Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Popelscan i stroboskop czyli domowe oświetlenie disco

Dawid90u 30 Sty 2008 16:46 37798 199
    rudikof
    Poziom 10  
    Źle się zrozumieliśmy absolutnie nie chodzi mi o płytkę. Porównywałem ścieżki ze schematem ideowym i jest OK.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    rudikof
    Poziom 10  
    Niema błędu. Znalazłem problem po pierwsze nie połączyłem jednej ścieżki no i problem był z samą regulacją. Szkoda że efekt na silniczkach DC efekt jest mizerny ale w najbliższym czasie zmienię je na krokowe :)
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    dezmontnikus
    Poziom 21  
    Szczurek_1990 możesz dać więcej fotek tego twojego kolimatora masz jakąś soczewkę albo coś?
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Hm, co tu dawać hehe, kolimator to zwykła soczewka którą widzimy w cd-romach, nagrywarkach itp. Przyklejoną do denka od butelki a korek przyklejony do tego ala radiatora od lasera. I te denko wkręcam w ten korek i sobie reguluje wielkość plamki. Prymitywne rozwiązanie ale nie mam dojścia do tokarki :( Ale teraz będę miał ten laserowy wskaźnik z bazaru to z niego wyciągnę optykę z regulacją i będzie ok. Działa ci już sterownik?
    dezmontnikus
    Poziom 21  
    Sterownik działa... Laser świeci tylko czekam na miernik bo mój się zagubił i zmierzę ile tam naprawdę jest mA. Chcecie płytkę.... Zapisana w Word i druga jak przerobić byście chcieli zapisana w PCB otwierać przez program PCB Wizard 3.50 Pro Unlimited
    jgrupa
    Poziom 15  
    Pytanie może nieco głupie ale chciałbym wiedzieć jak będzie świecić laser 190mW i o kolorze 650 nm? Czy kolor nie będzie obniżał widzialności?
    dezmontnikus
    Poziom 21  
    Szczurek_1990 Możesz mi pomóc i zrobić zdjęcie jak ty masz te potencjometry ustawione bo normalnie już nie mogę. Mam wszystkie elementy polutowane podłączyłem pod LPT i no nie mogę tego wyregulować. Albo mam coś źle przeglądałem to już z 10 razy i nie znalazłem błędu może to przez zasilanie? Zasilam to z zasilacza komputerowego... POMOCY

PS. Możesz dla mnie zmierzyć jaki prąd i jakie napięcie wychodzi z samego sterownika a jakie z sterownika i wzmacniacza (wzmacniacz moc możesz ustawić na max) Był bym bardzo wdzięczny... Mam wszystko mam silniki krokowe mam laser tylko ta elektronika mi nie wychodzi ja mam jakiegoś pecha z takimi rzeczami. Wszystko estetycznie zrobione tylko nie działa :/ może DAC jest spalony.
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Fotka z ustawionymi potencjometrami nic tu nie da, bo tu różnica w kilku stopniach i jest rozregulowane. Piszesz że zasilasz to z zasilacza komputerowego, z tego co wiem to z niego nie wychodzi idealne symetryczne napięcie (wydajność prądowa), zauważ że dodatnie napięcie ma wydajność kilkunastu A ujemne poniżej 1A i prawdopodobnie w tym tkwi problem. Tymi dwoma potencjometrami co są dalej od dac'ow trzeba powoli kręcić i obserwować prace silników. Dzisiaj dostałem silniki krokowe i właśnie je montuje i mnie nerwica też bierze z tą regulacją, i mocowaniem by wiązka idealnie wpadała w oba lusterka. A i jak podepniesz kabel do lpt to nie zapomnij dać by na pinach w lpt był stan niski.
    dezmontnikus
    Poziom 21  
    A hamulec do krokowych robisz? Podłączyłem sam sterownik i pod niego miernik napięcia i tak od 5V do 9 zależy jak potencjometr ustawie. Możesz pokazać jak masz zrobioną płytkę do zasilania? na stabilizatorach? jakiś schemat. W moim zasilaczu jest 20A na +5V i 0.5A na -5V ; 8A na 12V i 0,5A na -12V szyna - jest słaba może to dlatego.
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Hamulec zrobiłem na lm317 ale chyba jest zbędny, bo jak dałem sam sygnał z tda to i też silnik chodził, zobaczę jak to będzie działać na wyświetlany obraz. Płytkę zasilającą to prostownik, kondensatory 2x4700uF na stronę i jak się nie mylę lm7805, lm7815, i 7915. Spróbuj wykombinować jakieś trafo 2x12V 1,5A i zrób z niego symetryczne zasilanie i sprawdź jak będzie chodziło bo piszesz że zmienia się od 5 do 9V a powinno się zmienić z dodatniego na ujemne. i prawdopodobnie winien jest tu zasilacz. Weź jeszcze ten potencjometr którym regulujesz siłę wychyłu daj żeby był maksymalny sygnał i wtedy zmierz jakie wartości wychodzą.
    dezmontnikus
    Poziom 21  
    Napięcie się nie zmienia tylko jest i skacze w bardzo małej rozbieżności od 9,27 do 9,45 potencjometrem po prostu je zmniejszam i nie działa :/ Mógł byś narysować schemat jak masz zrobioną tom płytkę do zasilania chodzi mi o samo podłączenie tych lm i kondensatorów zrobię wszystko identycznie tak jak ty masz i musi działać.
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Tą płytkę zasilającą mam tak samo zrobioną jak w załączniku pierwszego posta w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic226584.html czyli najprostszy zasilacz symetryczny, i później pod wyjścia podłączony lm 7805 i lm7815 do + zasilania, a lm7915 do ujemnego zasilania i później wszystko do sterownika. Spróbuje może jutro to tak ci na szybko rozrysować. A jak zajrzysz do noty tych lm'ów to też się połapiesz jak podłączyć.
    dezmontnikus
    Poziom 21  
    Czemu robiłeś 2x4700uF na stronę? 2x4700uF nie wystarczy? Schemacik? :)
    tkoras
    Poziom 16  
    rudikof napisał:
    Szkoda że efekt na silniczkach DC efekt jest mizerny ale w najbliższym czasie zmienię je na krokowe :)

A czemu nikt nie sprobuje na uzwojeniach od dyskow twardych? Widzialiscie kiedys jak glowica szybko potrafi latac? A gdyby ja tak odciazyc bedzie miala jeszcze wieksza predkosc. Popatrzmy tez na jej precyzje - podzielmy promien talerza na 10 000 i otrzymamy precyzje:P Czytalem jak ludziska pisali "jest nieliniowa" a po co w takim razie to sie nazywa silnik liniowy? Widze ze sam bede musial poprobowac, szkoda ze mam tak malo czasu:/

P.S. dla osob upierajacych sie przy nieliniowosci silnika (google->dysk twardy)

"Zadaniem pozycjonera jest przemieszczenie głowic na wybrany cylinder. Pozycjonery zbudowane zostały w oparciu o silnik liniowy."
    mariolotnik
    Poziom 10  
    dezmontnikus napisał:
    Kurcze myślałem że to są krokowe ale to są jakieś inne gdzie jeden przewód to - a te dwa drugie to w zależności w którą stronę chcemy żeby się kręcił

Silniki w dyskach twardych, i silniki w cd/dvd to sa silniki 3-fazowe a nie zadne krokowe :wink:
    Dawid90u
    Poziom 23  
    dezmontnikus dałem 2x4700uF na stronę bo chciałem mieć jak najlepszą filtracje i nie chciałem mieć żadnych śmieci na wyjściu. Oczywiście można dać 1x4700uF na stronę. Masz tu poglądowy na szybko rysuneczek. Trzeba dać transformator np 2x12V i 2 kabelki z obydwóch uzwojeń należy podłączyć do GND a pozostałe 2 kable do prostownika (Zapomniałem dorysować, ale to na szybkiego wszystko robiłem). Ja tak właśnie mam podłączone wszystko.
    Popelscan i stroboskop czyli domowe oświetlenie disco
    tkoras jak zrobisz testy do daj wyniki, ja jak narazie się mecze z krokowcami i mam dość.
    dezmontnikus
    Poziom 21  
    Czemu masz dosyć? wiem o co chodzi ci w tej płytce :) nie musisz tak tłumaczyć
    tkoras
    Poziom 16  
    Zastanawia mnie tylko jak umieszcze lusterko jak juz by sie udalo odpalic:P Bo to sie rusza niestety tylko gora-dol. Istnieje jeszcze inna teoria: dysk twardy ma uzwojenia na tych glowicach i to bardzo ladnie zwiniete, natomias na tej strone:

http://elm-chan.org/works/vlp/report_e.html

jest pokazane jak zrobic galva(??) z takich wlasnie uzwojen - 2 uzwojenia na jedno galvo. Bede probowal, jutro pojde po czesci do plytki sterujacej i dysk gdzies jakis jeszcze jeden znajde

EDIT:

Jak bym znalazl troche czasu to i ten artykul przetlumacze, tylko wlasnie, czas.... tego mi non stop brakuje:/
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Tak w linku w którym umieściłeś jest pokazane jak zrobić domowej roboty galvo. Ale tutaj trzeba duuużo precyzji m.in odpowiednia ośka no i magnes.
    dezmontnikus ah bo to gorzej jest niż z DC bo DC to przykręciłeś jak leciało, i lusterko sięnastawiło i było OK. A tu silnik krokowy trzeba tak ustawić żeby silnik odpowiednio wychylał wiązkę 7,5stopnia w jedną stronę jak i 7,5stopnia w drugą (zakładając że silnik jest 15stopni/krok). I ciężko to nastawić :/ Trochę źle zamontowany i wiązka nie będzie się symetrycznie wychylać. Bo tu się wszystko odbywa w obrębie jednego skoku silnika. Spróbuję to zrobić teraz za dniach, może się uda. Chyba że ty masz jakiś opatentowany sposób na łatwe ustawienie.
    tkoras
    Poziom 16  
    Niewytrzymalem i musialem przeprowadzic maly tescik:
    1. Trafo 14v
    2. Dysk twardy

1+2=Glowica latajaca z predkoscia 50hz:P Czyli na tyle duza by nie widziec jak lata:P

Balem sie dlugo to trzymac by nie spalic, a nie mam mniejszego trafa. Czyli ja wiem co juz bede przerabial:P Jutro podlacze to pod generator sinus w serwisie i zobacze do ilu wytrzyma:P

P.S. Moj test pokazal jak zrobic z dysku twardego dzwonek szkolny - dzwoni dosc glosno:P
    dezmontnikus
    Poziom 21  
    tkoras u mnie dysków twardych leży multum... chciałem zrobić takie właśnie galva ale nie wiedziałem jak ten układ zrobić i który. Wracając do szybkości tego ramienia z dysku to jeżeli ktoś zbudował by shutter do odcinania promienia wiązki zamykał by się z prędkością 500ns

http://optics.ph.unimelb.edu.au/atomopt/shutter/shutter.html

PS. szczurek_1990 nie robisz tego na hamulcu i LM317?
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Robię robię na hamulcu i lm317 ale co to ma do rzeczy? Chciałbym do końca tego tygodnia uporać się z tym wreszcie.
    lukas3140
    Poziom 9  
    Witam, podjąłem się zbudowania tego cuda, ale mam problem z zasilaczem. Czy mógłby ktoś dać namiary do schematu, szczególna prosba kierowana do szczurek_1990??
    Dawid90u
    Poziom 23  
    No przecież dałem kilka postów wyżej na szybko zrobiony schemacik. To jest prościutki układ na napięcie symetryczne (opisywane również na elce), i stabilizowane przez lm'y. Czy czegoś nie rozumiesz w nim?