już jakiś czas na tej jednej kresce, powiedzmy leży sobie przez tam 3 godziny i dzwoni wspomniana wcześniej ciotka z którą będę rozmawiał 2 godziny - telefon nie wytrzyma, a podładować nie za bardzo się da... (taki przykład trochę 'na sztywno', ale obrazuje co chciałem przekazać :D ).
    Dlatego to całe 'przedstawienie' co do zmiany rodzaju baterii...
  • Poziom 13  
    Potrzebujesz 2 pakietów akumulatorków Ni-MH.
  • Poziom 14  
    Mefisto2006 napisał:
    Potrzebujesz 2 pakietów akumulatorków Ni-MH.

No i chyba drugiego telefonu, dzięki któremu będę ładował jeden pakiet gdy drugi będzie używany? :D
  • Poziom 13  
    Wystarczy ładowarka.:D
  • Poziom 14  
    Mefisto2006 napisał:
    Wystarczy ładowarka.:D

Tak, ale nawet nie wiem czy coś takiego istnieje... :)

Wracając do tematu. Może ktoś potrafi mi jasno odpowiedzieć? Czy to w ogóle możliwe, jeżeli tak to czy ma to jakieś konsekwencje?
  • Poziom 13  
    Musiałbyś zmodyfikować układ ładowania w bazie.Akumulatorki litowo-jonowe są mniej bezpieczne.
    Porównaj pojemność niklowo-wodorkowych i litowo-jonowych.
  • Poziom 14  
    No a czy przypadkiem li-ion nie mają specjalnych układów przeciw przeładowaniu?
  • Poziom 13  
    Mają wbudowany kontroler ładowania z zabezpieczeniami.
    Zapomnij o tym pomyśle - to nie ma sensu.Wydaje mi się,że będzie więcej problemów niż pożytku.Podaj te pojemności.Zasilacz-nie musi być stabilizowany,bo stabilizator jest w bazie.
  • Poziom 14  
    No tak, zapomniałem..
    Bateria w telefonie - 1000 mAh;
    bateria z tel. kom. - 850 mAh.

W takim razie może masz jakiś lepszy pomysł?
  • Poziom 13  
    Zrób ładowarkę,konstrukcja banalna.
    Jeśli to trzy akumulatorki rozmiar R6 to problemu nie masz.
  • Poziom 14  
    Tak, r6 ale one są połączone, z resztą sam zobacz : Klik

To jest swego rodzaju rozwiązanie, ale jakoś nie bardzo mi się to widzi. Jeżeli miałbym inwestować w dwie nowe baterie + jakąś szybką ładowarkę (a musiałbym albo baterie przerobić albo właśnie ładowarkę) to myśle, że bardziej opłacało by się kupić nowy telefon, już z nowym rodzajem baterii...
  • Poziom 13  
    Stop,nie nadążam za tokiem twojego myślenia.
    Teraz masz Ni-Cd ?
  • Poziom 14  
    Tak, ten link podałem jako przykład... Chodziło mi o wygląd. Teraz mam Ni-Cd, jakąś nieoryginalną z resztą.

W sumie to chyba trochę zawaliłem... Bo poczytałem wikipedie i znalazłem informacje, że akumulatory Ni-MH nie mają efektu pamięci. Zawsze myślałem, że tylko li-ion nie ma tego efektu. Skoro więc Ni-MH nie mają tego efektu i są dostępne na allegro do tego telefonu to wystarczyło by w nie zainwestować? Czy znowu coś źle zrozumiałem... :|
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tak,o Ni-Cd zapomnij-są beznadziejne.Ni-MH i koniec problemów.Jeśli zamiennik to tylko GP.
  • Poziom 14  
    Kupić 3 GP na allegro, połączyć, ładnie obkleić, wsadzić do telefonu i koniec problemów powiadasz? No cóż, a myślałem, że będzie kombinowania, a tu dość proste rozwiązanie wyszło :)

Dziękuje wszystkim za pomoc, myślę, że temat można uznać za zamknięty. :D