Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie z akumulatorka 8.4V 1250mAh - da się?

pawel_scibior 26 Gru 2007 02:05 854 8
  • #1 26 Gru 2007 02:05
    pawel_scibior
    Poziom 13  

Witam,
    Czy jest sposób, aby z akumulatorka 8.4V 1250mAh (7 ogniw po 1.2V) zrobić ogrzewanie z wykorzystaniem jakiegoś elementu grzejnego? Chodzi o to, aby taki układ wytrzymał jak najdłużej. Czego użyć?

Potrzebne to jest do ogrzania części repliki broni pneumatycznej, tzw komory hop-up, której najwrażliwszym elementem jest tracąca na mrozie swoje właściwości gumka, mająca za zadanie podkręcać pocisk. Na zimnie zasięg mocno maleje przez co replika staje sie mało efektywna. Drugim elementem jaki chciałbym podgrzewać byłaby właściwa bateria, zasilająca silnik napędzający tłok.

Temperatura jaką wypadałoby utrzymać, to myślę że w granicach 5°C. Oczywiście ogrzewane elementy można by dodatkowo odizolować od otoczenia np folią aluminiową, aby zatrzymać ciepło wewnątrz.

Czas przez jaki potrzeba podgrzewać to 3-4h.

Czy ktoś ma jakiś pomysł?

0 8
  • #2 26 Gru 2007 04:00
    forte39
    Poziom 18  

Myślę, że zdała by egzamin spirala ze starej farelki lub suszarki do włosów, a dokładniej jej fragment o odpowiedniej długości...

0
  • #3 26 Gru 2007 08:10
    IrekKo
    Poziom 32  

Nie masz szans z takim zasilaniem.
    Wystarczy obliczyc jaka moc możesz podłączyc do tego aku, a sam się przekonasz że to nie zadziała.

0
  • #4 26 Gru 2007 09:49
    Danielneo1
    Poziom 11  

Widziałem kiedyś na allegro takie płytki na 12v i 6v... Wymiary chyba to były 40x40 ;>

0
  • #6 26 Gru 2007 10:34
    IrekKo
    Poziom 32  

Ludzie pomyślcie trochę !
    Żeby ten akumulator działał przez 3godz. to prąd nie może przekroczyć 300mA, co przy napięciu ≈8V da moc max. obciążenia 2,6W ! ! !
    I co taką mocą chcie ogrzać ??
    Być może powietrze byście nagrzali, ale nie metal i to ciągle chłodzony.
    Z takiego zasilania można zrobić grzałkę, ale nie na taki okres czasu.
    Być może z jakimś sterownikiem grzałki i czujnikiem temperatury możnaby uzyskać łączny czas utrzymania założonej temperatury przez kilka godzin, ale to zależy od wielu czynników, tak że trudno jest teoretycznie załozyć że taka pojemność akumulatora jest wystarczająca.
    Znając dane jakie podałeś można powiedzieć, że: teoretycznie można zrobić ogrzewanie jakiegoś tam elementu, ale nie wiadomo na jaki okres czasu.

0
  • #7 26 Gru 2007 10:49
    Ibuprom
    Poziom 25  

Popróbuj z rezystorem mocy 5W o wartości ok 30 omów. Jeśli wytworzone ciepło Ci wystarczy to ok, jeśli nie to zmniejszamy jego wartość ale kosztem skrócenia czasu grzania. Do tego obowiązkowo jakiś układ sygnalizacji rozładowania akku jeśli chcesz je używać przez dłuższy czas. Dochodzi też kwestia temperatury baterii zasilającej. Jeśli będzie ona poniżej zera to pojemność takich akumulatorów drastycznie spada przez co nie pogrzeje nawet godziny.....

0
  • #8 26 Gru 2007 11:15
    pawel_scibior
    Poziom 13  

Właśnie obawiałem się tego, że ten akumulator jest zbyt małej pojemności. Do tego dochodzi strata jego wydajności na mrozie, więc chyba nie ma sensu startować z tym pomysłem, gdyż efekt będzie strasznie odbiegał od zamierzonego, a szkoda wynalazkami zniszczyć dobry akumulator. Dziękuję za zainteresowanie tematem, szkoda że prawa fizyki są nieubłagalne ;)

0
  • #9 27 Gru 2007 21:03
    forte39
    Poziom 18  

Daj aku o większej pojemności no i na 12V i pomysł będzie OK :) Możesz z powodzeniem użyć "starego" aku samochodowego i na pewno wystarczy :)

0