Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik ESR i mikrokontroler -ale jaki?

rubens 04 Mar 2008 13:47 104116 127
  • #61 04 Mar 2008 13:47
    lukasb9
    Poziom 28  

Witam, czy któryś z kolegów posiada pdf-a z obydwiema stronami płytki? chętnie bym sobie ten mierniczek poskładał, szczególnie że jak widzę wszyscy go chwalą. Ale wolałbym zrobić termotransferem płytkę dwustronna jak kolega darekzx1. A w temacie widze tylko pdf-a z jedna stroną.

• #62 04 Mar 2008 14:06
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

-lukasb - nie potrzeba wzoru płytki drugiej strony
    -wystarczy zostawić miedź niewytrawioną na całej powierzchni górnej części płytki ( będzie to masa), i zrobić dosłownie dwie - trzy zwory kynarem
    -miejsca gdzie masa ma się nie stykać z elementami wystarczy rozwiercić lub przed wytrawieniem wydrapać
    -kolega darekzx1 zrobił to w profesjonalny i ładny sposób zamiast dawać te kilka zworek na wierzchu zrobił ścieżki
    -niestety jak widać gdzieś zrobił błąd bo układ nie działa

• #63 04 Mar 2008 14:19
    lukasb9
    Poziom 28  

rubens dzięki za zainteresowanie

Chciałbym mimo wszystko zrobić drugą warstwę termotransferem jeśli ktoś ma wzór drugiej warstwy prosił bym o zamieszczenie. Co do kolegi darekzx1 to zmienił post i napisał że już wszystko ok. Wiem, że można te kilka połączeń zrobić kynarkiem ale ja tak po prostu nie lubię :) . Jeśli nikt nie zamieści pdf-a z wzorem góry płytki to zrobie tak jak radzi rubens.

pozdrawiam

• #64 04 Mar 2008 14:48
    Calineczka*
    Poziom 31  

Darekzx1, czytales instrukcje uruchamiania?
    Masz oba napiecia zasilajace?
    Sprawdz uklad ze zrodlem VT1-VD2-R2-R3.
    Masz dwa podobne tory sygnalowe, porownaj napiecia, nie wiem ktory odpowiada za pojemnosc a ktory za rezystancje, mowie o tych zaczynajacych sie od kluczy DD2.1 i DD2.2, druga galaz to Dd2.2-DD2.4
    A pdf-a z druga strona zrobicie sobie za pomoca zamieszczonego przeze mnie Gerbmagic-wsio jest w temacie-czytac, sprawdzac!

• #65 04 Mar 2008 14:55
    rubens

-calineczka - kol. darekzx1 już sobie poradził - zamienił rezystory podczas montażu

• #66 04 Mar 2008 21:45
    Calineczka*
    Poziom 31  

No to gratuluje ;-)
    Tak sobie mysle, ze ten temat bardziej pasuje do dzialu warsztat niz mikrokontrolery....

• #67 05 Mar 2008 09:54
    tolo99
    Poziom 12  

Witam
    A ja mam problem z zerem przy zwartych przewodach
    plywa pomiedzy 0.000 a 0.023
    wydaje mi sie to duzo
    Przy regulacji zera czyli przy wcisnietym + wyswietla mi dla 1ohm od0022-0038 a dla 10ohm wacha sie w zakresie 0001-0003 w porywach do 0005.
    parowalem oporyte przy DA2.1;2.2 i nadal nic.
    Zastanawia mnie jeszcze napiecie ujemne u mnie jest -3,9 moze to za malo do prawidlowej pracy wzm. operacyjnych
    Jak by ktos mial jakies spostrzerzenia chetnie wyslucham
    Pozdr.

• #68 05 Mar 2008 10:07
    Calineczka*
    Poziom 31  

...no to sam sobie odpwoiedziales-moze od tego warto zaczac?3,9V a 5V to jest roznica, prawda?Jest jeden jedyny uklad scalony z kilkoma elementami ktory owe -5V produkuje, to chyba nie jest trudno sprawdzic?

• #69 05 Mar 2008 10:22
    rubens

-więcej niż -4,5 do - 4,7 nie uda się wycisnąć z ICL-a ( pod obciążeniem)
    -na pływanie zera poza tolerancją rezystorów ustalających punkt pracy wzmacniaczy mają wpływ same wzmacniacze
    -na jednych pływa więcej na innych mniej
    -zasilanie układu z zasilacza zewnętrznego ( dobrze filtrowanego) a baterii też ma wpływ ( o dziwo ), z zasilacza mniej pływa ( szczególnie jak używamy podświetlenia wyświetlacza )
    -ważne użycie przewodów pomiarowych w ekranie i nie dłuższych niż 30-40cm
    -punkt pomiarowy elementu powinien być jak najbliżej zwartych końcówek przewodu przedłużenie krokodylkiem, szpilką wpływa i na dokładność i na pływanie
    -ja zaekranowałem obudowę folią aluminiową ale i tak zero minimalnie pływa na poziome 0,000 - 0,004
    Myślę że to i tak bardzo dobry wynik

• #70 05 Mar 2008 11:41
    lukasb9
    Poziom 28  

calineczka* - gerbmagic w Twoim załączniku nie chce u mnie działać, ściągnałem instalkę z internetu i pracuje (ta Twoja wygląda na to, że skopiowałeś ja juz po zainstalowaniu)

pozdrawiam

• #72 05 Mar 2008 12:55
    lukasb9
    Poziom 28  

no i super :)
    Teraz takie moje pytanie, czy któryś z kolegów próbował zasilać układ z zasilacza -5V? piszecie, że ICL7660 nie da tego -5V (wnioskuje, że napięcie będzie pływac w niewielkich granicach ). Ze schematu wynika, że do regulacji zera wzmacniacza różnicowego użyty jest potencjometr R4 włączony pomiedzy +5V a -5V o ile +5V jest stabilizowane to -5V niestety nie. Może stąd kłopoty z pływającym zerem?

Do miernika sie dopiero przymierzam, więc sam nie mam jak tego sprawdzić.

• #73 05 Mar 2008 13:31
    rubens

-wydaje mi się że to nic nie da
    -nawet jeśli napięcie zasilania wzmacniaczy nie jest idealnie symetryczne to przecież kalibrujemy układ ( napięcie na suwaku potencjometru będzie między -5 V a + 5V) dla jakiejś wartości z tego zakresu
    -ta wartość napięcia nie będzie zmienna ( będzie pływać ale minimalnie na poziomie setnych części V)
    -czy to będzie miało istotny wpływ na pływanie zera trzeba by policzyć

Generalnie wydaje mi się że nie ma co kopii kruszyć w budżetowej konstrukcji której koszt wynosi kilkadziesiąt złotych.
    Na pływanie ma wpływ suma wielu czynników.
    Jeśli zastosujemy się do tego o czym wyżej pisałem to to pływanie można zredukować do minimalnego poziomu.

Oczywiście można pokombinować z zasilaczem na jakimś referencyjnym źródle napięcia i dorobić do tego cały zasilacz ale czy warto?
    (potem trzeba by przeprojektować układ, PCB itp...)

• #74 11 Mar 2008 09:39
    Adam G.
    Poziom 19  

Witam

Chciałem zapytać jak wam pokazuje pojemności powyżej 1000uF, u mnie pokazuje z przecinkiem np. kondensator o pojemności 1500uF pokazuje jako 1.436 uF.

Zamieszczam górną warstwe płytki drukowanej ale jeszcze nie testowanej.

Pozdrawiam Adam

Załączniki:
  • #75 11 Mar 2008 15:33
    rubens

-mój też tak pokazuje

• #76 12 Mar 2008 09:53
    darekzx1
    Poziom 11  

Witam. W załączniku poprawiony druk do płytek. Termotransfer wykonywać najlepiej na papierze kredowym, folia nie daje takich rezultatów, co papier.Do trawienia najlepszy nadsiarczan Sodu B327. Pozdrawiam

• #77 23 Mar 2008 19:36
    ArthurCC
    Poziom 23  

Da się tym miernikiem mierzyć kondensatory o małych pojemnościach, rzędu pF?

• #78 23 Mar 2008 21:40
    rubens

-nie ma elektrolitów o pojemności pF ( miernik jest do pomiaru ESR elektrolitów)
    -wszystko co jest potrzebne do wykonania miernika jest zawarte w wątku ( ja też wcześniej nigdy nie programowałem PIC-ów a jakoś dałem radę dzięki kolegom )

• #79 23 Mar 2008 22:01
    ArthurCC
    Poziom 23  

Czyli od jakich wartości można mierzyć kondensatory? Ten błąd z wyświetlaniem pojemności powyżej 1000uF z przecinkiem nadal istnieje?

• #80 02 Kwi 2008 11:37
    bokuden
    Poziom 15  

Witam
    Jaki zastosowaliscie wyswietlacz do tego miernika?
    Szukam oryginalu,ale jest chyba niedostepny.
    W artronicu maja spory wybor wyswietlaczy,pytanie ktory jest najblizszy
    oryginalowi.
    Pozdrawiam

• #81 02 Kwi 2008 12:09
    Adam G.
    Poziom 19  

Witam

bokuden napisał:
    Witam
    Jaki zastosowaliscie wyswietlacz do tego miernika?
    Szukam oryginalu,ale jest chyba niedostepny.
    W artronicu maja spory wybor wyswietlaczy,pytanie ktory jest najblizszy
    oryginalowi.
    Pozdrawiam

Ja zakupiłem taki http://link_skasowałem ma tylko zamienione piny zasilania według oryginalnej płytki.

Pozdrawiam

Proszę nie umieszczać linków do aukcji internetowych - Regulamin. Link skasowałem. [c_p]

• #82 02 Kwi 2008 12:14
    bokuden
    Poziom 15  

Witam
    Ma zamienione tylko piny zasilania?
    Nie zrobilem jeszcze plytki,takze zamienic nie problem.
    Dzieki za podpowiedz,postaram sie go kupic i zrobic ten miernik.
    Pozdrawiam

• #83 03 Kwi 2008 19:44
    bokuden
    Poziom 15  

Witam
    Dysponuje moze ktos pcb do tego miernika?
    Jestem zainteresowany 3 sztukami plytek
    Pozdrawiam

• #84 08 Kwi 2008 20:17
    bokuden
    Poziom 15  

Witam ponownie
    Czy jest ktos zainteresowany takimi plytkami?
    Przy wiekszej ilosci wyjdzie troche taniej.
    Pozdrawiam

• #85 13 Kwi 2008 16:02
    nowak_mariusz
    Poziom 10  

Witam.
    Jestem zainteresowany jedną płytką w rozsądnej cenie.

Pzdr.
    Mariusz

• #86 16 Kwi 2008 19:25
    ekspert100
    Poziom 16  

Witam.
    Jestem zainteresowany płytką w rozsądnej cenie.
    jaka jakość i cena ?

Pzdr.
    czarek

• #87 04 Maj 2008 11:06
    bokuden
    Poziom 15  

Witam
    Plytki wykonane,zlutowane,PIC zaprogramowany,po podlaczeniu do zasilacza zapalaja sie jedynie gorne segmenty,wszystkie.Dolne zostaja wygaszone.
    Plytka nie ma zwarc,sa wszystkie przejscia,wsad PIC'a zaprogramowany wsadem go_esr_1_01.hex.Wyswietlacza podlaczony poprawnie,sprawdzone wszystkie przejscia.
    Pytanie-co moglem zrobic zle?
    Jedyne co mi przychodzi na mysl,to zle zaprogramowanie PIC'a.robilem to Willemem Pro,podajac jedynie ten hex.Weryfikacja przeszla bez zarzutu.
    Pozdrawiam

• #88 04 Maj 2008 11:33
    Calineczka*
    Poziom 31  

...a wsadziles zworke na plytke?Przyjrzyj sie zasilaniu PIC-a ;-)

• #89 04 Maj 2008 11:39
    bokuden
    Poziom 15  

Witam
    Chodzi o te zworke miedzy LM393 a napisem na plytce?
    Siedzi na swoim miejscu,napiecie na PIC idzie poprawne,5V.
    Pozdrawiam

• #90 04 Maj 2008 11:53
    Calineczka*
    Poziom 31  

...jaki LCD zastosowales?
    Pinouty zgodne ze schematem/plytka?Ja musialem zamieniac piny zasilania.

Szukaj w 5mln produktów