Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowa TV satelitarna - jak zacząć?

Czarniok 25 Gru 2007 19:20 6035 20
  • #1 25 Gru 2007 19:20
    Czarniok
    Poziom 11  

Witam, jestem nowy na tym forum. To mój pierwszy post, dlatego jeśli coś zrobię nie tak, to proszę o wyrozumiałość :) Obecnie jestem użytkownikiem analogowej TV Sat (dekoder Comsat, czasza i 2 konwertery). Chciałbym stopniowo wymieniać ją na cyfrową. Chciałem się zapytać, czy bedę mógł zachować posiadana przeze mnie czaszę i konwertery, czy trzeba będzie zakupić nowe (jakiś mniejszy talerz i konwertery do cyfrówki?) Nie wiem, nie znam się na tym, dopiero zaczynam. Chciałbym utworzyc zestaw satelitarny, na którym będę mógł odtwarzać niekodowane programy (słyszałem że Fergusony są dobre), a później także (oczywiście w celach edukacyjnych:)) - kodowane, więc musiałoby być nieskomplikowane oprogramowanie. Z góry dziękuję za pomoc.

0 20
  • #2 25 Gru 2007 19:35
    michcio
    Specjalista elektryk

Witam.
    Mała czasza to kłopot - im większa, tym mniej problemów z odbiorem. Także zostaw tą, co masz.

Konwertery też powinny być dobre (nie ma cyfrowych lub analogowych konwerterów - po prostu są konwertery). Tylko powinny być typu FullBand (zerknij na ich tabliczki znamionowe i napisz, co tam pisze).

Jak masz podłączone te konwertery do tunera? Taka mała puszeczka na zewnątrz, do której wchodzą 2 przewody od konwerterów a wychodzi jeden do tunera? Czy może 2 kable prosto do tunera?

Owszem, Fergusony są dobre, ale może skusisz się na jakiś w slotem CI i czytnikiem kart? W przyszłości mógłbyś włożyć kartę Cyfry+ lub moduł Cyfrowego Polsatu.
    W takim wypadku polecam ci np. Af-7318, lub nowszy FX-7600.

Jeśli jednak nie będziesz oglądał w przyszłości płatnych kanałów, to wystarczy ci tuner, np. AF-3100CK.

Cele edukacyjne? Tak, Fergusony są dobre nawet pod tym względem, ale jeśli technika SAT nie jest twoim największym hobby, to nie polecam ci edukacji.
    Płacisz abonament - nic nie robisz i masz kanały z wybranego pakietu. Szybko znudzi ci się ciągłe wklepywanie kluczy, majstrowanie przy sofcie, ciągnięcie kabli itd. Lepiej już pójść na spacer czy coś zjeść...

0
  • #3 25 Gru 2007 20:35
    maczo1232
    Poziom 11  

Panowie sorry za offtopic z kad pobrac najnowsze kody :) pozdro

0
  • #4 26 Gru 2007 12:49
    DiZMar
    Spec od TV

maczo1232 napisał:

Jest to kradzież i na tym forum niedozwolone. Ortografia też kłania się.

0
  • #5 26 Gru 2007 13:06
    Czarniok
    Poziom 11  

DiZMar napisał:
    maczo1232 napisał:

Jest to kradzież i na tym forum niedozwolone. Ortografia też kłania się.

No niby tak, ale podobno według polskiego prawa cele edukacyjne są dozwolone :) Nie wiem, nie wtrącam się.

PS. Napisy na konwerterach sprawdzę potem, bo na razie na moim balkonie znajduje się "świąteczna lodówka". Wiem że jest ten tzw. zez, a potem coś w rodzaju splitera, tylko że w drugą stronę. Później napiszę o szczegółach.

0
  • #7 26 Gru 2007 15:12
    213996
    Usunięty  
  • #8 26 Gru 2007 15:34
    zbyszek_
    Poziom 26  

Kol. Czarniok ten twój spliter to chyba diseq.Powiedz co chcesz teraz a co późnej oglądać.Czaszę masz pewnie ustawioną na H iA oraz diseq, sprawdź tylko parametry konwertera jeżeli są to fulbandy to zostaje ci tylko zakup tunków, polecam ferdka 6600, chyba że interesuje cię zakup modułu SŁONECZKA wraz z kartą to model wyżej, jeżeli niekodowane lub potem C+ to jak napisałem. No a jeżeli z HD to też są ferdki ok 1000PLN.Miłej zabawy.Pozdro

0
  • #9 30 Gru 2007 12:18
    Czarniok
    Poziom 11  

Więc tak, na razie podarujmy sobie konwertery, bo i tak na balkon nie dojdę. Załóżmy, że wszystko w porządku i że są typu Fulband. Teraz bez wątpliwości: na pewno jeden jest ustawiony na Astrę, a drugi na Hotbirda, a ten tak przeze mnie nazwany spliter to na pewno diseq.

Kontynuując, na razie mam zamiar oglądać tylko niekodowane programy dostępne z tychże satelit. Zauważyłem, że jest ich 22 ( http://www.lyngsat.com/freetv/Poland.html ).

W przyszłości planuję dołączyć do posiadanego przeze mnie zestawu zupełnie niezależną instalację telewizji "n" wraz z dekoderem HDTV (ten z PVR'em), tyle że ona znajdowała by się na tym samym talerzu (kolejne dwa konwertery na Astrę i Hotbirda).

Chcę wiedzieć czy takie rozwiązanie byłoby w ogóle możliwe. Na razie chodzi mi tylko o prostego Fergusona z możliwością programowania przez komputer. Zastanawiam się pomiędzy AF-3018, a AF-3100CK. Właściwie nie wiem czym one się różnią...

0
  • #10 30 Gru 2007 12:59
    Doominus
    Poziom 34  

Tu masz trochę info na temat konwerterów .
    http://www.dipol.com.pl/konwertery_satelitarne_bib11.htm
    Jak w przyszłości zamierzasz kupić n-kę to zainwestuj w konwerter podwójny .
    Wtedy na dwóch telewizorach (lub komputerze jeśli takowy posiadasz + karta satelitarna) możesz oglądać niezależnie programy.

Jeśli masz w miarę dobrego kompa to może zainteresują cię karty satelitarne do niego kosztują (allegro , stare)100zł-500zł (HD)

Możesz kupić taką tańszą bez modułu CI a jak już będziesz chciał przejść na C+ wystarczy zakupić programator Phoenix ok 30 zł . umożliwia on komunikację się programu od satelity z kartą abonencką.

0
  • #11 30 Gru 2007 22:00
    zbyszek_
    Poziom 26  

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem w przyszłości "Nki" z nagrywarką i odbierać niezależnie i nagrywać z A i HB na 2 TV, to musisz mieć co najmniej konwertery QUAD /4 w jednym/.Co prawda takiego układu A i HB z "n" i Ferdkiem jeszcze nie robiłem, ale myślę że się na pewno da to zrobić.Na razie nie mam czasu na główkowanie jak to zrobić, ale da się.Nad 3018 czy 3100 bym w ogóle nie myślał, proponuję coś lepszego i na pewno przyszłościowego, a wcale nie dużo droższego, np. Fergusona 6600.Wszystko zależy od ciebie ile chcesz wydać i co chcesz w przyszłości oglądać.Pozdro

0
  • #12 31 Gru 2007 12:21
    Czarniok
    Poziom 11  

No właśnie. Na stronie "N" widziałem, że ten ich recorder wymaga podwójnego okablowania, cokolwiek miałoby to znaczyć. Dlatego potrzebny mi będzie konwerter z trzema wyjściami (2 na nkę i 1 na Fergusona), a że takowych na rynku nie ma to musi być z czterema (QUAD). Dobrze myślę?

A co do modelu, chyba jednak zostanę przy AF-3100 CK. Tak jakoś najbardziej mi przypadł do gustu i chyba najwięcej o nim wiem. Mam wiele materiałów o nim i o jego oprogramowaniu.

Nie wiem jeszcze czy oferta programowa "N" opiera się na 2 satelitach, bo z tego co słyszałem ich platforma nadaje tylko z Astry.

Aha i czy wtedy będzie mi potrzebne więcej diseq'ów jeśli zdecyduję się na taki układ? Bo nie wiem czy każde dwa kable z dwóch konwerterów trzeba łączyć diseq'em, aby podłączyć je do tunera.

0
  • #13 31 Gru 2007 12:32
    DiZMar
    Spec od TV

Czarniok napisał:
    ... Na stronie "N" widziałem, że ten ich recorder wymaga podwójnego okablowania,...
    Nie wiem jeszcze czy oferta programowa "N" opiera się na 2 satelitach, bo z tego co słyszałem ich platforma nadaje tylko z Astry.
    ...

Man nTV i potrzebny tylko pojedynczy konwerter ustawiony na HotBird. Nie wiem skąd inne bzdurne informacje.

0
  • #14 31 Gru 2007 12:44
    Czarniok
    Poziom 11  

DiZMar napisał:

Man nTV i potrzebny tylko pojedynczy konwerter ustawiony na HotBird. Nie wiem skąd inne bzdurne informacje.

Na stronie http://n.pl/fileadmin/pdf/Instalacjanboxnboxrecorder.pdf jest napisane wyraźnie: "Dla nbox recorder potrzebne beda dwa konwertery twin i dwa przełaczniki diseqc albo konwerter monoblok twin." W drugiej instrukcji jest też napisane "Uwaga! Do nbox HDTV recorder naley doprowadzic dwa niezależne, pełne sygnały z satelity Hot Bird, czyli dwa przewody od podwójnego (lub poczwórnego konwertera w przypadku wiekszej ilosci dekoderów). Nbox HDTV recorder podłaczony jednym przewodem lub przez rozgałeziacz(splitter) nie bedzie działał prawidłowo." Oczywiście można też dołączyć Astrę i wtedy potrzeba QUAD.

Więc w moim wypadku potrzeba 2 konwerterów QUAD, o ile dobrze rozumiem, bo chce mieć też podłączonego Ferdka.

Ale to wszystko dopiero w przyszłości na razie wystarczą mi te konwertery które mam (2 pojedyncze na A i H oraz diseq), bo w takim układzie bez problemu podłączę je do Ferdka.

0
  • #15 31 Gru 2007 13:38
    zbyszek_
    Poziom 26  

Kol. Czarniok ktoś tu wszystko pomieszał i wprowadza cię w błąd.Jak znajdę chwilę wszystko wytłumaczę.Tylko dokładnie sprecyzuj co chcesz oglądać i z ilu satek.Szczęśliwego Nowego Roku.Pozdro.

0
  • #16 31 Gru 2007 14:26
    Czarniok
    Poziom 11  

I znowu wracamy do punktu wyjścia...

Na początek: Ferguson AF-3100 CK, 2 konwertery (na Astrę i na HotBirda), które już mam ustawione, bo korzystałem z analogu.

W dalekiej przyszłości: Ferguson zostaje tak jak był + 2 niezależne instalacje do jednego tunera nBox HDTV recorder, tak jak to jest napisane w instrukcji na stronie n'ki. Oczywiście nadal tylko z dwóch satelit (A i HB).

PS. Ja również życzę Ci dobrego wskoku do dwutysięcznego ósmego roku :).

0
  • #17 31 Gru 2007 15:27
    DiZMar
    Spec od TV

Oczywiście do Recordera potrzebna podwójna instalacja antenowa SAT. Ja mam bez nagrywania i stąd ta różnica. Natomiast na pewno z HotBird-a a nie z Astry.

0
  • #18 01 Sty 2008 22:04
    zbyszek_
    Poziom 26  

Więc musisz mieć na HB QUADA, a na A singiel.Quada łączysz z singlem diseqiem i do mieszkania dochodzą 3 kable.Masz już i A i HB. Na "N" możesz oglądać i nagrywać z HB, a na 3100 oglądasz niezależnie od "N" i A i HB.Pozdro

0
  • #19 02 Sty 2008 16:45
    Czarniok
    Poziom 11  

Czyli to znaczy że N'ka korzysta tylko z HB? Oni nie mają nic z Astry?

0
  • #20 03 Sty 2008 15:08
    michcio
    Specjalista elektryk

Z Astry nBox może odbierać kanały, ale to nie jest konieczne, bo tam nie ma nic z N.

Pozwoliłem sobie na mały rysuneczek :) :

Cyfrowa TV satelitarna - jak zacząć?

Według tego schematu na Fergusonie będziesz miał niezależny odbiór z Astry i HotBirda. Natomiast na nBox Recorderze będziesz mógł oglądać niezależnie kanały z Astry i HotBirda, a także nagrywać jeden kanał a oglądać drugi z HotBirda, a także nagrywać jeden, a oglądać drugi z Astry, i też nagrywać jeden z HotBirda a oglądać drugi z Astry lub na odwrót. Czyli wszystkie kombinacje dozwolone.

Dodatkowo zostaje ci jeszcze po jednym wyjściu z każdego satelity, dlatego można do nich dołączyć jakiś DiseQc i zwykły tuner.

0
  • #21 03 Sty 2008 17:49
    Czarniok
    Poziom 11  

Dzięki, no to na temat instalacji teraz już wiem wszystko, pozostało mi tylko iść na zakupy lub poczekać aż na Allegro pojawi się coś ciekawego i taniego. Jeszcze raz wszystkim dziękuję. Rozdaję punkciki...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo