Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena 2m/70cm

26 Gru 2007 12:05 14736 11
  • Poziom 16  
    Witam
    Do łączności w paśmie 2m, używam obecnie anteny Diamond x-50 wraz z TRX-em Intek SY-130. Antena ok. 13m nad ziemią.
    Antena jak i TRX mają po 0,5roku od daty zakupu.
    Mam wrażenie, że ta antena jest kiepskiej jakości sądząc po raportach adekwatnie do uzytej mocy TX.

Proszę o opinie i sugestie uzytkowników tych anten, jak u Was te anteny się sprawują ?
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    dzisiaj x510 kosztuje niewiele ponad 300zł i to już jest ładny kawałek anteny 3x5/8 na 2m i 8x5/8 na 70cm. lub jeśli interesuje Cię antena jednopasmowa to F-23.
  • Poziom 16  
    Ciekawa konstrukcja, proponuję podać dokładniejszy opis, zakładam że niektórzy będa chcieli zrobić taką antenę na 70cm we własnym zakresie.
  • Poziom 14  
    Witam mam pytanie odnośnie tej anteny X 200 w/g UA9CR,otóż parę dni temu próbowałem zrobić według tego opisu tę antenę ale nie za bardzo mi sie stroiła,po odbiorczej stronie pracowała gorzej niż "pałka kolejowa"więc sądze,że coś zle zrobiłem,obecnie testuję kopię anteny x-50 wg http://www.sp3dry.debno.com/anteny.htm,i ta ruszyła od razu,do budowy x-200 wykorzystałem mocowanie ceki i przeciwwag z x-50, wiem że w x 200 też jest ważne w jakim kierunku są nawijane poszczególne ceki.prosze o podanie więcej szczegółow konstrukcyjnych.[/quote]
  • Poziom 12  
    Dorzucę swoje zdanie... Nie mam doświadczenia z pasmem 70 cm ale pracując na 2 m od 1985 roku doszedłem dow niosku, że stosowanie dookólnej anteny w warunkach miejskich jest nie bardzo celowe. Tzw "szwedzki bat" czyli SM7DVH ma dobre wzmocnienie itd, ale "łapie" wszystkie śmieci. Szybko doszedłem do wniosku, że zrobię antenę kierunkową - na poczatek coś prostego. Mój wybór padł na HB9CV i... przy niej zostałem...:-) Od lat używam jej z ogromnym powodzeniem - zrobiłem też ją w wersji "wyjazdowej". W tym roku zamierzam założyc HB9CV w wersji "4x" - teoretycznie będzie to ok. 10 dBi. Eksploatacyjnie znakomita, nie materiałochłonna, łatwa do strojenia . Prawidłowo wykonana i zabezpieczona pracuje bez zmiany parametrów, co nie wszystkim antenom "się zdarza". Mam juz zaczęta taką sama antene, ale wersji 3 el. na pasmo 28 MHz. Mam rysunki HB9CV dla pasma 70cm . Jesli kolega autor tematu jest zainteresowany to zeskanuję i prześlę.
    Pozdr.
    SP3OKA