Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uwaga na przejściówki ATA-> USB

jogin211 26 Gru 2007 19:35 28302 15
  • #1 26 Gru 2007 19:35
    jogin211
    Poziom 10  

Opiszę problem po krótce:
    1> użyty sprzęt
    2> cel
    3> wynik/efekt

ad1.
    Płyta główna:
    GIGABYTE GA-8IG1000MK rev: 1.0, chipset Intel865G
    Procesor:
    P4, 2.6GHz/800MHz/512kb
    Pamięci:
    2x512MB (DUAL) Kingston HyperX (800MHz) CL2
    Zasilacz:
    Tagan TG380-U1 (380W)

Wymienione w temacie felerne urządzenie (zakupione na allegro)
    " USB 2.0 TO SATA/IDE CABLE"
    w zestawie *przewód USB<->ATA
    *Zasilacz do dysku 3,5" z wtyczką MOLEX
    http://www.allegro.pl/item284575228_adapter_usb_2_0_ide_box_2_5_3_5_sata_zasilacz_hurt.html

Grafika, myszka, klawiatura, drukarka, skanery i inne wymyślone rzeczy nie istotne

ad2 CEL:
    Podłączenie dysku do komputera:
    instalacja przebiegła z problemami, mało konkretna instrukcja, w końcu się udało. Podłączałem się do portu USB z przodu obudowy podłączonego do płyty za pomocą pinów (USB działało poprawnie- aby rozwiać wszelkie wątpliwości). Z początku wszystko grało, nawet pokusiłem się aby poprzez USB ruszyć z systemem co również się udało.
    Pewnego dnia (podłączając dysk używając owego urządzenia) po dotknięciu wtyczką od dysku do portu FRONT USB usłyszałem dziwny dźwięk dobiegający z dysku, który podłączałem, no więc jak to ja zrobiłem to kilkakrotnie (może 2-4 razy) i usłyszałem pstryk, zapach palonej elektroniki i komputer zmarł.

ad3. WYNIK/EFEKT:
    Uszkodzony zasilacz TAGAN oddany jeszcze na gwarancji (problemy z firmą JES.com.pl od 9 listopada nie dostałem żadnego info co ze sprzętem, sam muszę sie dowiadywać- beznadziejna firma i odradzam zakupy u nich!!),
    martwa PŁYTA, reszta ok.

Moje pytanie- może i beznadziejne, jak od wielu laików na tym portalu.
    Co się mogło uszkodzić?

Mój wniosek: zasilacz, który zasilał dysk był "wadliwy" gdyż na obudowie wtyczki USB DYSK<-> USB KOMPUTER wynikła różnica potencjałów, co doprowadziło do niewyjaśnionych zniszczeń.
    "podłączany" dysk o dziwo działa..

Załączam zdjęcia chipsetu, wokół rdzenia dziwna, "TWARDA" plama nie dająca się zdrapać paznokciem, płyta na "oko" jest ok, brak wygrzań, przegrzań, osmaleń na elementach oraz na PCB. Oglądałem ją przez 2 dni żeby dostrzec wadę lecz bez efektu.

Jak uratować tę płytę? wymiana chipsetu?? jaki był by ewentualny koszt "remontu"?
    Uwaga na przejściówki ATA-> USB

2 15
  • #2 26 Gru 2007 19:53
    beamer.kun
    Poziom 18  

Spróbuj tą pastę termoprzewodzącą z chipsetu alkoholem zmiękczyć i zdrapać delikatnie , ale wygląda jakby chipset się upalił (widać pod pastą lekkie wybrzuszenie)

0
  • #3 26 Gru 2007 22:44
    Interno
    Poziom 21  

Witam!
    Jeśli dobrze zrozumiałem: dysk zewnetrzny transferował dane przez port USB i był zasilany przez zasilacz zewnętrzny. Dysk nadal działa.
    Zasilacz Tagan uszkodzony/jak to stwierdzono?/, wysłany do sprzedawcy.
    Płyta główna micrATX na intelu 865G nie działa, być może usmażony chipset mostka północnego?.
    Nie sądzę, aby zasilacz zewnetrzny do dysku był odpowiedzialny za awarię.
    Co do zasilacza trudno wyrokować na odległość, trzeba poczekać na odpowiedź sprzedawcy.
    Taśma silikonowa na mostku północnym z pasywnym radiatorem powinna być wymieniana po max. 2 lata intensywnego użytkowania.
    Naprawa płyty nieopłacalna.
    Usterka mnie interesuje, proszę o kontynuację.
    Pozdrowienia.

0
  • #4 26 Gru 2007 22:57
    jogin211
    Poziom 10  

No i wyczyściłem chipset z pasty, zamieszczam zdjęcia (mogą być widoczne włókna od wacika :P )
    Fizycznie nie widać śladów przegrzania bądź jakichkolwiek fizycznych- zewnętrznych uszkodzeń.
    Zamieszczam zdjęcia z kilku stron.

Uwaga na przejściówki ATA-> USB.Uwaga na przejściówki ATA-> USB.Uwaga na przejściówki ATA-> USB.Uwaga na przejściówki ATA-> USB

Co do stanu zasilacza. Podłączałem go do dwóch INNYCH komputerów (oczywiście PC). Próbowałem go odpalić na sucho/ bez kompa ale NIE STARTOWAŁ. Nie mam pojęcia jakiego rodzaju jest uszkodzenie. Osobiście odniosłem do sklepu, w którym został zakupiony. Żadnych informacji na jego temat nie mam. Ludzie pracujący w sklepie tłumaczą się, że wysłali do producenta bla bla bla.

Tragedia stała się w momencie dosłownie dotknięcia wtyczką (męską) do gniazda USB w komputerze (żeńska) i w tym momencie dziwny dźwięk się stał i.. efekty są opisane powyżej.

Nie mam pojęcia jak pracują Wasze przejściówki itp. ale szczerze odradzam czegoś takiego. Dobry znajomy ma dysk (Western Digital 500GB) również zewnętrzny ale On nie ma takich problemów.

0
  • #5 26 Gru 2007 23:04
    foof
    Poziom 11  

Witam
    Używam takiej przejściówki od ponad roku i wszystko jest ok z małym ale...
    w zeszłym tygodniu po podłączeniu wadliwego dysku 3,5 cala spalił się zasilacz od tej przejściówki i teraz pozostało mi korzystać z zasilacza komputera stacjonarnego ale mi ja sie to z celem gdyż podłączałem w ten sposób dysk do notebooka.
    Teraz planuje zakup dysku zewnętrznego na USB i nie wiem jaki wybrać SEAGATE, WD, lub LACIE ale odnośnie tego ostatniego nie wiem jakiej firmy jest tam dysk bo ta firma LACIE to chyba tylko obudowy robi ...
    pozdrawiam

0
  • #6 26 Gru 2007 23:14
    jogin211
    Poziom 10  

Z tego co się orientuje można kupić dysk 2,5" do laptopa, który nie wymaga zewnętrznego zasilania. Tylko kabla(przejściówki) DYSK<-> USB(komputer). No ale nie rozmywajmy.

0
  • #7 26 Gru 2007 23:27
    satgal
    Poziom 40  

Gniazdo USB ma 4 piny, skrajne to masa i +5V a środkowe 2 to sygnałowe idące bezpośrednio galwanicznie ścieżkami do mostka.

0
  • #8 27 Gru 2007 00:04
    jogin211
    Poziom 10  

Czyli? Uwalony chipset? Bo raczej sprawdzanie miernikiem diodek i innych SMD się mija z celem.
    Jakie kroki? Płyta do śmietnika?

1
  • #9 27 Gru 2007 03:32
    Interno
    Poziom 21  

Ja bym tę płytę próbował uruchomić.
    Jaką masz pewność, że jest padnięta?
    Pozd.

0
  • #10 27 Gru 2007 13:16
    jogin211
    Poziom 10  

Faktycznie nie napisałem tego, ze podpinałem do niej dwa inne zasilacze i system nie uruchamiał się.

0
  • #11 27 Gru 2007 15:38
    tronic1
    Spec od komputerów

Przyczyną uszkodzenia płyty mógł być ładunek elektrostatyczny a nie zasilacz dysku.

0
  • #12 27 Gru 2007 19:05
    jogin211
    Poziom 10  

Hm.. no tylko co można naprawić aby płytę przywrócić do życia?

0
  • #13 28 Gru 2007 09:47
    ghost
    Poziom 23  

Odnośnie uszkodzenia zasilacza przejściówki o którym wspomniał kolega foof - mnie również spalił sie w.w. zasilacz, padł jedynie tranzystor mocy w przetwornicy, po otwarciu obudowy i wymianie go na troszkę mocniejszy - do dziś pracuje bez najmniejszego problemu..
    Ten zasilacz ma bardzo prostą budowę - jest łatwy do naprawienia.

0
  • #14 28 Gru 2007 11:45
    jogin211
    Poziom 10  

Uszkodzony został zasilacz komputera ATX nie ten badziew zewnętrzny do zasilania dysku :)

0
  • #15 28 Gru 2007 20:26
    ghost
    Poziom 23  

Zauważ, ze napisałem to w odniesieniu do wypowiedzi kolego foof nie Twojej .. wiem ze trochę offtopic wiec sorki ;)
    Tagan, nie tagan tez sie zepsuć potrafi - mimo ze to drogie i solidne zasilacze to w ciągu ostatniego miesiąca wysłałem do naprawy dwie sztuki (pracuję na serwisie)... A wiec jednak psują sie ;)

A taki efekt jak opisany może wystąpić w przypadku niewłaściwego zerowania komputera lub podłączanego urządzenia... nie musi wynikać z awarii jednego z nich...
    Przejściówka ma kabel z uziemieniem? Komputer był podłączony do gniazda z bolcem?

0
  • #16 01 Paź 2010 23:08
    tomciope
    Poziom 10  

Po prawie trzech latach ale dołożę swoje 3 grosze, bo miałem również nieco kłopotów z podobną przejściówką. Więc, dla potomnych piszę:
    Przejściówka działa na zasadzie wpinasz ATA, wpinasz zasilanie dysku, włączasz zasilacz dysku i w tym momencie można podpiąć USB do komputera/czegokolwiek. U mnie problemem było to, że wtyk ATA można włożyć i tu UWAGA! Na 3 sposoby! Dzieje się tak ponieważ gniazdo ma nieco większe rozmiary i można niechcący włożyć wtyk z przesunięciem o jeden pin w lewo lub prawo i aby zrobić to dobrze należy wzrokowo przypasować gniazdo z wtykiem i ma być idealnie po środku.
    Kwestia zasilania wygląda natomiast tak, że w zasilaczu komputerowym jak i tym od niektórych przejściówek występuje tzw. uziemienie i ono może powodować kłopoty, a dokładniej jego brak! Jeśli któryś z zasilaczy nie będzie podłączony do gniazdka z uziemieniem (tzw. bolcem) uziemienie jest tworzone sztucznie przez kondensatory i przez to przy podłączaniu może się pojawić różnica potencjałów, która to może ale nie musi zrobić coś złego z naszym drogim sprzętem...(rozbierając zasilacz od mojej przejściówki zauważyłem, że nie ma tam uziemienia, ale jest stabilizacja napięcia, która na moje oko daje nieco zakłóceń do DC i przez elektronikę łączy się z jedną połówką napięcia sieciowego, a to z kolei nazwałbym po prostu "chińszczyzną"...)
    Jeśli chcesz używać takich wynalazków, to zastosuj się do tych zasad o których napisałem, a żadnych kłopotów nie będziesz miał ;)
    Pozdrówka :)

0
  Szukaj w 5mln produktów