Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Popelscan i stroboskop czyli domowe oświetlenie disco

Dawid90u 25 Gru 2007 23:44 37525 199
  • Popelscan i stroboskop czyli domowe oświetlenie disco

Witam
    Chciałbym wam przedstawić swoje pierwsze 2 projekty jakie zrobiłem, które nadają się w sam raz na domowe imprezy :)
    Pierwszy z nich to Popelscan. Pracowałem nad nim dość długo a to ze względu na brak czasu, a do tego że się szybko zbliża sylwester to nie wyszedł mi idealnie (estetyka). Jako diodę laserową zastosowałem wymontowaną z nagrywarki DVDRW. Myślałem że nie będzie dobrym rozwiązaniem ale się zaskoczyłem, przy prądzie dla diody 200mA i niewielkim zadymieniu pomieszczenia wiązkę widać pięknie. Kolimator jest prymitywny bo zrobiony z korka i gwinta od butelki plastikowej ale chociaż mam łatwą regulację. Na prawdziwe galva mnie nie stać, więc zrobiłem na zwykłych silnikach DC z gąbką pod lusterkami. Na animacje się w ogóle nie nadawają ale na imprezy są w sam raz. Lusterka są wycięte z talerza dysku twardego i wzorowo odbijają wiązkę. Dioda laserowa jest zasilana przez osobne trafo (ponieważ główne trafo które zasila scalaki już nie wyrabia i dioda przygasa przy wychyłach lusterek), a za prąd i gaszenie diody odpowiada uln2803 i lm317. Poniżej zamieszczam fotki i film z pracy urządzenia, film stracił na jakości i odbita wiązka od ściany jest dziwnie gruba, również w ciemności na filmie mało widać bo mam lipną kamerę, w realu wygląda to o wiele lepiej. Na filmie pokazałem niektóre animacje jak wyświetla, z prostymi sobie daje nawet radę ale z bardziej skomplikowanymi to już szkoda gadać.

Drugi projekt jaki zrobiłem to Stroboskop. Zrobiłem go prawie rok temu, oparty jest na schemacie stroboskopu j-111 na lampie ifk-120 I jestem z niego bardzo zadowolony, myślałem że będą takie problemy jak pisali tutaj o stroboskopie j-35 ale nie. Stroboskop chodzi i chodzi, i jeszcze nic w nim nie wymieniałem, jedynym grzejącym się bardzo elementem to sam palnik a reszta spokojnie wytrzymuje pracę. Błyski są mocne i równomierne. Schemat z którego robiłem go można zobaczyć w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic622054.html w 4 poście od góry. Obudowa jest po jakimś starym radiu, a wtedy nie miałem w co ubrać stroboskopu to wpakowałem w radio i pasuje :) Poniżej fotki

Zapraszam do komentowania

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Dawid90u napisał 784 postów o ocenie 57, pomógł 38 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • IGE-XAO
    Janek0007
    Poziom 11  
    Powiedz coś więcej na temat tego jak sterujesz wiązką, program jest Twojego autorstwa ?

Gratuluje pomysłowości,
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
    Marek_RADOM
    Poziom 18  
    Ja mam pytanie czy ten laser jest bezpieczny dla oczu ? z tego co wiem to przy prądzie 200mA taki laser ładnie wypala.
    mounter
    Poziom 21  
    Janek0007 napisał:
    Powiedz coś więcej na temat tego jak sterujesz wiązką, program jest Twojego autorstwa ?

Gratuluje pomysłowości,
    Pozdrawiam.

o popelscanie toczymy wojnę :)

zapraszamy czasem na forum Optoelektronika i Efekty Wizualne
    Relike
    Poziom 12  
    Cytat:
    z tego co wiem to przy prądzie 200mA taki laser ładnie wypala.

Kolega ma racje. Skupiona wiązka pali czarne tworzywo. Kilka tygodni temu bawiłem się takim laserem. Nawet rozszczepiona i odbita wiązka jest bardzo mocna. Odczułem to po testach. Straszny ból oczu. Dodam, że bardzo uważałem na bezpośrednie działanie promieni.
    miszal
    Poziom 19  
    Fajny projekcik.
    Ale ta obudowa do stroboskopa mogłaby być inna:(
    nie pasuje jakoś za bardzo - jak dla mnie - ale to kwestia gusty ;].

****pozdro*****
    Doktor5
    Poziom 19  
    Witam!

Co do obudów to wszystko teraz można zrozumieć każdy się spieszy żeby zdążyć z bajerkiem na sylwka :D ogólnie rzecz biorąc to ciekawe projekty. Gdzie znalazłeś opis tego projektora ?

Pozdrawiam :D
    arek59
    Poziom 29  
    Wiem że w 100% laser od nagrywarki w praktyce jest szkodliwy dla oczów. Wypala także skóre i ubrania. Ja bym polecił bezpieczniejsze czyli wskażniki laserowe. Mają mniejszą moc i są bezpieczniejsze i tak już nie wypalają. Ale w ogule jest projekt fajny i będziesz go używał na własne ryzyko. Co ddo stroboskopu to też nieżle ale ten w radiu to już tak w miare. Ja też robię stroboskopy na obudowach z radiomagnetofonów oraz z obudów z zasilaczy od komputera. Rok temu zrobiłem strobol z dziurawego garczka, był dawcą obudowy.

Napisz ten post po POLSKU i popraw błędy.
    CMS
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Co do bezpieczeństwa skupionej wiązki, Nie skupiałem jej aż tak by wypalała coś, w odległości 2m plamka ma średnicę może 1cm i przy wyświetlaniu animacji, patrzyłem się w stronę popelka i mnie kilkanaście razy trafiała wiązka w oko. Oczywiście wtedy było szybkie skanowanie i czas trafiania wiązki w oko można liczyć w ms. Raz miałem bardzo skupioną wiązkę i mi raz stanęła wiązka na oku ale na krótki czas jakieś 0,5s i poczułem jedynie ciepło w oku ale nic się nie stało. A wiem co taki laser jest w stanie zrobić, więc jak będę gdzieś go używał to jedynie nad widownią, chyba że będzie jakiś tunel do wyświetlania to będę próbował go tak powiększyć by obejmował całą widownie. Schemat jak i opis jest na tej stronie http://staff.elka.pw.edu.pl/~mstolars/projekty/popelscan/index.html Wzory płytek trzeba sobie samemu zrobić albo znaleźć, w temacie efekty laserowe można znaleźć parę płytek ale jedni pisali że jest dobra a drudzy że nie, więc ja zaprojektowałem własną. Program którym rysuje to ogólnodostępny w sieci Popelscan.
    Obudowa od stroboskopu wiem że nie najlepsza ale kto patrzy na imprezie na obudowy :)

P.S Oczywiście można sterować Popelscana bez komputera, wystarczy jakiś uC i odpowiedni kod na niego ale już mi się nie chce w to bawić, bo mikrokontrolery to dla mnie czarna magia
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    szczurek_1990 napisał:
    Raz miałem bardzo skupioną wiązkę i mi raz stanęła wiązka na oku ale na krótki czas jakieś 0,5s i poczułem jedynie ciepło w oku ale nic się nie stało.

A mogło... Więcej szczęścia niż rozumu! Taki laserek ze wskaźnika 5mW bywa niebezpieczny, a co dopiero z nagrywarki.
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Wiem, dlatego napisałem że nie będę narażał ludzi na bezpośrednie spotkanie z wiązką
    Alton88
    Poziom 21  
    Miałem do czyniania z takim laserem i wiem że to niebezpieczne
    Zigus
    Poziom 14  
    mozebyc laser z zwyklego CD-roma? moze nie bedzie az taki grozny ;p
    michgur
    Poziom 17  
    Co do Popelscana to masakra w obudowie dzieje się nie przeciętna. Rozbawił mnie ten kawałek papieru z dogiem TP i radiator z procesora :D
    Bardzo fajny projekt, ale ja bym się nie odważyl na uzycie tak potężnego lasera.
    mounter
    Poziom 21  
    Zigus napisał:

oczywiście :D

proszę, użyj wyszukiwarki, albo poszukaj na google
    Mbeat
    Poziom 21  
    Mógłbyś wrzucić schematy płytek kompletnego popelka wraz ze sterowaniem silników ? Byłbym bardzo wdzięczny. Laser z nagrywarki CD-RW by sie nadał do tego celu - czy wiązka będzie widoczna ? Pozdrawiam.
    michgur
    Poziom 17  
    Zigus napisał:

Oczywiście! Dzialają one w podczerwieni co oznacza że na promienie możesz się jeszcze bardziej narazić!
    Takie lasery mają około 60 mW
    Zwykły bazarowy laserek co ma około 3-5 mW już może oślepić
    Arek G.
    Poziom 14  
    prosze o wiecej zdjec z skanera. Mocowanie, polozenie lusterek, wielkosc itp.

Dzieki
    Doktor5
    Poziom 19  
    Bazarowy wskaźnik ani tego nie ma liczyłem na to że tyle będzie przynajmniej miał według mnie to on ma poniżej 1mW
    PS: też bym prosił zdjęcia
    macgyver4
    Poziom 16  
    witam,przeczytałem wszystkie posty i projekt fajny ale...no właśnie po pierwsze to dioda laserowa, może byc z DVDR ( w profesjonalnych urządzeniach stosuje się diody o jeszcze większej mocy) tyle że wiązka ma miec kilka mm średnicy nie może może byc bardzo skupiona bo to grozi wiadomo czym...po drugie dioda z CDRW się nie nadaje bo emituje wiązke o długości fali ok. 780nm a to już podczerwień no chyba że zastosujesz DPSS-a i 532nm (zieleń) ale ogólnie to gratuluję wykonania urządzenia
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Ze zdjęciami mocowania lusterek i tego obszaru będzie ciężko ponieważ mój aparat nie ma macro i zdjęcia wychodzą zamazane ale postaram się napisać. Silniki zostały wzięte z mechanizmu przesuwu tacki z DVDRW, lusterka mają wymiary 2cmx1,5cm i są przymocowane do ośki silnika przez metalową złączkę (można je znaleźć w kostkach do łączenia przewodów). Ostatnio próbowałem zamontować mniejsze lusterka ale gąbka nie potrafiła zatrzymywać lusterek i one się potrafiły obracać lub nie wracały na swoje miejsce co powodowało że trzeba było wyłączać urządzenie i ustawiać lusterka, więc powróciłem do większych, a to że są bardzo leciutkie to nie obciążają tak bardzo rotora silnika. Jako że Święta są a niektórzy poszukują dobrej wersji schematu to zrobię wam prezent i udostępnię wam, czyli część sterownika i wzmacniacza, sterowanie wiązką lasera zrobiłem na pająka, a część zasilająca robiłem z głowy. W części sterownika brakuje tylko ścieżki sterowania diodą laserową, ale można poprowadzić jeden kabelek :) Raczej nie ma w nim błędów bo wszystko działa :)
    P.S Udało mi się zrobić jako tako zdjęcie
    Kleiłem to już na gorący klej bo już nie miałem sił na wiercenie, i mocowanie śrubami, ale i tak trzyma się sztywno i ciężko oderwać
    karol12b
    Poziom 16  
    A moglbys zucic schemat i spis elementow to moze sie pokusze zrobic takie cos
    DamianG
    Poziom 20  
    Projekty ogólnie udane ale ja również nie zdecydowałbym się na zastosowanie takiego lasera. Ten mały radiator i transformator (w popelscan-ie) masz zapewne z jakiegoś starego dekodera - mam takie same.
    lukaszek17172
    Poziom 10  
    Witam a jekie były koszty całej bydowli ??

Dodano po 10 [minuty]:

witam w i prosił bym o spisanie mi czesci jakie wchodza w skład tego sterownika i jaka jest cena czesci do budowy takiego sterownika
    dzienki
    Arek G.
    Poziom 14  
    Zdjecie Ok ale te silniczki wygladaja na takie normalne z napedow cd/dvd. W projektorach stosuje sie silniki krokowe. Nie miales problemow z sterowaniem tych silnikow?
    macgyver4
    Poziom 16  
    lukaszek17172 napisał:
    Witam a jekie były koszty całej bydowli ??

Dodano po 10 [minuty]:

witam w i prosił bym o spisanie mi czesci jakie wchodza w skład tego sterownika i jaka jest cena czesci do budowy takiego sterownika
    dzienki
    o popelscanie było mnóstwo na elektrodzie wystarczy poszukac i poczytac
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Co do samych silników, nie wiem czy na krokowych lepiej by to wyglądało, nigdy nie widziałem jak sobie radzą krokowce z animacjami (Może ma ktoś taki film?). A problemów ze sterowaniem zwykłych silników DC nie mam, są to zwykłe silniki od przesuwu tacki, włączam przycisk i urządzenie gotowe do pracy. A cena podzespołów to różnie, zależy gdzie kto kupi, ja kupowałem scalaki i resztę tych droższych elementów w nikomp i z tego co pamiętam to zapłaciłem 34zł w raz z przesyłką. A resztę rezystory itp to kupiłem u siebie za grosze, Obudowę później osobno kupiłem za 15zł. trafa wydobyłem z jakiś rozwalonych innych urządzeń
    lukaszek17172
    Poziom 10  
    cześć strasznie mnie zmątowsłes do budowy tego cacka
    i mam parę pytań na wyżej zamieszczonych schematach jest schemat sterownika i o ile Sie nie mylę wzmacniacza DC ??
    a co do płytek to je sam wykonałeś ??
    i chciałem ci pogratulować bo naprawdę jest to super cacko :D
    dzięki za odpowiec

Dodano po 27 [sekundy]:

cześć strasznie mnie zmątowsłes do budowy tego cacka
    i mam parę pytań na wyżej zamieszczonych schematach jest schemat sterownika i o ile Sie nie mylę wzmacniacza DC ??
    a co do płytek to je sam wykonałeś ??
    i chciałem ci pogratulować bo naprawdę jest to super cacko :D
    dzięki za odpowiec
    dezmontnikus
    Poziom 21  
    szczurek_1990 nie ma problemu i film jest według mnie na krokowych będzie lepiej ;) dzięki za schematy płytek życie mi ratujesz

Ps. Może to nie na temat ale powiedzcie jaki kod HTML użyć żeby na tym forum wyrównać do środka video albo photo :)